Конспект уроку: Загальна характеристика бактерій

11.04.2014
2822 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Загальна характеристика бактерій
Мета уроку:

ознайомити учнів з бактеріями, їх будовою, різноманітністю, особливостями поширення; визначити роль бактерій у навколишньому середовищі та сфери застосування людиною.

Тип уроку:
вивчення нових знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дайте визначення поняттям «прокаріоти», «автотрофи», «гетеротрофи».

Антоні ван ЛевенгукІІІ. Мотивація навчальної й пізнавальної діяльності

Антоні ван Левенгук (1632-1723) - видатний голландський вчений, котрий першим помітив й описав бактерії. В 1683 році він писав наступне: «Вони зупиняються, одну мить здаються нерухомими, потім починають обертатися із швидкістю дзиги, й траєкторія їх руху небільше маленької піщинки. Я вимушений сказати, що практично ніколи не бачив такого дивовижного видовища, як життя крихітних істот, котрі існують в одній краплі води».

Вкажіть, які особливості бактерій можете назвати, прочитавши даний опис?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Всі ви чули про подібні захворювання, як дифтерія, скарлатина чи ангіна. Не виключено що, хтось з вас навіть на них хворів. Дані хвороби викликаються бактеріями. Бактерії - без'ядерні одноклітинні організми, в них відсутнє ядро й переважна кількість органел. Ці організми прокаріоти. Живлення у бактерій здебільшого гетеротрофне, рідше - автотрофне (так наприклад сіркобактерії). Бактерії розмножуються швидко, поділом клітин навпіл, у несприятливих умовах створюють цисти, що невірно звуть спорами. Бактерії різняться між собою за розмірами, формою т.п.

Поділ бактеріальної клітини
Рис. 2. Поділ бактеріальної клітини

Спора у клітині бактерії
Рис. 3. Спора у клітині бактерії

Дані істоти мешкають в усіх середовищах існування: оселяються на поверхні котрі у середині організмів (так наприклад бактерії-паразити), в грунті, в водоймах. В ґрунті бактерій найбільше, в воді - менше, а у чистому повітрі - іще менше, аніж в воді. Бактерії підтримують розкладання органічних решток (так наприклад бактерії гниття). Досить важливу функцію грають азотфіксуючі бактерії у забезпеченні рослин азотом. В харчовій промисловості бактерії застосовують для виготовлення кислого молока, сиру (так наприклад молочнокислі бактерії). В сільському господарстві окремі бактерії використовують для силосування кормів або як бактеріальні добрива (так наприклад азотобактерин). Чимало видів бактерій являється збудниками різних хвороб рослин, тварин та людини (хвороботворні бактерії).

Будова й життєдіяльність бактерій

Порівняно із рослинами або грибами бактерії організовані значно простіше, однак існують в природі уже мільярди років. Бактерії - прокаріотичні організми. Їх клітина укрита оболонкою, яка оточує цитоплазму клітини. Клітинна оболонка ущільнена, вкрита слизовою капсулою й оберігає бактерію від шкідливих впливів середовища. В клітинній оболонці накопичується складна речовина муреїн. Муреїн відсутній у оболонках клітин організмів з інших царств. Під оболонкою знаходиться мембрана. У цитоплазмі відсутня більшість органел, притаманних рослинам та грибам (хлоропластів, мітохондрій). А спадкова речовина знаходиться у цитоплазмі і не відмежовується від неї.

Схема будови узагальненої клітини бактерії
Рис. 4. Схема будови узагальненої клітини бактерії:
1 — клітинна оболонка; 2 — запасні поживні речовини; З — спадковий матеріал (молекула ДНК); 4 — складчасті утиснення мембрани; 5 плазматична мембрана; 6 — цитоплазма; 7 — фотосинтетичні мембранні формування; 8 — захисна капсула; 9 — джгутик

Усі бактерії відзначаються простотою своєї форми: за зовнішнім видом їх розподіляють на

  • кулясті (коки),
  • паличкоподібні (бацили),
  • звивисті (вібріони, спірили),
  • нитчасті.

Головні процеси обміну речовин в бактерій (живлення, дихання і виділення) досить упрощені: надходження поживних речовин, а теж видалення продуктів життєдіяльності, відбуваються через оболонку клітини.

Бактеріям властиві різні способи живлення. Переважна переважна кількість поміж них гетеротрофи, котрі здатні добувати поживні речовини із відмерлих решток (сапротрофні бактерії), із живих організмів (паразитичні бактерії), дякуючи співіснуванню (симбіотрофні бактерії). Але являється і подібні, що самі продукують органічні речовини з участю сонячної енергії (фототрофні бактерії) чи енергії хімічних речовин (хемотрофні бактерії).

