Конспект уроку: Закони Г.Менделя, їх статистичний характер. П.Р.№1 Розвязування типових задач з генетики

18.08.2014
3305 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 11 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Закони Г.Менделя, їх статистичний характер. П.Р.№1 Розвязування типових задач з генетики
Мета уроку:

розширити знання школярів про генетичні досліди; навчити їх розв’язувати задачі на різні приклади успадкування ознак в рослин, тварин чи людини; розвивати їх вміння використовувати раніше набуті теоретичні знання і вміння при розрахункових задачах на успадкування ознак; вміння порівнювати й здійснювати висновки; виховувати бережливе відношення до живих організмів й оточуючих людей із певними генетичними дефектами.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
закони Менделя, генотип, фенотип, однотипність гібридів, гамети, алель, домінування, рецесивність, розщеплення, незалежне успадкування
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Коли повторно були відкриті закони Менделя?

    2. Назвіть цитологічні основи законів Г. Менделя?

    3. Вкажіть, чому закони Менделя мають статистичний характер?

    4. Назвіть практичне значення законів Менделя для людини?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення класу теми і мети уроку.

Проблемне питання:

- Навіщо необхідні знання з математики для здійснення розрахунків з успадкування ознак?

Основна частина уроку

Записати наступні формули в робочий зошит.

1. Статистичного характеру закону одноманітності:

АA X aa = Aa 100% за фенотипом й генотипом.

2. Статистичного характеру закону розщеплення:

Aa x Aa = AA; Aa; aa.

1 : 2 : 1 – співвідношення за генотипом

3 : 1 - співвідношення за фенотипом.

3. Статистичний характер закону незалежного комбінування ознак:

AaBb х AaBa = 9 : 3 : 3 : 1 - співідношення за фенотипом.

4. Статистичний характер проміжного успадкування ознак:

1 : 2 : 1 - співвідношення за генотипом й фенотипом.

Закріплення знань і вмінь

Практична робота №1 Розвязування типових задач з генетики

Приклади різних генетичних вправ, котрі надають загальні поняття щодо математичних розрахунків успадкування ознак:

1) Які зиготи утворюються із даних гамет – A і A; A і a?

2) Які типи гамет можуть утворювати тварини, котрі мають наступні генотипи – AABB; aaBB; AaBb?

3) Квасоля має чорне забарвлення шкірки насінини – A, яке домінує над білим a. Схрещування між собою двох чорнонасінних рослин дає 3\4 рослин з чорним насінням та 1\4 із білим. Визначіть генотипи батьків.

4) В якому з схрещувань співвідношення генотипів в потомстві складе 9 : 3 : 3 : 1, якщо гени містяться в різних парах хромосом:

    а) AaBB Х AaBb;

    б) AaBb х aabb;

    в) AaBb х aaBb;

    г) Aabb х aaBB.

Хід роботи:

Приклади задач.

Приклад № 1.

Який колір квітів може буде в гібридів І-го покоління білих й рожевих троянд за генотипом і за фенотипом, коли білий колір - рецесивна ознака?

Приклад  № 1

Відповідь: колір квітів буде рожевим.

Приклад № 2.

Якого кольору троянди будуть, які отримані при схрещуванні двох гетерозиготних рослин із рожевим кольором?

Приклад  № 2

Відповідь: Згідно із законом розщеплення ознак відбудеться розщеплювання ознак: за генотипом в відношенні 1:2:1, за фенотипом 3:1.

Приклад № 3.

Схрещено білу ромашку (домінант гомозиготний) махрову із жовтою звичайною (домінант гомозиготний). Запишіть генетичну схему їх схрещування для Р, F1, F2.

Рішення:

Приклад  № 3

Приклад № 4. Які будуть кошенята в результаті схрещування рудого кота й темної кішки?

Рішення:

Приклад  № 4

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.