Конспект уроку: Охорона природи

07.05.2014
4034 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Охорона природи
Мета уроку:

ознайомити школярів з поняттям природо-охоронна територія, охарактеризувати типи природоохоронних територій, з’ясувати їх значення для охорони природного різноманіття; виховувати бережливе відношення до живої природи.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
  • Дайте визначення поняттю «рослини».
  • Яке значення рослин для життя?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Збирання рослин, які занесені до складу Червоної книги, їх плодів й насіння категорично заборонено! Невиконання даних вимог здатні спричинити зникнення подібних видів в окремих випадках не лише із території певної тільки, а і із планети узагалі.

Основна частина уроку

Охорона природи являє собою систему заходів, які відбуваються із метою збереження, раціонального застосування й відтворення природних ресурсів. Головними складовими охорони природи являється охорона повітря, вод, грунтів, тварин, рослин і т.п.

Охорона рослин направлена на збереження рослинної різноманітності й підтримання постійної чисельності видів на певному рівні, котрий забезпечує їхнє життя. Головними формами охорони природи у Україні являються утворення мережі природоохоронних територій, у котрих оберігають рідкісні види рослин й деякі рослинні угруповання. У Україні прийнято ряд законів щодо охорони природи, рослинного й тваринного світу і затверджена «Червона книга».

Природоохоронні території - це такі ділянки суходолу або водойм, а також природні комплекси чи об'єкти, котрі отримали особливу цінність. До їх числа відносять біосферні заповідники, природні заповідники, національні природні парки, заказники.

Червона книга - це перелік видів тварин й рослин, котрі знаходяться під загрозою повного зникнення. Роботу учених різноманітних країн в цьому напрямку регулює Комісія із рідкісних й зникаючих видів, що працює в складі Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). У Україні найперше видання Червоної книги було видане у 1980 р., а 2-ге видання «Червоної книги України. Рослинний світ» - в 1996.

Червона книга України
Рис. 1. Червона книга України

Головні форми охорони рослинного світу у Україні

Потреба у охороні природи обумовлена сучасним критичним станом живої природи, порушенням екологічної рівноваги, прямим свідченням чому являються екологічні катастрофи. З метою охорони деяких видів рослин в всьому світі і у Україні створюються Червоні книги. Окрім рідкісних видів рослин, живуть деякі рослинні угруповання, що теж слід оберігати. Зумовило це створення Зеленої книги - переліку рідкісних рослинних угруповань, котрі мають потребу в особливому режимі їхнього застосування.

На сьогоднішній день до Зеленої книги України уже занесли 126 угруповань, в тому числі унікальні ділянки лісів Карпат, альпійських лук, цілинних стенів і т.п. Найкращим способом охорони природи являється створення природоохоронних територій, зокрема, заповідників, заказників і т.п. На подібних територіях створюються оптимальні умови для подалльшого збереження видів в місцях їх природного життя, організовуються спостереження і дослідження їхня.

Запитання охорони природи у Україні регулюються такими головними природоохоронними документами, зокрема, Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закон України «Про рослинний світ», Закон України «Про тваринний світ», Лісовий кодекс України, Водний кодекс України, і т.п..

Вчені безперервно шукають шляхи збереження рослин планети. У останні десятиріччя досить активно почали утворювати колекції рідкісних й зникаючих видів в ботанічних садах, їх розводити в спеціально створених розсадниках й парках, сформувати «насінні банки», проводити штучне розселення у нових умовах, повернення зникаючих видів в ареалі їх попереднього життя і т.п..

Таким чином, у Україні існують подібні форми охорони природи:

  • виявлення видів та угруповань, котрі потребують охорони (занесення до Червоної і Зеленої книги);
  • створення природоохоронної мережі;
  • розробка державою природоохоронного законодавства;
  • вирощування, вивчення рослин в ботанічних садах чи науково-дослідних установах.