За тином дихання бактерії розподіляють на:

    - аероби (застосовують для дихання кисень),

    - анаероби (мешкають в середовищі без кисню).

Багато бактерій активно рухаються з допомогою джгутиків чи слизу. Обертаються вони, як колесо, - це ще одна ознака, властива лиш бактеріям. Розмноження у бактерій нестатеве, тобто поділом клітини навпіл, інколи брунькуванням. Відбувається досить швидко, за позитивних умов бактерії поділяються через кожні 30 хвилин. Бактерії створюють цисти, котрі ще звуть спорами. Формування цист, що отримали досить щільну багатошарову оболонку, вважається пристосуванням до перенесення організмами несприятливих умов. В стані цисти повністю припиняється життєдіяльність й поділ бактерії. Після того, як настають сприятливі умови, у цисти оболонка руйнується та бактерії відновлюють свою життєдіяльність.

Розташування дгутиків в бактерії
Рис. 5. Розташування дгутиків в бактерії

Таким чином, проста будова і форма, спрощені усі процеси обміну речовин, різні способи живлення, досить швидке розмноження та ріст, здатність створювати цисти зумовлюють збереження й життя бактерій в природі.

Поширення бактерій

Розповсюдження бактерій залежить не тільки від умов середовища життя, а і від взаємозв'язків поміж бактеріями і іншими організмами, котрі являється досить різноманітними. Одним з середовищ життя бактерій являється живі організми. Зв'язки, що з'являються при цьому, здатні бути корисними для організму хазяїна (симбіотрофні бактерії) чи шкідливими (хвороботворні бактерії). Наприклад, в кишечнику людини і тварин мешкають бактерії, які сприяють процесам травлення та синтезують вітаміни й перешкоджають розвитку шкідливих мікробів. Подібне співжиття бактерій й людини або тварин являється взаємовигідним: бактерії допомагають в живленні й захисті іі самі забезпечені їжею і захистом. Поміж бактерій являється неподалік паразитарних видів, котрі, оселяючись у організмі, спричинюють різні захворювання.

Таким чином, бактерії розповсюджені скрізь, в усіх середовищах життя. Для бактерій особливі неоднакові взаємозв'язки із іншими організмами, це робить їх невід'ємною складовою живої природи.

Значення бактерій в природі і життєдіяльності людини

Бактерії грають санітарну функцію на Землі (так наприклад бактерії гниття), отримали важливе значення у колообігу речовин (сіркобактерії, залізобактерії), проводять процеси грунтоутворення (так наприклад сапротрофні бактерії). Окремі бактерії ґрунту засвоюють з повітря азот та його перетворюють на доступну для вживання рослинами форму (бульбочкові бактерії). Формування нафти і газу теж відбувалося за прямої участі бактерій (метанобактерії). Бактерії широко використовуються у господарстві людиною. Здавна їх застосовували для отримання різних харчових продуктів (оцтовокислі, кисломолочні бактерії), дублення шкур та виготовлення волокна із льону.

Деякі групи бактерій в мікробіологічній промисловості використовують для отримання вітамінів, антибіотиків тощо . Бактерії зараз застосовують для винищення комах-шкідників, очищення стічних вод, підвищення урожайності культурних рослин т.п.. Бактерії здатні завдавати людині і значної шкоди, головним чином сприяючи досить важкі хвороби - тиф, туберкульоз, ангіну, чуму, дифтерію т.п.

Одним із ефективних засобів для запобігання зараженню хвороботворними бактеріями існує суворе дотримання основних правил гігієни. Згадайте дані правила. Досить небезпечною для людини являється бактерія гниття клостридій. Дозріваючи на м'ясі, рибі, різноманітних консервованих продуктах, дана бактерія виділяє досить отруйну речовину. Дана речовина являється причиною ботулізму - отруєння, це головним чином призводить навіть до смерті. Викликають бактерії теж чимало захворювань рослин.

В природі й житті людини бактерії грають позитивну і негативну роль.

Закріплення знань і вмінь

    1. Що таке бактерії?

    2. Які ознаки бактерій?

    3. Де поширені бактерії?

    4. Наведіть приклали взаємозв’язків бактерій з іншими організмами.

    5. Яке значення бактерій в природі?

    6. Яке значення бактерій у житті людини?

    7. Чому бактерії успішно існують у природі поряд з іншими організмами?

    8. Чому бактерії — прокаріоти?

    9. Назвіть бактерії, які використовуються людиною.

    10. Чому бактерії можуть жити в умовах, які для інших організмів абсолютно не придатні?

    11. Яке значення для науки мало відкриття мікроскопа?

    12. Уявіть собі, що всі бактерії на Землі знищені. Якими можуть бути наслідки?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 7 клас. Соболь В.

Коментарі ( 1 )

CpjJwWHV  22:50, 05 грудня 2021 Відповісти

1

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.