Конспект уроку: Україна та українці в повісті І.Нечуя-Левицького "Кайдашева сім’я".

20.08.2018
1307 переглядів
Тема уроку
Україна та українці в повісті І.Нечуя-Левицького "Кайдашева сім’я".
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити школярів  із  жанром соціально-побутової повісті й  твором Й .Нечуя-Левицького "Кайдашева сім’я" як зразком жанру, визначити письменницьке бачення України, українців, їх проблем й  шляхів вирішення.

Тип уроку:
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

"На вольній, бачиться, бо й сам
Уже не панський, а на волі;
І на своїм веселім полі
Удвох собі пшеницю жнуть..."
 

Основна частина уроку

З’ясування терміну "соціально-побутова повість". Визначення її головних ознак (соціальна – отже, на першому плані проблеми суспільства, побутова – зображується побут).

Бесіда

  1. Який зв’язок між побутом однієї сім’ї і суспільством взагалі?
  2. Як називається прийом, коли зображується типове явище?
  3. Яким творчим методом створена повість?
  4. Які головні ознаки реалізму?
  5. Що таке герой-тип?
     

Що являє собою фабула твору? Зобразіть життя Кайдашів у вигляді графіка, нанісши на сітку головні події того часу.

Яка ключова подія змінила життя українського села у  другій половині ХІХ вік ? Котрі  були підсумки  відміни кріпацтва? А як це мало змогу  вплинути на конкретну особистість?

Вчитель підводить дітей до висновку про нововиникле прагнення до приватної власності, окремішності. Тут й  розшифровується 1-ша цитата: здійснилася мрія Шевченка: селяни отримали власне  поле. Однак  або  стало воно веселим? Чому?

Аналіз героїв здійснюється  за таблицею, поступово її заповнюючи, застосовуючи  методику "мінімум" (мінімально коротка й  разом з тим  максимально містка характеристика героїв):

Герой

Задатки

Фактор впливу

Результат

Омелько

Майстер

Панщина

Пияцтво

Маруся

Господиня

Панщина

Лицемірство, егоїзм

Карпо

Лідер

Чвари

Егоїзм, жорстокість

Лаврін

Лірик

Чвари

Егоїзм, згрубілість

Мотря, Мелашка

Господиня, мати

Чвари

Егоїзм, згрубілість

 

Вчитель із ’ясовує, ким би могли стати ці люди й  ким вони стали. Тут повертається до цитати Лесі Українки. Хто не зміг власним життям до себе дорівнятись? Чому?

Отже, письменник в  своїй повісті зосередив увагу на суспільно небезпечному факторі, що має корені у  окремому побуті, однак поширюється на усе  суспільство. Він здатне  завадити людині стати щасливою (див. таблицю), а здатне  зруйнувати й  віковічні мрії народу! Цей фактор – відсутність єднанні . Саме він й  є справжньою темою "Кайдашевої сім’ї". А ідея повісті – як його подолати.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда:

  1. Якими засобами користується автор для увиразнення персонажів?
  2. Охарактеризуйте мову Кайдаша / Кайдашихи у  різноманітних  випадках / Карпа / Лавріна / Мотрі і Мелашки у  різноманітні  часи.
  3. Що таке гумор? Сатира? Іронія? Сарказм? Знайдіть приклади у  тексті.
  4. Що превалює: гумор або  сатира? Чому?
  5. Як відомо, об’єкт сатири зобов'язаний ставити суспільну небезпеку. Що саме у  "Кайдашевій сім’ї" її становить?
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

відслідкувати "хроніку" розкопування горба, розкрити символічний зміст цієї деталі.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.