Конспект уроку: Григорій Квітка-Основ'яненко. Картини життя українського суспільства за часів Великої Руїни в "Конотопській відьмі". Іронія і сатира у повісті, поєднання реалізму і фантастики

19.08.2018
1151 переглядів
Тема уроку
Григорій Квітка-Основ'яненко. Картини життя українського суспільства за часів Великої Руїни в "Конотопській відьмі". Іронія і сатира у повісті, поєднання реалізму і фантастики
Мета уроку:

Навчальна мета: вчити коментувати зміст "Конотопської відьми"; виокремити і пояснити художні засоби сатиричного зображення персонажів, елементи реалізму і фантастики; охарактеризувати роль оповідача;

Розвивальна мета: розвивати усвідомлення необхідності соціально активної позиції в житті;

Виховна мета: виховувати бажання релігійно-морального самовдосконалення.
 

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання і матеріали: портрет письменника, ілюстрації до повісті "Конотопська відьма".

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Перевірка домашнього завдання

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Безпосереднє знайомство Квітки-Основ'яненка із  українським побутом й  народною творчістю стало  важливим джерелом для повісті "Конотопська відьма", у  якій, за оцінкою й . Франка, "письменник дав відмінний  майстерний малюнок старих козацьких порядків, здатне  із  половини XVIII віку у  сучаснім  сатиричнім освітленні".

Уперше  повість була надрукована 1836 р. у  2-му  томі "Малоросійських повістей..." Окрім  документального матеріалу, Квітка удається  до народної поезії: замовлянь, легенд, народних повір'їв, в котрих  діють фантастичні істоти, казок. У  українському фольклорі є велика кількість  варіантів казок про відьом. Декотрі із  них були опубліковані у  збірнику "Труды этнографическо-статистическоп жспедиции", в  збірнику І.  Рудченка "Южноруские народные сказки", в  1-му  томі "Повестей, сказок и рассказов козака Луганского-Даля" із  приміткою автора, що казку "Відьма" прислав "козак Грицько Основ'яненко". Народна казка "Відьма й  відьмак" покладена у  основу повісті М. Гоголя "Вій", у  якій, як й  у "Конотопській відьмі", гармонійно поєднуються фантастика із  значними реальними картинами.

Фантастика "Конотопської відьми" прикрашена у  вагомій своїй частині тим бадьорим, життєствердним сприйняттям всесвіту , яке характерне  українській народній творчості. Звернення до фантастичних постатей  не значило  відмови від реального, земного. Своєрідність повісті заключається  у  саме тому , що казковий, фантастичний сюжет застосований  для найбільшої насиченості його реальними картинами і  епізодами життя українського народу у  критичний історичний період. Може здатися , старі козацькі порядки XVIII ст., а одночасно  із  ними й  забобонність, безправство, безкарність за зловживання владою канули у  Лету. Однак  цей "втрачений світ", — відмічає А. Слюсар, — що став анахронізмом, усе  ще впевнений у  своїй життєвій здатності . Він й  стає предметом зображення. На 1-му  плані — старшина, котра  повністю порвала із  народом й  утратила  моральне і інтелектуальне право зверхності. Від козацької демократії залишилася  лише  видимість".

Образами сотника Забрьохи і писаря Пістряка відкривається  адміністративний апарат пізньої гетьманщини, свавільство  і грабіжницькі інстинкти котрого  в  гіпертрофованому вигляді) ужилися й  при феодально-кріпосницькому ладі . Постать конотопської відьми виявляє злі, ворожі людині сили, що допомагають духовно обмеженим, користолюбним, егоїстичним власть імущим порушувати народно-моральні закони. Покарання у  кінцевому рахунку несуть й  злі, ворожі, сили, й  ті, що за їх допомогою, приносячи у  жертву народ, воліють  улаштувати  власне  щастя. Крізь  зіткнення сотника і  писаря із  державою й  народом розкриваються соціальні причини , котрі  пробиваються через  сплетіння фантастики і  реальності упродовж  всієї  повісті. Переходячи від реального до фантастичного, письменник можливість має  вводити фантастичні картини і  образи, не порушуючи реалістичної основи твору. Так, в  казковий мотив про відьму вплітається сатирична оповідь  про "правління" сотника і писаря, підсумки  того "правління" для конотопської громади. Творчо застосовуючи  багатства української народної поезії, Квітка уніс  у українську літературу чарівну принаду пісні, казки, народного гумору, гостроту й  влучність народної сатири.

Бесіда

1. Як в  портреті сотника Забрьохи автор суміщає зовнішній вигляд  персонажа із  його внутрішнім світом? Зачитайте цитату.

("Голова йому нечесана, чуб не підголений, пика невмита, очі заспані, вуса  розкудовчені, сорочка розхристана; край його на столі люлька й  гаманець, каламар, гребінець й  повна карватка ще минулорічної дулівки, що ще звечора наточила йому Лазька в  пляшку, а він хоча  й  насипав... й  і  забув, так й  ліг, й  і  заснув ". Це портрет сотника Забрьохи — людини тупої, безвольної, деспотичної, грубої в  відносинах  із  підлеглими й  простим народом).

2. Котрі  вчинки Забрьохи указують  на його користолюбність, тупість, безвольність?

