Конспект уроку: Запилення і запліднення в рослин

05.08.2013
4376 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Запилення і запліднення в рослин
Мета уроку:

надати учням знання про відомі типи і засоби запилення квіткових рослин; дати визначення основним поняттям, ознайомити з особливостями процесу запліднення.

розвивати в учнів класу вміння давати порівняльну характеристику;

виховувати відповідальне ставлення до оточуючого середовища.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
запилення, запліднення, перехресне запилення, штучне запилення, самозапилення, зигота, подвійне запліднення
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1. Назвіть головні органи квіткових рослин.

2. Що являє собою квітка?

3. Яка будову мають квітки?

4. Яку саме функцію виконує оцвітина квітки?

5. Яку роль відіграють маточки та тичинки?

6.Чому квітки називають одностатевими?

7. Які квітки одностатеві?

8. Які квітки двостатеві?

9. Що таке суцвіття?

10. Які існують форми суцвіть?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити тему та мету.

Проблемне питання:

- Як ви думаєте чому одні квіти гарні іншу ні, одні пахучі, а в інших запаху немає?

Основна частина уроку

Запилення. Типи запилення

Запилення - це процес перенесення пилку із пиляка однієї тичинки на маточку цієї або іншої квітки. Завдяки цьому процесу пилок потрапляє до частин квітки, в якій розміщені насінні зачатки та яйцеклітини.

Розрізняють наступні два типи запилення – це самозапилення, а також перехресне запилення.

1. Самозапилення. Під час процесу самозапилення пилкові зерна з пиляка на тичинці переносяться на приймочку маточки цієї ж самої квітки. Такий тип запилення відбувається найчастіше всередині пуп'янка, ще до повного розкривання квітки. Самозапилення характерне багатьом культурним рослинам, таким як пшениця, горох, рис, квасоля, і деяким дикорослим видам.

2. Перехресне запилення - пилок з тичинки квітки переходить на приймочку маточки вже іншої квітки. Нею може стати квітка цієї самої рослини або зоасім іншої. Перехресний тип запилення характерний більшості видів саме квіткових рослин. Під час нього пилок переноситься різними способами. Це може бути вітер (вітрозапильні рослини), комахи (комахозапильні рослини), вода.

Способи запилення рослин

Вітрозапильні рослини. Квітки таких рослин не мають яскравої кольорової оцвітини, немають вони і запаху. До них належать такі відомі вам рослини, як вільха, береза, дуб, ліщина, хміль, кропива, пирій, жито і багато інших. В них квітки дрібні, мають невелику оцвітину або зовсім голі, зібрані в суцвіття. Утворюється пилку дуже багато, при цьому він сухий, легкий, гладенький і дрібний. Тому подібний пилок добре розлітається від вітру і може перелітати на значні ділянки.

Приймочки маточок вітрозапильних рослин довгі або широкі, далеко виглядають з квіток. Досить часто на них є волоски, що допомагають краще захоплювати пилкові зерна. Бувають випадки, коли залозисті клітини приймочок можуть виділяти клейку речовину, до якої може прилипати пилок. Багато вітрозапильних деревних рослин цвітуть навесні, до появи або водночас з появою листя – береза і ліщина. Це все полегшує процес запилення. До вітрозапильних рослин належить близько двадцяти відсотків видів квіткових рослин.

Комахозапильні рослини. Більшість перехреснозапильних квіткових рослин запилюють саме комахи. У таких рослин спостерігають спеціальні пристосування для заманювання комах. Подумайте, чому у квіток яскрава оцвітина, а також часто приємний аромат? Це все є пристосуванням, призначеним для того, щоб привабити комах. Отже, комахозапильні види рослин можна легко розпізнати за наступними ознаками: квітки або великі, або зібрані у суцвіття; мають яскраву оцвітину; можуть виробляти великі клейкі або з виростами пилкові зерна, які сприяють прикріпленню їх до комах.

Дякуючи запаху комаха-запилювач знаходить необхідну їй рослину на значній відстані. А приблизившись до неї, вони знаходять квітку за певним забарвленням. Деякі комахи здатні розпізнати аромат певної квітки на відстані до декількох кілометрів. Квіти більшості видів рослин найпахучіші під час льоту саме тих комах, що їх запилюють. Петунію, тютюн, жимолость запилюють нічні метелики, а вдень їхні квітки значно слабше пахнуть, ніж уночі. Квітки тих рослин, що запилюють денні комахи, не пахнуть із заходом сонця (конюшина, абрикос, яблуня, вишня). У тих рослин, що запилюють нічні комахи, біле забарвлення, що краще помітне вночі. Також вдень квітки їх можуть закриватися, а вночі навпаки- відкриватись.

Однак, не всі рослини мають приємний запах. Деякі виробляють запахи, щобільше нагадують органічну речовину, яка розкладається. Такі рослини вже запилюють мухи, оскільки вони мають досить тонкий нюх, однак їх приваблюють запахи розкладу орг. речовин. Тому вони запилюють квітки, які наділені неприємним запахом. Ця рослина - рафлезія - паразитична рослина, яка не має стебла й коренів, хоча має найбільші квітки –діаметр їх до 1м.

Бджоли, джмелі, жуки, метелики, мухи та інші комахи прилітають на квітки, зрозуміло, не здля того, щоб їх запилити. Головним чином до квітки їх приваблює поживний пилок. Наприклад, бджоли і джмелі збирають його для вигодовування свого потомства, інші можуть самі вживати його. Практично всі комахозапильні квітки утворюють нектар - цукристу рідину, яка формується в нектарниках. Тому за кожної спроби отримати солодкий нектар комахи виносять з квітки, чи приносять на своєму тілі пилок. У пошуках пилку, а також нектару комахи забезпечують запилення квіток.

Пам’ятайте, що досить важко провести межу між самозапильними, комахозапильними та вітрозапильними рослинами. Оскільки, добре знайомий горох посівний може як самозапилюватися, так і перехресно запилення.

3. Штучне запилення проводить людина, вона переносить пилок з тичинок на приймочку маточки. Широко його застосовують у господарстві: садівництві, квітникарстві, лісовому господарстві, овочівництві,. Штучне запилення використовують, коли природне ускладнюється, або для проведення селекційної роботи.

Запліднення

Ми вже говорили, що перед заплідненням пилок має попасти на приймочку маточки. Далі пилкове зерно починає проростати пилковою трубкою. Саме по ній дві чоловічі статеві клітини, тобто два спермії із цього пилкового зерна попадають до зародкового мішка.

Згодом відбувається запліднення. При якому один із цих сперміїв зливається з яйцеклітиною, а інший - з центральною клітиною в зародковому мішці. Оскільки кожен із сперміїв зливається з окремою клітиною, данний процес у квіткових рослин має назву подвійне запліднення.

В результаті злиття одного із сперміїв з яйцеклітиною формується зигота. Далі з неї розвивається зародок. З центральної клітини зародкового мішка розвивається запасна тканина із запасом поживних речовин, вона називається ендосперм.

Закріплення знань і вмінь

1. Що таке процес запилення?

2. Які вам відомі способи запилення?

3. Розкажіть як відбувається самозапилення?

4. Яким чином може відбуватися перехресне запилення?

5. Які пристосування мають рослини для запилення комахами й вітром?

6. В чому суть штучного запилення? В яких цілях його застосовують?

7. Що таке запліднення?

8. В чому суть подвійного запліднення

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.