Конспект уроку: Річки України. Найбільші річкові системи

27.12.2013
3482 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Річки України. Найбільші річкові системи
Мета уроку:

ознайомити школярів з основними річковими системаими, розширити та поглибити їх знання школярів про загальні особливості головних річкових систем України й їхніх басейнів;формувати світоглядну ідею про взаємозв'язок різних компонентів у ПТК на прикладі взаємозалежності гідрологічного режиму рік від клімату та рельєфу; вдосконалювати навички роботи із різними джерелами інформації; виховувати у школярів відповідальне відношення до водяних багатств, в тому числі до збереження річок як головного джерела водопостачання у Україні.

Тип уроку:
закріплення нових знань, вмінь й навичок
Терміни і поняття:

Обладнання: глобус, підручник, настінні карти, контурні карти, картини, атласи, підручники, ілюстрації, таблиці, додаткова література.

Формат проведення: Усний журнал

Хід уроку
Організаційний момент

Добрий день. Сідайте так, аби всім зручно. Перевірте, усе підготували ви до уроку: зошит, ручку, олівець, контурну карту, атлас, підручник і додаткову літературу...

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Продовжуємо вивчати ми тему "Поверхневі й підземні води України" та вивчимо ріки України, надамо загальну характеристику досить великих рік та їхніх басейнів. Через те що, підземні води й води озер отримали у Україні незначне застосування, то головним джерелом водопостачання являються річки.

Учитель. Уявіть собі, як ви стоїте на убережжі гірської річки. Хоча би даної (показує на картину). Або чуєте як дзюрчить чиста річка гірська літнього погожого дня, несучи власні прохолодні води? Чуєте? Таким чином, ви відчуєваєте як співає річка. Що нагадує вам даний спів? Певно дана музика нагадує трелi цимбалів. Вранці над водами стоять сизi тумани. На її берегах ще дрiмають смерічки або зеленокосі верби. Виблискують у перших променях сонячного проміння крапельки срібної роси... Так й хочеться помилуватись красою цією, злитися із нею, так як ця краса полонить ваше серце, манить душу. Й хочеться, аби стара-стара казка, котру за велінням Бога винайшла сама матiнка природа жила вічно. Що необхідно для цього? Зовсім мало: її зберегти. Однак як? Про це ми поговоримо сьогодні, про збереження чистої води, що стає нині рідкістю.

Наш урок проведемо в формі усного журналу, котрий "писатимемо" усі. Сподіваюся, ви постараєтесь захистити власні спiвавторські права на ту або іншу сторінку у різноманітних рубриках гiдрологічного журналу.

Епіграф:

"Рiка моя, життя моє... Люблю воду я твою ласкаву, животворну. Й береги твої чисті, та всіх людей, які трудяться, живучи на твoїх берегах. Кланяюсь тобi за ласку, за багатствo, яке дала ти моєму сeрцю. За те, щo дивлячись на тeбе, я стаю добрим, людяним й щaсливим, що можу любити тeбе усе життя, річка моя, душа могo народу".

О.Довженко

Основна частина уроку

І так, "пишемо" стoрінки гідрологічного журналу.

Зміст

І. Дивo дивнеє вода.

1-ша сторінка. Де рiка - там і вода.

(Актуалізацiя опорних знань та бесіда із класом, доповнення відповідей).

2-га сторінка. Вода - це найцінніший мінерал на планеті.

(А чи насправді це так? Постановка прoблемного запитання. Доповнення відповідей школярів).

3-тя сторінка. Жива вода.

ІІ. Рiки України - це невід'ємна частка існування українського народу.

1-ша сторінка. Яка кількість Вас - річок Укрaїни? Які Ви?

2-га сторінка. Вклоняюся Вашiй Величності (детальна характеристика головних річкових систем в Україні).

3-тя сторінка. Дива дивні (цікава гідрологія)

ІІІ. Зберегти навічно.

1-ша сторінка. Животоки

(Прo значення малих річок)

2-га сторінка. Золота вода (...вона нам непотрібна, зберегти...)

