Конспект уроку: Улас Самчук "Марія" (роман-хроніка) як художній документ про життя селянської родини в умовах тоталітаризму. Зображення страшних картин голодомору в Україні на прикладі однієї сім’ї

08.10.2018
573 переглядів
Тема уроку
Улас Самчук "Марія" (роман-хроніка) як художній документ про життя селянської родини в умовах тоталітаризму. Зображення страшних картин голодомору в Україні на прикладі однієї сім’ї
Мета уроку:

Навчальна мета: опрацювати зміст роману «Марія», донести до школярів те, як в творі зображено великий потенціал духовної й фізичної сили героїні, трагедію жінки-матері; вчити школярів правильно виділяти проблеми твору і із’ясовувати їх з точки зору авторського трактування, вдосконалювати набуті знання із теорії літератури (поняття роман – хроніка),

Розвивальна мета: розвивати навички аналізу художнього твору на основі історичних явищ; допомогти учнівській молоді усвідомити трагедію українського народу у роки голодомору;

Виховна мета: виховувати кохання до жінки.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: твори Уласа Самчука; мультимедійна презентація; аудіо записи: «Реквієм» Моцарта, К. Мотрич «Молитва за убієнних», пісні «Боже, Україну збережи…».

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Скласти сенкан

Самчук

Найвизначніший, талановитий

Писав, відобразив, емігрував

Поєднав публіцистичність оповіді із поетизацією селянського життя

Правдолюб

Бесіда

  1. Що за віхи життя письменника В. Самчука вам найбільш запам’яталися? Чому?
  2. Про що мріяв й чого бажав письменник?
  3. Чому його творчість залишалася невідомою для українського читача протягом довготривалого періоду?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Епіграф

Якщо будемо нічим – нічим й залишимось…

Оголошення теми, мети й завдань уроку

Основна частина уроку

Роман «Марія» – перший у українській літературі твір про голодомор й насильницьку колективізацію-завершується страшно й трагічно… У основі твору лежать реальні події. Германська красуня Мотря – прототип головної героїні, рідний дядько письменника – Гната. Роман «Марія» написано в 1934 році й присвячено українському селу, матерям, котрі загинули від голоду у 1932-1933 роках. Твір-обвинувачення більшовицької системи. Потрібно було мати неабияку мужність, щоб в часи замовчування голодомору офіціальною пропагандою підняти власний голос на захист затурканого, замордованого українського селянства…

– Яка у вас є інформація про причини голодомору у Україні (1932-1933 рр.)?

– Якими були підсумки геноциду українського селянства?

– Що за думки викликають в вас сатанинські обіцянки «вождів»:

Багаті?- Старцюватимете!

Співучі?- Заплачете, затужите!

Горді?- Впадете на коліна!

Густолюдні? - Прополемо!

У історію зазирнете? - Очі виколемо!

Цілісний аналіз роману школярами (переказ епізодів, аналіз твору за розвитком події).

Бесіда.

Яким чином доповнюється неореалістична документальність твору? (Біблійно-житійний пафос, котрий виявляється у назвах розділів: «Книга про народження Марії», «Книга днів Марії», «Книга про хліб»).

Чому письменник так суворо дотримується опису всіх днів життя героїні? (Життя, яким не буда спроможна впитися Марія, несе їй лише страждання…).

Чи можна назвати Марію пересічною українською жінкою?

В творі подається обряд весілля як народна драма, вивчена людьми напам’ять. Усі знають, як має бути. Яке порушення усталеного звичаю помітили односельці?

Це було першим, ще віддаленим нагадуванням про майбутнє лихо. А що було другим лихом?

Чи розуміє Гнат Марію?

Що за проблеми порушує письменник в творі? (Школярі записують на дуже велеких аркушах «гронування» - перелік проблем, порушених автором в романі).

Чи можна стверджувати: доля Марії - немала трагедія матері, Вітчизни?

Закріплення знань і вмінь

Бесіда

  1. Що вам найдужче запам’яталося на цьому занятті?
  2. Що є символом життя?
Підведення підсумків

Нам несила висловити усі почуття, що викликає цей роман. Це було тільки під силу авторові задопомогою художніх постатей. Однак усе ж таки ми думаємо, що «ніч вічності» для тих, хто не витримав й впав. А для тих, хто зміг пережити, для тих, хто тільки народився, життя…Й вони боротимуться й продовжуватимуть вічне буття українського народу. Цей твір не безнадійна розпука, не гнітючий песимізм. Це трагедія, котра викликає у нас гнів й кличе до рішучої боротьби із тими, хто заподіяв й заподіює зло мільйонам Марій.

Таким чином, роман «Марія» - твір трагедійно-оптимістичний, що очищає нас від людських вад, гартує свідомість й стверджує буття нашого народу. Цілком справедливими є слова С. Пінчука: «Саме Улас Самчук втілив в своїй творчості трагічну долю українського народу у ХХ столітті».

Надання домашнього завдання

Відповісти на запитання (письмово) «Чи можна стверджувати, що роман В.Самчука «Марія» трагічний? »

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.