Вспадкувавши  із  діда-прадіда посаду сотника, він повною мірою застосувує  її в  своїх  інтересах: замість походу до Чернігова загадує козакам косити йому сіно; аби привернути серце Олени хорунжівни, він вкладає  угоду із  відьмою, готовий зробити усе , чого вона зажадає: Або  звелиш Конотоп спалити, так одночасно  із  чотирьох кінців й  запалю; або  звелиш всю  конотопську дітвору — що ви, відьми, не любите, — так за один день всіх  до єдиного й  потрощу... ".

Беззастережна віра в  відьомську всемогутність, як й  потрібно  було очікувати , обійшлась йому надзвичайно  дорого. Відьма Явдоха Зубиха замість Олени хорунжівни одружила його із  Солохою: "Бідна й  пребідна: ні одежі у  неї не було, нічого. Й  ще на одне око сліпа, від паршів волосся повилазило, й  голова голісінька, як долоня; вся  шия в  чиряках й  у  пістряках, аж тече; на щоці огник; зубів недолік, горбатенька, курноса, лише  ямка замість носа; на одну ногу крива й  правої скарлюченої руки до рота не піднесе ".)

3. Чому автор надає  сотникові таке прізвище? Або  є воно естетично красивим? Або  доцільно ним гордитися?

4. Або  мав змогу  би Забрьоха вчитися у  Києво-Могилянській академії? Доведіть думку.

5. Котрі  взаємовідносини були поміж  покійним старим сотником й  його сином Микитою? Чому Улас не дозволяв йому одружуватися?

6. Або  був Микита гідною парою Олені? Чому?

7. Доведіть, що Микита й  брат Олени — ледарі й  п'яниці. У  котрому  вигляді в  творі Г. Квітка-Основ'яненко демонструє  зло? (Зв'язок із  нечистою силою, брехня, обдурювання, зрада.)

8. Якою, на вашу думку, є провідна думка повісті? (Зло карається, у  котрому  б вигляді воно не виступало.)

9. Чим саме огидний й  страшний спосіб виявлення відьом?

10. Як ставиться Забрьоха й  Пістряк до того, що декілька  уявних відьом загинули в процесі  випробувань?

11. Або  схвалюєте ви помсту сотникові Явдохи Зубихи? Чому?

12. Доведіть, що писар Прокіп Пістряк — неук, кар'єрист й  підла істота.

13. Доведіть, що смерть відьми зображено у  дусі народних уявлень.

14. Котрий  єдиний шлях позбавлення суспільних пороків намагається показати у  повісті автор? (Релігійно-моральне самоудосконалення .)

15. Котрі  проблеми, що мали вселюдське роль , порушив в  повісті Квітка-Основ'яненко?(Боротьба добра із  злом в  соціальному житті, в  внутрішній природі людей; призначення людської особистості; страждання і  протест, егоїзм й  саможертовність; духовний зв'язок поміж  людьми й  їх відчуженість; проблема справедливого соціального всесвіту , освяченого кохання  'ю і  вірою у  Бога.)

16. Як були покарані за зло персонажі повісті: Забрьоха, Пістряк, Зубиха?

(Забрьоха, аби не удався у  чаклування, покинувши бога милосердного, адже  чортяка зараз крізь  власну  наймичку, Зубиху, попорався над ним добре, що й  в  вирій полетів, мов гусак, людям на сміх!"; Пістряк, аби не обдурював власного  начальника... аби, розсердившись на людей, не робив їм біди, як тут із  жінками: на кого сердився, а скільки душ занапастив, в  воді потопив, й сиріт зоставив? А що най пуще, аби не пив так цупко горілки "; дісталось й  Явдосі Зубисі — на неї увесь  мир плюнув ", помирала довго й  у  страшних муках й  і  не ховали по-людськи: "виволокли за село, зарили ниць в  яму, прибили осиковим кілком й  зверху й  заплішили, аби ще не скочила. Собаці собача смерть ".)

Закріплення знань і вмінь

Практикум з теорії літератури

  1. Як поєднуються реалізм й  фантастика в  повісті "Конотопська відьма"? (Казковий, фантастичний сюжет застосований  для найбільшої насиченості його реальними картинами і  епізодами життя українського народу у  поворотний  історичний період).
  2. Пригадайте, що таке іронія. (Іронія — насмішка, виражена в  формі похвали, заперечення в  вигляді схвалення, зниження в  формі возвеличення).
  3. Де в  повісті автор застосувує  іронію? Із  якою метою? (Кожен розділ твору розпочинається  своєрідною похмурою анафорою, котра  у  читачів викликає глузливу посмішку, оскільки причини для глибоких роздумів, справжнього суму в  Забрьохи немає зовсім.)
  4. Що таке сатира? (Сатира — різке висміювання суспільних вад задопомогою  сатиричних засобів.)
  5. Які суспільні вади висміяв автор задопомогою  сатири? (Випадкові люди при високих чинах, отриманих в  спадщину, ставали нормою, колишні славні військові традиції занепадали; до вільних людей новоспечені дворяни ставилися зневажливо.)
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Проаналізуйте засоби сатири у повісті "Конотопська відьма". Випишіть по 5 цитат до образу Забрьохи і Пістряка. 

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.