Конспект уроку: Художня література як мистецтво слова. Види мистецтва

10.05.2018
2355 переглядів
Тема уроку
Художня література як мистецтво слова. Види мистецтва
Мета уроку:

Навчальна мета: Визначити значення художньої літератури як мистецтва слова; Види мистецтва; вміти відрізняти художню творчість від інших видів роботи людини;

Розвивальна мета: розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять; збагачувати словниковий запас школярів; сформувати кругозір, світогляд;

Виховна мета: виховувати у школярів почуття поваги, пошани до різних видів мистецтва, наприклад до книги; прищеплювати пізнавальний інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: Виставка експонатів різних видів мистецтва, бібліотека творів різних художніх літературних жанрів. 

Слово — це найтонший різець... 
Вміти користуватися ним — Велике мистецтво.

В. Сухомлинський.

Хто багато читає, той багато знає.

Народне прислів’я
 

 

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Учні зачитують дібрані висловлювання, приказки, прислів’я про слово, потім аналізують їх.

У результаті цієї роботи школярі висловлюють власні думки, почуття, спостереження; перевіряється їх ерудованість, уміння грамотно та цікаво побудувати розповідь.

Бесіда:

  1. Що ви розумієте під мистецтвом? (Мистецтво — галузь людської діяльності, яка прагне до задоволення однієї з духовних потреб людини, а саме: любові до прекрасного.)
  2. Чому людина прагне оточити себе будь-яким мистецтвом?
  3. Яка роль мистецтва у формуванні людини?
  4. Чи можна визначити за улюбленим видом мистецтва людини її смак? 
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово учителя.

Чи замислювалися ви, навіщо існує мистецтво? Хто є його творцями?

Причини виникнення мистецтва необхідно шукати в прагненні людини прикрасити себе. будь-який народ, що відігравав значення у історії, кожна епоха доповняла мистецтво чимось власним.

А чи можна вважати художню літературу мистецтвом слова? Чому? Давайте подумаємо.

За допомогою художнього слова письменники відтворюють визначні характерні події, явища, риси вдачі людей; розповідають про їх життя, працю, боротьбу, почування, внутрішній світ, вірування; описується природа. Книга — це мудрий, найвірніший з джерел предмет.

Вона існує повсякчасно у житті людини й допомагає їй.

Основна частина уроку

Художня література як мистецтво слова.

Література походить з латинського "літера", що значить буква.

Пряма роль цього слова — те, що написано буквами. Література —  те, що створене письменниками й записане на папері.

Завдання. Назвіть відомі вам жанри художньої літератури? (Казки, оповідання, байки, повісті...)

Книга — це скарбниця людських знань.

Записати в зошит. Книга — то геніальний витвір людського розуму, вона розширяє наш кругозір, духовно збагачує людину. у ній — мудрість поколінь, почуття людей, їх сокровенні мрії.

Саме тому кожна людина, котра піклується про зростання власної культури, мусить спілкуватися із книгою.

Гарна книга — іноді найліпший твій вчитель. Кожен письменник, починаючи роботу над твором, вчить оточуючу реальність, обдумує побачене та почуте, встановлює що вагоме, характерне, а що випадкове, другорядне. в літературних творах задопомогою художнього слова можна відобразити все доступне розуму й уяві людини: події минулого та сучасного, предмети, явища.

Художня література — вид мистецтва, котрий відтворює реальність засобами слова у образній писемній формі. Письменник малює картини життя образно, задопомогою творчої уяви; літературні твори ми сприймаємо почуттям, серцем. зокрема, ви бачите на небі хмару — це предмет природи. Коли ж художник відтворить її на картині або ж поет напише: Хмаринка у небі голубім Пливе, як мрія, одиноко... (А. Малишко) та це буде також образ хмарки — живописний та літературний.

Види мистецтва

Мистецтво розподіляють на два вида:

  1. тонічні (поезія, музика);
  2. образні (архітектура, скульптура, живопис із його галузями).

До обох видів належить сценічне, ораторне й хореографічне мистецтво. Будь-який вид мистецтва моделює світ в художніх образах властивими тільки йому засобами та на відповідному матеріалі:

1) у образотворчому мистецтві вони створюються нанесенням ліній, рисок, крапок, плям, фарбами різних кольорів на полотно, папір, дошку;

2) скульптурний образ створюється вирізуванням ліній, кутів, округло стей, виїмок на дереві, камені, мармурі;

3) музичний — сполученням звуків різної висоти, сили, тембру.

Дайте відповідь на питання:

  1. Що за вид мистецтва, на вашу думку, є найдовершенішим? Чому?
  2. Назвіть вид мистецтва, від якого ви отримуєте найбільшу насолоду, задоволення?

Обговорення прислів’їв про книги

1. Які ви знаєте прислів’я, де зазначається важлива роль книги?

2. Пропонуємо проаналізувати зміст наступних прислів’їв:

  1. Книга вчить, як на світі жить.
  2. Дім без книги — день без сонця.
  3. Купиш хорошу книгу — придбаєш розумного друга.
  4. Сонце освітлює людині шлях, книжка дає їй крила. 

 

Закріплення знань і вмінь

Бесіда (питання учні задають один одному): 

  1. Що ми розуміємо під мистецтвом?
  2. Яке його призначення?
  3. Яка роль мистецтва слова?
  4. Як художня література пов’язана з іншими видами мистецтва?
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.