Конспект уроку: Умови розвитку української літератури і ІІ пол ХІХ ст. новий етап у розвитку реалізму, натуралізму, пізній романтизм

19.08.2018
2364 переглядів
Тема уроку
Умови розвитку української літератури і ІІ пол ХІХ ст. новий етап у розвитку реалізму, натуралізму, пізній романтизм
Мета уроку:

Навчальна мета: дати загальну характеристику розвитку української літератури 70–90-х років ХІХ ст.; познайомити школярів  з  історико-культурними умовами розвитку української літератури у  І.  пол. ХІХ ст., приміром , появленням  Валуєвського циркуляру й  Емського указу; пояснити зв’язок літератури із  національно-визвольним рухом власного  народу; обґрунтувати подвижницьку роботу  інтелігенції на ниві просвіти, новаторство прози, розвиток драматургії й  театру;

Розвивальна мета: проаналізувати новий етап в  розвитку реалізму, натуралізму, пізній романтизм; розвивати уміння  висловлювати думки, критично ставитися до прочитаного й  прослуханого;

Виховна мета: виховувати зацікавленість історією рідного народу.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання й  матеріали: портрет Т. Шевченка, П. Куліша, П. Грабовського, В.  Cамійленка, представників «театру корифеїв», відеодиск з  записами художніх фільмів («Іван Франко» реж. Т. Мовчун, 1956; «За 2-ма  зайцями», реж. В.  Іванов, 1957).

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Скласти асоціативне гроно: Реальність , художня література, нація, загальноєвропейський.

2. Здійснити уявне інтерв’ю із  одним з  найвідоміших українських літературознавців (розіграти у  парах). Котрі  б проблеми порушили?

3. Встановити поняття національного й  вселюдського; літературний процес

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Так, ми на те у наш убогий мир прийшли,
Щоб мову з мов людських, скалічену, забвенну,
З народних уст узять і в перло возвести.
 

Основна частина уроку

СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНА СИТУАЦІЯ 50–60-х рр. ХІХ ст.

Після ліквідації Кирило-Мефодіївського братства, арешту і заслання М. Костомарова, М. Куліша і  Т. Шевченка, «мирных» 50-х років, котрі  позначилися занепадом національного руху, реакція послабшала, почалась так звана епоха дуже велеких  реформ, зазнала піднесення громадська активність. Заклалася нова доба у  розвитку української літератури. Перш за все  це було пов’язано із сходженням на престол Олександра І. . Вихований поетом-гуманістом В.  Жуковським, Олександр І.  виявився ліберальнішим й прогресивнішим від власного  батька Миколи І.  Одразу ж після коронації молодого царя звільнено членів братства: спершу П. Куліша, М. Костомарова, В.  Бєлозерського, а пізніше  й  Т. Шевченка; стало вільніше для слова і думки, пожвавився літературний рух.

Новим подихом в  розвої українського письменства стали «Записки о Южной Руси» Куліша (1856–1857), «Народні оповідання» Марка Вовчка, перевидання творів Котляревського, Квітки-Основ’яненка. Петербург, де зібралися найвидатніші українські

письменники, на деякий час став центром українського літературного руху, однак  і  в  провінції — Києві, Полтаві, Чернігові — українське слово зазнавало піднесення.

Починаючи із  1859 року, відкриваються недільні школи — осередки народної освіти, що було передумовою подальшого культурного прогресу.

19 лютого 1861 року Олександр І.  видав маніфест, котрий  скасував кріпосне право, однак  відміна кріпацтва вимагала проведення і  других  реформ: земської, судової, освітньої, військової і т.п. . Із  1861 року у  Петербурзі виходить 2-ма  мовами — російською і українською — місячник «Основа» за редакцією В.  Бєлозерського. Л. Глібов того ж року починає видавати «Черниговский листок».

Перед письменниками постають тяжкі  питання: необхідно  створити популярну літературу для народної освіти, адже донині такої взагалі не існувало, а теж літературу публіцистичну; виробити правописні норми. Однак  головним завданням, як й  раніше, лишається виховувати українську молодь, ширити національні ідеї.

БЕСІДА:

  1. Що таке публіцистика? 
  2. Чим публіцистичний твір відрізнється від художнього? 
  3. Що в ньому від науки, а що — від мистецтва слова?
  4. Яка тематика Кулішевого «Зазивного листа»? Як ви розумієте перше слово його назви?
  5. Як Куліш порушив проблему національної гідності і як він її розв’язує?
  6. Доля нашої рідної мови, за Кулішем, та її роль у житті нації, в її культурі?
  7. Чим викликаний антимосковський мотив «Листа»?
     

Хутір означає цивілізацію і  культуру землеробства. Культуру побуту. Хутір — це бастіон утвердження усього  національного — мови, етнопедагогіки, звичаїв, обрядовості. Ось що можна вичитати в  знаменитих кулішівських «Листах з  Хутора». Це збірка найперших памфлетів у  українській літературі. Ідея, що наскрізь пронизує цю збірку,— розвивати українство, його культуру й  власну  національну цивілізацію на основі широкої освіти й  поєднання здобутків світової науки і  культури з  збереженням своїх  традицій. Тоді українство ніколи не виродиться.

Українську національну ідею П. Куліш утверджував не тільки  у  поетичних й  публіцистичних творах, а і  як вчений . Він створив перший український фонетичний правопис («кулішівку»), котрий  пізніше  прислужився й  до друку «Кобзаря», й  для журналу

«Основа». Буквар Куліша й  його читанка «Граматика» засвідчили світові власне національне обличчя української культури, а у  Україні це явище було очисною громовиною.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда:

  1. Роботу  котрих  українських письменників стала новим подихом в  розвої українського письменства?
  2. Що спільного в  громадянській й  літературно-мистецькій позиції Куліша і  Шевченка?
  3. Поясніть появу так званих «антрактів» в  літературному поступі в початку  70-х рр. ХІХ ст.
  4. Обґрунтуйте значення  західноукраїнських періодичних видань в  поширенні друкованого слова.
  5. Вкажіть  різницю поміж  Емським указом і Валуєвським циркуляром?
  6. Назвіть нові стильові течії й  напрями літератури 70–90-х рр. ХІХ ст.
  7. Розкрийте поняття феміністичного руху, розкажіть про його роботу .
  8. Прокоментуйте думку поетичних рядків В.  Cамійленка «Кожна піч українська — фортеця міцна» («На печі»).
  9. Внесок І.  Франка у  розквіт української поезії.
  10. Перші спроби відродження національного театру.
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Знати основні віхи життя і творчості І. С. Нечуя-Левицького

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.