Конспект уроку: Шапкові гриби. Лабораторна робота № 17 «Будова вищих грибів»

11.04.2014
5172 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Шапкові гриби. Лабораторна робота № 17 «Будова вищих грибів»
Мета уроку:

ознайомити школярів з шапковими грибами, їх будовою, особливостями життєдіяльності, різноманітністю та значенням в природі і для людини; в ході лабораторної роботи розглянути особливості мікроскопічної будови шапкових грибів.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дайте визначення поняттю «гриби».

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

1. Уявіть, ви зайшли у старий ліс, в якому багато пеньків. Які гриби найчастіше там траплятимуться?

2. Уявіть, ви завітали в сосновий ліс. Якими саме грибами ви можете свій кошик наповнити?

3. Під осиками побачили багато струнких, зі червонястою шапкою грибів. Будете ви їх брати?

4. Вашу увагу, уявіть, привернув гриб, який має червону із білими цятками шапку. Візьмете ви його?

Основна частина уроку

Загальні особливості шапкових грибів

Найбільш відомі поміж грибів - шапкові гриби. Всі шапкові гриби являється сапротрофами. Вони розповсюджені по усій земній кулі; нараховують їх біля 8000 видів. Головним чином поняття «гриб» переважна кількість людей пов'язує із шапковими грибами. Їх назва пояснюється наступним, на поверхні міцелію формуються плодові тіла - це щільно переплетені гіфи, що отримали вид ніжки і шапки. Шапкові гриби можна помітити не лише у лісах, де найбільше їх, а і на луках, на полях, в степах. Шапкові гриби здатні вступати у співжиття із вищими рослинами або споживати речовини з відмерлих решток.

Будова шапкового гриба
Рис. 1. Будова шапкового гриба

Особливості будови шапки викликають розподіл шапкових грибів на декілька типів:

- трубчасті (білий гриб),

- пластинчасті (печериця).

За використанням в їжу дані гриби поділити можна на:

    - їстівні (білий гриб, підберезник),

    - отруйні (мухомор червоний, бліда поганка т.п.).

Шапкові гриби вживає людина у свою їжу, цілющі властивості окремих грибів застосовує для лікування.

Відмінні особливості шапкових грибів

Відомо, що шапкові гриби складаються із грибниці і плодових тіл, котрі за сприятливих умов, обовязковими із котрих являється сприятлива температура і вологість, з'являються на грибниці гриба. Плодові тіла - це пристосування даної групи грибів до розмноження: так спори формуються із нижнього боку шапки в значній кількості. Так наприклад, із печериці за п'ять днів розпорошується більше 10 мільярдів спор. Ці спори досить життєздатні, витримують температуру до -150 С не утрачають своєї здатності проростати впродовж десятиріч. Коли ж розтерти певну частину плодового тіла гриба і розглянути з допомогою мікроскопа, то можна побачити, що утворене воно пучками ниток грибниці, котрі щільно прилягають однин до одних. Шапка зверху укрита тоненькою шкіркою, забарвленою у яскраві кольори. За своїм способом живлення переважна кількість шапкових грибів являється сапротрофами, так як харчуються органічними речовинами з решток організмів. Переважна кількість шапкових грибів створює грибокорінь, чи мікоризу, - це взаємовигідне співіснування міцелію грибу із коренями насінних рослин (наприклад, підберезник з березою, підосичник із осикою, боровик з сосною т.п.). Гриби, таким чином, отримують від рослин необхідний кисень та вуглеводи, а рослини, в свою чергу, від грибів - всі сполуки азоту, вітаміни, фосфор, ростові речовини т.п.. Шапкові гриби розмножуються нестатево (тобто спорами), вегетативно (за участю частин міцелію) і статево.

Таким чином, найбільш характернішими особливостями усіх шапкових грибів являється наявність плодових тіл, котрі складаються із ніжки і шапки, сапротрофний спосіб живлення й здатність сформовувати мікоризу (грибокорінь).

Різноманітність шапкових грибів

В випадку, коли покласти шапку так званого «спілого» гриба нижньою частиною на паперовий аркуш, то через декілька годин під нею помітити можна малюнок, сформований висипаними спорами. Буде він радіальним чи сітчастим. Залежить це від будови нижнього боку шапки. В сироїжок, опеньок, печериць, хрящів, мухоморів на шапці із нижнього боку розташовуються пластинки, котрі розходяться від верху ніжки до краю шапки. В шпаринах між пластинками і формуються спори. Подібні гриби звуть пластинчастими. А підосичник, білий гриб, підберезник чи маслюк отримали іншу будову свого нижнього боку шапки. Він ззовні отримав вид сита, так як складається із численних трубочок, всередині котрих та розвиваються спори. Подібні гриби звуть трубчастими. За використанням в поживу шапкові гриби розподіляють на:

    - їстівні,

    - умовно їстівні,

    - отруйні.

Їстівні гриби - вид грибів, котрі вживають в поживу. Найціннішими їстівними грибами являється підберезник, білий гриб, підосичник (красноголовець), хрящі, маслюк, лисички, опеньки. Вживати у іжу можна молоді дощовики. У Україні зростає біля 200 видів їстівних грибів, однак практично застосовується не більше 40 видів. Треба знати, що найбільше смачних, цінних, їстівних грибів зустрічається поміж трубчастих. Тільки один вид із трубчастих грибів, котрі проростають у Україні, отруйний - це так званий чортів гриб.

Їстівні гриби
Рис. 2. Їстівні гриби: 1 - білий гриб, 2 - підосичник, 3 - рижик, 4 - лисичка, 5 - синяк, 6 - підберезник.

Отруйні гриби - це вид грибів, котрі викликають отруєння людини і тварин. Білки грибів швидко розкладаються із утворенням небезпечних речовин, саме тому отруєння здатний бути викликане не лише отруйними, а і старими їстівними грибами. Найбільш отруйнішим грибом в нашій країні являється бліда поганка, що зовні схожа до сироїжки, однак в навідміну від неї бліда поганка наділена розширеною основою ніжки і облямівкою на ніжці. Теж можна отруїтися й тими їстівними грибами, котрі проростають біля автомобільних шляхів чи у місцевостях з підвищеним рівнем радіації. У подібних місцях гриби накопичують шкідливі речовини із вихлопних газів чи радіоактивні частки. Поміж отруйних шапкових грибів, що подібні на їстівні, найнебезпечними являється мухомори, бліда поганка, несправжні печериці, несправжні опеньки т.п.

Отруйні гриби
Рис. 3. Отруйні гриби: 1 - мухомор цитриновий, 2 - мухомор зелений (бліда поганка), 3 - мухомор пантерний, 4 - несправжні лисички, 5 - несправжні опеньки, 6 - печериця темно-зелена.

Таким чином, за особливостями будови своєї шапки шапкові гриби розподіляють на трубчасті і пластинчасті, а за застосуванням в харчі - на їстівні й отруйні.

Значення шапкових грибів в природі й життєдіяльності людини

Шапкові гриби грають важливу функцію в мінеральному живленні рослин, яка забезпечується мікоризою.

Про застосування грибів в поживу ви уже знаєте. Однак навіть в тому випадку, коли ви впевнені у їстівних якостях зібраних вами грибів, необхідно бути досить обережними. Якщо виросли вони на субстраті, який отруєний хімічними речовинами чи трупною отрутою загиблих тварин, відбутися може біда.

Ознаки отруєння грибами здатні виникнути через 30-40 хвилин чи через 2-3 доби після уживання. Отруйні речовини грибів (синильні кислоти і т.п.) діють головним чином на нервову систему, викликають сонливість, болі у шлунку, судоми, блювоту, холодний піт й пронос.

Шапкові гриби являється джерелом лікувальних речовин. Із білих грибів добувають сполуки, що отримали тонізуючі і протипухлинні властивості. В народній медицині витяжкою із плодових тіл білого гриба змазують обморожені частини тіла з метою їх швидшого заживлення. Маслюк використовують при головному болі, а дощовик їстівний - для зупинення кровотечі. З смертельно небезпечної блідої поганки отримують речовину, котрою лікують холеру.

Деякі види шапкових грибів застосовувати можна як органічні добрива, так наприклад печерицю звичайну. В Червону книгу України віднесені боровик королівський, боровик темно-каштановий, рижик червоний, гриб-зонтик дівочий, сироїжка синювата т.п.

Закріплення знань і вмінь

Виконання лабораторної роботи № 17 «Будова вищих грибів»

    1. Вкажіть, що таке гриби?

    2. Назвіть ознаки, які характерні для шапкових грибів?

    3. Де розповсюджені шапкові гриби?

    4. Назвіть відомі вам їстівні та отруйні гриби.

    5. Вкажіть, яке значення гриби відіграють у природі?

    6. Визначіть, яке значення гриби відіграють в житті людини?

    7. Назвіть, що таке мікориза?

    8. В чому полягає відмінність пластинчастих грибів від трубчастих?

    9. Назвіть, які шапкові гриби застосовують нині у медицині?

    10. Найотруйнішою поміж шапкових грибів вважається бліда поганка. Розкажіть, як можна її відрізнити від інших шапкових грибів?

    11. Які головні правила збирання грибів?

    12. Сформулюйте закономірність, відповідно до якої білі гриби неможна вирощувати так, як і печериці.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 7 клас. Соболь В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.