Конспект уроку: Застосування електромагнітних явищ. Електродвигун постійного струму. Вплив магнітного поля на живі організми. Промислове одержання електричного струму

09.05.2019
1363 переглядів
Застосування електромагнітних явищ. Електродвигун постійного струму. Вплив магнітного поля на живі організми. Промислове одержання електричного струму
Предмет: Фізика
Клас: 9 клас
Тема уроку
Застосування електромагнітних явищ. Електродвигун постійного струму. Вплив магнітного поля на живі організми. Промислове одержання електричного струму
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити школярів з застосуванням електромагнітних явищ, з принципом дії та особливостями електродвигуна постійного струму; визначити вплив магнітного поля на живі організми;

Розвиваюча мета: розглянути приклади промислового одержання електричного струму

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Застосування електромагнітних явищ

Під дією сили Ампера прямолінійний провідник зі струмом у магнітному полі рухається, а рамка повертається. Принцип дії багатьох промислових та побутових приладів ґрунтується на використанні обертання провідника зі струмом у магнітному полі.

Застосування електромагнітних явищ

Яким чином досягти того, щоб рамка зі струмом оберталася у полі постійного магніту? При пропусканні через рамку струму вона повертається, намагаючись розташуватися перпендикулярно до його силових ліній. Щоб рамка продовжила обертання у тому самому напрямку потрібно поміняти полюси магніту або напрям струму в провіднику. Отже, щоб від повертання рамки зі струмом у магнітному полі перейти до обертання, потрібно через кожних півоберта рамки змінювати напрям струму в ній на протилежний.

Розглянемо прилад, який складається з рамки, закріпленої вертикально. На рамку намотано невелику кількість витків ізольованого дроту. Кінці обмотки приєднані до двох півкілець, які притискаються до металевих щіток. Щітки з'єднані з клемами для підведення струму від джерела. Рамка розміщена в магнітному полі постійного магніту.

Прилад вмикається в електричне коло послідовно з батареєю акумуляторів, реостатом та вимикачем. Після вмикання струму рамка повертається в магнітному полі постійного магніту. Разом з рамкою повертаються півкільця. При цьому кожне півкільце сполучається з іншою щіткою. Оскільки щітки під'єднані до джерела струму, то зміна щітки, що притискає півкільце, зумовлює зміну напрямку струму в рамці на протилежний. Рамка продовжить повертатися у тому самому напрямку. Півкільця знову поміняються місцями, зміниться напрям струму в рамці - рамка буде обертатися.

Електродвигун

Електродвигун

Швидкість обертання рамки зі струмом у магнітному полі залежить від сили струму в ній та магнітного поля постійного магніту. Якщо змінити полярність ввімкнення рамки, то вона буде обертатися у протилежному напрямку. Ця рамка зі струмом, що обертається у магнітному полі, є моделлю найпростішого електродвигуна.

Електродвигун - це пристрій, у якому енергія електричного струму перетворюється в механічну.

Рис. Побутові прилади з електродвигунами

Електродвигуни широко використовуються в промисловості та на транспорті. Вони приводять в рух різноманітні верстати, підйомники, ескалатори метро, тролейбуси та трамваї, електрокари і т. д. Багато побутових приладів працюють завдяки електродвигунам: електрична кавомолка, міксер, фен та ін. Один з перших електричних двигунів винайшов у 1834 році російський учений Борис Семенович Якобі (1801-1874).

Електродвигун складаються з обмотки, виготовленої з великої кількості витків ізольованого дроту, яка намотана вздовж бічної поверхні сталевого циліндра (для підсилення магнітного поля). Циліндр з обмоткою називають якорем електродвигуна 3. Якір закріплюють на валу електродвигуна 4, який з'єднують з приводами різноманітних машин та механізмів. Якір малопотужних двигунів (наприклад, для електроіграшок) обертається в магнітному полі постійного магніту. У промислових електродвигунах великої потужності магнітне поле створюється електромагнітом 2.

Будова електродвигуна

Рис. Будова електродвигуна: 1 - статор; 2 • електромагніт; 3 • якір; 4 - вал.

Широкого використання електричні двигуни набули завдяки важливим перевагам у порівняні з іншими двигунами. Зокрема, електродвигуни компактні, не забруднюють навколишнє середовище, витрачають порівняно мало енергії. Електричні двигуни мають найвищий ККД серед двигунів – біля 98%.

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.