Конспект уроку: Літературний авангард. Авангардні тенденції в українській поезії 1920-х років. Михайло Семенко. Поет-футурист, експериментатор
Навчальна мета: познайомити школярів із головними ознаками авангардизму і футуризму як течіями модернізму у українській поезії XX ст.;
Розвивальна мета: розвивати навички аналізу поетичних творів;
Виховна мета: виховувати зацікавлення незвичайними літературними явищами.
Обладнання і матеріали: портрет М.Семенка, літературознавчі словники, вірші поета.
О куле земна
Куле, прекрасна ти й велична
Як останній поет на тобі
Я… куле земна
І тобі таки справді співає
Останній на тобі поете
Цебто я -
Лірик океанів
І континентів
О куле земна –
Куле земна моя!
М. Семенко "Меридіан"
То хто ж він – кінцевий поет земної кулі? Майстер епатажу у українській поезії, нещадний критик заштампованих поетичних прийомів, карколомний експериментатор в художній поетичній формі, прихильник верлібру, а у цілому неординарна особистість поезії 20–х років XX вік . Це Михайло Васильович Семенко.
Словникова робота
З’ясування за літературознавчим й тлумачним словниками роль слів: авангард, футуризм, урбанізм, епатаж, верлібр.
Авангард – один серед етапів розвитку модернізму – мистецтво протесту і руйнування.
Футуризм - формалістичний напрям, особливими ознаками котрого є заперечення реалізму, відкидання класичної спадщини, руйнування традицій й прийомів старого мистецтва створенням нового стилю.
Верлібр – форма вірша, котра не має наскрізної симетричної будови. Відсутній поділ на строфи, структурно наближений до пози. Рядки різної довжини. Притаманний фольклору.
Урбанізм – (від лат. – міський) – культ дуже великого промислового міста, його атмосфери, штибу життя.
Епатаж – скандальна витівка; поведінка, що порушує загальноприйняті норми й правила.
Міні – лекція
Тепер спробуємо створити цілісне уявлення про одне з відгалужень модернізму – футуризм і його представника у поезії – М. Семенка.Насправді футуризм є виявом авангардизму – радикального етапу модернізму. Цей етап з'явився в роки 1-ї світової війни й у різноманітних формах є у сучасній літературі. Це мистецтво протесту і руйнування. Авангардисти заперечують міщанство і банальність культури. Вони жадають зруйнувати традиційний стиль життя. Саме тому в житті і творчості вдаються до епатажних «вибриків», до пародіювання того, що в суспільстві є священним й непорушним. Їх відтворення життя гротескне, цинічно – саркастичне. Втім, часто така поведінка – це маска, під якою криється романтична вишукана душа. Метою авангардизму є зведення усе до гри, щоб показати несерйозність, дріб’язковість всіх тих цінностей, котрі звикли вважати серйозними і важливими. Авангард надзвичайно благополучно здійснює функцію оздоровлення суспільного життя і мистецького смаку.
Футуризм – це перший й найяскравіший вплив авангардистської течії у модернізмі. Яким чином уважається , поклав початок цьому напрямку 1909 р. італійський поет Марінетті. Цей стиль, суперечливий й строкатий, розпадається на кубізм, егофутуризм, імажинізм, дадаїзм і інші. В 10-20-х роках XX вік футуризм бурхливо розвивається в Росії. Там існувала група «Гілея», до котрої входили приймати Бурлюки, У .Хлєбников, У .Маяковський, О. Гуро. У українській літературі цей стиль в 1914 році під впливом російського футуризму започаткував Михайло Семенко 2-ма збірками: «Дерзання» і «Кверофутуризм».
Створення інформаційного грона «Особливості футуризму як стилю»
- повне заперечення усіх попередніх культурних і естетичних традицій;
- намагання створити нове мистецтво, підпорядковане життю індустріального міста;
- домінування агресивного урбанізму (обожнення техніки, виробництва, точних наук, ворожість до «нетехнізованої» природи, до села);
- культ надлюдини, що задопомогою техніки змінює світ;
- дегуманізація (перенесення уваги із людини на механізм);
- експериментування із формою: лексикою, тропами, фігурами,
- звукозаписом (часто форма переважає над змістом).
Футуристичні угрупування
Ця течія у мистецтві зародилась у 1-му десятилітті XX столітті у Італії. Духовні причини поява даної течії, її природу обґрунтував російський філософ М. Бердяєв. На думку мислителя, футуризм є наслідком утвердження нової епохи – індустріальної, міської, що прийшла на зміну патріархальній, сільській. Цілісний людський постать зникає в всезагальному розпорошенні.
Маніфест футуристів написав поет Філіпо Марінетті, оприлюднивши його в паризькій газет «Фігаро» 1909 року. 1-шу українську футуристичну організацію «Фламінго» створив Михайло Семенко в 1919 році. До неї увійшли Олекса Слісаренко, Гео Шкурупій, Володимир Ярошенко, художник Анатолій Петрицький. Символами футуристів були жовта лінія і жовта блуза, котру пізніше замінили синьою, що мали вказувати на їх пролетарське походження. 1921 року Слісаренко формує науково – мистецьку групу «Ком космос», крізь рік перейменовано на «Аспанфут».
