Конспект уроку: Хвороботворні бактерії

11.04.2014
2284 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Хвороботворні бактерії
Мета уроку:

ознайомити учнів з хвороботворними бактеріями, особливостями їх будови та життєдіяльності; визначити їх вплив на живі організми та хвороби, які ними викликаються

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дайте визначення поняттям «бактерії», «паразити».

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Усім відомо те, що повітря у місцях де є велике скупчення людей насичене різноманітними бактеріями. Наприклад, у 1 кубічному метрі непровітреного шкільного класу знаходиться біля 300 000 бактерій. В чистому повітрі, особливо у природних умовах, бактерій значно менше.

Вкажіть чому? Запропонуйте дослід, за допомогою якого можна було б довести що бактерії існують в повітрі.

Основна частина уроку

Хвороботворні бактерії

Хвороботворні бактерії викликають захворювання людини, тварин та рослин. Дані бактерії пристосовуються до паразитичного способу харчування у тканинах організму хазяїна або на зовнішніх його покривах. Вони мають здатність сформовувати отруйні речовини, досить швидко розмножуватися, сформувати цисти, як й усі інші бактерії. Бактерії хвороботворні паразитують у організмі тварин та людини. Потрапляючи у організм хазяїна, викликають вони різні захворювання. Найпоширенішими й найбільш небезпечнішими бактеріальними хворобами людини являється туберкульоз (його збудник - туберкульозна паличка), правець (його збудник - клостридій), холера (її збудник - холерний вібріон) т.п.

Хвороботворні бактеріїХвороботворні бактерії
Рис. 1. Хвороботворні бактерії:
1 — черевнотифозна паличка; 2 — картопляна паличка; 3 - бацила правця; 4 — сибіркова паличка; 5 — дифтерійна паличка; 6 — холерний вібріон; 7 — спірохета поворотного тифу

Профілактика бактеріальних захворювань направлена на те, аби завадити потрапити хвороботворним бактеріям у організм (марлеві пов'язки), ізолювувати джерело збудників, підвищувати опірність організму до них. Також для боротьби із небезпечними хвороботворними бактеріями людина застосовує антибіотики, ультрафіолетові промені, високу температуру, хімічні сполуки, що убивають бактерії. Ефективні теж профілактичні щеплення.

Загальні особливості хвороботворних бактерій

Хвороботворность переважної більшості бактерій зумовлюється їх здатністю сформовувати отруйні речовини, тобто токсини, після проникнення шкідливих бактерії у живу клітину. До бактерій, котрим притаманна найбільша здатність виділяти небезпечну отруту, віключають збудників правця, ботулізму, дифтерії, гангрени, чуми т.п.

Проникнення хвороботворної бактерії у клітину
Рис. 2. Проникнення хвороботворної бактерії у клітину

Хвороботворні бактерії здатні передаватися різноманітними способами:

  • контактно-побутовим шляхом - захворювання передається на пряму від людини до іншої людини чи через предмети, які оточують хворого;
  • повітряно-крапельним шляхом - збудники передаються крізь крапельки слини, які потрапляють в повітря при чиханні, кашлю (як наприклад кашлюк, туберкульоз);
  • через воду (збудники холери);
  • через заражені продукти харчування (через немиті овочі можуть передаватися збудники дизентерії);
  • через вкуси кровосисних комах (воші переносять збудників висипного тифу);
  • через грунт (правець).

Хвороботворні бактерії здатні розмножуватися досить швидко. Якщо у організм людини потрапляє одна бактеріальна клітина та знайде необхідні умови для свого поділу, то уже за 12 годин подібних клітин виявиться декілька мільярдів. Цисти «спор» бактерій хвороботворних здатні переносити несприятливі умови середовища тривалий час. Так наприклад, спори сибірки здатні зберігатися у ґрунті десятки років і більше. Хвороботворні бактерії здатні існувати у безкисневому середовищі, тобто анаеробні бактерії і у середовищі, яке містить кисень, так звані аеробні бактерії.

Таким чином, загальними особливостями усіх хвороботворних бактерій являється здатність створювати отруйні речовини, неоднакові способи проникнення у організм, швидке розмноження, формування цист що здатні досить довго зберігати свою здатність до відновлення усіх процесів життєдіяльності.

Різноманітність хвороботворних бактерій

До бактерій хвороботворних відноситься чимало видів. В людини бактерії спричинюють різні захворювання, такі як дизентерія, дифтерія, тиф й інші, в тварин - сибірку, бруцельоз т.п. Відомо більше 300 видів бактерій, що мають здатність викликати захворювання у рослин - м'яка гниль у цибулі, чорна плямистість помідорів, побуріння плодів абрикосів т.п.

