Конспект уроку: Григорій Квітка-Основ'яненко. Картини життя українського суспільства за часів Великої Руїни в "Конотопській відьмі". Іронія і сатира у повісті, поєднання реалізму і фантастики
Навчальна мета: вчити коментувати зміст "Конотопської відьми"; виокремити і пояснити художні засоби сатиричного зображення персонажів, елементи реалізму і фантастики; охарактеризувати роль оповідача;
Розвивальна мета: розвивати усвідомлення необхідності соціально активної позиції в житті;
Виховна мета: виховувати бажання релігійно-морального самовдосконалення.
Обладнання і матеріали: портрет письменника, ілюстрації до повісті "Конотопська відьма".
Перевірка домашнього завдання
Безпосереднє знайомство Квітки-Основ'яненка із українським побутом й народною творчістю стало важливим джерелом для повісті "Конотопська відьма", у якій, за оцінкою й . Франка, "письменник дав відмінний майстерний малюнок старих козацьких порядків, здатне із половини XVIII віку у сучаснім сатиричнім освітленні".
Уперше повість була надрукована 1836 р. у 2-му томі "Малоросійських повістей..." Окрім документального матеріалу, Квітка удається до народної поезії: замовлянь, легенд, народних повір'їв, в котрих діють фантастичні істоти, казок. У українському фольклорі є велика кількість варіантів казок про відьом. Декотрі із них були опубліковані у збірнику "Труды этнографическо-статистическоп жспедиции", в збірнику І. Рудченка "Южноруские народные сказки", в 1-му томі "Повестей, сказок и рассказов козака Луганского-Даля" із приміткою автора, що казку "Відьма" прислав "козак Грицько Основ'яненко". Народна казка "Відьма й відьмак" покладена у основу повісті М. Гоголя "Вій", у якій, як й у "Конотопській відьмі", гармонійно поєднуються фантастика із значними реальними картинами.
Фантастика "Конотопської відьми" прикрашена у вагомій своїй частині тим бадьорим, життєствердним сприйняттям всесвіту , яке характерне українській народній творчості. Звернення до фантастичних постатей не значило відмови від реального, земного. Своєрідність повісті заключається у саме тому , що казковий, фантастичний сюжет застосований для найбільшої насиченості його реальними картинами і епізодами життя українського народу у критичний історичний період. Може здатися , старі козацькі порядки XVIII ст., а одночасно із ними й забобонність, безправство, безкарність за зловживання владою канули у Лету. Однак цей "втрачений світ", — відмічає А. Слюсар, — що став анахронізмом, усе ще впевнений у своїй життєвій здатності . Він й стає предметом зображення. На 1-му плані — старшина, котра повністю порвала із народом й утратила моральне і інтелектуальне право зверхності. Від козацької демократії залишилася лише видимість".
Образами сотника Забрьохи і писаря Пістряка відкривається адміністративний апарат пізньої гетьманщини, свавільство і грабіжницькі інстинкти котрого в гіпертрофованому вигляді) ужилися й при феодально-кріпосницькому ладі . Постать конотопської відьми виявляє злі, ворожі людині сили, що допомагають духовно обмеженим, користолюбним, егоїстичним власть імущим порушувати народно-моральні закони. Покарання у кінцевому рахунку несуть й злі, ворожі, сили, й ті, що за їх допомогою, приносячи у жертву народ, воліють улаштувати власне щастя. Крізь зіткнення сотника і писаря із державою й народом розкриваються соціальні причини , котрі пробиваються через сплетіння фантастики і реальності упродовж всієї повісті. Переходячи від реального до фантастичного, письменник можливість має вводити фантастичні картини і образи, не порушуючи реалістичної основи твору. Так, в казковий мотив про відьму вплітається сатирична оповідь про "правління" сотника і писаря, підсумки того "правління" для конотопської громади. Творчо застосовуючи багатства української народної поезії, Квітка уніс у українську літературу чарівну принаду пісні, казки, народного гумору, гостроту й влучність народної сатири.
Бесіда
1. Як в портреті сотника Забрьохи автор суміщає зовнішній вигляд персонажа із його внутрішнім світом? Зачитайте цитату.
("Голова йому нечесана, чуб не підголений, пика невмита, очі заспані, вуса розкудовчені, сорочка розхристана; край його на столі люлька й гаманець, каламар, гребінець й повна карватка ще минулорічної дулівки, що ще звечора наточила йому Лазька в пляшку, а він хоча й насипав... й і забув, так й ліг, й і заснув ". Це портрет сотника Забрьохи — людини тупої, безвольної, деспотичної, грубої в відносинах із підлеглими й простим народом).
2. Котрі вчинки Забрьохи указують на його користолюбність, тупість, безвольність?
