Конспект уроку: Статеве розмноження
поглибити знання про розмноження всіх живих організмів;
ознайомитися з статевим типом розмноження і його головними форми;
особливу увагу звернути на біологічні і соціальні аспекти регуляції розмноження в людини і на значення статевих клітин у підтримані безперервності існування виду, розвивати вміння порівнювати основні біологічні процеси, а також різноманітні форми копуляції, такі як ізогамію, анізогамію і оогамію.
1. Назвіть основні відмінності нестатевого і статевого розмноження.
2. В чому полягають головні особливості нестатевого типу розмноження?
3. Назвіть відомі вам способи нестатевого розмноження, які зустрічаються у тварин?
4. Які видами нестатевого розмноження можуть розмножуватися рослини?
5. Назвіть переваги і недоліки нестатевого розмноження.
Повідомлення учням теми і мети уроку.
Проблемне питання:
- Подумайте, якщо нестатеве розмноження має стільки переваг, чому ж тоді виникло статеве розмноження?
Статеве розмноження
Статеве розмноження — це такий тип розмноження, при якому утворюються спеціалізовані статеві клітини і здійснюється статевий процес. Статевий тип розмноження спостерігається в представників більшої часини систематичних груп рослинного та тваринного світу. Під час його утворення нового організму відбувається при участі двох батьківських організмів (в випадку гермафродитизму статево може розмножуватися і одна особина). При ньому відбувається злиття двох статевих клітин — гамет чоловічого та жіночого організмів. В результаті новий організм несе в собі спадкову інформацію батьків.
Такі статеві клітини утворюються у результаті особливого типу поділу, так званого мейозу, або ж редукційного поділу, при ньому число хромосом в клітинах, які формуються внаслідок поділу, в 2 рази менше, ніж в вихідній материнській клітині. В результаті, гамети мають вдвічі меншу загальну кількість хромосом. Крім цього, статеві клітини відмінні від соматичних також за співвідношенням об’ємів цитоплазми та ядра. У результаті злиття 2 гамет кількість хромосом в клітині, яка знову утворилася, — зиготі, збільшується в 2 рази, тобто відновлюється, при цьому одна половина хромосом є батьківською, інша — материнська. Особливими типами розмноження організмів, що виникли на основі статевого, є партеногенез та поліембріонія.
Поліембріонія
Поліембріонія (з грецького поліс — численний, а ембріон — зародок) – це процес розвитку декількох зародків із однієї заплідненої яйцеклітини. Явище поліембріонії досить широко поширене серед різних груп тваринних організмів, зокрема війчасті і кільчасті черви, окремі членистоногі, деякі види риб та ссавців. Як постійне явище воно притаманне деяким комахам, зокрема, їздцям та ссавцям, таким як броненосець. В людини у разі поліембріонії з’являються однояйцеві близнята, що мають ідентичний набір хромосом. Трапляється поліембріонія і в рослин. При цьому у одній насінині розвивається декілька зародків (наприклад, тюльпан, лілія, латаття і т. п.). Додаткові зародки у насінині здатні розвиватися не тільки з заплідненої яйцеклітини, а також з інших клітин насінини рослини.
Партеногенез
Партеногенез (з грецького партенос — це дівчина, а генезис — походження) — це розвиток нового організму із незаплідненої яйцеклітини. Так само як і в випадку поліембріонії, за явища партеногенезу дочірні організми отримують ідентичний із материнським набір інформації. Існують організми, у яких партеногенез — це єдиний спосіб розмноження. До них належать деякі комахи-паличники і прямокрилі. В інших видів, таких як ящірки, існують роздільностатеві і партеногенетичні популяції. В життєвому циклі попелиць та дафній закономірно чергуються між собою покоління, що розмножуються статевим способом та партеногенетично.
За своїми особливостями партеногенез займає проміжне положення між нестатевим та статевим способами розмноження. Так, з одного боку, новонароджений організм розвивається із спеціалізованої статевої клітини, тобто яйцеклітини, а із іншого — запліднення не передує для розвитку дочірньої особини.
Сам статевий процес не весь час пов’язаний з процесом розмноження. Наприклад, в інфузорій, статевий процес здійснюєьбся шляхом кон’югації, при цьому вони обмінюються спадковим матеріалом своїх мікронуклеусів. Однак розмноження при цьому не здійснюється (кількість особин є незмінною).
Найсуттєвішою перевагою статевого способу розмноження являється збільшення генетичного різноманіття нащадків в результаті комбінації батьківських генотипів. Даний факт сприяє виживанню виду в випадку змін умов середовища, хоча і потребує значних витрат ресурсів врезультаті утворення 2 статей.
Бесіда з учнями
1. Поясніть, які відмінності між статевим і нестатевим розмноженням?
2. Назвіть характерні ознаки статевого типу розмноження?
3. Наведіть приклади статевого розмноження у тварин?
4. Наведіть приклади статевого розмноження у рослин?
5. Назвіть переваги статевого розмноження?
6. Назвіть недоліки статевого розмноження?
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар