Конспект уроку: Проблема батьків і дітей у повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького. Характеристика героїв. Роль діалогів.

27.08.2018
4458 переглядів
Тема уроку
Проблема батьків і дітей у повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького. Характеристика героїв. Роль діалогів.
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити учнів з образною системою повісті, показати майстерність автора у творенні художніх образів; поглиблювати вміння характеризувати образи-персонажі, засоби їх зображення; з’ясувати роль героїв у розкритті його ідейного змісту;

Розвивальна мета: розвивати уміння порівнювати образи-персонажі, з’ясовувати авторську позицію;

Виховна мета: виховувати в учнів почуття поваги до старшого покоління, зовнішню і внутрішню культуру.

Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання і матеріали: ілюстрації Базилевича «Кайдашевої сім’ї» або матеріал уроку мультимедійного посібника, словники.

Міжпредметні зв’язки: історія України, людина і світ, зарубіжна література, образотворче мистецтво, кіно.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда:

  1. Чий портрет?
  2. Що саме відбувалося в цей час з героєм?
  3. Які зміни ви спостерігаєте в них, чому ці зміни відбулися?.

Поясніть, аргументуючи свою відповідь. 

Вправа "Відгадайте героя"

  1. Сидів ... у білій сорочці з широкими рукавами. З-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки. Широке лице було сухорляве й бліде, неначе лице в ченця (Омелько Кайдаш).
  2. Був широкий в плечах, з ... карими гострими очима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве ... (Карпо). 
  3. Молоде довгасте лице було рум’яне. Веселі, сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум’яні губи... (Лаврін). 
  4. Була ... висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем... Пишала губи, осміхалася, сипала облесливими словами, наче дрібним горохом... (Маруся Кайдашиха).
  5. Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум’яне лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з темними, блискучими, як терен, облитий дощем, очима ... (Мотря). 
  6. Була невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгобраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк ... (Мелашка).
  7. Вона була в одній сорочці і вузькій запасці. Хазяйновита, але скупа, вона втинала одежу, як тільки можна було обтяти. Вузька запаска влипла кругом її стану. В великій, як макітра, хустці на голові вона була схожа на довгу швайку з здоровою булавою... (Мотря).
  8. Висока та суха, неначе циганська голка, в запасці, в рясній білій, як сніг, сорочці, в здоровій хустці на голові... (Кайдашиха).
  9. Вона розцвіла і стала повніша на виду. Її очі, її тонкі брови блищали на сонці, а лице горіло рум’янцем. Вона сяяла, як кущ калини, посаджений серед двору ... (Мелашка). 
  10. ...стояв, неначе скеля... зблід, як смерть, а тонкі губи, міцно стулені, стали зовсім білі, неначе полотно.... Його темні очі погасли й ніби померкли, а волосся на голові настовбурчилось і стирчало, неначе в їжака... (Карпо).
  11. ... сидів мовчки й собі важко зітхав, підперши голову долонею й спершись ліктем на коліно. На його широкому блідому лобі, на його спущених віках лежала глибока, важка туга, лежав сором, перемішаний з жалем ... (Омелько).
  12. Він сидів боком. Вона впізнала... його русяву кучеряву голову, рівний лоб, рівний тонкий ніс. Але чого він став такий блідий, такий смутний? Де ж дівся з лиця його рум’янець? Чого він став такий блідий, як смерть, та нужденний, неначе слабий? ... (Лаврін).

Назвіть, які проблеми свого часу автор піднімає у творі. А які можна віднести до одвічних?

Пояснити (або робота зі словником)

  1. соціальний конфлікт – це...
  2. моральний конфлікт – це...    
  3. побутовий конфлікт – це...
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

"Часто трапляються сім’ї, в котрих буває така колотнеча та завсідня лайка та сварка, що життя в хаті стає якимсь пеклом..."

І. Нечуй-Левицький    
 

Основна частина уроку

Проблемне питання

Як проблема батьків і дітей знайшла своє втілення у творі?
(Учні працюють в малих групах з текстом і таблицею)


Таблиця «Аспекти конфлікту між батьками і дітьми».

 

Батьки Діти
Розпад патріархальних традицій родинних взаємин Нікчемність причин “хатньої війни”
Капіталізація і соціальне розшарування на селі     Тяглість кріпацької свідомості селянина в нових пореформених умовах
Високе призначення людини на землі, її вроджена духовна краса     Деградація й моральний занепад, неможливість протистояти буденності
Система морально-етичних цінностей народу     Виродження кращого у людині під тиском життєвих обставин
Зовнішня комічність сюжетних ситуацій     Їх істинний трагедійний зміст
Поетичність української природи     Прозаїчність й безпросвітність сільських буднів

 

Висновок школярів : аргументувати, або  можна було уникнути суттєвих протистоянь поміж  батьками й  дітьми в  сім’ї Кайдашів?

Навести приклади із  раніше раніше вивчених  творів, в котрих  розкривалась дана проблема.

Іван Нечуй-Левицький – тонкий майстер, глибокий знавець людських душ. Він помічає найменші деталі у  поведінці, вчинках, зовнішньому вигляді, за якими розкривається справжнє лице, характер людини. Герої його повісті – Омелько Кайдаш, Маруся Кайдашиха, Лаврін, Карпо, Мотря й  Мелашка - усі  вони, й  будь-який , звичайно, по-своєму, індивідуалісти, а саме тому  життя сім'ї  – нескінченні сварки і суперечки. Й .Нечуй-Левицький із  немалою майстерністю й  достатньо  глибоко розкриває психологію кожного персонажа, його індивідуальні риси, поведінку, вдачу.

Робота в групах пошуково-дослідницького характеру

Простежте за «роботою» автора над образами й  схарактеризуйте їх, підтвердивши цитатами власні  міркування, визначивши позитивні й  негативні риси героя, висловивши власне  відношення  до вчинків (можна скористатись таблицею “мінімум”).

 

Герой Задатки Риси характеру Фактор впливу Результат
Омелько Майстер Портрет. Людина доброї вдачі, гарний батько, побожний, але безпомічний,

слабохарактерний, затурканий, залежний від членів родини, шукає забуття в чарці.
Панщина Пияцтво, порушення етичних норм, трагічна смерть.
Маруся Господиня Портрет. Глава сім’ї,

розумна, працьовита, чепурна,

охайна, добра бабуся, вміє

тонко володіти словом, але

пихата, облеслива,

манірна, сварлива, навіть жорстока, брутальна.
Панщина Лицемірство, егоїзм, непорядність; зла і добра свекруха; нещаслива старість.
Карпо Лідер Портрет. Розумна, дотепна, енергійна, практична, але понура, зла, мовчазна, сувора, непокірна, жорстока, іронічна, уїдлива, глумлива, черства людина, яка зневажає рідних, хоче швидко розбагатіти. Чвари Егоїзм, жорстокість, повна моральна деградація.
Лаврін Лірик Портрет. Лагідна, жартівлива, ніжна, тонка, поетична, дотепна, життєрадісна, чутлива до краси і ніжності натура, але згодом черствіє, грубіє, зневажає рідних Чвари Уподібнення до Карпа, егоїзм, згрубілість, нічим не поступається перед іншими
Мотря Господиня, мати Портрет. Жвава, моторна, розумна, працьовита, енергійна, але крутої вдачі, скупа, користолюбна, мріє про швидке збагачення Чвари Егоїзм, згрубілість, неповага до старих батьків Карпа, призвідниця всіх сварок
Мелашка Господиня, мати Портрет. Побожна, тонка натура, добра, вразлива, чуйна, ніжна, мрійлива, вміє прощати, але з часом стає

егоїстичною, дріб’язковою,

сварливою, переймаючи

звички свекрухи.
Чвари Егоїзм, згрубілість, уподібнення Мотрі, Кайдашисі, нічим не поступається перед іншими

 

Характеристика образу – це опис зовнішності героя, його вчинки й  риси вдачі, особливість мови, відношення  других  персонажів й автора твору до героя, власна оцінка.

Робота з підручником

Прочитати статтю підручника про бабу Параску й  бабу Палажку. Розкрийте їх значення  в  творі.

Завдання й запитання

  1. Покажіть на прикладах, як Нечуй-Левицький застосувує  прийом контрастного змалювання пар героїв. Порівняйте закохані пари Карпо – Мотря, Лаврін – Мелашка. Котрі  риси характеру зближують образи Мотрі й  Мелашки, Карпа й  Лавріна?
  2. Розкрийте значення  побутових картин повісті “Кайдашева сім’я” для розуміння характерів героїв.
  3. Як виписані більша кількість  сцен в  повісті? Що вони нагадують? (драматичні яви).
  4. Простежте за мовою Лавріна й  Мелашки, застосовуючи  домашнє завдання. Як в  мові відбито переміни у  їхніх характерах?
  5. Прочитати статтю специфічна ознака літературного роду, визначити значення  діалогів в  повісті.

Діалоги, полілоги дійових осіб здійснюють  рушійну функцію в  творі, саме у  діалогічному мовленні найширше розкриваються характери членів Кайдашевої сім'ї . Автор тільки  подекуди у  опосередкованій розповідній манері подає нам характеристику персонажів, часом  вказує на трансформації  ( головним чином  портретні), що відбуваються із  героями повісті.

 

Закріплення знань і вмінь

Продовжити вислів фразеологізмом. Записати, про кого із  героїв повісті “Кайдашева сім’я” ідеться?

вислів фразеологізм
1.Червоний перець у горілці дражнив його, неначе...br
2 Вона стояла над душею Мотрі, наче...
3 Висока та суха, неначе...
4 Теліпалась на стіні, неначе...
5 В великій, як..., хустці на голові була схожа на ...
6 Затріпала рученятами, неначе...
А ...як макітра; довга швайка
Б …великою булавою
В ...пташка крилами.
Г ...цяцька малу дитину.
Ґ ...циганська голка.
Д ...осавула на панщині.
Е ...павук на павутинні.

Знайдіть правильні відповіді

Характеристиці Карпа відповідають такі рядки: 

  1. «широке лице було сухорляве і  бліде, наче лице у  ченця»; 
  2. «широкий в  плечах, із  батьківськими карими очима, із  блідуватим лицем»;
  3. «тонкі пружки його блідого лиця із  тонкими губами мали у  для себе  щось неласкаве»;
  4. «гострі темні очі були наче сердиті»;
  5. «був надзвичайно  богомільний, ходив до церкви щонеділі не лише  на службу, а навіть на вечерню»;
  6. «Він був подібний  із  виду на матір».

Характеристиці Лавріна відповідають такі рядки:

  1. «Як я із  нею не оженюся, то у  Росі утоплюся»; '
  2. «Він ніколи не сміявся гаразд, як сміються люди»;
  3. «... коли б ти була зозулею у  гаю, то я б тебе й  там упіймав би»;
  4. «Ще хлопцем (він) прищепив особистими  руками щепу на старому пні. Груша погналася вгору, як верба. Батько подарував (йому) ту грушу на багату кутю»;
  5. «чоловік гордий і жорстокий, із  його буде добрий посіпака»;
  6. «Він був добрий стельмах, робив панам й  селянам вози, борони, плуги і рала й  заробляв добрі гроші, однак  ніяк не мав змогу вдержати їх у  руках».

Доведіть чи спростуйте висловлювання авторів, відповідь обґрунтуйте конкретними прикладами.

  1. Характеризуючи образи, письменник надзвичайно  часто застосовував  багатства усної народної творчості. Вона, говорив Нечуй-Левицький, надзвичайно  видається власними блискучими поетичними фарбами..., так що тямущий український писалник, не нагинаючись, здатне  сміливо загрібати цілі оберемки квіток й  обсипати ними твори...”
  2. Усна народна творчість в  повісті увесь  час або ж  служить “підтекстом розповіді, або ж  допомагає авторові відтворити у  прямій мові переживання дійових осіб”

 

 

Підведення підсумків

Правдиво й  виразно, із  гумором, змальовуючи численні перипетії домашньої війни, Нечуй-Левицький, одначе, не удається  до грубого сатиричного осміяння власних  персонажів. Письменник виступає в  своєму творі як суворий, справедливий суддя. Він демонструє негативні риси психології людини із  народу. Обмеженість духовних горизонтів селянина Нечуй-Левицький не вважав віковічною рисою селянської психології.

Надання домашнього завдання

Прочитати статтю підручника, зробити завдання. 

Підготувати усне повідомлення про роль  творчості Й .Нечуя-Левицького (на вибір): 

  1. Історичні передумови появи письменника (чиї й  котрі  традиції він продовжив).    
  2. Що незвичайного, особливого було у  біографії митця й  як це відбилося на його долі?    
  3. Жанрове, тематичне багатство й  ідейне спрямування творів художника слова.    Властивості індивідуального стилю, неповторність художнього таланту.    
  4. Що нового в  розвиток вітчизняного мистецтва й  світової культури уніс  письменник?    Котрий  потрібно  залишив в  вашій пам’яті цей митець?

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.