Конспект уроку: Клітина рослин. Основні процеси життєдіяльності рослини. Лабораторна робота №1 «Будова клітини рослин»
Бесіда
1. Назвіть речовини які потрібні рослинам для підтримання їхньої життєдіяльності?
2. Визначіть які речовини рослини поглинають з повітря?
3. Які речовини рослини вбирають з ґрунту?
4. Які саме органи рослини постачають необхідні їй неорганічні речовини?
5. Які органи рослинного організму постачають органічні речовини?.
Проблемне питання:
- Чи однорідний організм рослини?
- Якщо він не однорідний, то з чого складається і що є найменшою одиницею.
Клітина – це доволі складна і саморегулююча система. Вона є найменшою одиницею будь-якого організму, в тому числі і рослинного. Клітині властиві всі ознаки живого, тобто живлення, дихання, обмін речовин, здатність до поділу і самовідтворення, подразливість.
Будову рослинної клітини та її складових можна детально вивчити тільки користуючись збільшувальними пристроями — мікроскопами (від гр. мікро — малий і скопе — розглядати).
В природі існують як одноклітинні рослинні організми , тобто їх тіло складається лише з однієї клітини та багатоклітинні, вони ще називаються справжніми рослинами.
Клітина рослини має зовнішню оболонку, яка відрізняє її від тваринної клітини. Рослинна клітина має три головні частини – це клітинна мембрана, що знаходиться під клітинною оболонкою, цитоплазму з органелами та вакуолю.
Клітинна мембрана представляє собою тонку плівку (плазмалему). В її утворенні беруть участь специфічні жироподібні речовини і білки. Мембрана здійснює важливі функції, а саме захищає вміст клітини від механічних дій, обробляє молекулярні сигнали гормонів та ін., регулює транспорт речовин в клітину та з клітини, зберігаючи при цьому сталість внутрішньоклітинного складу. Крім цього вона бере участь у створені специфічних виростів цитоплазми - війок та джгутиків.
Цитоплазма має вигляд напіврідкого внутрішнього середовища клітини, яке пронизане великою кількістю ниткоподібних утворень, які здійснюють опорну функцію. Крім цього у ній містяться органели — це постійні клітинні структури, які виконують притаманні кожній із них функції. Цитоплазма складається з води (80 %), органічних та неорганічних речовин. Її основними органелами являються пластиди та ядро. Цікаво що, цитоплазмі властивий постійний рух.
Кожна з пластид вкрита однією або декількома мембранами, що обмежують їхній внутрішній вміст.
Вони можуть бути безбарвними або кольоровими:
- хромопласти — жовтогарячі, жовті, червоні, впливають на забарвлення квітів, плодів, а також осіннього листя;.
- лейкопласти — лише безбарвні;
- хлоропласти — мають зелений колір, так як містять хлорофіл; у них відбувається фотосинтез.
Потрібно знати, що пластиди одного типу здатні переходити в інший тип.
Вакуолі – це утворення, що обмежені власною оболонкою та заповнені також клітинним соком — розчином органічних та неорганічних речовин. Значення вакуолей заклечається в тому, що вони підтримують внутрішньоклітинний тиск та сприяють збереженню форми.
Ядро — спеціальний носій всіх характеристик клітини і організму в цілому.
Оболонка ядра побудована з двох мембран, які пронизані порами. Носіями спадкової інформації в ядрі є хромосоми. Кількість хромосом кожного виду рослин є сталою. Також в ядрі знаходяться специфічні щільні утворення - ядерця. Ядерця, а також хромосоми плавають в ядерному соці.
Лабораторна робота № 1. Будова клітини рослин
Мета: ознайомити учнів з будовою клітини рослин, визначити основні її частини за допомогою мікроскопу.
Обладнання й матеріали: мікроскоп, скельця збільшувальні, предметні скельця, таблиці.
Хід роботи
1. Підготуйте до роботи мікроскоп.
2. Перегляньте послідовність приготування тимчасового препарату.
3. На підготовлене предметне скельце нанесіть краплину води.
4. Помістіть у неї шкірочку цибулі.
5. Накрийте все покривним склом, щоб вода рівномірно розподілилась під склом і не було пухирців повітря.
6. Налаштуйте мікроскоп і розгляньте ваш препарат за малого збільшення. Особливу увагу зверніть на впорядковане розміщення клітин у цибулі. Замалюйте собі загальний вигляд клітин цибулі.
7. Подивіться препарат цибулі за великого збільшення. На ньому знайдіть окрему клітину. Також замалюйте схематично будову клітини, на якій вкажіть ядро, цитоплазму, вакуолі, пластиди й оболонку клітини.
8. На основі проведеної роботи зробіть і запишіть висновок.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар