Конспект уроку: Стебло – вісь пагона. Транспорт речовин у рослині. Лабораторна робота N 6 «Внутрішня будова стебла у зв’язку з його функціями»
ознайомити учнів з стеблом – як головною частиною пагона та різноманітністю стебел; поглибити знання про будову пагона; розкрити основне значення стебла у здійсненні взаємозв’язку між листками та коренем;
розвивати вміння використовувати знання на практиці, робити висновки на основі власних спостережень;
виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища.
Бесіда
1. Що таке пагін?
2. Які видозміни пагонів вам відомі?
3. В наслідок чого утворюються видозміни? Наведіть конкретні приклади.
- Проблемне питання:
На попередніх уроках ми з’ясували, що корінь поглинає з ґрунту воду і мінеральні речовини. Подумайте, куди далі вони поступають?
Стебло являється осьовою частиною пагона рослини. Воно має вузли і міжвузля. Також воно виступає опорою для листків, бруньок і інших органів.
Головна функція стебла — провідна. По головних провідних елементах здійснюється рух речовин:
- органічних: в напрямку від листків до всіх органів
- мінеральних розчинів: від коренів до наземних органів.
Крім цього стебло виконує і інші функції:
- в ньому накопичуються всі необхідні запасаючі речовини;
- зелені стебла здатні фотосинтезувати;
- через продихи на шкірці стебла та сочевички на корку здійснюється газообмін.
За напрямком росту та розташуванням у просторі стебла поділяються на:
- прямостоячі (соняшник, кукурудза),
- виткі (берізка),
- повзучі (конюшина),
- чіпкі (виноград).
За наявністю деревини в стеблі вони поділяють на:
- трав’янисті (ковила, подорожник, спориш),
- дерев’янисті (дуб, береза, смородина, шипшина).
Будова стебла
У стеблі розрізняють наступні частини:
- кора,
- луб,
- камбій,
- деревина,
- серцевина.
Кора представляє собою зовнішній шар стебла. Це сукупність тканин, які розташовані ззовні від камбію. Стебло рослини вкрите спеціальною покривною тканиною, що називається корок . До його складу входять відмерлі клітини і він захищає рослину від надмірного випаровування та механічних ушкоджень. Внутрішню частину рослинної кори називають луб.
Луб – це сукупність декількох типів тканин: механічної (луб’яні волокна), провідної (ситоподібні трубки) та основної. При пошкодженні ситоподібних трубок кори сам корінь не отримує необхідних органічних речовин і таким чином рослина може загинути. Механічна тканина, тобто луб’яні волокна придають стеблу певної міцності.
Камбій представляє собою твірну тканину, розташовану під корою. Всі клітини камбію діляться і утворюють кору і деревину: таким чином стебло росте в товщину.
Деревина розташована глибше від камбію. Вона в свою чергу складається з провідної, основної та механічної тканин.Провідна утворена відмерлими клітинами, які мають потовщені здерев’янілі стінки — судини. Відмерлі видовженої форми клітини механічної тканини створюють деревинні волокна. Також міцність деревині ще надає частина судин, що заповнюються особливими речовинами. Судини втрачають провідну функцію і починають виконувати лише опорну функцію. Однак у живих клітинах деревини основної тканини можуть накопичуватися різноманітні речовини, такі як олії, смоли, крохмаль та ін.
Серцевина утворена з великих тонкостінних клітин основної тканини, які пухко розташовані в центрі стебла. Ряд таких клітин має вигляд променя направленого від серцевини до кори — це так званий серцевинний промінь. Окрім запасу поживних речовин, такі клітини забезпечують ще і горизонтальне переміщення речовин між шарами стебла рослини.
Транспорт речовин.
У процесі свого життя всередині кожної клітин рослини та між ними весь час відбувається транспортування речовин. Одні з таких речовин надходять до клітини, а інші навпаки - виводяться з неї. Речовини постійно пересуваються від одного органа рослини до іншого.
Так, наприклад, продукти фотосинтезу прямують від клітин листка по стеблу аж до кореня та плодів. В іншому випадку вода пересувається з мінеральними речовинами в напрямку від кореня до листків.
Такому переміщенню речовин сприяє особлива будова клітинної оболонки, тому крізь неї проходять лише певні сполуки. Відомо, що цитоплазма клітин, які знаходяться по сусідству сполучена канальцями, так званими плазмодесмами, вони густо пронизують оболонку клітин. Саме така будова сприяє переміщенню речовин між клітинами.
Розчини різних мінеральних речовин із ґрунтового шару в рослину потрапляють через спеціальну всисну зону кореня, в якій кореневі волоски поглинають розчин. Далі через клітини кори розчин поступово надходить до судин осьового циліндру, потім по них, завдяки наявності кореневого тиску, потрапляє далі в надземну частину - це висхідний потік. Також додатково випаровування води листками створює присисну силу. відповідно чим швидше відбувається випаровування, тим швидше розчин з грунту надходить до надземних частин.
Поживні органічні речовини, що утворилися в хлоропластах листків під час фотосинтезу, активно транспортуються до кореневої системи, квіток, а також плодів. Потік всіх продуктів фотосинтезу від листкової пластини до інших органів відбувається по ситоподібних трубках — це все низхідний потік.
Розуміння людиною шляхів і механізмів транспортування речовин дає змогу їй керувати ними. Коли випаровування води, тобто транспірація, через продихи ускладнюється, тобто корені поглинають набагато більше води, ніж рослина може випарувати через продихи, надлишок води у вигляді крапель під нагнітанням виходить через отвори, які розміщені по краям листків.
Лабораторна робота N 6. Внутрішня будова стебла у зв’язку з його функціями
Мета: з’ясувати особливості внутрішньої будови стебла, на основі чого пояснити її взаємозв’язок з функціями стебла.
Обладнання й матеріали: біологічний мікроскоп, мікропрепарати поперечних зрізів стебла, підручник, зошит.
Хід роботи
1. Детально розгляньте загальний вигляд гілки рослини і знайдіть сочевички. Визнаяте особливості їх будови і функції. Данні занесіть в таблицю.
2. Розгляньте на мікропрепараті кору, камбій, деревину і серцевину. Визначте особливості їх будови і функцій. Результати занесіть в таблицю.
Частина стебла | Особливості будови | Функції |
Кора | ||
Деревина | ||
Камбій | ||
Серцевина | ||
Сочевники |
3. Зробіть висновок, в якому зазначте взаємозв’язок між будовою внутрішньою будовою стебла і функціями які він виконує.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар