Конспект уроку: Сезонні явища в житті земноводних

29.12.2018
819 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Тема уроку
Сезонні явища в житті земноводних
Мета уроку:

Навчальна мета: розширити в учнів знання про розмноження хордових тварин; на особливостях будови та розвитку личинки земноводних обґрунтувати походження земноводних від риб; визначити основні сезонні явища в житті земноводних;

Розвиваюча мета: формувати в учнів уміння працювати з підручником;

Виховна мета: виховувати бережливе ставлення до живої природи.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник з біології для 8-го класу, таблиця «Земноводні».

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання вчителя та учнів. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка присутніх.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

  1. Які загальні ознаки організації характеризують клас земноводних?
  2. Де живуть земноводні?
  3. Назвіть риси пристосованості земноводних до водного і наземного способу життя?
  4. Яку будову має шкіра жаби?
  5. Як пересуваються земноводні у водному середовищі та на суші?
  6. Назвати відділи скелету земноводних?
  7. Які особливості будови м’язів земноводних?
  8. Чому м’язи задніх кінцівок у жаби краще розвинені, ніж передніх?
  9. Як відбувається захоплювання їжі жабою?
  10. Назвати відділи травної системи та їх функції.
  11. Які особливості будови кровоносної системи жаби пов’язані з виходом на сушу?
  12. Яку будову має нервова система жаби?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Темою нашого сьогоднішнього уроку є розмноження та розвиток земноводних, сезонні явища в їх житті.

Метою є ознайомлення з особливостями розмноження та розвитку земноводних та основними сезонними явищами в житті цих тварин.

Розповідь вчителя

Хоч би де жили земноводні, усе одно розмножуються вони у воді. Певну уяву про розмноження і розвиток жаби ви отримали, вивчаючи § б. Розглянемо ці процеси детальніше, а також з'ясуємо, як поводяться амфі­бії у шлюбний період, як їх життєдіяльність пов'язана із сезонною зміною природних умов.

Основна частина уроку

Пояснювально ілюстративний метод

Розмноження і шлюбна поведінка. Яйцеклітини формуються в пар­них яєчниках самок. Проходячи по яйцепроводах, яйцеклітини покри­ваються слизуватими оболонками, під якими міститься шар поживних речовин (жовток). Із яйцепроводів яйцеклітини (ікринки, яйця) над­ходять до клоаки. У самок жаб вони з клоаки виводяться назовні, у тритонів — залишаються в клоаці. Сперматозоїди утворюються в сім'яниках самців і виводяться назовні по спеці­альних каналах також через клоаку.

Весною у самців жаб, що прокинулися після зимівлі, є важливе життєве завдан­ня — знайти мілку водойму, що добре про­грівається сонцем, і гучним кваканням закликати до неї самок. У кутках ротового отвору самців у цей час розвиваються спе­ціальні пристосування — резонаториРоздуті резонатори підсилю­ють гучність квакання, щоб якомога біль­ше самок почули закличні звуки і прибули до місця розмноження. У самців деяких земноводних у шлюбний період змінюєть­ся забарвлення. Так, самець поширеної в Україні гостромордої жаби стає світло блакитнимдемонструючи непоказним бурим подругам свої шлюбні наміри. У цю пору у водоймах збираються величезні скуп­чення жаб.

Ікрометання починається за сигналом самця: підстрибуючи до сам­ки, він міцно стискає її передніми кінцівкамиБез цього сигналу самка ікру не викидає. Утримуючи самку в обіймах, самець по­ливає сім'яною рідиною відкладену нею ікру.

Тритони не співають шлюбних пісень, самець намагаєть­ся привернути увагу самки, демонструючи красивий гребінець на спині й виконуючи виразні шлюбні танці. Він відкладає на водорості капсулу зі сперматозоїдами, подібну до маленького прозорого пакетика. Самка поміщає її у свою клоаку. Там відбувається внутрішнє запліднення, і сам­ка по одній викидає запліднені ікринки.

Розвиток земноводних. Більшість амфібій байдужі до долі свого потомства, але є серед них і турботливі батьки. Жаба-повитуха, мешканка Західної Європи, викидає ікру, що з'єднана у вигляді шнура. Після за­пліднення самець намотує цей шнур на себе і носить його на суходолі, поки не настане час виходу із яєць личинок. Тоді він переходить у воду, де й вилуплюються личинки.

