Конспект уроку: Діатомові водорості. Бурі водорості. Червоні водорості

04.12.2013
2003 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Діатомові водорості. Бурі водорості. Червоні водорості
Мета уроку:

визначати особливості будови діатомових та бурих водоростей, охарактеризувати їх життєдіяльність та процеси розмноження і розвитку; розвивати вміння порівнювати між собою різні типи водоростей

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Котрі рослини належать до відділу Зелені водорості?

2. Котрі особливості будови надають підставу віднести хлорелу, хламідо¬монаду й улотрикс до відділу Зелені водорості?

3. Зрівняй будову, живлення й розмноження хламідомонади й хлорели.

4. В чому полягають особливості в будові клітин спірогіри?

5. Охарактеризуйте зелену водорість спірогіру.

6. Про що свідчить, що хламідомонада може пересуватися, і поглинати готові органічні речовини?

7. Котрі види розмноження особливі для зелених водоростей?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Діатомові водорості

Діатомові водорості - група одноклітинних або об'єднаних в колонії організмів, клітини котрих зверху оточені специфічним двостулковим панцирем - твердою оболонкою із кремнезему. Форма діатомових водоростей різна, гарна, геометрично правильна, просто нагадує витвір мистецтва. Вперше про життя діатомових водоростей було відомо ще у XVIII ст. з моменту відкриття мікроскопа. Досить часто дані водорості розмножуються з поділом клітини навпіл. Мешкають діатомові водорості скрізь: в прісних й солоних водоймах, на скелях, на снігу чи льоду, в ґрунті, гарячих джерелах іна живих організмах. В водному середовищі становлять вони основну масу планктону. Даний відділ включає більше аніж 15 000 видів.

Бурі водорості

Бурі водорості - це винятково багатоклітинні рослини, котрих нараховують близько 1,5 тис. видів. Вони отримали жовто-буре окрашення слані, адже окрім хлорофілу містять жовті й коричневі пігменти.

Бурі водорості живуть в морях. Ведуть вони прикріплений спосіб існування. їхнє зарості здатні перешкоджати руху морських суден.

Багатоклітинний талом у бурих водоростей сягає значних розмірів. Саме до бурих водоростей відноситься макроцистис, котрий володіє найбільші розміри - аж до 60 м, а також фукус, саргасум, ламінарія.

Талом ламінарії, чи морської капусти, володіє вид цілої чи розсіченої пластинки до 5,5 м завдовжки. Ця пластинка переходить в вузьке «стебло» та прикріплюється до дна з допомогою ризоїдів - ниткоподібних виростів, схожих на коріння. Ламінарія розповсюджена здебільшого в водах Північного Льодовитого океану й далекосхідних морях.

Великі скупчення бурих водоростей з роду Саргасум можна спостерігати у Саргасовому морі. Воно розміщене на схід від півострова Флорида біля Бермудських островів в Атлантичному океані. (Віднайдіть дане море на географічній карті). Дані водорості отримали повітряні пухирці й здатні утворювати на поверхні води суцільні плавучі зарості.

Червоні водорості, чи Багрянки

Червоні водорості, чи Багрянки, окрім хлорофілу містять в власних клітинах пігменти, які надають їм червоного окрашення. Вони мешкають переважно на мілководді й досить великих глибинах морів тропічних й субтропічних зон. Відомо більше аніж 4 000 видів червоних водоростей. Слань окремих з них досить витончена й за формою нагадує корали. До Багрянок відносяться й в морях нашої держави порфіра, філофора, церамія т.п..

Закріплення знань і вмінь

1. Подумай, котрі із водоростей (зелені, бурі або червоні) мають здатність жити на найбільших глибинах. Вкажіть чому?

2. Поміркуй, чому в прісних водоймах, головним чином на дні, водоростей значно менше, аніжж в морях.

Бурі і червоні водорості пристосувалися до існування на глибинах водойм. їхнє клітини, окрім хлорофілу, містять інші пігменти. Діатомові водорості різняться від всіх інших водоростей наявністю оболонки із кремнезему. Вони разом з червоними й бурими водоростями становлять головну частину біомаси солоних водойм.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 26 підручнику Біологія для 7 класу – Ільченко В,

- дати відповідь на запитання,

- інше

За підручником Біологія 7 клас - Ільченко В

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.