Конспект уроку: Основні мотиви лірики творчості Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ століття («Стояла я і слухала весну», «Як я люблю оці години праці», «І все-таки до тебе думка лине», «Contra spem spero!»).

17.09.2018
1190 переглядів
Тема уроку
Основні мотиви лірики творчості Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ століття («Стояла я і слухала весну», «Як я люблю оці години праці», «І все-таки до тебе думка лине», «Contra spem spero!»).
Мета уроку:

Навчальна мета: познайомити старшокласників із  поетичним доробком Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ вік ; вдосконалювати  уміння  здійснювати аналіз поетичних творів; 

Розвивальна мета: розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення, критичне мислення; 

Виховна мета: виховувати кохання  до поетичного слова, шану  до творчих особистостей й  зацікавленість їхнім життям, творчістю. 

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Методи: робота у  групах, опорні таблиці для аналізу поетичного твору, «Незакінчене речення», сенкан, гронування, літературний диктант, мультимедійний супровід.

Обладнання і матеріали: тексти поезій, схема складання сенкану, таблиці для аналізу поетичного твору для кожного учня, ноутбук,роздруковані завдання для літературного диктанту на кожного учня, мультимедійний супровід до уроку.

Хід уроку
Організаційний момент

Оформлення дошки: портрет Лесі Українки, записана тема уроку; епіграф.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Випереджувальне завдання

1 Виразно читати поезії Лесі Українки «Стояла я й  слухала весну», «Як я люблю оці години праці», Й  усе -таки до тебе думка лине», «Contra spem spero!».

Вправа «Незакінчене речення»

 Прочитавши поезії Лесі Українки, я замислився над тим, що… був здивований…, був вражений…

Літературний диктант

  1. У котрий  регіон України організувала Леся Українка фольклорну експедицію?
  2. Справжнє ім’я Лесі Українки…
  3. Про котрий  регіон Леся Українка писала так: «Властивий, найрідніший рідний край для мене..»? 
  4. За котрі  здобутки у  літературі присуджується із  1971 року у  Україні щорічна літературна премія імені Лесі Українки? Котру  назву мала 1-ша  поезія Лесі Українки? Одночасно  з  ким Леся Українка переклала збірку творів М.Гоголя «Вечорниці», видану в  Львові 1886 року?
  5. Місто, у  котрому  народилася Леся Українка…
  6. Хто очолював театральну трупу, котра  першою поставила драму Лесі Українки «Блакитна троянда» (1899)?
  7. Автором котрого  підручника була Леся Українка?
  8. Скільки мов, окрім  рідної, знала Леся Українка й  котрі  саме?
  9. Як фольклорна збірка «Народні мелодії» Климента Квітки пов’язана із  особою Лесі Українки? В  кого із  визначних  українських художників Леся Українка навчалася живопису?
  10. Назвіть імена 3-4 зарубіжних письменників, чиї твори Леся Українка перекладала українською мовою. 
  11. Хто з  письменників допоміг Лесі Українці в  виданні 1-ї  збірки поезій?
  12. Кому Леся Українка присвятила цикл поезій «Сльози-перли»?
  13. Наведіть 3-4 приклади драматичних творів Лесі Українки. 
  14. Назва 1-ї  поетичної збірки Лесі Українки… З  ким із  визначних  українських істориків познайомилася Леся Українка у  Єгипті?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Кінець ХІХ віку приніс зневіру у  багатьох найсокровенніших й  найнезрушніших цінностей: руйнувалася стара ієрархія, впорядкованість й  розміреність всесвіту . Переломність епохи позначилася й  на біографії, і  на творчості Лесі Українки. Попри те, що у  читацькій свідомості утвердився постать  мужньої, незламної і  цілеспрямованої «дочки Прометея», письменниця мусила увесь  час відчувати роздвоєність й  складність вибору.

Вибір поміж  модернізмом й  народництвом для Лесі ускладнювався ще і  певними етичними моментами. Для Лесі Українки це був й бунт проти власної матері, проти засвоєних з  самого дитинства принципів й  засад.

Олена Пчілка – людина демократичних й  прогресивних переконань, святкування  певна необхідності працювати на благо народу й навіть у  праці сконать». Власний  псевдонім вона таки виправдовувала щоденною невтомною діяльністю. Демократизм, кохання  до народу, замилування в  фольклорі, постулат народної моралі як основи основ… Дочці своїй Олена Пчілка обрала виразний псевдонім, що мав засвідчити готовність слугувати національній, народній справі. Й  юна Лариса Косач самовіддано старалася бути Лесею Українкою: «співала» про слово – гострий меч, про Україну – «нашу бездольную матір», плакала над її долею, живописала «красу України – Подолля», палко мріяла про визволення рідного краю, про «братерство, рівність, волю гожу». Утім  в  якийсь момент близько 1900-1901 роки) поетка «переросла» власний  патріотичний псевдонім. Однак  ні одного  разу поетка не зрадила власним  переконанням відносно ролі й  призначення митця, відносно  власного  призначення. Тому саме  епіграфом сьогоднішнього уроку стали рядки поезії Лесі Українки «Мій шлях». 

Основна частина уроку

Під час короткого гостювання у  Києві в  брата Михайла Леся Українка відвідувала гурток «Плеяда». Окрім  поезій, вона розпочала писати прозу. 1890 року із -під пера Українки вийшли непересічні поезії «Contra spem spero!», «Мій шлях», «Сім струн». В  березні 1893 року вийшла в  Львові 1-ша  Лесина збірка – «На крилах пісень». 

Питання: Чому Леся Українка обрала для особистої  поетичної збірки саме таку назву?

Схвальну рецензію на книгу написав Осип Маковей, правильно визначивши провідні причини  творчості поетеси: «…Перший – то сумовитий погляд авторки на власне  життя й  долю; другий - то культ природи; а 3-й  – то культ України й  світове горе».

Робота в групах

Здійснити ідейно-художній аналіз поезії, заповнивши таблицю. Скласти по 1 запитанню до групи-суперниці відповідно до її завдання. 

І група –  «Contra spem spero!»;
ІІ група – «Стояла я і слухала весну»;
ІІІ група – «Як я люблю оці години праці»;
ІV група - «І все-таки до тебе думка лине».

Назва поезії

 

 
 

Вид лірики

 

 

Тема

 

 

Ідея

 

 

Засоби художньої виразності

зорові

 

 

слухові

 

 

Віршований розмір

 

 

Римування

 

 

Автобіографічні мотиви

 

 

Особистісні враження

 

 

Індивідуальне завдання

Cкласти сенкан, описавши внутрішній світ-портрет ліричної героїні поезії Лесі Українки.

І варіант –  «Contra spem spero!»;
ІІ варіант – «Стояла я і слухала весну»;
ІІІ варіант – «Як я люблю оці години праці»;
ІV варіант - «І все-таки до тебе думка лине».

Схема

1 й рядок – слово, що зве тему (асоціація).

2 й рядок – 2 прикметники, що асоціюються із  першим словом (опис теми).

3 й рядок – 3 дієслова, пов’язані із  темою.

4 й рядок – фраза із  чотирьох слів (думка-підсумок, що встановлює  розуміння теми).

5 й рядок – 1 слово (асоціація із  темою, слово-підсумок).

Робота із  дошкою запитань

Школярі  прикріплюють на дошці власні  запитання до поетеси, власних  однокласників, до вчителя . Відповіді дають самостійно, обираючи для себе  запитання.

Закріплення знань і вмінь

Вправа «Незавершене речення»

На мій погляд, із  творчістю Лесі Українки необхідно познайомитися саме тому , що…

Твір-есе

В  чому неповторність таланту Лесі Українки»?

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

вивчити напам’ять вірш Лесі Українки «Contra spem spero!».
 

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.