Конспект уроку: Загальна характеристика водоростей

25.11.2013
1512 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Загальна характеристика водоростей
Мета уроку:

познайомити учнів з водоростями, як представниками рослинного світу, дати загальну характеристику водоростям; розвивати вміння виявляти особливості будови водоростей за якими вони належать до рослин.

Тип уроку:
вивчення нових знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя та учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

У ході бесіди зясувати рівень засвоєння учнями знань із попередніх тем.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Водорості – це найдавніші організми, які становлять найбільшу групу поміж нижчих рослин. Нараховують біля 30 тис. видів водоростей. їхня життєдіяльність здійснюється, переважно, в водному середовищі чи досить тісно із ним пов'язана.

Основна частина уроку

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВОДОРОСТЕЙ

Будова водоростей.

Водорості - це автотрофні організми. Їхнє тіло не отримало тканин та не поділене на окремі органи. Воно зветься таломом, чи сланню. Рослини із такою будовою об'єднують в групу, котру умовно звуть нижчими рослинами).

За особливостями будови слані водорості розподіляють на одноклітинні, колоніальні й багатоклітинні організми. Розміри слані багатоклітинних водоростей різні: від мікроскопічних до гігантських. Так найбільші за своїми розмірами морські бурі водорості. Головною структурною одиницею будови водоростей являється клітина. Вона здатна мати найрізноманітнішу форму: кулеподібну, грушоподібну, веретеноподібну, циліндричну т.п. Розміри клітини водоростей можуть бути: від долі мікрометра і до десятка сантиметрів. У водоростей клітина володіє типовою для усіх рослин будовою. Зовні вона укрита клітинною оболонкою. Внутрішній вміст клітини заповнений цитоплазмою, в якій розташовується ядро і інші органели. В клітинах водоростей здатний бути зелений пігмент (тобто хлорофіл), червоний, бурий, жовтий т.п. Пігменти розташовані в спеціальних утвореннях - хроматофорах, котрі здатні мати різну форму: спіралі, стрічки, пластинки.

Екологічні групи водоростей.

В самій назві «водорості» відображено середовище їхнього життя - вода. Більшість водоростей мешкає в водному середовищі: океанах, морях, річках, озерах та навіть в калюжі. Однак можна зустріти водорості у ґрунті, на його поверхні, на деревах, камінні, в шерсті тварин чи в гарячих джерелах, льодовиках і на снігу.

Водорості, котрі заселяють товщу води океану, моря, прісних водойм та пасивно переносяться течією, належать до рослинного планктону, так званого фітопланктону. Морський фітопланктон складається, переважно, із діатомових водоростей. В свою чергу, прісноводний фітопланктон представлений переважно одноклітинними зеленими водоростями. Водорості, які ростуть на дні водойм чи різноманітних підводних предметах, відносяться до бентосних водоростей.

Наука, яка вивчає походження, будову і різноманітність водоростей, зветься альгологія.

Різноманітність водоростей

При поділі водоростей на систематичні відділи досить важливе значення отримала будова талому, наявність тих або інших пігментів, що знаходяться в клітинах водоростей, типи розмноження, цикл розвитку. За даною ознакою їхніх розподіляють на відділи: Зелені водорості, Золотисті водорості, Жовто-зелені водорості, Діатомові водорості, Червоні водорості, Бурі водорості і інші

Закріплення знань і вмінь

1. Поглянь на «дерево життя» (мал. 58 у підручнику Біологія для 7 класу - Ільченко У.). Визнач місце водоростей в системі рослинного світу. Спробуй пояснити функцію водоростей у історичному розвитку рослинного світу.

2. Запропонуйте гіпотези про те, чому водорості існують лиш в водному середовищі. 2. Що умови здатні забезпечити життя водоростей в ґрунті, на поверхні дерев, в шерсті тварин?

Одними із найперших автотрофних організмів, які виникли на планеті, були водорості. Вони отримали досить просту будову тіла, котре не поділене на окремі органи та зветься сланню (чи таломом). Така будова організму надає водоростям змогу існувати тільки в водному середовищі.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 24 у підручнику Біологія для 7 класу - Ільченко У.,

- дати відповідь на питання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.