Конспект уроку: Діагностування вад розвитку людини та їх корекція
ознайомитися з методами діагностування вад розвитку людини, вивчити способи їх корекції; розвивати вміння визначати профілактичні заходи для запобігання вад розвитку людини
1. Що таке ВІЛ та СНІД?
2. Що таке плацента та які її функції?
3. Що таке бластоциста?
4. Яке захворювання людини спричиняє токсоплазма?
6.Яких тварин називають гельмінтами?
7. Які гормони виділяють ендокринні залози людини?
8. Що таке гуморальна регуляція функцій організму?
9. Як здійснюють клонування?
10. Які особливості стовбурових клітин?
11. У чому полягає явище ембріональної індукції?
Повідомлення теми і мети поточного уроку. Сьогодні на уроці ми дізнаємося про діагностування вад розвитку людини і їхню корекцію
Особливості ембріонального розвитку людини
У ембріогенезі людини виділяють 3 послідовні етапи: початковий, зародковий й плодовий. Початковий період йде перший тиждень ембріонального розвитку. 1-й мітотичний поділ зиготи завершується близько через 30 годин з моменту запліднення. Через 3 доби утворюється купка із 12-16 щільно прилеглих одна до одної бластомерів - морула. Для людини і для інших плацентарних ссавців, властиве повне рівномірне дроблення. Бластомери забезпечують обмін речовин поміж зародком й материнським організмом, приймають участь в вростанні зародка у стінку матки і як плаценти, потрібні для забезпечення гістогенезу й органо-генезу. Починаючи із 4-ої доби після запліднення з'являється бластоциста.
Зародковий період йде від початку другого й до закінчення восьмого тижнів вагітності. В даний час ембріон харчується здебільшого секретами залозистих клітин стінки матки. На самому початку 2-го тижня розпочинається гаструляція, на 3-му - розвиток осьових органів (хорда і нервова трубка) й мозку. Загалом до завершення восьмого тижня утворюються усі органи, системи органів і позазародкові оболонки, загалом закінчуються основні події гістогенезу і органогенезу.
Плодовий період розпочинається із 9-го тижня вагітності і закінчується народженням. Зародок на даній стадії звуть плодом. В даний час плід посилено зростає і харчується з допомогою плаценти. Плацента досягає максимального розвитку вкінці 5-го місяця зародкового розвитку: діаметр її складає 15-25 см, маса - 500-600 г. Ви пам'ятаєте, що через плаценту плід одержує від материнського організму поживні речо вини й кисень, виводить кінцеві продукти метаболізму і вуглекислий газ. Окрім того, плацента оберігає плід від проникнення токсичних речовин й більшості хвороботворних мікроорганізмів. Але через плаценту здатні проникати окремі віруси (треба, ВІЛ), бактерії (наприклад, збудники сифілісу т.п.), одноклітинні (токсоплазма і ін.) і багатоклітинні (неоднакові види гельмінтів) паразитичні тварини. У клітинах плаценти синтезуються деякі вітаміни й гормони. До центру внутрішньої поверхні плаценти прикріплений пупковий канатик, чи пуповина, котрий забезпечує зв'язок із нею зародка. Усередині він заповнений зародковою сполучною тканиною із невеликою кількістю клітин, саме там проходять 2 пупкові артерії й пупкова вена, що закінчуються системою капілярів. Таким чином, кров матері й плоду не змішується; обмін речовинами здійснюється через системи капілярів в плаценті. Артерії відводять венозну кров від плаценти до організму матері, пупкова вена несе до плоду крізь плаценту артеріальну кров із поживними речовинами.
Вкінці 2-го місяця довжина плоду росте до 20-25 мм, при цьому майже половина тіла припадає на голову; утворюються риси обличчя, ніс, повіки, губи, кінцівки, очні западини, розпрямляється спина. Вкінці 3-го місяця розвиваються пальці, довжина плоду складає 6-9 см, а маса - до 40 г, а вкінці 4-го - відповідно 16 - 20 см і 120 г. В продовж шостого й сьомого місяців тривають ріст та збільшення маси: тіло досягає 40 см довжиною, маса - 1000 г. На 5-му місяці плід розпочинає рухатись, що досить добре відчуває мати. із початку останнього, 9-го місяця вагітності остаточно встановлюються пропорції плоду, його голова покривається волоссям. Перед пологами (це 38-40-й тиждень зародкового розвитку) доношений плід 45-60 см довжиною при масі 2,5-4 кг. В нього функціонують тактильні, смакові й температурні рецептори, органи слуху і зору ще не не розвинені. Вкінці вагітності різко зростає рухова активність плоду. В момент пологів дитина рефлекторно розвертає голову і тулуб, відштовхуючись своїми ногами від дна матки.
Зародковий розвиток регулюється біологічно активними речовинами. З 4-го тижня вагітності здійснюється розвиток імунної системи, в тому числі закладається вилочкова залоза, тобто тимус; на 9-му тижні розпочинається синтез гонадотропних гормонів, які впливають на розвивання статевих залоз; із 11-го тижня в крові присутній гормон щитоподібної залози, так званий тироксин; на 15-16-й тиждень різко зростає синтез гормону росту, на 26-й - закінчується утворення гіпофіза. Лімфатичні вузли формуються починаючи із четвертого місяця вагітності, але здатність виробляти антитіла виникає тільки після народження дитини.
