Конспект уроку: Іван Франко. Збірка поезій "Зів'яле листя" (Лірична драма). Мотиви туги і страждань, породжені складними суспільними та особистими обставинами

23.09.2018
141 переглядів
Іван Франко. Збірка поезій
Тема уроку
Іван Франко. Збірка поезій "Зів'яле листя" (Лірична драма). Мотиви туги і страждань, породжені складними суспільними та особистими обставинами
Мета уроку:

Навчальна мета: встановити світ почуттів й  пристрастей, створений поетичним словом дуже великого майстра на основі поезій окремих жмутків; творчо осмислити і  відтворити події, що відбувалися у  житті Й .Франка;

Розвивальна мета: розвивати уміння  школярів  досліджувати художні ознаки  поетичних творів на прикладі вірша "Чого являєшся мені в  сні?"; 

Виховна мета: виховувати цікавість  до поетичної творчості письменника, чистоту і  благородство почуттів, збудити бажання краще пізнати глибинний зміст ліричних творів Івана Франка.

Тип уроку:
комбінований; урок аналізу художнього твору
Терміни і поняття:

Обладнання й  матеріали: портрет Й .Франка,фотографія Й .Франка із  дружиною і дітьми, плакат "Жанрові змоги  лірики",записані збірки поезій в  хронологічному порядку,вислів М.Коцюбинського про збірку Й .Франка "Зів'яле листя", збірка творів Й .Франка "Зів'яле листя", повість-есе Р.Горака Три рази  мені являлася кохання ".

Хід уроку
Організаційний момент

Продовжуємо діяльність  за творчістю І. Франка. Адже, щоб  відповісти на питання: "Хто такий І. Я. Франко?", потрібно  вивчити кожну сторінку його життєвої книги. Перш ніж перейти до нової теми, давайте перевіримо вивчене.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда:

  1. Схарактеризуйте ознаки новаторства І .Франка у  жанрі сонета.Назвіть прочитані вами сонети. Чим вони вам до вподоби?
  2. Яким пафосом пройнятий вірш "Гімн" котру  ідею втілив автор в  постать  вічного революціонера?
  3. Ознайомившись з  творчою спадщиною І. Франка, назвіть, хто постав перед вами у  образі письменника?
  4. Котра  тема збірки Із вершин й  низин" й  яке місце вона займає в  творчій спадщині І. Франка?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Поступово ми переконуємося, що Іван Франко – митець титанічної праці. Видані 50 томів є тільки половиною його творчого доробку, а масштаби інтересів, творчих шукань, ідейно-естетичних відкриттів просто вражають. Щоб  відповісти на питання: "Хто такий Й .Франко7", потрібно  вивчити кожну сторінку його життєвої книги.Ми уже  знаємо Й .Франка як Дуже великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. Яким чином  зазначав М.Коцюбинський, "людина, котра  б вона сильна не була , не спроможний  існувати самою боротьбою, самими громадськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається у  терновий вінок життя народного".

Й  сьогодні на уроці ми почнемо читання ще одного розділу життєвої книги поета, де Франко виникає  як людина, котра  кохає й страждає, радіє й  тужить, вірить й  зневірюється.

Проблемне питання: "Що таке любов  для Й .Франка?". На це запитання дамо відповідь, коли розглянемо збірку поета "Зів'яле листя".

Зачитую тему уроку, школярі  записують її у  зошити, а теж вислів М.Коцюбинського про збірку "Зів'яле листя": В  Й .Франка є прекрасна річ – лірична драма "Зів'яле листя". Се подібні  легкі, ніжні вірші, із  такою широкою гамою чувства й  розумінням душі людської, що читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: або  поетові боротьби, або  поетові-лірикові, співцеві любов  й  настроїв".

Основна частина уроку

Довідка про збірку "Зів'яле листя"

Збірка "Зів'яле листя" із  підзаголовком "Лірична драма" створювалась більше десяти років (1886 – 1896 ) й  вийшла в  1896 році уперше  й  вдруге у  1911році. Це були тяжкі роки для Й .Франка. Його було звільнено із  роботи,цим позбавлено засобів для існування. До того ж поет не мав й  особистого щастя, хоча  вже  був одружений із  Ольгою Хоружинською, шлюб відбувся 16 травня 1886 року у  Павлівській церкві.

Усе це визвало  сумні причини , і  автор робить припис "Лірична драма".

Збірку складають 60 поезій, котрі  автор ділить на 3  жмутки. Й  жмуток – це твори із  громадянськими мотивами, однак переважають скорбні інтимні вірші. І.  жмуток – твори про любов , а ще  про чарівну красу природи.Це твори , що є найдобірнішими перлами народної пісні і  поетичної краси.

ІІІ жмуток – це твори, в  котрих  автор виражає  пекельні умови життя,викликані жорстокими умовами життя й  нещасливим коханням, що довели ліричного героя до відчаю, й  він рішає  покінчити життя самогубством .Передмову до збірки автор закінчує словами: "Будь мужньою людиною й  не йди моїм слідом".

Виступи школярів  про 4  любові  у  житті Івана Франка:

  1. Целіна Журовська (Зигмунтовська) – жінка, котра  не відповіла Й .Франку взаємністю, він їй просто не подобався .
  2. Юзефа Дзвонковська – друга закоханість Й .Франка, котра  наповнила його душу "дивом золотим", незмірним щастям й  невимовно пекучим горем.
  3. Ольга Рошкевич – максимальна  й  взаємна кохання  у  Івановому й  Ольжиному житті – Додаток А.
  4. Ольга Хоружинська – Франкова дружина, жінка, котра була постійно  поруч

Робота над текстом вірша "Чого являєшся мені в  сні?":

−    виразне читання вірша "Чого являєшся мені в  сні?" напам'ять;

−    визначення художніх засобів,використаних в  вірші – Додаток Д;

−    визначення віршового розміру твору – Додаток Е.

Твори Й .Франка, покладені на музику:

"На Великдень 1871" – перший вірш, присвячений батькові. Покладений на музику М.Лисенком в  1905 році, став гімном українського національного відродження; 

"Чого являєшся мені в  сні?";

"Червона калино,чого лузі гнешся?";

"Ой ти , дубочку кучерявий…";

"Розвійтеся із  вітром…";

"Ой ти, жалю, мій жалю…";

"Я не кляв тебе, о зоре…";

"Ой ти, дівчино, із  горіха зерня…";

"О теє тая стежечка"

Ольга Рошкевич – максимальна  й  взаємна кохання  в  Івановому і Ольжиному житті

Ольга Михайлівна Рошкевич народилась 11 лютого 1857 року у  місті Угорники Станіславського повіту в  родини  священика Вона перекладач, збирач фольклору. Була нареченою Й .Франка.Їх знайомство відбулося в  бойківському селі Лолин тепер  Долинського району Івано-Франківської області),де служив священиком батько Ольги .Це сталося влітку 1874 року,гімназист Й .Франко уперше  завітав в  гості до власного  товариша по навчанню Ярослава Рошкевича (брата Ольги).Після 2-х  років знайомства із  Ольгою Франко офіціально  просить батька руки його доньки .Батько погоджується, однак  до заручин не дійшло. Другокурсника Й .Франка заарештовують за участь в  таємній соціалістичній організації. Зроблені обшуки й  в  Лолині, Ольга встигла заховати окремі  речі, листи й  книжки на пасіці. Батько не дозволяє  будь котрі  взаємозв'язки  із  Й .Франком. Однак  вони ще зустрічатимуться у лісі за селом, Ольга у 'язала по деревах стрічки щоб  Іван знав,куди іти і  де її відшукати. Вони зустрінуться ще 1884 року у  Коломиї на балу й  там востаннє танцюватимуть вальс. За велінням батька 14 вересня 1879 року О.Рошкевич одружується із  Володимиром Озаркевичем, котрий  вмисно  пішов на це й  дав змогу  Ользі працювати,займатися корисною роботою:перекладати, писати.

Франко боляче переживав розрив із  Ольгою Рошкевич, він писав їй: "Стративши тебе, я стратив надію на кохання  чесної й  надійної жінки, а при тім такої, котра буда спроможна  зв'язати власну  долю із  моєю".

Для Франка протягом всього  життя ім.'я Ольги було священним. В  власну  чергу О.Рошкевич до самої смерті зберігала Іванові листи, й  заповіла своїй сестрі Михайлині покласти їй ці листи в  труну. Може, будь-яка  людина має право на власне , особисте, на власну  таємницю.

Для змалювання непорочної чистоти Ольги, її високої духовності Й .Франко застосувує  запозичений із  Біблії символ – білу лілею. 

Юзефа Дзвонковська – друга закоханість І .Франка, котра  наповнила його душу"дивом золотим",незмірним щастям й  невимовно пекучим горем 

Це начитана, із  передовими і  оригінальними поглядами, витончена натура, шляхетна,делікатна,красива, може  на самопожертву, "високого походження" – із  багатого польського роду. Із  нею Й .Франка познайомили станіславські друзі.

На Й .Франка Юзефа справила сильне враження .Він оцінив її критичний розум, покохав із  1-го  погляд. Й .Франко рішає , що після О.Рошкевич Юзефа саме й  жінка, котра  спроможний  йти поруч, себто  спроможний  бути його дружиною. Однак  Юзефа не відповіла взаємністю…Він страждав. Лише потому  довідався від неї самої, що вона надзвичайно  хвора – хвора на сухоти (туберкульоз) й  не бажає  когось обтяжувати й  руйнувати комусь життя.

Саме їй, Юзефі, присвячено вірш з  збірки "Зів'яле листя" "Вона умерла!", у  котрому  автор передає біль утрати й  велику розпач.

Прожила Юзефа всього  30 років. Її могилу віднайшли зовсім недавно на кладовищі у  Івано-Франківську. Звичайнісінька плита із пісковику, котру не пошкодував час. Вона понадтріскувалась й  поросла мохом. На ній написані дати народження й  смерті Юзефи Дзвонковської : 1862 – 1892.

Целіна Журовська (Зигмунтовська) – 3-тя  закоханість І.Франка, котра  не відповіла йому взаємністю, він їй просто не подобався

Народилася у  Трускавці, мешкала у  Дрогобичі й  Львові, де працювала поштовим службовцем, – там й  побачив її Й .Франко.

Журовська була єдиною із  коханих Франка, котра  не любила поета, не розуміла його поривань, холодно реагувала на освідчення і вірші й  лише  на схилі віку втямила, хто любив й  обезсмертив її власною  кохання 'ю.

Байдужість Целіни до Франка була вражаюча. Вона навіть не читала і  не мала наміру читати "Зів'яле листя". Їй прочитали, запитали, що її найбільш вразило у  тій збірці, й  вона преспокійно відповіла, що із  всього  їй найбільш сподобався опис квартири у  одному вірші, адже  подібну квартиру вона мала. Й  більше нічого.

Целіна твердила, що Франко буквально її переслідував. Вона йде із  роботи, а він – слідом. Вона зупиниться – зупиниться і  він. Таке тривало місяцями. Він, як учень , боявся промовити до неї і  слово, підступити ближче, годинами вистоював перед її вікнами.

Коли потому  Целіну запитають, чому вона не відповіла взаємністю Франкові, вона відверто, спокійно не видумуючи ніяких причин, відповіла: він їй просто не подобався, адже  був рудий, а їй імпонували брюнети, особливо брюнети із  синіми очима. Й  прізвище не подобалося, не мав солідного становища, грошей й  надій на них.

Целіна була безмежно  примхливою й  гордою й  не відповідала на кохання  поета. Ось чому у  його уяві вона "женщина або  звір", "сфінкс".

Ольга Хоружинська – Франкова дружина, жінка, котра була повсякчас поруч

Народилася О.Хоружинська 10 квітня 1864 року у  с.Бірки на Харківщині у  сім'ї  дрібного поміщика, члена Київської громади, нащадка старовинного

Козацького шляхетського роду. Закінчила Харківський інститут шляхетних дівчат, вищі жіночі курси у  Києві. Була високоосвіченою людиною, добре володіла мовами: англійською, французькою, німецькою, російською. Їй не була чужа ідея відродження України. Обидві її сестри були одружені із  членами Київської громади. Познайомившись з  Франком рішила  стати його дружиною і  помічницею, присвятити власне  життя чоловікові й  своєму народові. Одружилася із  І.Франком в  1886 році.

Приїхавши до Львова, Ольга приймає  активну участь у  громадській роботі. Стає видавцем журналу " Життє й  слово", котрий редагував Франко, вкладаючи у  журнал гроші із  власного  посагу. Заприятелювала із  Наталкою Кобринською й  співпрацює в збірнику "Перший вінок" – це перший зібрання  творів жіночого пера у  українській літературі. Ольга дописує до багатьох журналів, вміщає власні  переклади із  других  мов, допомагає своєму чоловікові у  його літературній праці.

Ольга вивчила українську мову, була вірною дружиною, доброю матір'ю (народила й  виховала чотирьох дітей:Андрія, Тараса, Петра, Анну), дала гроші Й .Франкові на навчання у  аспірантурі, допомагала у  літературній праці, видавала заснований ним журнал "Життє й слово", на власний  кошт опублікувала книжку Й .Франка У  поті чола" й  перевидала вдруге збірку Із  вершин й  низин". Одночасно  із  чоловіком збирала казки, легенди, писала статті. Крізь  дуже багато  років дочка Анна повідоме : "…вона жила життям тата, була його порадницею.

Художні засоби, використані в  вірші "Чого являєшся мені усні?"

1.    Звичайні і метафоричні епітети:

"чудові очі…ясні", "дно студене", "зарево червоне", "довгими ночами", "щастя молодого", "дива золотого".

2. Зрівняння:

"очі..., немов криниці дно студене", "уста..,мов зарево червоне", "серце.., неначе перла в  болоті". Усі вони підкреслюють надзвичайну красу дівчини, її байдужо-зневажливе відношення  до почуттів закоханого юнака й  його високі душевні поривання.

3. Метафори:

"докір займається й  тоне в  тьмі", "ти серце надірвала", "вирвала ридіння голосні", власний  біль, власний  жаль, власні  пісні в серці здавлюю на дні",..

Метафори підсилюються повтореннями , що увиразнюють душевний біль ліричного героя із  приводу нерозділеного глибокого почуття.

4. Тавтологічні повтори:

У  житті мене ти знать не знаєш", хоча  знаєш, добре знаєш, як… в  серці здавлюю на дні".

5. Анафора:

"Чого являєшся мені в  сні?"

6. Риторичне заперечення:

"О ні!"

7. Риторичне звертання:

"Являйся, зіронько, мені…"

8. Риторичний оклик:

Хоча  у  сні!"

9. Дієслівні синоніми:

"тужити – не існувати ", "серце… марніє, у 'яне, засиха", хоча  у  сні …оживає, грає, віддиха". Усі  художні засоби указують  на глибину почуття ліричного героя; любов  – високе й  благородне почуття, це "диво золоте", "щастя молоде".

Закріплення знань і вмінь

Інформаційне гроно: "Яким постає перед нами І.Франко ( за сторінками збірки "Зів'яле листя"):
−    стражденний;
−    вірний ;
−    пристрасний;
−    вразливий;
−    ніжний;
−    зневірений,
−    людина, що страждає від нерозділеного кохання;
−    змучений;
−    у відчаї;
−    закоханий до безтями.
 

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Вивчити вірш "Чого являєшся мені в  сні?" напам'ять. Прокоментувати вірші за збіркою "Зів'яле листя" (за вибором школярів ).

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.