Конспект уроку: Органи рослин. Лабораторна робота N 2 «Корінь й кореневі системи. Видозміни кореня»

03.08.2013
3297 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Органи рослин. Лабораторна робота N 2 «Корінь й кореневі системи. Видозміни кореня»
Мета уроку:

познайомити учнів з поняттям органи рослин; дати характеристику їхній різноманітністі, взаємозв’язкам та функціям;

розвивати вміння порівнювати та виділяти головне;

виховувати бережливе відношення до оточуючого середовища.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
рослина, орган, генеративні й вегетативні органи, стебло, корінь, пагін, бруньки, листок
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Встановіть відповідність

1. Основна

2. Твірна

3. Провідна

4. Покривна

а) транспорт речовин,

б) запасання,

в) захист,

г) ріст рослини.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Який орган рослини найважливіший.

Основна частина уроку

Ми вже з’ясували, що найменшою структурною одиницею рослини є клітина, а з клітин формуються тканини. Тканини, в свою чергу, утворюють органи.

Рослини бувають надзвичайно різноманітні: від дуже маленької ряски, яка плаває по воді чи різних трав’янистих рослин (таких як пшениця, конюшина, жовтець), кущів (шипшина, малина, бузок, глід) до високих деревних рослин (сосна, тополя, береза, клен, дуб).

Отже, рослини мають різноманітні життєві форми, вони забезпечують пристосування до певних умов існування. І складаються вони з однакових органів, тобто мають корені, пагони і інші органи, завдяки яким здійснюється їхнє статеве або нестатеве розмноження рослин.

Всі органи рослини поділяють на вегетативні і генеративні.

До вегетативних органів належить:

  • корінь
  • пагін

Вони виконують функцію:

  • росту рослин
  • живлення
  • обміну речовин
  • приймають участі в статевому розмноженні (однак можуть розмножуватися вегетативним способом).

Тобто за допомогою кореня, кореневищ, бульб, цибулин чи вусів може відбуватись вегетативне розмноження. За такого способу новий організм виростає з частини материнської особини рослини.

Корінь, як один з органів:

  • забезпечує всмоктування мінеральних речовин
  • їх проведення до інших надземних частин
  • прикріплення рослин до ґрунту.

Листок – це бічна частина пагона.

Він здійснює функцію:

  • фотосинтезу
  • газообмін
  • випаровування води

Стеблом називається осьова частина пагона, що забезпечує взаємозв’язок між всіма складовими частинами рослини, утворює та розташовує листки та квітки, збільшує загальну поверхню надземної частини. Крім основних функцій, вегетативні органи рослини виконують інші додаткові функції.

Генеративні органи беруть участь у статевому розмноженні. У покритонасінних рослин генеративні органи — це квітки, за їх рахунок формуються плоди і насінням. Період статевого розмноження рослин відбувається в час цвітіння, саме тоді квітки розкриваються.

Квіти за своєю формою, розміром, забарвленням, а також особливостями будови надзвичайно різноманітні. Однак основні особливості в їх будові та розвитку у різних рослин однакові. Квіти складаються з тичинок, маточки та оцвітини, що їх оточує. головною функцією тичинок є утворення пилку, в якому міститься чоловічі статеві клітини. В середині маточок містяться насінні зачатки, в яких є жіночі статеві клітини. З насінного зачатка після його запліднення з’являється насінина, в її середині під шкіркою є зародок та ендосперм. Оточена така насінина спеціальним оплоднем. Він формується зі стінок зав’язі. Насінина та оплодень разом утворюють плід. Далі після періоду так званого спокою з цієї насінини розвивається нова молода рослина. Потрібно пам’ятати, що генеративні органи значної кількості інших рослин (таких як, мохи, хвощі і папороті) мають дещо іншу будову.

Вегетативні органи – це ті, які потрібні для підтримання життя рослини. У квіткових представників рослин ними є корінь та пагін. Пагін в свою чергу складається з таких частин: стебло, бруньки та листки.

Корінь являється підземним осьовим, радіально симетричний органом рослини. Його головні функції: закріплення рослин у субстраті та постачання розчинів мінеральних речовин, так зване ґрунтове живлення.

З’явився корінь у рослин як особливе пристосування до існування на суходолі. Так у вищих спорових рослин існують корені лише додаткові. Вони можуть з’являтися на абиякій частині рослини. В голонасінних рослинах міститься розвинений головний корінь, котрий виникає з насінини і буває завжди один. Бічні корені рослин здатні відгалужуватися від головного чи додаткових коренів. У покритонасінних видів можуть бути присутні всі три такі типи коренів.

Повна сукупність коренів певної рослини утворює так звану кореневу систему. За своєю формою вона буває мичкуватою або стрижневою.

У стрижневого типу добре розвинений головний корінь, що відрізняється від інших коренів. Його мають такі рослини, як кульбаба, яблуня, лопух та інші. В тому випадку, коли головний корінь відсутній чи досить слаборозвинений і відповідно малопомітний серед інших додаткових коренів, то таку систему називають мичкуватою. Вона зустрічається у подорожника, пшениці, жита, кукурудзи та інших рослин.

Корінь – це орган, що крім головних функцій, здатний виконувати інші додаткові: накопичувати у своїх клітинах запасні речовини, синтезувати велику кількість життєво важливих для рослини сполук (амінокислот, гормонів, вітамінів та ін.), затягувати в землю у багаторічних рослин основи їх пагонів. Корінь здатний виконувати свої додаткові функції, набуваючи особливих неповторних рис будови, в такому випадку він має назву видозміни кореня.

Існують наступні видозміни кореня:

  1. Коренеплід — у головному корені рослини та основі пагона накопичуються запасні поживні речовини, внаслідок чого він потовщується. Це такі рослини, як буряк, морква, редька, петрушка, редис.
  2. Кореневі бульби можуть утворюватися при накопичені запасних речовин в додаткових, тобто бічних коренях, що набувають особливої бульбоподібної форми. До таких рослин відноситься картопля, пшінка весняна, жоржина, батат.
  3. Корені-присоски властиві головним чином рослинам-паразитам (повитиця) або напівпаразитам (дзвоник, омела). Такі корені здатні проникати в товщу стебел інших рослин і живитися їхніми соками.
  4. Дихальні корені можна побачити у деяких рослин, що живуть у болотах. Вони забезпечують дихання підземної частини організму рослини. Представляють вони собою бічні корені, що ростуть вгору і згодом піднімаються над поверхнею води чи грунту.
  5. Опорні корені представляють собою додаткові корені, які утворюються на стеблі. Їх можна спостерігати у вигляді звисаючих коренів фікуса; ходульних коренів для додаткової опори у для всіх відомої кукурудзи; дошкоподібних коренів фікуса каучуконосного; коренів-причіпкок вздовж стебла деяких видів витких рослин, наприклад, плюща.
Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота N 2. Корінь й кореневі системи. Видозміни кореня

Мета: познайомити з різноманітними типами коренів, а також кореневих систем; з’ясувати основні типи видозмін кореня рослин.

Обладнання й матеріали: зразки рослин які мають різні типи кореневих систем, зразки коренеплодів й бульбокоренів, зошит, підручник.

Хід роботи

1. Уважно розгляньте різні кореневі системи поданих рослин. Знайдіть в них основні чатини: головні, бічні та додаткові корені.

2. В зошит замалюйте схеми різних кореневих систем мичкуватої і стрижневої.На них позначте головний, бічні та додаткові корені.

3. На зразках розгляньте видозміни коренів. На основі цього з’ясуйте, з якого типу коренів була утворена певна видозміна кореня.

4. Заповніть таблицю і на основі неї зробіть висновок. У висновку вкажіть значення яке мають корені для рослин і для їхньої життєдіяльності.

Рослина

Тип кореневої системи рослин

Типи коренів

Видозміни коренів

головного

бічних

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.