Конспект уроку: Валер’ян Підмогильний. «Місто». Зображення «цілісної» людини: в єдності біологічного, духовного, соціального

07.10.2018
2370 переглядів
Тема уроку
Валер’ян Підмогильний. «Місто». Зображення «цілісної» людини: в єдності біологічного, духовного, соціального
Мета уроку:

Навчальна мета: охарактеризувати маргінальний постать українського інтелігента, його світогляду і психологічну еволюцію; пояснити значення жіночих постатей в творі.

Розвивальна мета: сформувати вміння школярів працювати над творам, систематизувати, узагальнювати; висловлювати власну думку про способи самоствердження людини.

Визовна мета: виховувати почуття толерантності до людини.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Скласти порівняльну таблицю позитивних й негативних рис Степана Радченка.

Позитивні риси:

  1. наполегливий,
  2. талановитий,
  3. прагматичний,
  4. може аналізувати,
  5. відповідальний,
  6. самоіронічний.

Негативні риси:

  1. егоїстичний
  2. самотній
  3. меркантильний
  4. корисливий
  5. гордовитий
  6. критичний

Очікуваний висновок: Степан Радченко – неоднозначний герой. Він є ані позитивний, ані негативний. Читач не знайде у романі оцінки вчинків головного героя іншими персонажами, оскільки усі події переломлюються крізь свідомість Радченка. Сам автор ніде не схвалює й не осуджує власного героя. Така манера оповіді зближує В. Підмогильного із творами Гі де Мопассана й Оноре де Бальзака.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Постановка проблеми: Який же Степан Радченко позитивний або негативний?

Основна частина уроку

Аналіз епіграфів твору:

«Шість прикмет має людина: 3-ма схожа вона на тварину, а 3-ма на янгола…»

Талмуд

«Яким чином можна бути вільним, Евкріте, коли маєш тіло?»

А. Франс «Таїс»

Запитання до школярів

  1. Чому саме ці вислови використав автор як епіграфи?
  2. Що тваринне, а що янгольське має Степан Радченко?
  3. Яким чином тілесне начало керує вчинками героя?
  4. Що остаточно перемагає в Радченку: тілесне або духовне?

Аналіз епіграфів твору:

«Шість прикмет має людина: 3-ма схожа вона на тварину, а 3-ма на янгола…»

Талмуд

«Яким чином можна бути вільним, Евкріте, коли маєш тіло?»

А. Франс «Таїс»

Запитання до школярів

  1. Чому саме ці вислови використав автор як епіграфи?
  2. Що тваринне, а що янгольське має Степан Радченко?
  3. Яким чином тілесне начало керує вчинками героя?
  4. Що остаточно перемагає в Радченку: тілесне або духовне?

Створення схеми «цілісної» людини

Біологічне:

  1. взаємини із жінками
  2. задоволення побутових потреб
  3. насолода життям.

Соціальне:

  1. навчання й пошук роботи,
  2. пошук власного місця в соціумі,
  3. зацікавлення людини, їхнім внутрішнім світом.

Духовне:

  1. літературна творчість,
  2. зміна моральних цінностей,
  3. переродження внутрішнього «я».

Очікуваний висновок.

В початку твору Степан – один із багатьох сільських парубків, котрі прибувають до Києва. В нього переважає біологічне: відчуженість до незрозумілого міста, взаємини із жінками є щаблями задоволення егоїстичного «я». однак письменник вивів людину, у котрій завжди борються комплекси добра й зла, котрий цікавиться людьми, що надає поштовх до розвитку особистості. Поступово інтелектуальне начало добуває перемогу. Степан розвивається як людина й як письменник. В 1-му його оповіданні «Бритва» показано шлях бритви від одного господаря до іншого (людина відсутня у оповіданні). А у кінці твору Радченко сідає писати повість про людей. Отже, замальовується еволюція героя. Цим відрізняється герой В. Підмогильного від західноєвропейських «романів кар’єри». Зростання Степана Радченка замальовується в 3-х вимірах: соціальній, внутрішній, творчій. Є думка, що В. Підмогильний змалював у образі Степана сучасного йому письменника.

Аналіз жіночих постатей твору.

Надійка:

  1. наївність,
  2. беззахисність,
  3. сільськість,
  4. міщанство.

Мусінька:

  1. досвід,
  2. самотність,
  3. жертовність,
  4. приреченість.

Зоська:

  1. енергія,
  2. міськість,
  3. тепло,
  4. жертва.

Рита:

  1. упевненість,
  2. творчість,
  3. принадність,
  4. загадковість.


Запитання школярів

  1. Яка значення жінок в житті героя?
  2. Яким чином мають вплив героїні на розвиток особистості Степана?
  3. Чого прагнула усяка жінка в взаєминах з Степаном?
  4. Чи можна назвати Радченка негідником в оцих взаєминах?

Автор подає нам героя не лише на шляху кар’єрного зростання, а і крізь приватне життя – любовні пригоди. Степан насамперед зустрічається із односельчанкою Надійкою, далі – із немолодою міщанкою Мусінькою, потому – із міською дівчиною Зоською, а в кінці роману знайомиться із балериною Ритою. Він спілкується із жінками різного соціального статусу, а саме тому проходить певні етапи власного розвитку. Герой Підмогильного, зростаючи як особистість, розчаровується в власних подругах. Надійка – це уособлення його зв’язку із селом; Мусінька – пошук опори в великому місті, потреба теж тепла й захисту, час формування нових сил; Зоська допомагає адаптуватися в місті, прилучитися до його темпу; Рита – всвідомлення досягнутого, могутності, перемоги.

На складних шляхах власного життя і розвитку Степан у одному був певним й послідовним: «Він не брехав перед собою ні у думках, ні у учинках…» До нього приходять почуття відповідальності і обов’язку, а із ними відкриття: «Люди різноманітні! Божевільно відмінні…всяке обличчя зберігало власну загадку – загадку людини». Він збагнув, що в житті знайшов найбільшу нагороду – творчість. Критик Григорій Костюк пояснив так популярність роману поміж молоді: «Вона у ідеях, образах, ситуаціях й конфліктах знаходила себе, власні почуття, власні ідеї і прагнення….»

Закріплення знань і вмінь

Висловити власне відношення до образу Степана Радченка.

Позитивним або негативним ви його бачите?

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.