Ікра амфібій звичайно розташовується в поверхневому, добре про­грітому шарі води. Одні види земноводних прикріплюють її до водних рослин, в інших ікра вільно плаває.

Розвиток зародка жаби в ікринці триває приблизно півтора тижня. Личинки, що проклюнулися, якийсь час плавають, прикріплені до дра­глистих оболонок ікринок. Крихітна личинка — пуголовок — на перших етапах свого розвитку нагадує маленьку рибкуЗ обох боків його голови стирчать пучки зовнішніх зябер, якими спочатку дихає тва­рина. У пуголовка двокамерне серце, одне коло кровообігу, у нього є бічна лінія, хорда.

Спочатку безротий пуголовок вико­ристовує запаси жовтка ікринки. Самостійно він починає живитися, коли в нього прорізається рот, що має рогові щелепи. Першою їжею пуголовка є рештки оболонок ікринок, потім він живиться одноклітин­ними водоростями, які відскрібає щелепами з водних рослин та камін­ня. З переходом до активного живлення в пуголовка змінюється і зо­внішність, і внутрішня будова. Подовжується хвіст, на основі зябрових щілин формуються внутрішні зябра. Поверхня газообміну внутрішніх зябер більша, ніж у зовнішніх. Зовнішні зябра захищені зябровими кришками, що виникли зі складок навколо рота. Зовнішні зябра стають непотрібними і зникають.

Тепер пуголовок краще забезпечений киснем, його активність зрос­тає, і разом із цим починається перебудова його опорно-рухової систе­ми. Навколо хорди формується хребет, відростають кінцівки. У той са­мий час прориваються ніздрі, утворюються легені, обплутані капілярами. Серце стає трикамерним, виникає друге коло кровообігу. 

Наприкінці другого місяця життя пуголовка настає час підготов­ки до виходу на суходіл. Тварина перестає живитися, і в неї перебу­довується травна система і ротовий апарат, які готуються до зміни раціону. Зникають зябра, бічна лінія; за­кінчується формування нервової системи, органів чуття. Нарешті «розсмоктується» й хвіст.. Живуть ці тварини 5-7 років, рос­туть протягом усього життя, але з віком швидкість їх росту зменшу­ється.

Личинка тритонащо виходить із яйця, за зовнішнім ви­глядом нагадує дорослу особину: у неї є хвіст, зачатки передніх кінці­вок. Але вона має зябра, один круг кровообігу, двокамерне серце. Під час метаморфозу в личинки хвіст не зникає, залишається на деякий час у до­рослих особин і бічна лінія. Вона втрачається, коли тритони виходять жити на суходіл.

Робота з підручником

Прочитавши розділ: Сезонні явища в житті земноводних, дати відповідь на питання:

  1. На які періоди поділяється життєвий цикл земноводних?
  2. Де живуть земноводні влітку?
  3. Які особливості їх поведінки у літні період?
  4. Як змінюється поведінка земноводних восени?
  5. Де зимують земноводні?
  6. Чому зимівля у водному середовищі менш небезпечна, ніж на суші?
Закріплення знань і вмінь

Бесіда 

  1. Де відбувається розмноження земноводних, чому?
  2. Які особливості поведінки самиць і самців в період розмноження?
  3. Жаби добре пристосовані до розмноження у воді та відкладають ікру в певних місцях. Які особливості будови ікри жаби та розмножування її у воді сприяють збереженню тепла, необхідного для її розвитку?
  4. Що розвивається з ікринок?
  5. Яку будову має пуголовок?
  6. Назвати ознаки риб у будові пуголовка, про що свідчить ця подібність?
  7. Які перетворення відбуваються з личинками у процесі їх розвитку?
  8. На які періоди поділяється життєвий цикл земноводних?
  9. Дайте характеристику поведінці земноводних у ці періоди?
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання
  1. Опрацювати § 37
  2. Підготувати повідомлення про представника одного з ряду земноводних (ряд Хвостаті амфібії, Безхвості амфібії, Безногі амфібії

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.