Призначення Червоної книги

До Міжнародної Червоної книги, найперші випуски котрої почали виходити із 1948 р., занесені рідкісні й зникаючі види, що повинні охоронятися на усій території країн Світу. Види, котрі потребують охорони у межах певної держави, включають до, так званих, національних Червоних книг. В перше видання Червоної книги України записано було 151 вид рослин, друге видання її «Червона книга України. Рослинний світ» в 1996 р. стало в значні мірі ширшим: на сторінки внесено не лише види рослин, а і грибів. До назви будь-якого виду рослин й грибів в Червоній книзі йде опис специфічних ознак будови, розповсюдження, чисельності, а теж список заходів їх охорони. Збереження рідкісних й зникаючих видів потребує активної участі будь-якого із нас. Найпростіше, - це не робіть жодних дій, що призводять до подальшого зникнення рідкісних видів, наприклад, не зривайте рослини, не смітіть в лісі, не паліть траву і т.п.. Окрім запобігання винищенню рідкісних видів, маєте ви можливість і самі оберігати. Чимало видів зникають через порушення у середові їх життя, а відновити деякі із них здатні й школярі.

Таким чином, Червона книга України – важливий державний документ щодо сучасного становища видів тварин й рослин, котрі знаходяться під небезпечною загрозою зникнення, і про заходи відносно їхнього збереження й науково обгрунтованого відтворення.

Природоохоронні території у Україні

В залежності від завдань, у Україні є природоохоронні території:

    - заповідники,

    - національні природні парки,

    - заказники,

    - ботанічні сади,

    - парки, пам'ятки природи і т.п.

Заповідник - територія, на котрій в природному стані зберігається увесь її природний комплекс та заборонено господарську діяльність людини. У Україні існує 15 природних заповідників – це Кримський, Ялтинський, Канівський, Луганський, Український степовий, Поліський, «Медобори» і т.п.

Український степовий заповідник (відділ кам'яні могили)Ялтинський гірсько-лісовий заповідникПоліський заповідник
Рис. 2. Природні заповідники України: 1 - Український степовий заповідник (відділ кам'яні могили); 2 - Ялтинський гірсько-лісовий заповідник; 3 - Поліський заповідник.

Характерний статус отримали біосферні заповідники, які створюються для вивчення взаємовідносин між природою і людиною. Вони отримали міжнародне значення й їхня діяльність відбувається у відповідності до міжнародних програм. У Україні являється 4 біосферні заповідники: Чорноморський, Асканія-Нова, Карпатський й Дунайський.

Біосферні заповідники України: 1 - Асканія Нова; 2 - КарпатськийКарпатський
Рис. 3. Біосферні заповідники України: 1 - Асканія Нова; 2 - Карпатський

Національний природний парк - територія, на котрій в природному стані зберігається увесь її природний комплекс й що здатний використовуватися для доброзичливого спілкування людини із природою. В України існує 11 подібних парків: , Шацький, Азово-Сиваський, Карпатський «Синевир», Вижницький, «Яворівський», «Подільські Товтри», «Ужанський», «Святі гори», «Сколівські Бескиди» й Деснянсько-Старогутський.

Заказник - природна територія, яка створена для збереження та відтворення природних комплексів чи деяких видів організмів. На їх території дозволено тільки обмежену господарську діяльність при умові дотримання основних вимог охорони довкілля. Із метою охорони деяких унікальних природних ділянок також організовуються пам'ятки природи. Своєрідне місце у здійсненні різних природоохоронних заходів, а теж для проведення освітньо-виховної роботи, посіли ботанічні сади. Зараз у Україні працює 24 ботанічні сади. Найбільш старішим поміж них являється Ботанічний сад при Харківському університету, котрий створено у 1804 р. Найвідомішими являється Нікітський ботанічний сад в Криму, де представлена найчисельніша колекція видів рослин - більше 15 000, Національний ботанічний сад ім. М. Гришка у Києві, Донецький ботанічний сад і Ботанічний сад ім. О. Фоміна Національного Київського університету ім. Т. Шевченка т.п.

Таким чином, головними природоохоронними територіями України являються заповідники, національні природні парки, ботанічні сади, заказники і т.п.

Закріплення знань і вмінь

    1. Що таке охорона природи?

    2. Які завдання охорони рослин?

    3. Що таке Червона книга?

    4. Назвіть рідкісні рослини з Червоної книги України.

    5. Що таке природоохоронні територій

    6. Наведіть відомі вам приклади природоохоронних територій у вашому регіону.

    7. Які форми охорони природи є в Україні?

    8. Навіщо у Україні діє Червона книга?

    9. Які природоохоронні території створені в Україні?

    10. Навіщо охороняти рідкісні види рослин,що не мають практичного значення?

    11. За якими ознаками рослини відносять до Червоної книги?

    12. Чому з кожним роком мережа заповідного фонду в Україні розширюється?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 7 клас Соболь В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.