Конспект уроку: Ліна Костенко. Творчий шлях. Особливості індивідуального стилю (філософічність, історизм мислення, традиційність, інтелектуалізм, публіцистичність). “Страшні слова, коли вони мовчать…” – ліричний роздум про значення слова в житті людини, суть мистецтва

09.10.2018
3680 переглядів
Тема уроку
Ліна Костенко. Творчий шлях. Особливості індивідуального стилю (філософічність, історизм мислення, традиційність, інтелектуалізм, публіцистичність). “Страшні слова, коли вони мовчать…” – ліричний роздум про значення слова в житті людини, суть мистецтва
Мета уроку:

Навчальна мета: поглибити знання школярів про життєвий й творчий шлях Ліни Костенко, проаналізувавши причини гонінь й заборон на її творчість; установити жанрове і тематичне розмаїття її творчості; познайомити із ознаками індивідуального стилю; повторити і узагальнити вивчене про поетів-шістдесятників;

Розвивальна мета: розвивати усне мовлення, уміння працювати у групах, захищати свої міні-проекти, аналізувати поетичні твори;

Виховна мета: виховувати національну гідність й свідомість, кохання до поезії.

Тип уроку:
комбінований; урок-дослідження
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: підручник, мультимедійна презентація, портрет Л.Костенко, фотовиставка, виставка творів письменниці, аудіозаписи читання поезії Ліною Костенко.

Очікувані результати:

в результаті цього уроку школярі зуміють:

  • удосконалити уміння аналізувати ліричні твори.
  • оволодіти навичками виразного читання;
  • висловлювати власні думки, працювати у групах;
  • захищати свої міні-проекти, застосовуючи мультимедійні презентації;
  • розказувати про життєвий й творчий шлях письменниці;
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

І варіант проведення

Бесіда

  1. Пригадайте, хто подібні шістдесятники, чому їх так називали? ("Шістдесятники" – це нова генерація творців, котрі прагнули сказали своє, оригінальне слово не лиш у мистецтві, а і в суспільному житті, намагалися позбутися нагляду і тиску КДБ, гуртувалися самочинно, виходячи із справжніх ідейно-естетичних інтересів. Працювали у 60 рр. ХХ ст., саме тому їх так назвали).
  2. Назвіть знаменитих "шістдесятників": поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків (Найбільше славетними були: поети Дмитро Павличко, Ліна Костенко, Василь Симоненко, Іван Драч, Василь Стус, Борис Олійник; прозаїки Григір Тютюнник, Євген Гуцало, Володимир Дрозд, Валерій Шевчук; перекладачі Григорій Кочур, Анатоль Перепадя; літературні критики Іван Світличний, Іван Дзюба, Євген Сверстюк).
  3. Що за теми висвітлювались "шістдесятниками"? (Питання правди й історичної пам’яті, голодомору 1932-1933рр. й сталінських репресій, несамовито-щира кохання до України, віра у непоборну силу її народу, його провідну місію, підкорення космосу, етична правомірність НТР, стандартизація особистості у умовах новітнього міщанства).
  4. Скільки хвиль арештів було, коли саме? (Було 3 хвилі арештів: 1-ша – у серпні-вересні 1965р. заарештували Івана Світличного, Опанаса Заливаху, братів Гориних й других; друга – 1972р. забрали Василя Стуса, У’ячеслава Чорновола, Євгена Сверстюка, Івана Світличного, Івана Дзюбу, Івана Калинця й других; 3-тя хвиля – 1980рр.).
  5. Що за головні варіанти виходу із даної ситуації були? (Дисидентство – активне інакодумство, відкрите протистояння тоталітарному режимові, цілковите неприйняття його псевдоідеалів й псевдоцінностей, опозиційна громадська роботу – В. Стус, І. Світличний, А. Горська; "внутрішня еміграція" - самоізоляція в власному внутрішньому світі, втеча у мовчання – Л. Костенко, В. Шевчук, М. Коцюбинська; конформізм – намагання ціною моральних й ідейних вчинків урятувати своє життя і кар’єру, пасивне сприйняття нав’язуваної ідеології, підпорядкування "правилам гри", тоталітаризму заради фізичного виживання – Д. Павличко, І. Драч, В. Коротич).
  6. Назвіть головні світоглядні засади "шістдесятників" (Лібералізм, гуманізм й антропоцентризм, духовний демократизм, духовний аристократизм, моралізм й етичний максималізм, космізм, активний патріотизм, культурництво).

Перевірка правильності відповідей задопомогою слайдів презентації "Шістдесятники".

Й варіант проведення

3 групи школярів заслужують окремі запитання, дають на нього відповідь протягом 5 хвилин, потому обмінюються запитаннями й доповнюють відповіді. У кінці група презентує власну відповідь, погоджуючись або не погоджуючись із доповненнями. Інші виставляють оцінку, мотивуючи її.

Й група. "Шістдесятники": представники, теми, властивості

І. група. Причини й хвилі арештів, варіанти виходу із складних ситуацій для "шістдесятників"

ІІІ група. Головні світоглядні засади "шістдесятників"

Перевірка правильності відповідей задопомогою слайдів презентації "Шістдесятники"

Інтерактивний метод групового навчання "Карусель" або ж "Графіті"

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

В нашому житті є дуже багато проблем, котрі потребують послідовного осмислення, спокійних й розумних міркувань. Існують одвічні питання, котрі протягом тисячоліть хвилюють людство. Всяка мисляча людина звертається до оцих питань, обдумує й осмислює головні морально-етичні проблеми нашого життя. Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як рішали ці проблеми поети-шістдесятники й їх яскрава представниця, наша сучасниця Ліна Костенко.

Основна частина уроку

Ліна Костенко. Оця людина посідає виняткове місце у українській літературі останніх чотирьох десятиліть не дякуючи радикальним творчим експериментам, не із огляду на зайняту політичну позицію або "провокативний" стиль життя, а дякуючи своїй сильній особистості, принциповому запереченню позиції пристосуванства, здатності мовчати у час, коли це мовчання значило відмову від спокус облаштувати власне життя ціною поступок. Зараз ми почуємо й побачимо міні-проекти ваших однокласників, котрі вони підготували.

Захист школярами міні-проектів :

  1. Життєвий шлях Ліни Костенко.
  2. Літературна творчість письменниці.
  3. Сучасний етап у житті й творчості Л. Костенко.

Слухання поезії Ліни Костенко в авторському виконанні

Аналіз ліричних творів "Страшні слова, коли вони мовчать…", "Українське альфреско"

Прочитання або ж прослуховування текстів поезій.

Робота у групах, застосовуючи схему.

Схема аналізу ліричного твору

  1. Історія написання твору (при потребі).
  2. Літературний рід.
  3. Жанр твору (громадянська, інтимна, релігійна, пейзажна, філософська лірика і т.п.).
  4. Провідний мотив вірша, його зв’язок із іншими поезіями (в збірці і в творчості митця).
  5. Композиція твору.
  6. Ключові образи поезії.
  7. Що за мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору (лексика, тропи, фігури, фоніка), як саме.
  8. Віршування (різновиди рим, спосіб римування, віршовий розмір, вид строфи), його значення в розкритті провідного мотиву.
  9. Підсумки (почуття й роздуми, викликані твором).
Закріплення знань і вмінь

Перевірка результатів колективної роботи школярів в групах.

Приклад аналізу вірша "Страшні слова, коли вони мовчать…"

Літературний рід: лірика.

Жанр: ліричний вірш.

Вид лірики: філософська.

Провідний мотив: ліричний роздум про роль слова у людському житті, суть мистецтва.

Віршовий розмір: ямб.

Тип римування: перехресне.

Художні засоби: епітети (страшні слова, безсмертний дотик); метафори (слова мовчать, причаїлись); антитеза (красота і потворність, асфальти і спориші) і т.п..

Підсумок: в вірші поетеса написала про те, як тяжко інколи відшукати слова, котрі б не "були вже чиїмись", адже навіть вони втрачають власний первозданний смисл, запозичені нами один у одного. Однак поезія є по-справжньому неповторним явищем духовного життя української нації. Торкаючись наших душ, вона пробуджує у них світлі і радісні почуття, робить їх благороднішими, чистішими.

Підведення підсумків
  1. Вивчити напам’ять поезію Ліни Костенко.
  2. підготувати міні-проект "Гармонія через тугу дисонансів"
  3. написати лист письменниці;
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.