Конспект уроку: Природно-територiальні комплекси

31.10.2018
1105 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 8 клас
Тема уроку
Природно-територiальні комплекси
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити учнів з поняттям природно-територіальний комплекс та ландшафт, визначити основні чинники формування природно-територіальних комплексів;

Розвиваюча мета: розвинути вміння наводити приклади впливу того чи іншого чинника та характеризувати та класифікувати ландшафти;

Виховна мета: виховати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Засоби навчання: підручник «Фізична географія України 8кл.», Атлас для 8 кл., карта України

Методи і прийоми навчання: розповідь, бесіда, робота з підручником, робота з атласом, робота з картою

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання вчителя. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

  1. Які властивості географічної оболонки ви знаєте?
  2. Наведіть приклади взаємодії декількох природних компонентів.

Відповіді учнів:

1. Цілісність, безперервність, взаємопов’язаність всіх складових та ін.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Темою нашого уроку є: Природно-територіальні комплекси.

Сьогодні на уроці ми маємо розглянути основні типи ландшафтів, визначити чинники їх формування, навести приклади певних ландшафтів.

Розповідь учителя

Під час вивчення природних компонентів ми встановлювали взаємозв'язки між кожним із них. Природні компоненти зв'язують між собою фізико-географічні процеси (наприклад, водний стік, ви­паровування, рух повітря, а разом із ним — тепла й вологи). Отже, кожний із природних компонентів існує не окремо, а в тісному зв'язку та поєднанні з іншими.

Основна частина уроку

Похідні також два: циркуляційний (унаслідок перетворен­ня в географічній оболонці сонячної енергії на енергію повітряних і водних потоків) та антропогенний (перетворена й спрямована людиною енергія Сонця, земних надр, повіт­ряних і водних потоків тощо). Під впливом зовнішніх чинників (радіаційного й цирку­ляційного) в основному формується клімат, а під впливом внутрішнього (тектонічного) чинника — гірські породи та рельєф. Інші природні компоненти формуються внаслідок впливу всіх чинників, узятих разом.

На кожну ділянку Землі названі чин­ники ландшафтоутворення впливають по-різному, тому в різних частинах географіч­ної оболонки утворюються певні, відмінні між собою ландшафти. Якщо із часом з'являються відмінності у впливі хоча б одного чинника ландшафтоутворення, змі­нюється й ландшафт у цілому.

Завдання: Розглянути малюнок 27.2 і визначити які головні чинники впливають на поширення ландшафтів в даному випадку

На рис. 27.2 показаний ландшафтний профіль, який відображує вплив на фор­мування ландшафтів невеликої території рельєфу й експозиції схилів, складу гірсь­ких порід тощо.

Класифікація природних ландшафтів України

Класифікація ландшафтів має на меті виявлення й відображення їхніх най­суттєвіших властивостей. Прийнята така східчаста система одиниць класифікації природних ландшафтів: клас —> тип і під­тип —> вид.

Класи ландшафтів виділяють за пере­важаючим впливом тектонічного (азональ­ного) чинника: приналежністю до склад­частих областей чи платформ і, відповідно, гір чи рівнин, а також за особливостями циркуляції атмосфери.

Виділяють два класи ландшафтів — рівнинні й гірські. У межах України рівнин­ний східноєвропейський клас ландшафтів займає понад 94 % її площі, гірський карпатський — близько 5 %, а гірський кримський — 1 % площі.

Типи й підтипи ландшафтів виділя­ють за змінами показників забезпеченості теплом і вологою (коефіцієнта зволожен­ня), які зумовлюють відмінності в ґрун­тово-рослинному покриві. На рівнинах ці зміни переважно зумовлені широтною зональністю (збільшенням показників кількості сонячної радіації з півночі на пів­день), а в горах — зниженням температури повітря та збільшенням кількості опадів із висотою, що зумовлює висотну поясність ландшафтів.

Типи ландшафту в межах рівнинного класу схарактеризовані в наведеній нижче таблиці. їхні назви походять від переважаючого типу рослинності.

Тип ландшафтів, % від площі України

Коефіцієнт зволожен­ня

Ґрунтово-рослинний покрив

Мішано-лісовий, 17%

> 1,0

Дерново-підзолисті ґрунти під сосново-дубовими лісами

Широколистяно-лісовий, 7 %

>0,9

Сірі лісові ґрунти під буковими, буково-дубовими, дубовими лісами

Лісостеповий, 31 %

0,9—0,6

Сірі лісові й чорноземи опідзолені під дібровами; чорноземи типові під лучними степами

Степовий, 39 %

0,6—0,5 0,5—0,4 0,4—0,3

Підтипи: північностеповий (чорноземи звичайні під різнотравно-типчаково-ковиловим степом); середньостеповий (чорноземи південні під типчаково-ковиловим степом); південностеповий (сухий) (темно-каштанові й каштанові під полиново-злаковим степом)

Окремим типом є заплавні ландшафти (лучні, болотні), форму­вання яких залежить не від коефіцієнта атмосферного зволоження, а від зволоження ґрунтовими водами на заплавах річкових долин.

Для одного виду ландшафтів харак­терний відносно однорідний рельєф, склад гірських порід, рівень залягання ґрунтових вод, місцевий клімат, ґрунтово-рослинний покрив. Назва виду ландшафтів складаєть­ся з послідовної характеристики природних компонентів: «рельєф + гірські породи + ґрунт + рослинність». Наприклад: «вид ланд­шафтів підвищених рівнин, розчленованих балками та ярами, що прорізають шари лесоподібних суглинків і червоно-бурих глин із темно-сірими лісовими ґрунтами, зараз є переважно розораними, у минулому — під кленово-липово-дубовими лісами».

Робота з підручником:

Завдання:

Прочитавши розділ: Вплив господарської діяльності людини на ландшафти визначте як людина змінює ландшафти.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда за запитаннями:

1. Що таке ПТК?

2. Які головні чинники ландшафтоутворення?

3. Які основні одиниці класифікації ландшафтів?

4. Які типи ландшафтів виділяють в Україні?

Відповіді учнів:

1. Природні територіальні комплекси (ПТК) — це цілісні скла­дові частини географічної оболонки, що утворюються внаслідок тривалого взаємопов'язаного та взаємозумовленого розвитку природних компонентів.

2. Радіаційний, тектонічний, чинник часу, антропогенний.

3. клас —> тип і під­тип —> вид.

4. В Україні виділяють такі типи ландшафтів: степові, лісостепові, мішано-лісові, широколистяно-лісові.

Підведення підсумків

Природні компоненти зв'язують між собою фізико-географічні процеси (наприклад, водний стік, ви­паровування, рух повітря, а разом із ним — тепла й вологи). Отже, кожний із природних компонентів існує не окремо, а в тісному зв'язку та поєднанні з іншими.

Надання домашнього завдання

І. Прочитати § 27

ІІ. Визначити до якого класу, типу, підтипу, виду належать ландшафти вашої місцевості.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.