Бактеріальні хвороби рослин
Рис. 3. Бактеріальні хвороби рослин: 1 - гниль цибулі; 2 — парша картоплі; З - плямистість плодів та коренів

Наявність хвороботворних бактерій в повітрі, воді й грунті залежить від значної кількості причин, наприклад від пори року, характеру рослинності, географічної зони, забрудненості пилом т.п. Більше всього різноманітних бактерій в закритих приміщеннях. Чимало видів бактерій живуть на покривах, в травній й дихальній системах людини і тварин. Особливо чимало хвороботворних бактерій знаходиться на шкірі людини, в випадку коли вона не дотримується основних правил гігієни.

Колонії хвороботворної бактерії гелікобактер в кишечнику людини
Рис. 4. Колонії хвороботворної бактерії гелікобактер в кишечнику людини

Є поміж хвороботворних бактерій й подібні, що допомагають людині у боротьбі з шкідниками. Так, окремі види бацил можуть викликати захворювання личинок деяких шкідливих комах. Адже для хребетних тварин та людини котрі бактерії являється безпечними, їх використовують для захисту лісів, городів, виноградників, садів від личинок сибірського шовкопряда, колорадського жука, капустяного метелика т.п.

Таким чином, різноманітність хвороботворних бактерій викликана різноманітністю організмів, в котрих вони паразитують.

Профілактика захворювань, що викликаються бактеріями

Сьогодні для профілактики головних бактеріальних хвороб вживають різноманітні системи заходів. Одна із найдавніших ізоляція хворих та карантин. Хворих відокремлюють віл здорових людей до того моменту їх одужання, аби запобігти поширенню збудників. В момент карантину ізольовують здорових людей, котрі контактували з хворими і мали можливість заразитися від них. Подібних людей ізолюють, аби запобігти подальшому розповсюдженю хвороби. Інша система заходів направлена на розрив системи передачі хвороби. Так наприклад, для перешкоджання крапельного шляху передачі використати можна марлеві пов'язки, а щоб запобігти передачі збудника крізь воду - слід її знезаразити. Знизити вірогідність хвороб й допоможуть заходи, як кип'ятіння води, вірно обробка харчових продуктів, дотримання основних правил особистої гігієни (мити руки перед прийомом їжі, тримати тіло у чистоті т.п.). Третя система заходів направлена на виробництва несприйнятливості людини до різних бактеріальних хвороб. Для даного роблять щеплення (так наприклад проти дифтерії), приймають вітаміни, що підвищують стійкість організму т.п.

Бактеріальні хвороби котрі супроводжуються зростанням температури, погіршенням самопочуття. Потребують вони негайного лікування. Невчасне звернення до лікарів й недотримання його порад здатне призвести навіть до смерті хворого. Лікують бактеріальні захворювання з допомогою антибіотиків і інших лікарських засобів. З хвороботворними бактеріями боротьба відбувається різноманітними способами: пастеризацією, стерилізацією, дезінфекцією т.п.

Стерилізація - процес знищення бактерій і їх спор під впливом температури більше 100 С, а теж ультрафіолетових променів, ультразвуку т.п.

Пастеризація - це кількаразове підігрівання продукту до 60 70 С. Запровадив її видатний французький мікробіолог на імя Луї Пастер, на честь котрого вона і названа.

Дезінфекція направлена на знищення різних хвороботворних бактерій певними хімічними речовинами такими, як формалін, хлорне вапно, спирт і т.п.

Таким чином, головними заходами профілактики небезпечних бактеріальних хвороб являється ізоляція хворих, виробництво несприйнятливості до хвороби, розрив механізму передавання хвороби.

Закріплення знань і вмінь

    1. Що таке хвороботворні бактерії?

    2. Назвіть ознаки цих бактерій.

    3. Наведіть приклади хвороботворних бактерій.

    4. Назвіть бактеріальні хвороби.

    5. Наведіть приклади заходів профілактики бактеріальних захворювань.

    6. Наведіть приклади заходів боротьби з хвороботворними бактеріями.

    7. Які особливості відрізняють хвороботворні бактерії від сапротрофннх?

    8. Що є наслідком розмноження хвороботворних бактерій в організмі хворої людини?

    9. Назвіть основні заходи профілактики бактеріальних захворювань.

    10. Що сприяє поширенню хвороботворних бактерій?

    11. Які е механізми передачі збудників бактеріальних захворювань?

    12. Проаналізуйте можливі причини захворювання на ботулізм після вживання грибних або м’ясних консервів домашнього приготування.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас. Соболь В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.