Конспект уроку: Вступ. Біологія – наука про живу природу. Різноманітність живих організмів

02.08.2013
3367 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Вступ. Біологія – наука про живу природу. Різноманітність живих організмів
Мета уроку:
познайомити учнів з біологією – наукою, що вивчає живу природу, на основі чого сформувати уявлення про неї як науку, що займається вивченням живих організмів; розширити знання про відмінність між живою і неживою природою; надати основні поняття; розвивати
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань
Терміни і поняття:
біологія і біологічні науки: ботаніка, систематика, бактеріологія, зоологія, мікологія, анатомія, морфологія, фізіологія, екологія, дихання: автотрофне і гетеротрофне, вид, царство таксон
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Фронтальна бесіда

з’ясувати знання учнів щодо живих організмів і неживої природи; визначити про які науки учням уже відомо.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання

чим відрізняються живі організми від неживої природи?

Основна частина уроку
Біологія

- це наука, яка вивчає живі організми, а також їх взаємодію між собою. Її мета – це вивчення характерних закономірностей всіх проявів живого і подальше розкриття сутності життя і систематизація живих істот.

Область біології, що займається вивченням рослин називається ботаніка. Тварин же вивчає така наука як зоологія. Крім цього виділяються і інші біологічні дисципліни:

Альгологія
— наука про водорості.
Акарологія
— наука що вивчає кліщів.
Антропологія
— наука, яка вивчає природу людини, її походження та розвиток.
Арахнологія
— вчення про павукоподібних.
Бактеріологія
— вивчає будову, життя і характеристику бактерій.
Батрахологія
— вивчає земноводних.
Біохімія
— вивчає хімічний склад організмів і хімічні процеси, що відбуваються в організмах.
Бріологія
— вивчає мохоподібних.
Вірусологія
— галузь, яка вивчає віруси людини, тварин, рослин і ін.
Валеологія
— дисципліна, що вивчає формування й збереження здоров'я.
Екологія
— розділ біології, який вивчає взаємовідносини між живими організмами та їхнім середовищем.
Іхтіологія
— наука, що вивчає риб.
Орнітологія
— наука, що вивчає птахів.
Фізіологія
— вивчає органи та життєві функції організму.

Вчені-біологи вивчають живі організми, починаючи від найбільш простіших амеб, які складаються лише з однієї клітини, і закінчуючи високорозвиненою людиною.

Вправа: визначити ознаки живого.

Рослина поглинає воду, сонячне випромінювання і вуглекислий газ, проводить фотосинтез і таким чином живиться. Сталактити та сталагміти – це кам’яні нарости створені із солей кальцію в підземних печерах, вони збільшуються з кожен рік. Отже, вони ростуть. Дельфін підстрибує з води, вдихає повітря, таким чином він дихає. Синичка кожного дня приносить пташенятам гусінь і комашок. Вони їдять, в результаті збільшуються у розмірах. Соняшник може рухаєтись, повертаючи квітки до сонця. Кульбаба вітром поширює парашутики з насінинками, з них виростають нові рослинки. Це розмноження. Після дощу ріка поповнюється водою – це називається живленням річки. В вершині гори є кратер активного вулкану, який періодично викидає дим – це дихання вулкану. З дуже великої гранітної брили за допомогою подрібнення виробляють щебінь - каменів стає набагато більше, отже – це розмноження. Дюни та бархани можуть рухаютися, коли вітер піднімає пісок.

Закріплення знань і вмінь

Заповнити таблицю:

Біологічна наука Організм який вивчає
Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

прочитати параграф,

дати відповідь на запитання,

інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.