Конспект уроку: Тваринний світ України

30.10.2018
2648 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 8 клас
Тема уроку
Тваринний світ України
Мета уроку:

Навчальна мета: сформувати в учнів знання про фауністичні комплекси України та види тварин;

Розвиваюча мета: розвивати вміння працювати з підручником і картою, вміння визначати закономірності поширення тварин;

Виховна мета: виховувати бережливе ставлення до природи своєї країни.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Засоби навчання: підручник «Фізична географія України 8кл.», Атлас для 8 кл., карта України

Методи і прийоми навчання: письмове опитування, розповідь, бесіда, робота з підручником, робота з атласом, робота з картою.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання вчителя. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Письмове опитування

І варіант

  1. Назвіть основні чинники, що впливають на поширення рослинності.
  2. Які закономірності поширення типів рослинності в рівнинній частині України?
  3. Дайте характеристику лісовій рослинності України (на які групи поділяється, за якими ознаками, характерні рослини, місце зростання, ґрунти на яких сформувалася).

ІІ варіант

  1. Назвіть основні чинники, що впливають на поширення рослинності.
  2. Які закономірності поширення типів рослинності в гірській частині України?
  3. Дайте характеристику степовій рослинності України (на які групи поділяється, за якими ознаками, характерні рослини, місце зростання, ґрунти на яких сформувалася).
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Темою нашого уроку є: Тваринний світ України.

Сьогодні на уроці ми маємо ознайомитися з основними фауністичними комплексами на території нашої країни, закономірностями їх поширення та основними представниками тваринного світу

Розповідь учителя

В Україні налічується близько 700 видів хребетних тварин. Із них 17 видів земноводних (5 — хвостатих, 12 — безхвостих), 21 вид плазунів (10 видів ящірок, 10 видів змій, 1 вид черепах), 360 видів птахів (у тому числі перелітні та зимуючі), 108 видів ссавців (12 — комахоїдних, 41 — гризунів, 24 — рукокрилих, 2 — зайцеподібних, 18 — хижаків, 6 — копитних), близько 200 видів риб.

Основна частина уроку

Розповідь учителя з елементами бесіди

Завдання: Виясніть чи існує якась залежність між тваринним світом і рослинними угруповуваннями.

Відповідь учнів: Рослини є їжею і середовищем існування багатьох тварин і тому рослинний покрив певною мірою визначає видовий склад тварин.

Тваринний світ із певними рослинними угруповуваннями утворює фауністичні комплекси: лісові, степові, лучні, болотні прісних водойм, тощо.

Робота з картою

Знайдіть на карті розташування фауністичних комплексів. Та назвіть тварин, що належать до кожного з комплексів.

Мішані і широколистяні ліси північної частини України:

- ссавці: лось, козуля, дикий кабан, олень, білка, соня лісова, полівки, кріт, буро зубка, борсук, лисиця, куниця лісова, тхір чорний.

- птахи: тетерук, глухар, рябчик, пугач, яструби, сови, дятли.

- плазуни: звичайна гадюка, вуж, веретенця, мідянка, ящірка

прудка,

- Земноводні: квакша звичайна.

Гірські ліси:

- ссавці: сарна, карпатський благородний олень, бурий ведмідь, рись.

- птахи: чорний шишкар, сокіл-сапсан, орел-беркут.

- земноводні: саламандра плямиста, карпатський тритон.

Кримські гори: чорний гриф, білоголовий сип, стерв’ятник, орел-могильник, жовточеревий полоз, леопардовий полоз, кримський гекон.

Завдання: Чому, на вашу думку, природна рослинність степу майже не збереглася?

Степ є дуже розораним і більша частина території зайнята під сільське господарство.

Степ: в минулому, дикий бик тур,

Кінь тарпан, кулан, сайгак, степовий зубр; ховрах, хом’як, байбак, миші, дрохва, стрепет, куріпка сіра, перепел, жайворонок, тощо.

Розповідь

Наслідки впливу людської діяльності на тварин­ний світ.

Наслідками впливу людської діяльності на тваринний світ є повне зникнення з території Ук­раїни деяких видів тварин унаслідок змін умов іс­нування (тарпан, тур, кулан, сайгак, лев, степовий зубр, росомаха, заєць-біляк, білка-летяга).

Щонайменше 382 види тварин, кількість яких зменшується, або ті, що перебувають під загрозою зникнення, занесені до тому «Тварин­ний світ» Червоної книги України.

Завдання: Використовуючи текст підручника і атласи встановіть види тварин занесених до Червоної книги і їх поширення.

Зміни умов існування часто призводять до надмірного розмноження видів шкідників, а та­кож видів, які пристосувалися до життя поблизу людського житла (пацюк рудий, миша хатня, го­робець, горлиця кільчаста, таргани тощо). Людина переселяє нові для певної місцевості види (плямистий олень, єнотоподібний собака, ондатра, нутрія, фазан, товстолобик, білий амур тощо) або відновлює види тварин, що жили тут раніше, але були знищені (лось, дикий кабан, зубр, бобер, байбак, благородний олень тощо).

Закріплення знань і вмінь

Бесіда

1. Чому тваринний світ вивчають останнім серед всіх природних компонентів?

2.Які фауністичні комплекси ви знаєте?

3. Назвіть основних представників кожного з фауністичних комплексів.

4. Чому на території степу майже не зберігся тваринний світ?

5. Що послужило причиною створення Червоної книги України?

6. Яких ви знаєте тварин занесених до Червоної книги і де вони зустрічаються.

Відповіді учнів:

1. Тваринний світ є найслабшим природним компонентом.

2. Фауністичні комплекси: лісові, степові, лучні, болотні прісних водойм, тощо

4. Степова частина України інтенсивно використовується в сільському господарстві і великі площі є розораними.

5. Внаслідок діяльності людини велика частина тварин взагалі зникла, а значна частина знаходиться на межі зникнення і тому для збереження рідкісних і зникаючих видів була створена Червона книга України.

Підведення підсумків

Тваринний світ з рослинними угруповуваннями утворює різні фауністичні комплекси, а саме: лісові, степові, лучні, болотні прісних водойм, тощо. В наслідок інтенсивної діяльності людини велика частина тварин зникла, значна частина знаходиться на межі зникнення. Для збереження цих видів була створена Червона книга України.

Оцінювання учнів та загальна оцінка готовності класу до уроку.

Надання домашнього завдання

1. Повторити § 17-26.

2. Виконати завдання 6 після параграфа на ст. 135

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.