1927 року Михайло Семенко утворив організацію «Нова генерація» і видавав до 1930 року під цією назвою журнал, котрий найсильніше європеїзував тогочасну українську літературу.
Михайло Семенко. Риси футуризму в його творчості
Семенко Михайло народився 1892 року у селі Кибинці на Полтавщині, він був сином письменниці Марії Проскурівни. 1911 поїхав навчатися в Психо-Неврологічний Інститут у Петербурзі. Скінчивши дворічні загальноосвітні курси юнак став студентом природницько-історичного відділення педагогічного факультету. 1914 року М. Семенко опинився в Києві. В. 1916 році мобілізований до армії. Служив військовим телеграфістом в далекому Владивостоці. На Україну повернувся насамкінець 1917 року.
Дебютував М. Семенко у "Українській хаті" (вірші "Дарунок, "Гріх", "Мов квітка"). 1-ша збірка виходить 1913 року під назвою -"Prèlude". У цю збірку увійшли мелозвучні, однак неглибокі вірші. Це традиційна романсова лірика із властивою їй елегійністю, безпосередністю почуттів. Вирішальні розміщення теорії, котру М. Семенко влучно означив як пошуковий футуризм, викладені у маніфестах 1914 року (вірші "Сам" й "Кверофутуризм"), що були передмовами до збірок - "Дерзання" й "Кверофутуризм". Спрямовувалися ці маніфести проти канонізації й усякого культу у мистецтві. Проголошувалися красота пошуку" й "динамічний лет". Кверофутуризм М. Семенко думав тимчасовим явищем як течію, однак неодмінним - як метод.
Повернувшись на Батьківщину, Семенко працює навдивовиж продуктивно й тільки протягом 1918 року створює дев'ять поетичних циклів. Із світів матеріальних вигнана моя міць нечувана" - так поет характеризує власний стан й додає: "стояв, чорні руки заломлюючи". В кінці 20-их років починається III період творчості поета. На тлі згортання стильового полілогу, в результаті уніфікації радянської літератури під дахом єдиного методу, відхід Михайля Семенка від власної поетичної системи був вимушений: йому, авангардистові, тяжко було підкорятися не внутрішній, а продиктованій потребі писати, як усі.
1919 року проголосив "революційний футуризм" і опублікував "ревфутпоему" - "Товариш Сонце" й "Дві поезофільми". Був редактором журналу "Мистецтво". 1920 року видав одночасно із М. Любченко й О. Слісаренком "Альманах 3-х ". 1921 року збірку "проміння погроз". Тоді ж організував "Ударну групу поетів футуристів", перейменовану на асоціацію панфутуристів "Аспанфут" (1922-1924 рр.), кредо і маніфест котрої були проголошені у альманасі "Семафор в майбутнє" (1922 року). Зазнавши критики літературних кіл, Семененко перейшов на позицію "лівого фронту" (укр. "ЛЕФ") й перетворив "Аспанфут" на "Комункульт" (1924 року), водночас працював (1924 - 1927 рр.) як головний редактор Одеської кінофабрики ВУФКУ. 1924 року видав в "Кобзарі" дві збірки власних творів 1910 - 1922 років, 1925 року збірку У революцію" й поезофільм "Степ"; 1927 року, одночасно із Г. Шкурупієм й М. Бажаном, "Зустріч на перехресній станції" й заснував нове об'єднання футуристів "Нова Генерація" із журналом даної ж назви (1927 - 1930 рр.). Сильно критикований, Семенко відійшов від футуризму, ставши співцем більшовицької революції (збірка "Малий кобзар й нові вірші", 1928 року).
1930 року вийшов зібрання памфлетів й віршів "Європа й ми" із центральною тезою: Потрібно вчитися в Європи - це так, й не думати "ефіопою". Памфлети Семенка цікаві і із художнього боку: іронія згущується до сарказму, використовуються гротескні образи, поетика парадоксів, поєднання різноманітних мовних стилів і т.п. .
1930-их років визнав "помилковість" власних колишніх позицій, виявом чого були збірки "Сучасні вірші" (1931), Із радянського щоденника) й "Китай у огні" (1932).
В віршах 1932-33 років поет вже , "як усі", прославляє СРСР. Політичним твором того часу стала хіба що "Німеччина" (1936 року) - гостросатирична поема політичної, філософської думки, напівстилізована під манеру Г. Гейне.
23 квітня 1937 року у Києві ще відбувся творчий вечір Михайля Семенка, а крізь 3 дні його заарештували. 24 жовтня 1937 року Семенко був розстріляний одночасно із іншими українськими письменниками. В серпні 1960-их років - реабілітований.
До війни українське письменництво черпало теми головним чином із села, адже місто було українцям практично чуже. Й лише після війни футуристи мов-то відкрили його для себе. Їх захопили подібні почуття й емоції, що вони не встигали переводити їх в звиклі слова, а висловлювалися уривками слів й окремими складами: “дир... бул... щил... ва... мак... кро... Футуристи дали українській літературі надзвичайно значного поступу, особливо Михайль Семенко. Вони розкріпачили й урбанізували українську мову.
Рання футуристична творчість Семенка, просякнута урбаністичними і мариністичними мотивами і сюжетами, відзначається мовними й формальними експериментами і намаганням епатувати читача. Ми можемо відрізняти у його віршах різноманітність тем, від оспівування київських предревніх каварень переходить до захоплення революцією, сприймаючи її зовнішньо, поверхово. Не зважаючи на пропаговану ним деструкцію форми і відкидання класичних й колишніх літературних надбань, наприклад спадщини Шевченка, Олеся, Вороного, Філянського, Семенко мав чималий вплив на розвиток української модерної поезії 1920-их років.
Семенко був "фігурою доби". Він одним з найперших розпочав згуртовувати літературні сили; його аскетичні функціонувальні вірші - це гостроагітаційна, практично лозунгова поезія, що реалізувала теорію "соцзамовлення", побудована за згубним для поетів-ліриків принципом раціоналізму. Семнко не одноразово "проговорювався", висловлюючи невимовний сум й затаєний біль від того, що "творчість сковано жорсткою й жорсткою": "Писать про активність я мушу забуваючи людську душу".
Переконання Михайля Семенка: українська версифікація потребувала реформістських змін на котрі "хатяни" й молодомузівці із їх половинчастою "модерністю" не пристали би.
Відколи Семенко став футуристом, він всяким чином намагався форсувати ствердження у українській поезії образної стихії міста, - це було його програмним моментом. Михайль Семенко-імпресіоніст зображує звук й колір, динаміку міста, зображає його у різноманітні пори року.
Поезія Михайля Семенка довго, набагато довше, аніж російських футуристів, "не приймала" революційної тематики. Почасти це дивувало, адже Семенко ще в Владивостоці вступив до лав РСДРП(б), працював в більшовицькому підпіллі, а у своїй творчості попервах відтворив тільки психологічну реакцію на негативні підсумки революції.
Михайло Семенко видав більше 20 збірок різної мистецької вартості: «П’єро задається», «П’єро кохає», «П’єро мертвопетлює», «Кобзар», «Проміння погроз», «Зібрання творів».
Поет екзальтовано захопився революцією і вітав її як руйнацію традиційних устоїв життя. Звідси надмірне уживання революційної риторики, публіцистичність в багатьох творах. Семенко вибудував у українській поезії культ урбанізму. Він запов’язався зруйнувати селянську основу поезії. Замість споконвічної мрійливості і лагідності Семенко «малює» динамічний урбаністичний пейзаж. Він величає автомобілі, локомотиви, задимлені міста.
Культ урбанізму створив особливий стиль поета: «телеграфний стиль» , синтаксичний максималізм, введення розмовно-побутової й науково-термінологічної лексики. Або не головна мета Семенка – футуриста – експериментувати із формою. Найпопулярніший його здобуток – віртуозний звукопис, вибудуваний за динамічним, музичним принципом.
Авангардські твори митця написані верлібром. В «Поемі повстань» він закликав поетів: «Поети, зривайте метр! Ляжте під колеса революції». Слово й фрази поет розташував в графічні конструкції, вдався до акростихів, різноманітних комбінацій слів, бажаючи усім цим викликати певні суб’єктивні почуття.
Аналіз поезій М. Семенка (за хрестоматією). Поезія «Місто»
- визначіть головний мотив твору;
- поясніть особливість побудови вірша; відсутність строф, рядки - слова, рядки-склади, відсутність розділових знаків;
- назвіть авторські неологізми;
- назвіть образи твору (автомобілі, дим, бензин, образ задимленого міста);
- поясніть, яку роль відіграє нагнітання приголосних звуків у поезії, які приголосні повторюються, як називається це явище? (алітерація: бі, бо, бу, бігорух; палять, пах, паска; кохають;
- життєдать, життєрух, життєбензин).
- Чи є цей вірш верлібром? (Так)
- Наведіть приклади дисонансу (співзвучність, при якому приголосні збігаються, а голосні різні: елі-мілі; жить-благать).
Аналіз поезії «Товариш Сонце»
1. Яким чином автор встановив жанр твору? (революційний футуризм)
2. Визначте жанр твору (громадянська лірика)
3. Визначте провідний мотив (заклик до об’єднання для спільного руху в майбутнє; створення колективного образу будівничого нового життя)
4. Котра частка мови переважає в творі, із якою метою Семенко це робить? (дієслова створюють в читача ілюзію руху)
5. Знайдіть приклади:
повторів;
тавтології;
градації;
анафори.
6. Що символізує постать сонця в поемі? (нове життя).
Інтерактивна вправа «Мікрофон»:
«На уроці для мене було відкриттям…..
Самостійно проаналізувати поезії М. Семенка «Тротуар», «Меридіан».
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар