Михайло Старицький. Життєвий і творчий шлях письменника - презентація з української літератури
Презентація на тему "Михайло Старицький. Життєвий шлях письменника. Багатогранність діяльності. Загальна характеристика творчості" з української літератури для 10 класу
М. Старицький ввійшов у українську літературу як поет, прозаїк, драматург, перекладач, актор, режисер й організатор реалістичного професіонального театру.
Михайло Петрович Старицький народився 14 грудня 1840р. в с. Кліщинці Золотоніського повіту на Полтавщині зараз — Черкаська область) у сім'ї дрібного поміщика. Дитинство поміж мальовничої природи, вплив діда — 3. О. Лисенка, колишнього полковника, котрий приймав участь в Вітчизняній війні 1812р. й був для власного часу людиною надзвичайно освіченою, “знав добре французьку мову, зачитувався Вольтером й і в душі був вольтеріанцем”, — дали перші імпульси до формування його світогляду.
В роки навчання в Полтавській гімназії Старицький лишився круглим сиротою (1852) й відтоді турботи про його виховання взяв на себе двоюрідний брат його матері — В. Р. Лисенко, батько М. В. Лисенка. Водночас із М. Лисенком — майбутнім видатним композитором — Старицький часто гостював в родичів, де співали російські й українські народні пісні, думи, читали заборонені вірші Т. Шевченка. Старицький не лише прилучився до музичної культури, а і мав можливість познайомитися із вітчизняною й зарубіжною літературою. На цей же час припадає й захоплення Старицького театром; “Наталку Полтавку”, “Москаля-чарівника”, “Сватання на Гончарівці”, що ставилися аматорським гуртком, він й під кінець життя згадував як найліпше із всього ним баченого.
На час навчання у Харківському (1858 — 1859) й Київському із 1860) університетах М. Старицький й М. Лисенко були уже добре обізнані із сучасною російською й українською літературою. До цього періоду належать перші оригінальні вірші й переклади Старицького українською мовою творів Крилова, Пушкіна, Лєрмонтова, Огарьова, Міцкевича, Байрона, Гейне, а ще перші спроби драматургічної творчості: лібретто опери “Гаркуша” за п'єсою О. Стороженка й сатиричної оперети “Андріяшіада”. Водночас із Лисенком він створює в Києві аматорський гурток, силами котрого на вечорі пам'яті Шевченка у лютому 1864р. було показано “Наталку Полтавку”.
Із 1871р. Старицький веде велику громадсько-культурну діяльність , організовує одночасно із Лисенком Товариство українських сценічних акторів, яке давало спектаклі за їх творами (особливим успіхом користувалася музична комедія “Різдвяна ніч” — лібретто Старицького за Гоголем, музика М. Лисенка).
Після повернення в 1881р. із -за кордону він видає перші власні поетичні збірки ( Із давнього зшитку. Пісні й думи”), п'єси “Як ковбаса й чарка, то минеться і сварка”, “Не судилось”, переклад трагедії Шекспіра “Гамлет, принц Данський”.
Значну частину літературної спадщини Старицького складають переробки, котрі формально цензурній забороні не підлягали. Малосценічні твори Я. Кухаренка “Чорноморський побит на Кубані” і І. Нечуя-Левицького “На Кожум'яках” він перетворив на динамічні комедії “Чорноморці” (1872) й “За 2-ма зайцями” (1883) (до останньої тематично близький оригінальний водевіль Старицького “По-модньому”, 1887).
Інсценізація творів М. Гоголя (“Тарас Бульба”, 1880; “Сорочинський ярмарок”, 1883), О. Шабельської (“Ніч під Івана Купала”, 1887), І. Крашевського (“Циганка Аза”, 1888), Е. Ожешко (“Зимовий вечір”, 1888), обробка п'єси Панаса Мирного “Перемудрив” (комедія “Крути, і не перекручуй”, 1886), були не механічним пристосуванням їх до сценічних вимог, а творчим переосмисленням. Інколи з запозиченого сюжету виростає цілком оригінальний твір, як, зокрема, драма “Юрко Довбиш” (1888), створена за романом К. Е. Францоза “Боротьба за право”. Питання про межі втручання в першоджерело і про авторське право драматурга поставало перед Старицьким й т.п. , коли він на основі народних легенд про Марусю Чурай й думи про Марусю Богуславку творив драму “Ой, не ходи, Грицю, і і на вечорниці” (1887), трагедію “Маруся Богуславка” (1897).
Поміж переробок були і лібретто опер “Тарас Бульба”, “Утоплена” і ін.; потрібно , таким чином , відзначити плідність зусиль Старицького, котрий водночас із Лисенком сприяв подальшому розвитку української національної опери.
1883 по 1885р. М. Старицький очолює й визначає матеріально 1-шу об'єднану українську професійну трупу, створення котрої було своєрідним підсумком багаторічних зусиль його у організації театральної справи на Україні. Вистави українського театру, в котрих приймали участь М. Заньковецька, М. Кропивницький, М. Садовський, П. Саксаганський і інші видатні актори, мали такий успіх, що були заборонені у Києві і усьому генерал-губернаторстві. Однак трупа продовжувала працювати і виступала у Житомирі, Одесі, Ростові-на-Дону, Воронежі, Харкові, Кишиньові, других місцях.
Після відокремлення трупи Кропивницького Старицький віддає дуже багато сил роботі із творчою молоддю. В. 1887 — 1888 рр. трупа Старицького із успіхом виступає у Москві і Петербурзі, а пізніше гастролює в містах Поволжя, в Вільно, Мінську, Тифлісі.
Розуміння взаємозв'язку соціальних й національних проблем в визвольній боротьбі українського народу XVII ст. виявив письменник в сповнених трагедійного пафосу, позначених рисами епічності п'єсах “Тарас Бульба” (1881), “Богдан Хмельницький” (1887) (безперечно, пов'язаній з його ж романом-трилогією із часів Хмельниччини) і “Оборона Буші” (1899).
В п'єсах Старицького на нинішню тематику — “Зимовий вечір”, “Розбите серце” (1891), В темряві” (1892), “Талан” (1893), “Крест жизни” (1901), — різноманітних за поетикою, позитивним героєм виступає людина, котра бореться проти соціальної несправедливості, за людську гідність, захищає у міру власних можливостей слабшого.
Письменник ще тяжіє до драми ідей ібсенівського типу. Своєрідними розвідками у цьому напрямі були його п'єси “Остання ніч” (1899) й “Крест жизни”.
Власне розуміння значення і завдань театру у житті суспільства Старицький виразив в доповіді на 1-му всеросійському із 'їзді сценічних постатей (15 березня 1897р.). Він звернувся до із 'їзду із проханням допомогти українському театрові позбутися адміністративних й цензурних утисків. Назвавши цей виступ сміливим й патріотичним, Іван Франко вказав, що дякуючи йому із 'їзд прийняв ухвалу і заходи, наслідком котрих були “значні пільги для театру, у тім числі і для українського, у Росії”.
Почавши писати п'єси із необхідності, М. Старицький досяг в них високої майстерності й став одним з найвидатніших вітчизняних драматургів; одночасно із іншими корифеями він надав цьому родові літератури вагомого роль в культурному процесі.
Переглянути презентацію: Михайло Старицький. Життєвий шлях письменника. Багатогранність діяльності. Загальна характеристика творчості
Скачати презентаціюСкачати презентацію Михайло Старицький. Життєвий і творчий шлях письменника
2 Mb,
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар