Конспект уроку: Іван Франко. Збірка поезій "Зів'яле листя" (Лірична драма). Мотиви туги і страждань, породжені складними суспільними та особистими обставинами
Навчальна мета: встановити світ почуттів й пристрастей, створений поетичним словом дуже великого майстра на основі поезій окремих жмутків; творчо осмислити і відтворити події, що відбувалися у житті Й .Франка;
Розвивальна мета: розвивати уміння школярів досліджувати художні ознаки поетичних творів на прикладі вірша "Чого являєшся мені в сні?";
Виховна мета: виховувати цікавість до поетичної творчості письменника, чистоту і благородство почуттів, збудити бажання краще пізнати глибинний зміст ліричних творів Івана Франка.
Обладнання й матеріали: портрет Й .Франка,фотографія Й .Франка із дружиною і дітьми, плакат "Жанрові змоги лірики",записані збірки поезій в хронологічному порядку,вислів М.Коцюбинського про збірку Й .Франка "Зів'яле листя", збірка творів Й .Франка "Зів'яле листя", повість-есе Р.Горака Три рази мені являлася кохання ".
Продовжуємо діяльність за творчістю І. Франка. Адже, щоб відповісти на питання: "Хто такий І. Я. Франко?", потрібно вивчити кожну сторінку його життєвої книги. Перш ніж перейти до нової теми, давайте перевіримо вивчене.
Бесіда:
- Схарактеризуйте ознаки новаторства І .Франка у жанрі сонета.Назвіть прочитані вами сонети. Чим вони вам до вподоби?
- Яким пафосом пройнятий вірш "Гімн" котру ідею втілив автор в постать вічного революціонера?
- Ознайомившись з творчою спадщиною І. Франка, назвіть, хто постав перед вами у образі письменника?
- Котра тема збірки Із вершин й низин" й яке місце вона займає в творчій спадщині І. Франка?
Поступово ми переконуємося, що Іван Франко – митець титанічної праці. Видані 50 томів є тільки половиною його творчого доробку, а масштаби інтересів, творчих шукань, ідейно-естетичних відкриттів просто вражають. Щоб відповісти на питання: "Хто такий Й .Франко7", потрібно вивчити кожну сторінку його життєвої книги.Ми уже знаємо Й .Франка як Дуже великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. Яким чином зазначав М.Коцюбинський, "людина, котра б вона сильна не була , не спроможний існувати самою боротьбою, самими громадськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається у терновий вінок життя народного".
Й сьогодні на уроці ми почнемо читання ще одного розділу життєвої книги поета, де Франко виникає як людина, котра кохає й страждає, радіє й тужить, вірить й зневірюється.
Проблемне питання: "Що таке любов для Й .Франка?". На це запитання дамо відповідь, коли розглянемо збірку поета "Зів'яле листя".
Зачитую тему уроку, школярі записують її у зошити, а теж вислів М.Коцюбинського про збірку "Зів'яле листя": В Й .Франка є прекрасна річ – лірична драма "Зів'яле листя". Се подібні легкі, ніжні вірші, із такою широкою гамою чувства й розумінням душі людської, що читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: або поетові боротьби, або поетові-лірикові, співцеві любов й настроїв".
Довідка про збірку "Зів'яле листя"
Збірка "Зів'яле листя" із підзаголовком "Лірична драма" створювалась більше десяти років (1886 – 1896 ) й вийшла в 1896 році уперше й вдруге у 1911році. Це були тяжкі роки для Й .Франка. Його було звільнено із роботи,цим позбавлено засобів для існування. До того ж поет не мав й особистого щастя, хоча вже був одружений із Ольгою Хоружинською, шлюб відбувся 16 травня 1886 року у Павлівській церкві.
Усе це визвало сумні причини , і автор робить припис "Лірична драма".
Збірку складають 60 поезій, котрі автор ділить на 3 жмутки. Й жмуток – це твори із громадянськими мотивами, однак переважають скорбні інтимні вірші. І. жмуток – твори про любов , а ще про чарівну красу природи.Це твори , що є найдобірнішими перлами народної пісні і поетичної краси.
ІІІ жмуток – це твори, в котрих автор виражає пекельні умови життя,викликані жорстокими умовами життя й нещасливим коханням, що довели ліричного героя до відчаю, й він рішає покінчити життя самогубством .Передмову до збірки автор закінчує словами: "Будь мужньою людиною й не йди моїм слідом".
Виступи школярів про 4 любові у житті Івана Франка:
- Целіна Журовська (Зигмунтовська) – жінка, котра не відповіла Й .Франку взаємністю, він їй просто не подобався .
- Юзефа Дзвонковська – друга закоханість Й .Франка, котра наповнила його душу "дивом золотим", незмірним щастям й невимовно пекучим горем.
- Ольга Рошкевич – максимальна й взаємна кохання у Івановому й Ольжиному житті – Додаток А.
- Ольга Хоружинська – Франкова дружина, жінка, котра була постійно поруч
Робота над текстом вірша "Чого являєшся мені в сні?":
− виразне читання вірша "Чого являєшся мені в сні?" напам'ять;
− визначення художніх засобів,використаних в вірші – Додаток Д;
− визначення віршового розміру твору – Додаток Е.
Твори Й .Франка, покладені на музику:
"На Великдень 1871" – перший вірш, присвячений батькові. Покладений на музику М.Лисенком в 1905 році, став гімном українського національного відродження;
"Чого являєшся мені в сні?";
"Червона калино,чого лузі гнешся?";
"Ой ти , дубочку кучерявий…";
"Розвійтеся із вітром…";
"Ой ти, жалю, мій жалю…";
"Я не кляв тебе, о зоре…";
"Ой ти, дівчино, із горіха зерня…";
"О теє тая стежечка"
Ольга Рошкевич – максимальна й взаємна кохання в Івановому і Ольжиному житті
Ольга Михайлівна Рошкевич народилась 11 лютого 1857 року у місті Угорники Станіславського повіту в родини священика Вона перекладач, збирач фольклору. Була нареченою Й .Франка.Їх знайомство відбулося в бойківському селі Лолин тепер Долинського району Івано-Франківської області),де служив священиком батько Ольги .Це сталося влітку 1874 року,гімназист Й .Франко уперше завітав в гості до власного товариша по навчанню Ярослава Рошкевича (брата Ольги).Після 2-х років знайомства із Ольгою Франко офіціально просить батька руки його доньки .Батько погоджується, однак до заручин не дійшло. Другокурсника Й .Франка заарештовують за участь в таємній соціалістичній організації. Зроблені обшуки й в Лолині, Ольга встигла заховати окремі речі, листи й книжки на пасіці. Батько не дозволяє будь котрі взаємозв'язки із Й .Франком. Однак вони ще зустрічатимуться у лісі за селом, Ольга у 'язала по деревах стрічки щоб Іван знав,куди іти і де її відшукати. Вони зустрінуться ще 1884 року у Коломиї на балу й там востаннє танцюватимуть вальс. За велінням батька 14 вересня 1879 року О.Рошкевич одружується із Володимиром Озаркевичем, котрий вмисно пішов на це й дав змогу Ользі працювати,займатися корисною роботою:перекладати, писати.
Франко боляче переживав розрив із Ольгою Рошкевич, він писав їй: "Стративши тебе, я стратив надію на кохання чесної й надійної жінки, а при тім такої, котра буда спроможна зв'язати власну долю із моєю".
Для Франка протягом всього життя ім.'я Ольги було священним. В власну чергу О.Рошкевич до самої смерті зберігала Іванові листи, й заповіла своїй сестрі Михайлині покласти їй ці листи в труну. Може, будь-яка людина має право на власне , особисте, на власну таємницю.
Для змалювання непорочної чистоти Ольги, її високої духовності Й .Франко застосувує запозичений із Біблії символ – білу лілею.
Юзефа Дзвонковська – друга закоханість І .Франка, котра наповнила його душу"дивом золотим",незмірним щастям й невимовно пекучим горем
Це начитана, із передовими і оригінальними поглядами, витончена натура, шляхетна,делікатна,красива, може на самопожертву, "високого походження" – із багатого польського роду. Із нею Й .Франка познайомили станіславські друзі.
На Й .Франка Юзефа справила сильне враження .Він оцінив її критичний розум, покохав із 1-го погляд. Й .Франко рішає , що після О.Рошкевич Юзефа саме й жінка, котра спроможний йти поруч, себто спроможний бути його дружиною. Однак Юзефа не відповіла взаємністю…Він страждав. Лише потому довідався від неї самої, що вона надзвичайно хвора – хвора на сухоти (туберкульоз) й не бажає когось обтяжувати й руйнувати комусь життя.
Саме їй, Юзефі, присвячено вірш з збірки "Зів'яле листя" "Вона умерла!", у котрому автор передає біль утрати й велику розпач.
Прожила Юзефа всього 30 років. Її могилу віднайшли зовсім недавно на кладовищі у Івано-Франківську. Звичайнісінька плита із пісковику, котру не пошкодував час. Вона понадтріскувалась й поросла мохом. На ній написані дати народження й смерті Юзефи Дзвонковської : 1862 – 1892.
Целіна Журовська (Зигмунтовська) – 3-тя закоханість І.Франка, котра не відповіла йому взаємністю, він їй просто не подобався
Народилася у Трускавці, мешкала у Дрогобичі й Львові, де працювала поштовим службовцем, – там й побачив її Й .Франко.
Журовська була єдиною із коханих Франка, котра не любила поета, не розуміла його поривань, холодно реагувала на освідчення і вірші й лише на схилі віку втямила, хто любив й обезсмертив її власною кохання 'ю.
Байдужість Целіни до Франка була вражаюча. Вона навіть не читала і не мала наміру читати "Зів'яле листя". Їй прочитали, запитали, що її найбільш вразило у тій збірці, й вона преспокійно відповіла, що із всього їй найбільш сподобався опис квартири у одному вірші, адже подібну квартиру вона мала. Й більше нічого.
Целіна твердила, що Франко буквально її переслідував. Вона йде із роботи, а він – слідом. Вона зупиниться – зупиниться і він. Таке тривало місяцями. Він, як учень , боявся промовити до неї і слово, підступити ближче, годинами вистоював перед її вікнами.
Коли потому Целіну запитають, чому вона не відповіла взаємністю Франкові, вона відверто, спокійно не видумуючи ніяких причин, відповіла: він їй просто не подобався, адже був рудий, а їй імпонували брюнети, особливо брюнети із синіми очима. Й прізвище не подобалося, не мав солідного становища, грошей й надій на них.
Целіна була безмежно примхливою й гордою й не відповідала на кохання поета. Ось чому у його уяві вона "женщина або звір", "сфінкс".
Ольга Хоружинська – Франкова дружина, жінка, котра була повсякчас поруч
Народилася О.Хоружинська 10 квітня 1864 року у с.Бірки на Харківщині у сім'ї дрібного поміщика, члена Київської громади, нащадка старовинного
Козацького шляхетського роду. Закінчила Харківський інститут шляхетних дівчат, вищі жіночі курси у Києві. Була високоосвіченою людиною, добре володіла мовами: англійською, французькою, німецькою, російською. Їй не була чужа ідея відродження України. Обидві її сестри були одружені із членами Київської громади. Познайомившись з Франком рішила стати його дружиною і помічницею, присвятити власне життя чоловікові й своєму народові. Одружилася із І.Франком в 1886 році.
Приїхавши до Львова, Ольга приймає активну участь у громадській роботі. Стає видавцем журналу " Життє й слово", котрий редагував Франко, вкладаючи у журнал гроші із власного посагу. Заприятелювала із Наталкою Кобринською й співпрацює в збірнику "Перший вінок" – це перший зібрання творів жіночого пера у українській літературі. Ольга дописує до багатьох журналів, вміщає власні переклади із других мов, допомагає своєму чоловікові у його літературній праці.
Ольга вивчила українську мову, була вірною дружиною, доброю матір'ю (народила й виховала чотирьох дітей:Андрія, Тараса, Петра, Анну), дала гроші Й .Франкові на навчання у аспірантурі, допомагала у літературній праці, видавала заснований ним журнал "Життє й слово", на власний кошт опублікувала книжку Й .Франка У поті чола" й перевидала вдруге збірку Із вершин й низин". Одночасно із чоловіком збирала казки, легенди, писала статті. Крізь дуже багато років дочка Анна повідоме : "…вона жила життям тата, була його порадницею.
Художні засоби, використані в вірші "Чого являєшся мені усні?"
1. Звичайні і метафоричні епітети:
"чудові очі…ясні", "дно студене", "зарево червоне", "довгими ночами", "щастя молодого", "дива золотого".
2. Зрівняння:
"очі..., немов криниці дно студене", "уста..,мов зарево червоне", "серце.., неначе перла в болоті". Усі вони підкреслюють надзвичайну красу дівчини, її байдужо-зневажливе відношення до почуттів закоханого юнака й його високі душевні поривання.
3. Метафори:
"докір займається й тоне в тьмі", "ти серце надірвала", "вирвала ридіння голосні", власний біль, власний жаль, власні пісні в серці здавлюю на дні",..
Метафори підсилюються повтореннями , що увиразнюють душевний біль ліричного героя із приводу нерозділеного глибокого почуття.
4. Тавтологічні повтори:
У житті мене ти знать не знаєш", хоча знаєш, добре знаєш, як… в серці здавлюю на дні".
5. Анафора:
"Чого являєшся мені в сні?"
6. Риторичне заперечення:
"О ні!"
7. Риторичне звертання:
"Являйся, зіронько, мені…"
8. Риторичний оклик:
Хоча у сні!"
9. Дієслівні синоніми:
"тужити – не існувати ", "серце… марніє, у 'яне, засиха", хоча у сні …оживає, грає, віддиха". Усі художні засоби указують на глибину почуття ліричного героя; любов – високе й благородне почуття, це "диво золоте", "щастя молоде".
Інформаційне гроно: "Яким постає перед нами І.Франко ( за сторінками збірки "Зів'яле листя"):
− стражденний;
− вірний ;
− пристрасний;
− вразливий;
− ніжний;
− зневірений,
− людина, що страждає від нерозділеного кохання;
− змучений;
− у відчаї;
− закоханий до безтями.
Вивчити вірш "Чого являєшся мені в сні?" напам'ять. Прокоментувати вірші за збіркою "Зів'яле листя" (за вибором школярів ).
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар