Конспект уроку: Тема: Пагін і його будова. Лабораторна робота N 4 «Пагін і його будова. Різноманітність пагонів»

05.08.2013
2058 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Тема: Пагін і його будова. Лабораторна робота N 4 «Пагін і його будова. Різноманітність пагонів»
Мета уроку:

зясувати, що таке пагін, дати йому характеристику як складному, важливому надземному органу, ознайомити учнів з його розвитком та головними особливостями будови;

розвивати вміння давати порівняльну характеристику органам рослин;

виховувати бережливе відношення до рослинного світу.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
пагін, стебло, вузол, міжвузля, брунька, листок
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1. Яка тканина захищає корінь від різних механічних ушкоджень?

2. З якої тканини утворений кореневий чохлик?

3. Яка частина кореня добре розвинена в стрижневій кореневій системі?

4. Яка тканина утворює зону росту?

5. Яка тканина забезпечує надходження води та мінеральних солей в надземну частину з грунту?

6. Чим вкрита верхівка кореня?

7. Яка зона розміщена під кореневим чохликом?

8. Що знаходиться над зоною росту?

9. Що це таке кореневі волоски?

10. Яким чином вода з мінеральними речовинами надходить кореня?

11. Які функції виконує?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Як ви думаєте яким чином рослини зв’язують землю з атмосферою?

Основна частина уроку

Пагін вважається одним з головних органів рослин.

Він складається із:

  • стебла
  • листків
  • бруньок.

На стебловій частині пагона містяться вузли та міжвузля.

Вузлом називається місце, де листочки та бруньки рослини з’єднуються зі стеблом. Кут який утворюються між стеблом і листком іменують пазухою листка. Відповідно брунька, що там міститься, називається пазушною. Також крім пазушних бруньок, є і верхівкові.

Брунька являє собою вкорочений пагін. З бруньок рослин розвиваються пагони як листкові так і квіткові.

Ріст й галуження стебла рослини є досить важливим пристосуванням у її житті. У природі рослини досить часто живуть поблизу інших - скупчено. Однак кожна із таких має власну потребу у світлі. Така життєва потреба створює у рослин своєрідну боротьбу за світло. І в цьому змаганні стебло відіграє провідну роль: високе й гіллясте воно дає рослині значну перевагу перед іншими, в яких воно достатньо слабко розвинене. Так досить розвиненому стеблі відповідно утворюється більше листків, і тому вони розміщуються на ньому за максимально сприятливих умов освітлення. Відповідно, у таких рослин утворюватиметься щначно більше органічних речовин.

Стебло, як і корінь, росте верхівкою. У разі видалення верхівкової бруньки розвиваються бічні пагони, рослина галузиться.

Значення пагона:

- приймає участь у фотосинтезі;

- через нього відбувається транспортування речовин;

- здійснює повітряне живлення;

- забезпечує винесення листків до світла;

- бере участь в розмноженні рослин;

- через нього можуть виділятися продукти розпаду.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота N 4. Пагін та його будова. Розмаїтість пагонів

Мета: дізнатися особливості будови пагонів, а також познайомитись з їх різноманітністю.

Обладнання й матеріали: зразки різних пагонів яблуні: подовжених і вкорочених, зразки рослин, які мають дерев’янисті і трав’янисті, прямостоячі, лежачі, повзучі, виткі, чіпкі стебла, зошит, підручник.

Хід роботи

1. Уважно розгляньте пагони рослин, після чого знайдіть у них вузли та міжвузля.

2. Визначіть основні частини пагона, такі як стебло, листокчи, бруньки верхівкову та бічні, листкові пазухи.

3. В зошит замалюйте будову пагона. На своєму малюнку позначте вісь пагона, тобто стебло, листки, вузли, міжвузля, а також бруньки.

4. За зразками визначте, які рослин мають стебла дерев’янисті, а які — трав’янисті.

5. Визначте де рослини з подовженими і укороченими пагонами.

6. Заповніть таблицю та на основі неї зробіть висновок.

РослинаТип пагона (дерев’янистий чи трав’янистий)Особливості будови пагона і стебла

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.