Органами кровотворення плоду спочатку являється печінка й селезінка; вкінці вагітності основним місцем формування еритроцитів й інших клітин крові уже стає червоний кістковий мозок.
Критичні періоди розвитку зародка
Зародок людини максимально чутливий до негативних впливів середовища на 7-8-му днях ембріогенезу, він занурюється в слизову стінки матки - це перший критичний період. Другий критичний період - час розвитку плаценти (триває 3-10-й тиждень зародкового розвитку, котрий збігається із періодом утворення зачатків органів). У останні два місяці розташований ризик передчасних пологів.
Негативні впливи, в тому числі уживання майбутньою матір'ю алкоголю, наркотиків, певних лікарських препаратів, іонізуюче випромінювання, куріння тютюну, певні харчові продукти т.п. здатні призвести до порушень ембріогенезу.
Діагностування вад розвитку і здійснення їх корекції
Профілактикою захворювань й виникнення вад розвитку плоду являється охорона й нормальний перебіг вагітності. Потрібну інформацію можна одержати в момент обстеження самого плоду чи стану вагітної жінки.
З метою безпосереднього дослідження плоду нерідко використовують ультразвукові хвилі (так звану ультразвукову діагностику - УЗД і ультразвукове обстеження - УЗО). В тому числі, таким чином можна встановити положення, розміри і масу плоду, виявити порушення розвитку, серцевої діяльності т.п.. Для виявлення різних спадкових вад та захворювань зародка проводять біохімічні й цитогенетичні дослідження.
В крові матері з допомогою імунологічних та біохімічних методів визначають кількість й види антитіл, вміст ферментів, гормонів, цукрів т.п.. Окрім того, досліджують матково-плацентарний кровообіг. В тому числі, отримали бути усунені чинники, котрі негативно впливають на попередження вроджених патологій, ембріональний розвиток, зниження смертності плодів й новонароджених.
Головною умовою нормальних зачаття й вагітності вживав міцне здоров'я батьків й відсутність в них генетичних вад. Ви пригадуєте, що для профілактики народження дітей із генетичними захворюваннями й вадами існує медико-генетичне консультування. Окрім того, майбутня мати має пройти обстеження лікарями різноманітних спеціальностей (терапевтами, гінекологами т.п.). Вона має проходити систематичне профілактичне спостереження в жіночій консультації.
Інколи люди, що бажають мати дитину, не здатні здійснити зачаття чи самостійно виносити плід (внаслідок вроджених вад, перенесених захворювань, травм т.п.). Вихід із котра ситуації - штучне запліднення.
Штучне запліднення
Штучне запліднення використовують в разі безпліддя одного або обох майбутніх батьків. Досить часто для даного застосовують свою сперму чоловіка; коли ж його сперматозоїди нежиттєздатні, то тоді сперму беруть в донора. Законним батьком дитини завжди вважають чоловіка вагітної жінки, донор не має жодних юридичних прав до біологічного нащадка. Донорів обирають фізіологічно здорових чоловіків без спадкових вад. Вперше методику штучного запліднення використали 1976 року в Значній Британії.
Складніше виконати запліднення яйцеклітини поза організмом жінки («в пробірці»). Для даного із матки вилучають яйцеклітини, що деякий час зберігають живими у ембріологічних лабораторіях. Сперму чоловіка чи донора вносять в середовище із яйцеклітинами чи сперматозоїд на пряму вводять в яйцеклітину (саме це підвищує ефективність запліднення). Після запліднення зародки декілька діб культивують на поживних середовищах, після чого повертають до матки. Де вони розвиваються до народження.
В житті людини бувають періоди, в які вагітність й народження дитини тимчасово небажані (тривалі відрядження, навчання, певні види захворювань т.п.). В час для запобігання небажаній вагітності використовують методи контрацепції.
Контрацепція
Контрацепція (з лат. контрацепціо - протизапліднення) - методи й засоби запобігання вагітності. Відповідно протизаплідні засоби звуть контрацептивами. Методи контрацепції розподіляють на механічні (ковпачки, котрі одягають на шийку матки, презервативи т.п.) і хімічні (гормональні препарати, котрі регулюють менструальний цикл). Однак жодний із них не може забезпечити повну гарантію запобігання вагітності. Найбільш простим і ефективним методом контрацепції являвся і залишається презерватив - гумовий чохлик, котрий надівають на чоловічий статевий член. Його застосування до того ж значно знижує ймовірність зараження ВІЛ й іншими захворюваннями, котрі передаються статевим шляхом.
Механізми контрацептивної дії гормональних препаратів досить різні. Одні із них запобігають дозріванню й виходу яйцеклітин, інші ж згущають слиз в жіночих статевих шляхах, котрий створює пробку у отворі шийки матки, чи змінюють слизову оболонку матки так, щоб запліднена яйцеклітина не змогла прикріпитися до неї.
Пам'ятайте, що тривале застосування гормональних контрацептивних препаратів здатне спричинити необоротні шкідливі зміни в статевой й інших функціях жіночого організму.
1. На які послідовні етапи поділяють зародковий розвиток людини?
2. Чим вони характеризуються?
3. Яка роль плаценти під час розвитку плоду?
4. У чому полягає профілактика захворювань і вад плоду?
5. З якою метою здійснюють штучне запліднення?
6. Поміркуйте, чому куріння тютюну, вживання алкоголю та наркотиків в молодому віці може негативно позначитись на майбутніх нащадках.
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
За підручником Біологія 11 клас (Балан П.)
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар