Конспект уроку: Гриби-паразити

11.04.2014
3893 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Гриби-паразити
Мета уроку:

ознайомити школярів з грибами-паразитами, їх будовою та особливостями життєдіяльності; визначити роль грибів-паразитів в навколишньому середовищі та їх вплив на інші живі організми

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дайте визначення поняттям «гриби», «паразити».

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Серед грибів зустрічаються сапротрофи й паразити, мікроміцети та макроміцети, а також водні та наземні тощо.

Чому ж гриби на нашій планеті такі різноманітні?

Основна частина уроку

Загальна характеристика грибів-паразитів

Гриби-паразити являються збудниками значної кількості хвороб рослин, тварин й людини. Відоме усім захворювання як «стригучий лишай» спричиняє гриб мікроспорій. Із грибів, котрі паразитують на рослинах, найбільш поширеніші трутовики, сажкові, іржасті гриби т.п.. Вони вражають овочеві і злакові культури, кущі, дерева т.п.. В людини і тварин вони досить часто вражають шкіру.

Пухирчаста сажка кукурудзи
Рис. 1. Пухирчаста сажка кукурудзи

Листки та стебла, вражені іржастими грибами і трутовиками
Рис. 2. Листки та стебла, вражені іржастими грибами і трутовиками

Гриби-паразити нерідко викликають тяжкі захворювання в рослин й тварин, чим завдають значних збитків сільському господарству та харчовій й лісовій промисловості. Багато грибів являється збудниками грибкових захворювань у людини, які отримали загальну назву мікози. Також хімічні речовини окремих грибів використовують в медицині для лікування різноманітних хвороб. В сільському господарстві їх здатні використовувати для боротьби з шкідниками.

Особливості будови й життєдіяльності грибів-паразитів

Одні з грибів-паразитів пристосовані до наземного способу існування, а інші, котрих поміж грибів переважна кількість, - в тілі власного хазяїна. Крихітна мікроскопічна спора гриба розростається і створює нитки, які обплітають тканини, проникають в клітини. Гриб розпочинає використовувати речовини клітин, таким чином спричинюючи в результаті їхнє повне відмирання. Паразитичні гриби отримали неоднакові способи зараження. Існують паразити, що проникають у організм через пошкоджені місця (наприклад, після пошкодження комахами, морозом, градом). Спочатку вони розвиваються тільки на пошкоджених місцях, згодом же розповсюджуються у здорові тканини й харчуються вмістом живих клітин (так наприклад трутовики). Є група грибів, що здатні виділяти отруйні речовини і убивати клітини, при цьому живлячись їхнім вмістом. Існують паразити, спори котрих проникають у організм рослини крізь продихи листків, коріння, маточку т.п.. Гриби-паразити мають здатність досить швидко розмножуватися, створюючи величезну кількість спор. Саме тому хвороби, що вони спричинюють, досить швидко розповсюджуються у природі. Розповсюдження спор теж здатне здійснюватися різноманітними способами. Так, являється гриби, що вистрілюють власні спори на мух, що пролітають біля них. Спора, що потрапила на поверхню комахи, проростає й створює грибницю, що всмоктує усе необхідне для існування гриба із тіла мухи. Через два-три дні муха вмирає, а гриб знову «полює». Спори водяних грибів здатні навіть плавати, оскільки маючи джгутики.

Таким чином, гриби-паразити здатні жити на поверхні і у середині живих організмів, в них різні способи зараження, вони створюють величезну кількість спор т.п.

Різноманітність грибів-паразитів

Паразитують гриби здебільшого на рослинах (біля 10 000 видів), значно рідше на тваринах й людині (біля 1000 видів). Існують водяні гриби, що спричинюють хвороби риб, земноводних тварин, водоростей (так наприклад сапролегнія). Однак найпоширенішими являється гриби-паразити у рослин.

Фітофтора, чи картопляний гриб, здатний паразитувати на картоплі та помідорах. Вражені ним листки вкриваються темного кольору плямами, в'януть й засихають, бульби картоплі або плоди помідорів - темніють й загнивають. Аби зменшити утрати врожаю помідорів, обприскують їх препаратами, до складу котрих входить мідь.

Трутовики поселяються на стовбурах дерев й спричинюють трухлявіння, це зрештою призводить до смерті дерева. Зараження здійснюється спорами, які потрапляють всередину рослини через пошкодження на корі чи через коріння. Грибниця розростається у рослині, однак зовні цей паразит залишається непомітним. Тільки згодом на поверхні враженого стовбура винкають плодові тіла, які створюють велику кількість спор.

Сажкові гриби здатні паразитувати па злакових, викликаючи захворювання сажку. Назва його пов'язана із тим, що частина рослини, на котрій розвивається гриб, вкривається чорними спорами і згадує головешку. Спори проникають в рослину в момент проростання зернівок, крізь приймочку маточки в момент цвітіння чи крізь молоді надземні частини рослини.

Іржасті гриби, в більшості випадків, паразитують на соняшнику, злакових чи малині. На вражених грибами листках та стеблах виникають бурі плями, які нагадують іржу, звідси і назва хвороби. Гриб клавіцепс пурпуровий викликає захворювання, яке дістало назву «ріжки» жита. Внаслідок зараження грибом в колосі жита замість зернівок формуються темно-фіолетов і майже чорні «ріжки». Призводить це не лише до зменшення врожаю, а і до досить тяжких отруєнь людей, адже у «ріжках» знаходяться досить отруйні речовини.

Пляма іржі у збільшеному вигляді
Рис. 3. Пляма іржі у збільшеному вигляді

Борошнисторосяні гриби являється збудниками борошнистої роси троянд, аґрусу, огірків, винограду т.п.. Ознакою даного захворювання являється виникнення на рослинах плям, які зовні схожі до розсипаного борошна.

Таким чином, найпоширенішими у природі являється гриби-паразити рослин, в тому числі фітофтора, сажкові, трутовики, іржасті, борошнисторосяні гриби т.п.

Гриби-паразити рослин
Рис. 4. Гриби-паразити рослин: 1 – ріжки жита; 2 – сажка пшениці; 3 – сажка кукурудзи; 4 – іржа пшениці; 5 – фітофтора (а – клітини листка з грибницею, б – уражені листки); 6 – трутовик справжній; 7 – трутовик сірчано-жовтий

Значення грибів-паразитів у природі і життєдіяльності людини

Майже усі трутовики являється руйнівниками деревини, саме тому грають як позитивну, так й неї а та негативну функцію в житті лісу. Ліс без них являвся ніби похованим під відмерлими стовбурами й гілками. Із другого боку, коли трутовиків стає неподалік, вони розпочинають руйнувати не відмерлі дерева, а живі, здорові. Головним способом боротьби із трутовиками являється санітарне вирубування хворих дерев та їх негайне вивезення. Інші гриби-паразити зашкоджують овочевим, ягідним, злаковим та плодовим рослинам. Поширеними у Україні являється подібні хвороби, як фітофтороз, сажка злакових, плодова гниль і т.п.. Заходами боротьби з цими хворобами являється виведення стійких сортів культурних рослин, дотримання правил агротехніки, використання біологічного і хімічного методів боротьби т.п.. Із метою біологічного захисту рослин від й грибів-паразитів застосовують їх природних ворогів, фітонциди, антибіотики, т.п.. А здатні використовувати самих грибів-паразитів з метою боротьби з шкідниками. Так наприклад, вчені вивчають гриби, котрі являєтюся паразитами кровосисних комарів, хатніх мух, сарани. Подібні методи боротьби звуть біологічними. Застосовуючи даний метод, застосовують не тільки живі організми, а і продукти їх життєдіяльності. Є гриби, що застосовують в медицині. Наприклад, березовий гриб, чи чага, являється профілактичним засобом в боротьбі з пухлинними захворюваннями. Таким чином, гриби-паразити викликають хвороби рослин, тварин й людини, їх самих застосовують для боротьби з шкідниками, отримання ліків т.п.

Закріплення знань і вмінь

    1. Що собою являють гриби-паразити?

    2. Вкажіть, як називаються гриби, які зростають на стовбурі дерев?

    3. Поясніть, де можуть проживати гриби-паразити?

    4. Назвіть приклади паразитичних грибів.

    5. Розкрийте значення грибів-паразитів в навколишньому середовищі?

    6. Розкрийте значення грибів-паразитів у життєдіяльності людини?

    7. Назвіть основні пристосувальні ознаки грибів-паразитів.

    8. Назвіть хвороби рослин, що поширені в Україні, які викликані грибами-паразитами?

    9. Які існують заходи боротьби з грибами-паразитами рослин?

    10. Чому рослини картоплі чи помідорів, які уражені фітофторою, гинуть тільки після того, як уже досягнуть зрілості?

    11. Як здійснюється зараження жита, в результаті котрого замість зернівок формуються «ріжки»?

    12. Які захворювання, що спричинені грибами, можливо виявити під час перегляду шкіри людини?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

За підручником Біологія 7 клас. Ільченко В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.