Конспект уроку: Ідея нетлінної вартості національних основ бутя в новелі "Дитинство" Ю.Яновського

08.10.2018
1331 переглядів
Тема уроку
Ідея нетлінної вартості національних основ бутя в новелі "Дитинство" Ю.Яновського
Мета уроку:

Навчальна мета: проаналізувати новелу Дитинство, висвітлити властивості індивідуального стилю письменника; 

Розвивальна мета: розвивати навички аналізу постатей-персонажів, навички пошукової роботи; 

Виховна мета: виховувати шану до національних традицій, старшого покоління, духовної пам'яті українського народу. 

Тип уроку:
формування вмінь й навичок
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: портрет письменника,тексти новели "Дитинство"

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Літературний диктант за змістом новели „Дитинство”:

  1. Що було першим спогадом дитинства? (Степ.)
  2. Кого автор зве другом малого чабанця Данилка? (Прадіда Данила)
  3. На яке торжество пекли жайворонків? (На сорок святих)
  4. На що обміняв хлопчик власного ячного жайворонка? (На 5 пшеничних)
  5. Яким чином звали батька Данила? (Ригор)
  6. За що бився Данилко з хлопцями? (За зневагу до батька)
  7. Чим славилась на селі Ригориха, мати Данилка? (Малюванням печей)
  8. Який звір символізував початок весни? (Бабак)
  9. На яке торжество уперше після зимівлі виносили вулики? (На теплого Олекси)
  10. Що значило „топтати ряст”? (Існувати)
  11. Що найдужче вдавалося степовикам? (Співати)
  12. Коли хлопчик відчув себе зовсім самотнім? (Після смерті діда)

Бесіда за питаннями

  1. Хто є головними героями новели?
  2. Яким чином ви розумієте зміст речення: „...й першим спогадом дитинства був степ”?
  3. Що за взаємовідносини були поміж дідом і внуком?
  4. Із якою метою автор уводить в новелу оповідь про народні вірування?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Діди – це жива мудрість, неписана історія нашого народу.

У.Симоненко

Основна частина уроку

Новела «Дитинство» не має єдиної наскрізної сюжетної лінії. Розділ побудований із окремих пейзажних й побутових епізодів. Письменник рясно використав багаті фольклорні джерела, майстерно відтворив народні звичаї, побут, нужденне і злидарське життя закріпаченого трудового люду України, його велич й незламну духовну силу. Філософське кредо новели — в ствердженні невмирущості і волелюбності людської гідності. Мандрівка прадіда із прав­нуком в степ, до моря символізує шукання світлої долі: вони «ішли вели­кий день й усе панською землею», й прадід по дорозі розкриває перед малим Данилком могутність народу, пророчить йому чудове майбутнє.

Несподівана смерть прадіда поміж квітучого степу надає Данилкові відчути себе самотнім, однак не зупиняє його спраги до життя. «Топчи землю, синок», — такими були останні слова мудрого старого, звернені до нащадка його роду. Оспівування міцних родових традицій, гуманістичного сприйняття буття, здорового існування людини на землі стає провідним для письменника.

Бесіда за питаннями:

  1. Що найдужче сподобалося у новелі, здалося зворушливим, а що – смішним?
  2. Що визвало смуток, співчуття?
  3. Про котрі народні звичаї й прикмети ви дізналися?
  4. Котрі із них підтримуються й відроджуються зараз?
  5. Чому подорож по степу Данилові запамяталася на усе життя?

Завдання пошуково-дослідницького й творчого характеру

- Охарактеризуйте узагальнений постать степовиків (за новелою) на основі аналізу других постатей твору.

Постать прадіда Данила

Робота у парах. Побудувати асоціативне гроно, пов'язане із образом діда, й розшифрувати його. Чимало підказок для побудови такого грона є у тексті повісті, саме тому його можна було б представити, зокрема, отже:

Прадід Данило

  1. Великий знатник,
  2. Господар степових звичаїв,
  3. Безмежна кохання,
  4. Пісняр,
  5. Герой дум й казок,
  6. Мудрість

Постать малого Данилка

Завдання школярам: створити інформаційне гроно знакових подій в житті головного героя на основі спостережень, визначити риси характеру Данилка.

 

Знакові події

Риси характеру

Народився: жив поміж степу

Кохання до степу

Крадькома тікав із житла

Цікавість до незвіданого

Обмін ячного жайворонка для усіх членів сім’ї

Добрий

Жорстока баталія на Великдень

Шана до батька

Подорож з прадідом в степ, до моря

Уважний школяр

Смерть діда

Самотність

Біль втрати

Спрага до життя

Образи батька й матері Данилка

  1. Визначте вирішальні риси характеру вдачі матері, аргументуйте власну думку.
  2. Яким талантом володіла Ригориха?
  3. Яким виникає в творі батько Данилка?
  4. Що найліпше вдавалося батькові?
  5. Чому автор не ідеалізує власних героїв?
  6. Яким чином, на вашу думку, це позначиться на формуванні характера малого хлопчика?

Підведення підсумків аналізу художніх постатей(скласти узагальнений постать степовика)

Узагальнений постать степовика

Степовик:

  1. Знатник історії,
  2. Захисник обездолених,
  3. Життєва мудрість,
  4. Кохання до степу,
  5. Цікавість до нового,
  6. Спрага до життя,
  7. Знання звичаїв й традицій,
  8. Шана до народу.

Головний чинник композиції новели – асоціативний. Автор пригадує передусім те, що найдужче вразило у дитинстві. Із всякого власного предка Яновський робить героя, виразника національного духу, постать красивий й правдивий. Веде нас шляхом створення портретів або ж шляхом опису яскравих епізодів.

Робота із текстом

  1. Прочитати уривок з новели „ Й ось Данило із прадідом…вийшли з села…”, визначити, задопомогою котрих художніх засобів змальовується у ньому пейзаж.
  2. Що за образи сприяють емоційному наснаженню твору? (Слухові і зорові образи творять справжню симфонію українського степу)
  3. Визначте риси романтизму у новелі „Дитинство”
Закріплення знань і вмінь

Визначити ключову думку твору

Провідна думка розділу підкреслюється розповіддю старого Данила про повстання у селі Турбаях 1789 року. Прадід вчить правнука не коритися долі, виховує у малому Данилові одвічне прагнення до волі, до боротьби за краще життя. „Й ми із роду турбаїв, не були кріпаками із роду-віку, й Данило хай не буде” — так закінчує власну оповідь про турбаївців прадід Данило. Його велична постать згадує героїв українських дум й казок, в котрих узагальнюється віковий життєвий досвід народу, утверджується його невичерпна мудрість й оптимізм.

Глибоко емоційна і лірична оповідь про дитячі літа героя дає цьому розділові особливої поетичності і пісенності, суворої урочистості і ніжної мрійливості. Яким чином своєрідний гімн „незайманому степові”, гімн народові — саме так сприймається новела „Дитинство”.

Вправа "Займи особисту позицію"

  1. Чи дуже небезпечна втрата людьми, народом власних коренів, родинних взаємозв'язків? Чим? 
Підведення підсумків

Вправа „Мікрофон”

  1. Новела „Дитинство” Ю.Яновського примусила мене задуматися над....
Надання домашнього завдання
  1. визначити проблематику новели „Дитинство”;
  2. опрацювати зміст новели «Шаланда у морі»;
  3. охарактеризувати постать жінки-матері за раніше вивченими творами (робота у групах).

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

ГДЗ з української літератури

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.