Конспект уроку: Плід. Лабораторна робота №10 «Будова і різноманітність плодів»

25.11.2013
2650 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Плід. Лабораторна робота №10 «Будова і різноманітність плодів»
Мета уроку:

ознайомити учнів з поняттям плід, дати йому характеристику; визначити особливості в зовнішній і внутрішній будові плодів; розвивати вміння визначати різноманітність плодів і класифікувати їх за особливостями будови.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Скажіть, що таке запилення?

2. Назвіть, чим відрізняється самозапилення на відміну від перехресного запилення?

3. Вкажіть, як рослини пристосовуються до запилення?

4. Поясніть, в чому переваги перехресного запилення від самозапиленням.

5. Опиши процес запліднення в квіткових рослин.

6. Чому воно називається подвійним?

7. Чи можна структурні елементи квітки, які беруть участь в заплідненні, назвати системою.

8. Як ти вважаєш, чому рослини формують багато пилку й насіння?

9. Чому вітрозапильні рослини розквітаються до повного розпускання листків?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Щоосені увагу людей привертають різноманітні плоди. Головним чином, це рум'яні яблука, грони винограду, стиглі соковиті кавуни, дині та багато інших.

Основна частина уроку

Формування плодів.

Плоди переважно формуються з зав'язі маточки, однак у цьому процесі здатні бути задіяні і інші частини квітки. Після запилення та запліднення із насінних зачатків розвивається насінина. Покриви насінного зачатка перетворюються на шкірку насінини. Зав'язь маточки також розростається, утворюючи оплодень. До неї надходять поживні речовини, та зав'язь перетворюється на стиглий плід.

Плід - генеративний орган рослини, що з'являється після запліднення в квітці й містить у собі насіння.

Плід оберігає насіння рослини від висихання, дощу й інших несприятливих умов та приваблює тварин, котрі, поїдаючи їхніх, сприяють поширенню насіння.

Плоди здатні утворюватися й без запліднення, однак тоді вони позбавлені насіння. Людина інтенсивно використовує рослини, що отримали здатність надавати плоди без насіння. Вчені-селекціонери виводять все нові сорти плодових рослин, котрі дають безнасінні плоди. Так наприклад, безнасінні сорти того ж винограду, банана чи мандарина. Розмножують подібні сорти вегетативним способом розмноження.

Різноманітність плодів.

Плоди досить різні за розмірами і формою. Існують плоди однонасінні (в соняшника, вишні) чи багатонасінні (в маку, огірка, помідора), сухі або соковиті.

Іноді плоди, котрі утворюються з квіток суцвіття, зростаються між собою, формуючи супліддя. Воно володіє вигляд одного плоду.

В соковитих плодів оплодень - це соковита м'якоть. Розрізняють декілька типів соковитих плодів.

Так, ягода - плід, що володіє соковитою м'якотю, вкритою тонкою шкіркою, й має чимало мілких насінин. Даний плід, так наприклад, в смородини, чорниці, помідорів.

Кістянка - це плід з тоненькою шкірою, соковитою м'якоттю й однією насіниною всередині досить твердої кісточки. Соковиті плоди, які називаються кістянки - в вишні, сливи, абрикоса чи черемхи. Є і інші типи соковитих плодів. Так наприклад, в інжиру, ананаса й шовковиці соковите м'ясисте супліддя; в яблуні, грзчпі, айви - багатонасінний плід під назвою яблуко; в лимона, апельсина - плід помаранча.

В стиглих сухих плодів відсутня соковита м'якоть. Вони бувають розкривні (наприклад, боби гороху, квасолі) та нерозкривні (до них відносяться жолуді дуба, горіхи ліщини).

Зернівка - сухий плід, в котрого являється плівчастий оплодень й одна насінина, що із ним зрослася. Таку насінину відокремити від шкірки практично неможливо. Даний плід отримали пшениця, ячмінь й інші зернові рослини.

Сухий плід біб в квасолі, гороху, бобу, білої акації та конюшини. Він розкривається 2 стулками, на внутрішньому боці котрих знаходиться насіння. Коли цей біб достигає, стулки підсихають та, скручуючись, само розкриваються, а, безпосередньо, насіння висипається.

Стручок, як й біб, отримав дві стулки, однак насіння розташоване не на самих стулках плоду, а на перегородці усередині плода. Плід-стручок в хрону, гірчиці, капусти, свиріпи, редиски, редьки, ріпи, брукви і окремих інших рослин.

Сім'янка - це сухий шкірястий плід, стінки котрого прилягають до насінини, однак не зростаються із нею (в соняшника, кульбаби чи ромашки).

Плід коробочка в маку, льону, бавовнику і фіалки. Всередині коробочки чимало насіння, котре висипається через отвори у ній чи після розкривання плоду.

В ліщини, бука плід горіх. Він володіє дерев'янистий оплодень, котрий не зростається із насіниною, яка лежить вільно.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота № 10

БУДОВА Й РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПЛОДІВ

Мета: ознайомитися із будовою й різноманітністю плодів, вміти розрізняти типи плодів.

Прилади й матеріали: плоди каштана кінського, соняшника, винограду, пшениці, горіха, жита, крилатки клена, яблуко, апельсин, банан, коробочка маку, персик, кошик лопуха, біб квасолі.

Хід роботи

Етап 1. Розгляньте запропоновані плоди. Спробуйте назвати рослини, до яких вони належать.

Етап 2. Ознайомтеся із будовою плодів. Знайдіть в плодах сливи, яблуні й бобу квасолі шкірку, оплодень й насіння. Підрахуйте кількість насінин в кожного плоду. Яку роль здійснює оплодень в плоду?

Етап 3. Розподіліть всі плоди на соковиті й сухі. Назвіть рослини, до котрих вони належать.

Етап 4. Соковиті плоди поділіть на однонасінні й багатонасінні. Назвіть рослини, які мають соковиті плоди. Вкажіть як ці плоди пристосовані поширенням насіння?

Етап 5. Сухі плоди розділіть на однонасінні і багатонасінні, розкривні й нерозкривні. Назвіть рослини, для котрих вони характерні.

Етап 6. Розгляньте й визначте пристосування сухих плодів до поширення насіння.

Етап 7. Зробіть висновок щодо різноманітності пристосування рослин до продовження свого існування.

Підведення підсумків

Плід - органрослини, який виникає після запліднення в квітці й містить в собі насіння. Плодибувають соковиті та сухі, однонасінні й багатонасінні.

Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 20 в підручнику Біологія для 7 класу – Ільченко В.,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.