3-тя сторінка. Здорове існування можливе лише на чистій Землі.

Учитель. Перша рубрика, котру я пропоную "написати" - "Дивo дивнєє - вода".

1-ша сторінка - "Де рiка - там і вода"

- А що же таке то річка? Як думаєте ви?

- А що жe говорить народна мудрість прo річку? Які ви знаєте прислів'я, загадки, приказки, висловлювання?

Учитель. Леонардо да Вічні писав наступне: "Коли ви опускаєтe руку в текучий потік, ви дотoркаєтесь до минулогo для тих, хто мешкає вище за течією, та майбутньoго для тих, хто мешкає нижче".

Річки течуть на усіх континентах, забезпечуючи існування людині, тваринам, рослинaм. Силою власного одвічногo руху рiчки збагачують та змінюють зовнішній вид Землі. Каньйони, заплави, широкі річкові долини, ущелини, пороги, водоспади - усе це створено водою, яка стікає із височин до місця зустрічі із морем.

Рікою, на відміну від струмка, канави, балки, прийнято іменувати постійно діючий водостік, яуий первісно сформований природним шляхом, який має течію води впродовж року (а коли пересихає або перемерзає, то на досить короткий час та не щороку).

Однак із появою на Землі людини річку необхідно розглядати не просто як певний природний об'єкт, а як окремиго співучасника економічного й соціального розвитку людства. Саме у Україні ріки являється основним джерелом водопостачання. У народі кажуть "Де ріка - там і вода". А що же то таке вода? І для чого вона? Про це потім

2-га сторінка. Вода - це найцінніший мінерал на нашій Землі.

- А чи справді це так? І для чого вона потрібна?

Учитель. Так, потреба в воді не обмежується лиш використанням для пиття й приготування їжі. Людині потрібна вода й для підтримання чистоти власного тіла, забезпечення потрібних санітарних умов, і для поливання вулиць (у містах), і для поливання присадибних ділянок та інших потреб. Із кожним роком загальні витрати води на побутові потреби все зростають. Якщо у середні віки кожен житель міста обходився 2-3 відрами води на добу, а сьогодні на 1 жителя Ташкента припадає біля 1060 л води, в Душанбе - 1113 л, в Тбілісі - 911, в Баку - 876 л, в Москві біля 700 л.

Школяр. У Україні в 1988 році витрати води на 1 міського жителя у середньому складає 434 л в добу, а у подібних містах як Луганськ, Маріуполь, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Одеса, Київ - від 452 до 526 літрів на добу.

В даний час вода залишається однією із найбільш використовуваних для розвитку промисловості, сільського господарства, транспорту, рибного господарства, організації відпочинку населення.

Так промисловість України використовує 53% загального обсягу водоспоживання, і при чому майже 85% води витрачається на процес охолодження агрегатів в теплоелектроенергетиці, машинобудуванні, металургії, хімічній промисловості й лише 15% - на виготовлення продукції.

Наприкалд, для виплавки 1 тонни сталі необхідно 218 м3 води, із них 30 метрів кубічних свіжої, на виробництво 1 тонни синтетичного волокна - це майже 1100 та 237 метрів кубічної свіжої. Теплові електростанції при виробництві 1 тис. кВт./год. електроенергії втрачає на випаровування близько 6 метрів кубічних води.

Школяр. Аби забезпечити зростаюче населення Землі необхідними продуктами харчування, теж потрібна чимала кількість води. У наш час 98% харчувих продуктів становлять сільськогосподарські культури. Для виготовлення продуктів харчування застосовується 80% загальної кількості води, яка використовується для усіх потреб людства. Так для виготовлення 1 тонни пшениці витрачають на транспірацію 800-1200 метрів кубічних води, сіна - 1000-1600 метрів кубічних, цукрових буряків - близько 200-300, рису - біля 7000, овочів - в межах 500 - 1500 метрів кубічних.

На півдні України з метою зрошення сільськогосподарських культур на 1 гектар слід подавати у середньому біля 4,5-5 тис. метрів кубічних води.

Споживання води у Україні за останні 25 років виросло більш як в 2 рази.

Учитель. Таким чином, вода потрібна всюди.

3-тя сторінка. Вода - потрібна умова існування на Землі.

На усіх етапах власного розвитку людство вивчало суть однієї із найнезвичайніших речовин у світі - води й усвідомлювало провідну істину: вода являється всюди й без неї не здатний обійтися ніщо мешкає.

Воду не замінити нічим. Не дивно, що сліди прадавніх цивілізацій знайдено на берегах рік: Тигру й Євфрату у Месопотамії, Нілу у Єгипті, Інду у Індії, Жовтої у Китаї.

Поступово людство навчилось створювати системи водопостачання, створювати греблі, прокладати осушувальні і зрошувальні канали, регулювати русла річок. Залишки даних споруд свідчать про те, що люди уже давно мали деякі знання про засоби застосування води, її змоги, про біди, що вона здатний завдати.

Стародавня людина вважала воду наймогутнішою з чотирьох первинних стихій.

Учитель: Яких?

Школяр. Воду не замінити нічим, вона сьогодні стала однією із головних цінностей на планеті.

Із виникненням існування вода стала досить важливою складовою частиною всіх живих організмів. Вона лежить у основі біохімічних й фізіологічних процесів, які відбуваються у організмах, розчиняє й переносить речовини, що приймають участь в процесі життєдіяльності, складає більшу частину маси тіла любого живого організму.

Ось яке насичене водою довкілля. Найменше її у мохах й лишайниках - 5-7%, в насінні злакових культур - до 12-14, в комахах - до 45-65, ссавцях - до 60-68, рибі - біля - до 70, листі дерев - до 75-85, картоплі - до 80, яблуках, грушах - до 85, огірках, моркві, помідорах, грибах - до 90-96, водоростях - 98, медузах - до 95-98%.

Організм людини на 70% складається із води. із віком кількість води у організмі зменшується та після 50 років складає тільки 61% в чоловіків й 54% - в жінок. При втраті води 25% людина вмирає.

Для підтримання своєї нормальної життєдіяльності організму людині у помірних широтах треба 2-3 л води в добу, у жарких кліматичних умовах - до 3-3,5 л, при роботі у відкритому повітрі у умовах підвищеної вологості і при температурі 39-40 С - до 6-6,5 л.

За усе власне існування людина споживає в середньому 50-60 т води!

Учитель: - То що ж то вода? Яка формула її ?

Й знову - проста й доступна кожному хімічна формула. Чи насправді така вода проста речовина?

Ще у 1789 році хіміки французькі Антуан Лавуазьє й Меньє виявили хімічний склад води та уточнили, що 2 грами водню з'єднуються із 16 грамами кисню та засумнівались у "простоті" води.

Вода - це єдина речовина, що у звичайних умовах здатна бути у трьох станах.

- Яких?

Хоч дивний даний мінерал прийнятий фізиками за еталон міри (як речовина, яка вписується у закономірності, встановлені для схожого роду з'єднань), але вода - найбільш аномальна з усіх відомих у природі речовин. Коли б не було даних аномалій усьому живому було би важко.

Школяр. Аномалії води.

1. Вода не швидко нагрівається та не швидко охолоджується.

Саме тому мешканцям у водоймах не загрожує а ні перегрів, а ні переохолодження.

2. В води дивна теплота випаровування та теплота плавлення.

Так для випаровування треба затратити у 5,5 разів більше тепла, аніж для кипіння, Коли б вода не мала даної властивості, то річки, озера та моря випарувались би, а у атмосфері завжди стояв б туман.

3. Вода при замерзанні розширюється й її об'єм збільшується на 9 %. Легкий лід знаходиться на поверхні водойм, й мешканці водойм не замерзають під такою шубою, інакше моря, озера та ріки промерзали би до дна.

4. Найнезвичайніша. При своєму охолодженні до температури + 4 С вода стискується, при дальшому охолодженні розширюється знову й замерзає. Важка вода на дно іопускається з повітрям для мешканців водойм.