Вспадкувавши із діда-прадіда посаду сотника, він повною мірою застосувує її в своїх інтересах: замість походу до Чернігова загадує козакам косити йому сіно; аби привернути серце Олени хорунжівни, він вкладає угоду із відьмою, готовий зробити усе , чого вона зажадає: Або звелиш Конотоп спалити, так одночасно із чотирьох кінців й запалю; або звелиш всю конотопську дітвору — що ви, відьми, не любите, — так за один день всіх до єдиного й потрощу... ".
Беззастережна віра в відьомську всемогутність, як й потрібно було очікувати , обійшлась йому надзвичайно дорого. Відьма Явдоха Зубиха замість Олени хорунжівни одружила його із Солохою: "Бідна й пребідна: ні одежі у неї не було, нічого. Й ще на одне око сліпа, від паршів волосся повилазило, й голова голісінька, як долоня; вся шия в чиряках й у пістряках, аж тече; на щоці огник; зубів недолік, горбатенька, курноса, лише ямка замість носа; на одну ногу крива й правої скарлюченої руки до рота не піднесе ".)
3. Чому автор надає сотникові таке прізвище? Або є воно естетично красивим? Або доцільно ним гордитися?
4. Або мав змогу би Забрьоха вчитися у Києво-Могилянській академії? Доведіть думку.
5. Котрі взаємовідносини були поміж покійним старим сотником й його сином Микитою? Чому Улас не дозволяв йому одружуватися?
6. Або був Микита гідною парою Олені? Чому?
7. Доведіть, що Микита й брат Олени — ледарі й п'яниці. У котрому вигляді в творі Г. Квітка-Основ'яненко демонструє зло? (Зв'язок із нечистою силою, брехня, обдурювання, зрада.)
8. Якою, на вашу думку, є провідна думка повісті? (Зло карається, у котрому б вигляді воно не виступало.)
9. Чим саме огидний й страшний спосіб виявлення відьом?
10. Як ставиться Забрьоха й Пістряк до того, що декілька уявних відьом загинули в процесі випробувань?
11. Або схвалюєте ви помсту сотникові Явдохи Зубихи? Чому?
12. Доведіть, що писар Прокіп Пістряк — неук, кар'єрист й підла істота.
13. Доведіть, що смерть відьми зображено у дусі народних уявлень.
14. Котрий єдиний шлях позбавлення суспільних пороків намагається показати у повісті автор? (Релігійно-моральне самоудосконалення .)
15. Котрі проблеми, що мали вселюдське роль , порушив в повісті Квітка-Основ'яненко?(Боротьба добра із злом в соціальному житті, в внутрішній природі людей; призначення людської особистості; страждання і протест, егоїзм й саможертовність; духовний зв'язок поміж людьми й їх відчуженість; проблема справедливого соціального всесвіту , освяченого кохання 'ю і вірою у Бога.)
16. Як були покарані за зло персонажі повісті: Забрьоха, Пістряк, Зубиха?
(Забрьоха, аби не удався у чаклування, покинувши бога милосердного, адже чортяка зараз крізь власну наймичку, Зубиху, попорався над ним добре, що й в вирій полетів, мов гусак, людям на сміх!"; Пістряк, аби не обдурював власного начальника... аби, розсердившись на людей, не робив їм біди, як тут із жінками: на кого сердився, а скільки душ занапастив, в воді потопив, й сиріт зоставив? А що най пуще, аби не пив так цупко горілки "; дісталось й Явдосі Зубисі — на неї увесь мир плюнув ", помирала довго й у страшних муках й і не ховали по-людськи: "виволокли за село, зарили ниць в яму, прибили осиковим кілком й зверху й заплішили, аби ще не скочила. Собаці собача смерть ".)
Практикум з теорії літератури
- Як поєднуються реалізм й фантастика в повісті "Конотопська відьма"? (Казковий, фантастичний сюжет застосований для найбільшої насиченості його реальними картинами і епізодами життя українського народу у поворотний історичний період).
- Пригадайте, що таке іронія. (Іронія — насмішка, виражена в формі похвали, заперечення в вигляді схвалення, зниження в формі возвеличення).
- Де в повісті автор застосувує іронію? Із якою метою? (Кожен розділ твору розпочинається своєрідною похмурою анафорою, котра у читачів викликає глузливу посмішку, оскільки причини для глибоких роздумів, справжнього суму в Забрьохи немає зовсім.)
- Що таке сатира? (Сатира — різке висміювання суспільних вад задопомогою сатиричних засобів.)
- Які суспільні вади висміяв автор задопомогою сатири? (Випадкові люди при високих чинах, отриманих в спадщину, ставали нормою, колишні славні військові традиції занепадали; до вільних людей новоспечені дворяни ставилися зневажливо.)
Проаналізуйте засоби сатири у повісті "Конотопська відьма". Випишіть по 5 цитат до образу Забрьохи і Пістряка.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар