Конспект уроку: Загальна характеристика грибів

07.04.2014
3198 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Загальна характеристика грибів
Мета уроку:

ознайомити школярів з загальними особливостями грибів, їх будовою, особливостями життєдіяльності, значенням для людини та в природі.

Тип уроку:
вивчення нових знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дайте визначення поняттю «гетеротрофи». Що таке спори, вегетативне розмноження?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

«Світ грибів великий й різноманітний. Та що ж є спільного поміж червоним мухомором в лісі, зеленою цвіллю, яка виросла на забутому у хлібниці шматку хліба, гниллю на полуниці чи пакетиком дріжджів в холодильнику? Однак все це гриби, й у їх будові існують спільні риси».

Що же це за спільні ознаки, котрі об’єднують мухомора, зелену цвіль, дріжджі й сіру гниль?

Основна частина уроку

Коли говориться про гриби, передусім будь-який з нас собі уявляє якогось маленького боровика, сироїжку, маслюка чи лисичку. Всі вони відносяться до так названих шапкових грибів. Однак шапкових грибів, порівняно із мікроскопічними, в значні мірі менше.

Гриби створюють окреме царство організмів, що розповсюджені по усій земній кулі. Царство Гриби в собі об'єднує одноклітинні (так наприклад зелена цвіль) і багатоклітинні ( білий гриб, мухомор) організми. Всім грибам властиві ознаки, котрі зближую й ь їх більше із тваринами, аніж з рослинами. Із рослинами їх обєднує лиш прикріплений спосіб існування, необмежений ріст та міцна оболонка клітини.

До клітинної оболонки грибів входить притаманна тваринним організмам речовина, під назвою хітин. Із тваринами їх зближує теж відсутність хлорофілу, притаманність гетеротрофного способу живлення, наявність у обміні речовин сечовини і формування у організмі запасного продукту, тобто глікогену.

Якщо ж розкопати землю неподалік основи ніжки підберезника або розглянути з допомогою мікроскопа на хлібі цвіль, можна помітити плетиво тонких ниточок.

Це так зване вегетативне тіло гриба, під назвою грибниця, чи міцелій. Найпростіший спосіб у розмножені грибів - це вегетативний (частинами грибниці), однак переважна кількість їхня розмножується спорами.

Гриби здійснюють важливу функцію в природі. Грунтові гриби розкладають різні органічні рештки до простих мінеральних речовин, що здатні засвоювати рослини. Перетворюючи дані рештки, вони виступають в ролі «санітарів» планети і приймають участь в ґрунтоутворенні. Шапковими грибами харчуються тварини, людина теж споживаєїх в поживу. Дріжджові гриби широко застосовують в хлібопеченні, для виготовлення квасу, пива, вина. Поміж грибів являється та шкідливі організми. Так наприклад, цвілеві гриби, котрі зумовлюють псування продуктів, й гриби-паразити - це збудники хвороб людей, тварин та рослин (так наприклад трутовики).

Особливості у будові і процесах життєдіяльності грибів

Грибниця (чи міцелій) грибів складається із деяких ниток - гіфів, котрі проростають верхівкою. В грибів ріст необмежений, досить стрімкий. Стрімкий ріст компенсує відсутність активного руху у грибів . У грибів клітини захищені клітинною стінкою, які утворені із хітину. Дана речовина являється стійкою до впливу бактерій й різноманітних хімічних сполук, що являється досить важливим для існування у ґрунті або у живих організмах. Розмножуються гриби вегетативно, нестатево і статево. Для грибів є характерним розмноження спорами, що отримали малі розміри й головним чином розносяться вітром. У деяких видів вони здатні поширюватися водою або тваринами.

Таким чином, гриби отримали спільні ознаки як із рослинами, так й із тваринами. Ознаками, котрі зближують їх з рослинами, являється необмежений ріст, клітинна стінка, прикріплений спосіб існування, розмноження спорами т.п.. А подібні ознаки, такі як гетеротрофне живлення, присутність в клітинній стінці хітину зближують їх з тваринами.

Розвиток шапкова гриба
Рис. 1. Розвиток шапкова гриба

Особливості різноманітності і поширення грибів

Наука, яка вивчає гриби, зветься мікологією (з грец. «мікос» - гриб, «логос» - наука). Зараз відомо більше 110 000 видів грибів. Вчені передбачають, що ще буде описано біля 200 000. Переважна кількість грибів мешкають в грунтовому й наземному середовищі, паразитують в живих організмах, і незначна частина мешкає в воді.

Розмноження грибів спорами: 1 – достиглий споровик, 2 – споровик, який викидає спори
Рис. 2. Розмноження грибів спорами: 1 – достиглий споровик, 2 – споровик, який викидає спори

До царства Гриби відносяться слизовики, справжні гриби й лишайники. За своєю будовою грибниці справжні гриби розподіляють на нижчі (із неклітинною грибницею) й вищі (із клітинною грибницею), а за власними розмірами - на макроміцети й мікроміцети. Макроміцети - це гриби, що отримали плодове тіло, котра формується над поверхнею грунту. Плодове тіло представляє собою щільно переплетені гіфи, які отримали вид шапки і ніжки. Ніжкою гриб з'єднаний з міцелієм, а на його шапці із нижнього боку розташовуються пластинки чи трубочки (тому шапкові гриби розподіляють на пластинчасті і трубчасті), на котрих формуються органи спороношення з спорами. Подібна будова плодових тіл спорам допомагає більш краще розповсюджуватися вітром, водою і тваринами. Однак головна маса грибів - це мікроскопічні організми. Мешкають гриби в ґрунті і воді, на рослинах й тваринах, продуктах та промислових матеріалах. Шриби за способом живлення розподіляють на сапротрофів, паразитів й симбіотрофів. Сапротрофи харчуються речовинами із відмерлих органічних решток, гриби-паразити - речовинами живих організмів. Симбіотрофи вступають в взаємовигідне співжиття із іншими організмами і обмінюються із ними речовинами, які необхідні для життєдіяльності. Однак у будь-якому випадку всі поживні речовини після їх часткового розкладання ферментами, які виділяються клітинами назовні, всмоктуються усією поверхнею грибниці гриба.

Слизовик
Рис. 3. Слизовик

Таким чином, різноманітність грибів викликана особливостями їх будови, способів живлення, розмноження й пристосуванням до існування у найрізноманітніших середовищах.

Роль грибів в природі й у житті людини

Головна функцію грибів в природі полягає у руйнуванні органічних решток. В цьому вони здійснюють майже ту ж саму ґрунтотворну роботу, як і ґрунтові бактерії. Чимала функцію грибів у утворенні мікоризи (чи грибокореня) узаємовигідного співжиття. Більше ніж 80% судинних рослин пов'язані із грибами кореневою системою, яка надає можливість їм виконувати ґрунтове живлення. Плодові тіла шапкових грибів являються кормом для значної кількості тварин (для білок, кабанів). Такі галузі, як сільське господарство, ветеринарія, медицина, лісова й харчова промисловість - ще далеко не повний список галузей господарства, де отримали справу із грибами.

Підосичники
Рис. 4. Підосичники

Маслюки, підосичники, білі гриби, опеньки, підберезники являються джерелом їжі для людей. Дріжджові гриби застосовують в хлібопекарській промисловості, для виготовлення пива, спиртів, вина, сирів. Кормові дріжджі вирощуються на відходах деревини, соломі й разом із комбікормами годують сільськогосподарським тваринам. Окремі гриби застосовують в медицині для лікування деяких захворювань (березовий чорний гриб чага), добування антибіотиків (пеніцил), вітамінів (пивні дріжджі) т.п.. Гриби отримали й негативну роль для людини. Наприклад, сапротрофні гриби не тільки знищують до 30% заготовленої деревини, а і руйнують деревяні будівлі, книжки, шпали т.п.. Гриби здатні бути збудниками різноманітних захворювань в тварин та людини (гіарша, стригучий лишай). Отруйні гриби здатні спричинювати важкі отруєння (бліда поганка, опеньки несправжні ). Таким чином, грибам відноситься виняткове значення у природі й в житті людини.

Закріплення знань і вмінь

    1. Дайте визначення грибам.

    2. Назвіть найхарактерніші ознаки грибів.

    3. Вкажіть, де поширені гриби?

    4. На які групи поділяються гриби за своєю будовою?

    5. Яке значення грибів в природі?

    6. Яке роль грибів для людини?

    7. Які ознаки зближують гриби із рослинами, а котрі із тваринами?

    8. Від чого залежить різноманітність й поширення грибів?

    9. Яке значення гриби мають в промисловості?

    10. Які особливості життєдіяльності грибів пов’язані із ферментами?

    11. Поясніть, чому під час випікання виробів з дріжджового тіста вони у декілька раз збільшуються у своєму об’ємі.

    12. Яке значення грибів у медицині?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 7 клас. Соболь В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.