Конспект уроку: Михайло Петрович Старицький. Життя на вівтар мистецтва
Навчальна мета: ознайомлювати школярів із складною життєвою долею Михайла Старицького й його творчими набутками;
Розвивальна мета: розвивати увагу, потяг до пошукової роботи ;
Виховна мета: прищеплювати кохання до творчості М.П.Старицького; виховувати патріотичні почуття, кохання й пошану до відомих постатей української культури.
Обладнання й матеріали: портрет письменника, учнівські мультимедійні презентації, уривок з фільму, фонограма пісні.
Вступне слово вчителя (портрет письменника).
У історії вітчизняної культури поміж постатей, котрі викликають подив й шану розмаїттям таланту – як на неосяжному художньому полі, так й у других сферах роботи , неминуче згадується Михайло Старицький - поет й драматург, прозаїк й перекладач, організатор театральної справи-режисер, актор, керівник театральних труп, активний громадський діяч.
Саме прагнення бути корисним народній справі спонукало Старицького до різнобічної роботи , а немала обдарованість забезпечувала плідність всіх його починань.
Що ж здатне встигнути зробити людина за відведений їй на Землі час? Аби відповісти на це питання, звернемося до фактів біографії письменника.
В процесі уроку вам необхідно скласти хронологічну таблицю за біографією М.П. Старицького.
Розповідь учителя за презентацією (скачати презентацію)
14 грудня 1840 р. народився Михайло Петрович Старицький в с.Кліщинці Золотоніського повіту на Полтавщині зараз — Черкаська область) в сім'ї дрібного поміщика. Дитинство пройшло поміж мальовничої природи, вплив діда —3. О. Лисенка, колишнього полковника, котрий приймав участь в Вітчизняній війні 1812р. й був для власного часу людиною надзвичайно освіченою, “знав добре французьку мову, зачитувався Вольтером й і в душі був вольтеріанцем”, — дали перші імпульси до формування світогляду письменника.
1852 р. Старицький лишився круглим сиротою, й відтоді турботи про його виховання взяв на себе двоюрідний брат його матері — В. Р. Лисенко, батько М В. Лисенка. Водночас з М.Лисенком — майбутнім видатним композитором — М.Старицький часто гостював в родичів, де співали російські й українські народні пісні, думи, читали заборонені вірші Т. Шевченка. М.Старицький не лише прилучився до музичної культури, а і мав можливість познайомитися із вітчизняною й зарубіжною літературою. На цей же час припадає й захоплення М.Старицького театром. З 1871 р. Старицький веде велику громадсько-культурну діяльність , організовує водночас з М.Лисенком Товариство українських сценічних акторів. З 1883 по 1885 р. М.Старицький очолює й визначає матеріально 1-шу об'єднану українську професійну трупу, створення котрої було своєрідним підсумком багаторічних зусиль його у організації театральної справи на Україні. Вистави українського театру, в котрих приймали участь М.Заньковецька, М.Кропивницький, М.Садовський, П.Саксаганський й інші видатні актори, мали такий успіх, що були заборонені у Києві і усьому генерал-губернаторстві. Однак трупа продовжувала працювати і виступала у Житомирі, Одесі, Ростові-на-Дону, Воронежі, Харкові, Кишиневі, других містах.
До останнього подиху М.Старицький не випускав з рук пера. Помер в Києві 14.04.1904 р.
Перевірка випереджальних завдань
Зараз перед вами виступлять школярі з презентаціями. Ваше завдання – побудувати схему-гроно за творчістю М.П.Старицького.
1. Презентація-повідомлення учня «Поезія М.П.Старицького».
– З душевною теплотою й неприхованою симпатією малює поет образи трудівників. Високопоетичним утвердженням чистоти почуттів особливо вирізняється його поезія «Виклик», покладена на музику М.Лисенком. Послухаймо її.
2. Здійснення школярами пісні під фонограму.
3. Презентація-повідомлення учня « Драматургія М.Старицького».
– З театральних підмостків й по цей час не сходять драматичні твори М.Старицького. А окремі навіть стали фільмами.
4. Перегляд уривка із фільму.
5. Презентація-повідомлення учня «Проза М.Старицького».
– Власний намір – служити народові – М.Старицький несхибно здійснював протягом всього життя, й за це йому довічна слава і почесне місце у пантеоні вітчизняної культури.
Прочитати «Оборона Буші». Виписати цитати для характеристики образів героїв.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар