Конспект уроку: Михайло Коцюбинський. "Гармонійний та¬лант художника і громадянина" (С. Єфремов). Життя і творчість, гуманізм світогляду

19.09.2018
1596 переглядів
Тема уроку
Михайло Коцюбинський. "Гармонійний та¬лант художника і громадянина" (С. Єфремов). Життя і творчість, гуманізм світогляду
Мета уроку:

Навчальна мета: познайомити  школярів  із  життям й  творчістю письменника, показати еволюцію його світогляду, зацікавити школярів , спонукати їх до читання творів митця.

Розвивальна мета: розвивати навички роботи із  підручником, самостійної роботи, роботи у  групі, розвивати уміння  висловлювати власну думку із  ідейної й  естетичної точки зору; поглиблювати уміння  сприймати інформацію на слух, аналізувати її; розвивати творчі здібності.

Виховна мета: виховувати шану  до людини – митця, до духовних надбань українського народу, кохання  до книги, естетичний смак.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання й  матеріали: телевізор, DVD, відеофільм "Осяяний сонцем", мультимедійний проектор, презентація, портрет письменника; репродукція картини К.Моне "Імпресія. Схід сонця"; книги із  творами письменника, фотовиставка "Життя й  творчість М. Коцюбинського.

Методи, прийоми й  форми роботи: асоціювання, робота у  парах, складання сенканів, метод "ПРЕС", "Ланцюжок долі","Незакінчене речення".

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда:

  1. Представник імпресіонізму у  Україні. М.Коцюбинський.
  2. Яка течія характеризує кінець 19 – початку 20 ст.? Модернізм.
  3. Що намагалися передати у  1-шу  чергу представники модерністських течій? Внутрішні переживання, психологію героїв.
  4. Який мистецький напрям перекладається як враження? Імпресіонізм.
  5. Котрі  жанрові різновиди  переважали у  епоху модернізму? Новела, оповідання, етюд, ескіз, поезія у  прозі.
  6. Представник експресіонізму у  Україні. У .Стефаник.
  7. Зачинатель неоромантизму як літературного напряму. О.Кобилянська.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

1. Повідомлення теми й  мети уроку

2. Що очікуєте від уроку? Діти записують власні  очікування й  кріплять на "дерево" (Я хочу більше дізнатися про творчість Михайла Коцюбинсько і т.п. )

Основна частина уроку

Сьогодні ми поговоримо про людину, ім’я котрої  у  дивовижно багатому на літературні таланти часі на межі 2-х  віків – ХІХ й  ХХ – було зорею 1-ї  величини. Це Михайло Михайлович Коцюбинський. Ще за життя письменника його звуть сонцепоклонником.

Він любив життя, людей, землю, природу, жадав  до прекрасного і  шукав його навіть там, де не було.

Усі, хто мав щастя зустрічатися із  Михайлом Коцюбинським, у  один голос відзначали його щире, добре серце, яке випромінювало кохання  до людей. Й  сьогодні до нас у  гості завітали Михайло Мочульський - літературознавець й  фольклорист Володимир Гнатюк.

Літературознавець Михайло Мочульський зазначав , що відомий  письменник наче і  був створений для того, аби його любили. В взаєминах із  людьми постійно  був милим, привітним, делікатним. Зовнішнім виглядом, манерою триматися "являв собою тип європейця у  повному значенні цього слова... Вдумливе обличчя оживляли й  робили особливо привабливим очі: невеликі, чорні, блискучі, як гарячі вуглинки. Зросту він був високого, худощавий".

Фольклорист Володимир Гнатюк, згадуючи дні, проведені водночас із  Коцюбинським в  Гуцульщині, відзначав закоханість письменника у  природу: "Квіти – це була його пристрасть й  розкіш, й  потрібно  було бачити, як його очі іскрилися й  гуляли із  утіхи, коли переходив царинкою, засіяною сотками різноманітних  родів квітів, що миготіли й  виблискували до сонця всякими знаними барвами". Про це ж розказував  й  Максим Горький, підкреслюючи, що Коцюбинський, маючи солідні знання ботаніка, говорив про квіти як поет. Побачивши під стіною рибальського будиночка на Капрі "блідо рожеві мальви,– увесь  засвітився усмішкою й , скинувши капелюх, сказав до квітів: – Здоровенькі були! Як живеться на чужині?".

Літературна анкета "Михайла Коцюбинського"

П.І.П.

Михайло Михайлович  Коцюбинського

Дата і місце народження

17 вересня 1864 року у Вінниці в сім’ї дрібного урядовця

Освіта

Початкову школу закінчив у Барі. (1875–1876

Потім навчався у Шаргородському духовному училищі (1876-1880).

Перший твір

Оповідання " Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє тьма" (1884р.)

Перший друкований твір

1890 рік вірш "Наша хатка" в журналі "Дзвінок"

Педагогічна діяльність

1882-1892

1891 р.

На початку він їде в с. Лопатинці на Вінниччині

За 1891 р. з-під його пера виходять оповідання

"Харитя", "Ялинка", "П'ятизлотник", повість "На віру", віршована казка "Завидющий брат".

1892 р.

Влаштовується на  урядову службу в Молдавії і Криму

Оповідання з життя бессарабських молдаван

"Для загального добра" (1895), "Пе-коптьор" (1896), "Посол від чорного царя" (1897), "Відьма" (1898), "В путах шайтана" (1899), "Дорогою ці-ною" (1901), "На камені" (1902), "У грішний світ", "Під мінаретами" (1904).

1897р.

Кидає службу і переїздить з родиною до Чернігова. Але губернатор не затвердив його на посаді і він їде до Житомира

1898 р.

Влаштувався на службу в Чернігові – спершу діловодом, а пізніше статистиком у губернському земстві

1903р.

Коцюбинський як член Чернігівської губернської ученої архівної комісії побував у Полтаві на святі відкриття пам'ятника Іванові Котляревському

19051907 рр

написав і опублікував оповідання "Fata morgana"

1906-1908

Був головою товариства "Просвіта"

1909-1912

Тричі їздив на лікування до Італії, де познайомився з Максимом Горьким

19111912 рр

Під час поїздок на острів Капрі письменник часто зустрічався з Горьким, взимку навіть жив у нього і написав там "Коні не винні" та "Подарунок на іменини

1910р.

Побував в карпатському селі Криворівня

1911р.

Написав повість "Тіні забутих предків"

1912 р.

Написані художні нариси "Хвала життю!" й "На острові",.

1912р.

З сином Юрком відвідує Гуцульщину

1912-січень 1913р.

Лікувався в університетській клініці проф.. Василя Образцова в Києві

25 квітня 1913р.

Поховано в Чернігові на Болдиній горі в гаю троїцького монастиря , улюбленому місці  відпочинку

за життя. "Як тут гарно,– говорив Коцюбинський своєму приятелеві художникові Михайлові Жуку.– Якби помер, то кращого місця і не треба для вічного спочинку". Це його бажання було виконане.

Псевдоніми

п Коцюб., Коцюба Михайло, Козуб Захарій.

 

Жанр новели у творчості М. Коцюбинського

Невипадково М. Коцюбинського іменують  дуже великим  Сонцепоклонником". Вся  творчість письменника наснажена сонячним оптимізмом, вірою в  високе призначення людини. Як талановитий новатор, він звертався до різноманітних  жанрів літератури.

 

Закріплення знань і вмінь

Літературний диктант "Життя й  творчість М. Коцюбинського"

  1. Як називався перший друкований твір? ( вірш "Наша хатка")
  2. Місто, в якому митець написав твір "Дорогою ціною". (Чернігів)
  3. Скільки мов знав письменник? (Дев'ять – українську, російську, польську, французьку, італійську, румунську, татарську, турецьку і циганську)
  4. Коли і де похований письменник? (25 квітня 1913 р. поховано в Чернігові на Болдиній горі)
  5. Що змалку полюбляв Михайлик, подорожуючи з сім'єю селами і містами Поділля? (Красу природи)
  6. Де навчався майбутній письменник після закінчення двокласної школи? (У Шаргородській духовній школі)
  7. Російський письменник – друг М. Коцюбинського. (М. Горький)
  8. Кому належить фраза: "Квіти – це була його пристрасть і розкіш, і треба було бачити, як його очі іскрилися"? (Фольклористу Володимиру Гнатюку)
  9. Основне заняття М. Коцюбинського до 1892 року. (Учителювання)
  10. Місто народження Михайла Коцюбинського. (Вінниця)
     
Підведення підсумків

Підбиваючи підсумок усьому  сказаному сказати можна , що життя виняткове, і  в  кожного воно власне . Й  як сказав Остап Лисенко – музикознавець (син композитора М У .Лисенка): Достатньо  було хоча  раз побачити Михайла Коцюбинського, аби полюбити його на усе  життя. Чехов писав, що усе  у  людині зобов'язане бути прекрасним: й  обличчя, думка, й  одяг". В  книжці вражень Вінницького музею Михайла Коцюбинського Андрій Малишко записав: "Пройшли десятиріччя, минуть, напевне, віки, а творчість Коцюбинського, як світла зоря, сяятиме над нами вічно, облагороджуючи душу...

Вічна слава його життю, Вічна слава його таланту".

М.Коцюбинський, сказав М.Стельмах, "...був народжений для краси, для доброго золотого посіву на вселюдському полі".

Надання домашнього завдання

прочитати новелу "Intermezzo"; вивчити біографію письменника й  написати літературну анкету; скласти сенкан про М.Коцюбинського (за вибором).

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.