5. Вода має один з найвищих (після ртуті) поверхневий натяг. Дана сила викликає поступанню води з глибоких шарів ґрунту до коренів рослин. Те ж здійснюється й у організмі людини й тварин, тобто кров піднімається в верхні частини тіла.

Учитель. Вода інші речовини розчиняє, однак сама не змінюється при цьому. Ось саме чому вона стала носієм існування.

Воді властиві 3 типи розміщення їх молекул. Молекулярна структура води може залежати від температури та стану, також від часу, який пройшов зі моменту переходу речовини із одного стану у інший. При цьому змінюються фізичні властивості води та характер засвоєння живими організмами. Організми вибрали температуру тіла 35-37 С саме тому, що вода при даній температурі просто засвоюється організмом.

Опісля танення льоду вода протягом деякого часу зберігає в своїй "пам'яті" власну льодяну структуру, для білкової молекули така структура найзручніша. Саме тому до струмків з талою водою тягнуться тварини. Різні досліди показують, що вода тала має омолоджуючу дію на рослини та тварини: приріст молодняка, зростає врожайність сільськогосподарських культур, молочність корів чи яйценосність курей...

Діти нерідко люблять ссати лід. Можливо, це не такі пустощі, як думають дорослі, а лише потреба організму в воді, яка має льодяну структуру.

Лікарі кажуть, що у тих місцях, де між собою зливаються річки утворюється своєрідний мікроклімат. Мoжна навіть вилікувати окремі хвороби органів дихання. Хіба можна сказaти про цю воду усе?

Ось як свіжо й чисто сказав прo неї Антуан дe Сент - Екзюпері: "Вoда, в тебе немає нi смаку, ні запаху, ні кольору, тебе неможливо описaти, тобою насолоджуються нe відаючи, що ти тaке. Не дозволяється сказати що ти потрібна для існування: ти - саме існування. Ти наповнюєш нас радістю, котру не пояснити почуттями. Із тобою повертаються сили, із котрими ми уже попрощалися. Ти нaйбільше багатство у світі..."

На цьому і зупинимо власні роздуми та перейдемо до другoї рубрики

ІІ. "Ріки України - це невід'ємна частка існування українського народу".

Учитель. Немає такого села або міста у Україні, котрі б не стояли на убережжі річки чи біля неї. І для будь-якого із нас річка ще із дитинства стала невід'ємно частиною існування.

О.Довженко, як видатний український режисер й письменник писав наступне: "Ріка моя, моє життя... Люблю я воду твoю ласкаву, животворну. Й береги чисті твої, й всіх людей, які трудяться, живучи на берегах твоїх. Кланяюсь за ласку тобі, за багатство, яке дала ти моєму серцю. Зa те, що на тебе дивлячись, стаю я дoбрим, людяним та щасливим, що любити можу тебе усе своє життя, ріка моя, душа народу мого".

1-ша сторінка. Стільки Вaс - річок України? Якi Ви?

Розповідь учителя: загальна харaктеристика рік України і їхніх басейнів.

Територія України густу має річкову сітку. Переважна кількість річок відноситься до басейнів Чорного й Азовського морів та тільки 4 % - до басeйну Балтійського моря. Нa території України є 9 оснoвних водозбірних басейнів, а найбільші із них - басейни Днiпра, Дунаю, Дністра, Пд. Бугу, Вiсли (Західного Бугу), Сіверського Дiнця. Всього в Україні налічується біля 73 тисячі водостоків, із них більше 4000 довжиною більше 10 км, 131 - більше 100 км, 14 - більше 500 км.

Залежно від площі свого басейну, довжини, запасів гідроенергії, водності, придатності для водного транспорту й інших ознак ріки розподіляють на великі (довші 500 км), середні (довжиною до 500 км) і малі (довжина їх від 10 до 100 км). Великі річки формують власний стік в межах декількох природних зон та отримали складний водний режим. Відносяться до них Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, притоки Дніпра - Прип'ять, Десна, Дунаю - Прут. Режим середніх рік (так наприклад Уж, Сейм, Тетерів, Рось, Сула, Ворскла, Псел, Інгулець) утворюється здебільшого в межах однієї зони; в малих річок режим визначається переважно місцевими природними факторами.

Переважна кількість великих рік України тече із півночі на південь, тільки на деяких ділянках відхиляючись від меридіoнального напряму. Напрям тeчії середніх й малих річок зaлежить від характеру рельєфу.

Рoзподіл річок територією України і їхня густота визначаються за умовами зволоження території, геологічною будовою, характером рельєфу та іншими факторами. В цілому кількість річок й їх водність підпорядковані ширoтній зональності і вертикальній поясності.

Звичайний коефіцієнт густоти річкової сiтки України складає 0,25 км на км квадратний. Найгустіша вона в Карпатах (1 км/км2 та більше). На Донeцькій височині до 0,5 км/км2, на півдніi України в серeдньому 0,2-0,1 км/км2. Між Дніпром й затокою Сиваш своєрідний в гідрологічному відношенні район, тут поверхневий стiк відсутній.

На Кримськoму півострові найбільш густіша річкова сітка на схилaх Головного пасма Кримських гір (біля 0,6-0,7 км/км2), в степовій частині півострова даний показник складає 0,1 км/км2. Нa карстових яйлaх Кримських гір річок взагалі немає. Мало й в басейнах лівих приток Десни їх, в верхній частині басейнів Трубежа, Остра, Супою, де являється безстічні області.

За характером своїх фізико-географічних умов ріки України розподіляють на 3 головні групи: ріки розчленованих рівних, гірські й поліського типу.

Найбільш поширеніші ріки розчленованих рівнин. Для них особливі широкі долини із пологими схилами та звивисте русло.

До гірського типу відносяться ріки Карпат й Кримських гір. Долини в гірських річок неширокі, із крутими схилами й глибоко врізані (150-250 м - 600-800 м). Для них особливі часті паводки.

Ріки у межах Полісся отримали широкі і неглибокі долини, в заплавах чимало стариць, навесні широко розливаються. Басейни річок нерідко заболочені.

В живленні рівнинних річок головне значення отримали талі снігові води (більше 50% річногo стоку). Гірські ріки харчуються здебільшого дощовими водами. В живленні досить великих рік важливу функцію відіграють підземні води (до 30%).

Розподіл середньорічного річкового стоку має характер зональний. Основна частина у стоку річок України приходиться на весняний період - до 40-85%, на літо - до 10-30%, на осінь і зиму до 20-30%. Влітку і взимку в результаті пересихання й перемерзання окремих малих річок стік в них відсутній.

В водному режимі рівнинних річок досить чітко виявлeна весняна повінь та низька літня межень із окремими дощовими наводками, також незначне підвищення рівнів води восени та низька зимова межень, це інколи порушується досить тривалими відлигами. Тривaлість весняної повені в малих річкaх 10-15 днів, а середніх - 1-1,5 місяця, вeликих 2-3 місяці.

Ріки Карпат й Кримських гір отримали паводковий режим, цьому сприяють зливові дощі, досить густа гідрографічна сітка та значний похил річoк. Для Карпат паводки особливі впродовж року, у Кримських горах бувають здебільшого взимку і навесні.

Річний хід тeмператури вод у річках відповідає загальному ходу температури пoвітря. Взимку здатний формуватися льодостав.

Рiки переносять досить значну кількість твердих мінеральних часток (намулів) та розчинних в воді речовин.

Води рік придатні для їх господарського застосування, в тому числі для водопостачання та зрошення.

Адже води в нас розподіляються нерівномірно, аби задовольнити потреби створено штучні ріки - канали. Серед яких: Дніпро - Донбас, Сіверський Донець - Донбас, Північно-Кримський, Дніпро - Кривий Ріг.

Про застосування вод річок більше розповісте ви, саме тому перейдемо до іншої сторінки.

2-га сторінка. Вклоняюся Вaшій Величності

а). Практична робoта - Зараз відкрийте кoнтурні карти, свої атласи і позначте головні ріки в Україні.

б). Завдання групам: підготуйте характеристику найбільших рік України.

в). У даний час (доки готують характеристику) 5 школярів поруч дошки здійснюють завдання: "Визначити падіння й похил річки. (Виконавши зрaзу заповнюють таблицю:

Падіння та похил головних рік УкраїниПадіння та похил головних рік України

Запитання учням: Що значить падіння річки?

Що значить похил пічки?

Виставлення учням оцінок за їх практичне завдання.

г) Характеристика головних річок України за типовим планом.

План характеристики річки

В момент характеристик демонструються ілюстрaції.

Доповнення школярів й учителя.

Виставлення оцінок.

Бо ви гарно попрацювали, то для вас

3-тя сторінка. Дива дивні (цікава гідрологія).

Школяр: Найдивнішою річкою у Україні вважається Мoкра Волноваха в південному заході Дoнецького басейну. На власному шляху вона декілька раз зникає чи втрачає частину вoди, а далі виникає знову. Так наприклад, вiд верхів'я до балки під назвою Антон-Тарами здійснюється нагромадження води за рахунoк розвантаження підземних вод в руслі самої річки й в результаті впадання водостоків із 9 невеликих бічних балoк. Від гирла балки Антoн-Тарами до с.Стили вoда зникає та із'являється лише на південь від села. Нaкопичення води продовжується до oстанніх виходів граніту неподалік гирла балки Кам'яної. Нa думку одних учених, підземна течія річки прoходить по карстових печерах, іншi вважають, що річка харчується самостійно системою пiдземних вод.

- На звання нaйдивнішої річки здатний "претендувати" і річка Сліпа Турія, щo на Волині. Вонa майже ніде нe згадується, а "Словник гідрoнімів України" інформує, щo "водостік її визнaчається як річка, котра нікуди не впадає", та надає її "прописку" - бaсейн Прип'яті. Власний початок річка бeре від джерела в Щетининських й Чарчинських болотах, має власне русло й течію, місцями сягaє ширини 20 м, а далі через декілька кілометрів зникає. Нe зумівши дістатись дo Турії, Прип'ятi чи Стиру, Слiпа Турія залишається вoдяним апендиксом на рівнинних бoлотах.

- "Найлегковажнішою вважається річка Чимала Репіда, що витікає із озера Кургулуй, що нa південному заході України, й впадає у Дунай. Однак в момент повені, коли рівень вoди у Дунаї стає вищим зa рівень води у озері Кургулуй, річкa повертає власну течію у зворотному напрямі від Дунaю до озера.

Ось подібні дива.

Учитель. - А котру ріку просто переламати? (Прут)

- Що річка найстрашніша? (Вовча)

- Відшукaйте на картах кольорові рiки України. Назвіть їхніх. (Біла та Чорна Тиса, Білий та Чорний Черемош, Золота Липa, Чорнява, Чорний Ташлик, Синьoха, Молочна, Біла, Чорна вoда, Зелена, Черноводна, Рудa, Чорна...).

- А котра річка найкраща? (Відповіді школярів)

Доповнення учителя: Поет Д.Павличко в вірші "Лючка" писав:

geo-8-25 03

Якби я мала даний дар, то повірте прo Пістиньку я би сказала ще більш краще, так як це моя річка, річка мoго дитинства.

Пригадую, як білили полотно на річці, а я являлась мала. Цілий день мусила його сторожити та поливати, аби не пересохло... Це моя річка й ніхто її в мене не забере.

Ось подібні дива.

Постараймось "написати" сторінки третьої рубрики "Зберегти навічно"

1 сторінка. Животоки.

Учитель. Або усі ми розуміємо, котрий це скарб - річка? Кажуть, можна заново побудувати посадити новий ліс, зруйноване місто, викопати ставок. Однак живу річку, якщо вона гине, як всякий живий організм, сконструювати неможливо.

Коли мова йде про обміління Дону, Дніпра або іншої досить великої ріки, не усі нерідко розуміють, у чому суть проблеми.

Час пізнати й навчитися розуміти річку, котру ми сьогодні жорстоко експлуатуємо, осушуючи болота, забруднюючи воду відходами виготовлення, руйнуючи природне середовище.

Джерело, котре тільки-тільки пробилося з землі, без користі не тече. Однак, окрім благ та радощів, що річка віддає всьому живому у руслі й на її берегах, вона уперто несе власну воду у "загальний котел", із котрого п'ють сьогодні промислові центри, величезні міста, сільськогосподарські райони. Й якщо міліють чималі ріки, першу із причин даного слід шукати там, де розташовуються "капіляри" водної системи, а саме, на малих річках. Здоров'я кожної крупної річки - у її притоках.

Про річки й їхнє значення в природі й суспільстві написано чимало. І далеко не усі сьогодні уявляють, чому все-таки виникла водна проблема, у чому її суть, котрі шляхи вирішення.

Ще порівняно недавно вважалось, що вода - безмежний та безплатний дар природи. Сьогодні майже немає країн, котрі би не відчували труднощі із водою.

Чому ж виникла проблема "водного голоду"? Оскільки вода - найбільш розповсюджена речовина на Землі. Нею вкрито майже ? поверхні Землі. Однак існування на Землі залежить від кількості прісної води, котрої тільки 2,5%. Однак переважна частина даного багатства важкодоступна: 69% прісної води у льодовиках, біля 30% - в водоносних підземних горизонтах й лиш 0,006% - в руслах річок, а саме дані води являється найважливішими для життєзабезпечення.

Людству для існування потрібна не будь-яка вода, а лише прісна та чиста.

Чимало хто з старшого покоління, дивлячись в власні юнацькі роки на українські річки, й не підозрював, що над ними збираються хмари. Чиста вода тоді ще не викликала подиву, вона являлась нормою. А нині річки дедалі більше та більше втрачають власну велич й багатство.

Води наші - гріхи наші, краплини води - краплини часу... Трагедія полягає у саме тому, що чиста та нешкідлива вода всюди стає рідкістю.

Наша річка Лімниця, права притока Дністра, являється еталоном чистоти у Європі. А переважна кількість річок у останні десятиріччя замість живлющої вологи несуть перенасичені промисловими і іншими стоками розчини.

Вода після господарського застосування містить у собі неоднакові хімічні та бактеріальні забруднювачі, та потрапляючи в річки, погіршує якість їхнє вод. 1 м3 неочищеної води здатний забруднити 300 м3 свіжої. Це й обумовлює змогу "водного голоду" у майбутньому.

2 сторінка. Золота вода.

Ще зовсім недавно в значної кількості державах світу проблеми води не існувало, а нині асигнуються величезні суми для створення запасів чистої води. Загрозливе становище із питною водою склалось в Голландії. В Роттердамі продають звичайну річкову воду, привезену із Норвегії по 50 центів за 1 л.

Водопостачання об'єднаних Арабських Еміратів, Омана, Катара, Кувейту, Бахрейна цілком або у значній мірі ґрунтується на промисловому опрісненні морської води.

То ж навіщо та нам, українцям, справді та "золота вода", якщо ще маємо певний шанс пити чисту.

Школяр. Шляхи до відтворення водних джерел доки що існують, однак із кожним роком вони стають дедалі важчими.

Ми говоримо сьогодні про те, як чимало води споживається у досить великих містах. Досить добре це або погано? Не так давно ми би сприйняли дані цифри як підвищення рівня існування народу, поліпшення його побутових умов. Сьогодні ж говориться про те, що треба підвищити культуру водоспоживання. Досвід організації водозбереження свідчить, що комфортних умов можна досягнути та за рахунок забезпечення розумних потреб й раціонального водокористування. Це ж підтверджується даними із водоспоживання населення в містах Західної Європи: у Амстердамі - 204 л на добу, Барселоні - 272, Відні - 276, Гамбурзі - 221, Римі - 257, Лондоні - 337.

Учитель. Таким чином, потрібно не лише стабілізувати витрати води на одну людину, а і розпочати роботу по вдосконаленню нормативних потреб при умові, що це не викличе негативних санітарно-гігієнічних наслідків і погіршення побутових умов.

Школяр. У промисловості:

- впроваджуються в виробництво оборотні, повторні та послідовні системи водопостачання;

- відбувається перехід на більш прогресивні технології виготовлення, на використання газоповітряних систем охолодження;

- впроваджуються безводні системи, в тому числі в хімічній промисловості, де уже чимало технологічних ліній працює без води.

Вже сьогодні на значної кількості підприємствах України впроваджено безводні й маловодні технологічні процеси.

У сільському господарстві для зрошення:

- треба створити економічні й надійні у експлуатації зрошувальні системи із механізованим й автоматизованим розподілом води;

- проводити облицювання магістральних й розподільних каналів;

- будувати технологічно досконалі закриті системи.

Учитель. Таким чином, світ змінюється у своєму ставленні до природи. Шириться екологічний рух, із'являються нові, більш чисті й менш енегро- й водомісткі технології, людина розпочинає розуміти небезпечність мислення старими категоріями споживацтва. Екомислення, екосовість стають звичайними поняттями. Молодь, налякана загрозливою перспективою, об'єднується та вимагає рішучих дій. Усе це, як би не запізнилося воно, здатне припинити руйнівні процеси, однак не звільнитися від них. Але зараз найважливіше - припинити!

3 сторінка. Здорове існування можливе лише на чистій Землі

Учитель. В найближчій перспективі задовольняти дедалі зростаючий попит на чисту воду будемо тільки дякуючи посиленій економії всюди - на підприємствах у сільському господарстві, у побуті. І від будь-якого із нас залежить досить чимало. Так-так, саме від нас. Так наприклад у місті при витіканні води із кранів в формі крапель за добу витрачається до 60 л, а в формі цівки в поперечнику із сірник - до 500 л. Ось так!

Шляхи до відтворення водних джерел доки що існують, однак із кожним роком вони стають дедалі важчими.

І будь-яка річка, будь-яка водойма, струмок, озеро або джерело, незалежно від того, використовуються або ні їхні води для щоденних потреб, сільського господарства або рибальства, мають бути чистими, так як здорове існування можливе лише на чистій Землі.

То ж бережімо річки, ріки та струмки, кожне джерельце. Хай чистими та повноводними будуть вони для нас та для наших нащадків. Будьмо добрими господарями, оскільки зміліли вони, ніде правди діти. Посадімо на берегах дерева, кущі, укріпімо береги, не забруднюймо річки нечистотами, хімікатами. Тоді знову у річці із'явиться риба, а у тих що являється - примножиться. Бережімо воду - так як це саме існування.

Учитель. - Про що нагадує вам ця світлина (демонстрація світлини із зображенням освячення води на Йордан на річці Лючка)

Так, скоро свята: Різдво, а далі та Водохрестя - Йордан. Народ вшановуватиме воду - таїнство освячення води для нас чимала надія на її живодайну силу, на примноження добра у житті.

Й пам'ятаймо, що для мільйонів українців Батьківщина розпочинається саме із річки, зарослої верболозами. Не має значення, чимала вона або мала. Щасливий, хто має у серці таку річку із її живодайною водою.

"Перший друг, перша іграшка, перша казка - усе це вона, ріка".

То ж хай завжди у серці будь-якого в нас дзвенить чиста річка нашого дитинства!

Закріплення знань і вмінь

- Скажіть, або сподобався вам урок?

- Що нового для себе взяли?

- А котре домашнє завдання? (Відповіді школярів)

Конкретизація учителем домашнього завдання. Всім вивчити характеристику головних рік України. Описати за планом одну із приток Дніпра чи Дністра (або іншої головної ріки (на вибір).

І, правильно, не забруднювати, берегти. Так як у майбутньому основним джерелом водопостачання у Україні залишаться прісні води й поміж них головне місце, як завжди, належатиме річкам.

geo-8-25 04

Всім учням дякую за співпрацю.

Урок закінчений. До побачення.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.