Конспект уроку: Води суходолу Африки

28.10.2018
1275 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 7 клас
Тема уроку
Води суходолу Африки
Мета уроку:

Навчальна мета: наводити приклади внутрішніх вод, ґрунтів; розповідати про річкі й озера Африки; показувати на карті об'єкти географічної номенклатури.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання і матеріали: підручник географії, зошит для практичних робіт, атлас, кліматична карта Африки, фізична карта Африки, ілюстрації із зображенням річок, озер, водоспадів Африки.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

  1. Як утворюються підземні води?
  2. Чим стічні озера відрізняються від безстічних?
  3. Якими є особливості озерних улоговин таких озер?
  4. У яких районах Африки можуть утворюватися озера тектонічного походження?
  5. Які типи озер розрізняють за утворенням озерних улоговин?
  6. У яких районах Африки річки мають гірський характер?
  7. Чим відрізняються рівнинні й гірські річки?
  8. У яких районах материка кліматичні умови несприятливі для утво­рення річок? Чому?
  9. Який тип живлення й режим річок тут переважає?
  10. У яких районах материка кліматичні умови є найбільш сприятливи­ми для утворення річок?
  11. Якими водами живляться річки й від чого залежить їхній режим?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Історія більшості давніх цивілізацій пов'язана з річками. Так, Давній Єгипет називають даром Нілу — найбільшої річки земної кулі. Якби не було його живлющих вод, на місці Єгипту простяглася б безжиттєва пустеля.

Основна частина уроку

Для Африки характерне чергування плоских западин й піднесень в центрі, при цьому окраїни материка є піднятими. Це обумовлює зародження водних потоків в центральних, піднесених районах. Великі річки досить часто зароджуються неподалік одна від іншої . Витоки 3-х з чотирьох дуже велеких річок Африки — Нілу, Конґо (Заїр) й Замбезі — розміщені на відносно невеликій відстані один від іншого — в нагір'ях, пов'язаних із Східно-Африканською рифтовою системою.

Орієнтовно третина Африки — це область внутрішнього стоку головним чином тимчасових водотоків. Області із тропічним кліматом — пустеля Сахара і складова Калахарі — практично не мають річок. їх перетинають ваді — сухі гирла, що наповнюються водою лише після дощів, котрі тут випадають надзвичайно не часто , й річки, що приймають початок в більше вологих районах.

Більша кількість річок «чорного» континенту (Ніл, Конґо, Ніґер, Сенегал, Оранжева) стікає у Атлантичний океан. Найдовша річка Африки і всього всесвіту — Ніл. Його довжина становить 6671 км, площа басейну — 2870 тис. км2.

(Далі заслуховуються повідомлення школярів про одну із річок Африки.)

Конґо (Заїр) протікає у Центральній Африці. За площею басейну і річним стоком річка посідає перше місце на «чорному» континенті. В середньому за рік Конґо виносить у океан майже у 15 разів більше води, ніж Ніл! Причини виняткової повноводності Конґо полягають в саме тому , що річка збирає воду із величезної території, де регулярно випадають дощі.

Особливість річки — дугоподібна форма русла і порівняно рівномірні витрати води. Басейн річки міститься по обидва боки від екватора, таким чином , обміління південних приток Конґо врівноважується надходженням до головної річки води із річок Північної півкулі, де повсякчас йдуть дощі.

Третє місце за довжиною і площею басейну посідає річка Ніґер. Ніґер протікає у Західній Африці, по дорозі від витоків до гирла описуючи дугу, в середній течії практично досягаючи Сахари. її верхні і нижні ділянки розміщені у областях, багатих на опади, а середні — в посушливих.

Річка Оранжева протікає у Південній Африці. За довжиною і площею басейну вона поступається Нілу, Конґо, Ніґеру і Замбезі, однак у той же час річний стік в неї більший за Ніл. Відмінна риса річки — різке падіння рівня за сухого сезону, місцями її можна перейти вбрід, трапляється ще пересихання окремих ділянок, однак взимку вона розливається.

Найбільші річки, що впадають у Індійський океан, — Замбезі і Лімпопо. Замбезі за річним стоком посідає друге місце на материку. Рівень води на Замбезі зростає влітку, в зимовий період він різко зменшується .

Завдання

Узагальнюючи знання про живлення та режим найбільших річок Африки, учитель пропонує учням скласти таблицю.

Таблиця може мати такий вигляд.

Особливості річок

Причини

Найбільш густа річкова мережа в Африці в екваторіальних і субекваторіальному кліматичних поясах

В екваторіальному й субекваторіальному поясах випадає багато опадів

У пустелях мало річок, зустрічаються ваді

У пустелях випадає мало опадів

Річки мають дощове живлення

Опади випадають у вигляді дощів

Багато великих річок беруть початок у центральних районах, а потім про­довжують свій шлях по всьому мате­рику

Для материка характерне чергування плоских западин і піднесень у центрі, при цьому окраїни материка є піднятими

Річки, що впадають в Атлантичний океан, є довгими, а в Індійський — пе­реважно короткими

Вододіл між басейнами океанів проходить у східній частині Африки

Багато протяжних річок живляться з найбільших озер Африки

Розташування системи озер у східній, піднесеній частині материка.

Найбільш озеро Африки і третє в світі — Вікторія. Воно розміщене трошки південніше екватора на висоті 1134 м. За площею озеро значно більше за Азовське море, на ньому часто трапляються сильні шторми. Вікторія розміщена у неглибокому тектонічному прогині, саме тому це озеро є мілководним для власних розмірів.

Озеро Танґаньїка — друге за форматом озеро Африки, а за глибиною (1435 м) — друге в світі після Байкалу. Стрімкі гірські схили піднімаються над його поверхнею і досягають висоти 2400 м. На схід від Танґаньїки, у іншому розламі, розміщене інше озеро — Ньяса. Його ще оточуюсь гори, котрі у деяких місцях підходять до самої води.

Озеро Чад розміщене близько південного кордону пустелі Сахара і займає частину неглибокої западини. Середня площа озера — 26 тис. км2, однак досить часто воно висихає наполовину, адже його глибина становить рід 1 до 7 м. Тридцять років саме тому сильна посуха у Північній Африці призвела до того, що площа озера Чад знизилася із 26 тис. км2 до 3,5. Однак да декілька років опади «відродили» озеро, яке за ці роки відійшло від берегів на 60–80 км.

Проблемне запитання

Тривалий час для вчених була таємницею низька солоність вод озера Чад, адже воно розміщене у районі із недостатньою кількістю опадів й високих температур. З нього не приймає початок жодна річка. Однак вода у озері солонувата (близько гирл річок — прісна). Чим би ви пояснили цей факт?

В розв'язанні проблемних запитань переважно виділяють подібні етапи:

  1. Висновок, узагальнення набутих знань й досвіду розв'язання проблем.
  2. Обґрунтування і доказ гіпотези, за можливістю — перевірка задопомогою безпосередніх дій.
  3. Обговорення і визначення однієї або ж декількох гіпотез до найбільше оптимального розв'язання проблеми.
  4. Висування робочих гіпотез на підставі знань фактичного матеріалу і припущень школярів .
  5. Розкриття протиріччя і виявлення ускладнення у розв'язанні проблеми.
  6. Всвідомлення проблеми.

На стадії висування гіпотез, елементом проблемного навчання спроможний бути «мозковий штурм». В процесі «мозкового штурму» школярі спроможні висловлювати будь-котрі , навіть безглузді припущення. Вчитель не має заважати їм, йому потрібно підтримувати школярів й фіксувати висловлювані ними точки зору для наступного обговорення. Так школярі заслужують змогу подивитися на об'єкт або ж явище із нової, несподіваної точки зору.

Для спрощення роботи вчителю пропонується розглянути наведену таблицю.

Знання школярів про досліджуваний об'єкт на початковому етапі

Нові факти, що характеризують досліджу-ваний об'єкт

Дії школярів . Найбільше ймовірні варіанти відповіді на запитання

Складова озер всесвіту вміщують солону або ж солонувату воду. Яким чином правило, вони розміщені у посушливих районах й є безстічними — з них не приймає початок жодна річка. Вода, що приходить до таких озер, випаровується, а солі, розчинені у ній, залишаються, саме тому у озері поступово збільшується їх уміст. В стічних озерах ці речовини виносяться річками, що витікають з них, саме тому вода у них.

Озеро Чад розміщене у посушливому районі і не має поверхневого стоку. Проте це озеро є прісним (близько гирл річок вода прісна, а у іншій частині слабко солонувата)

Висувають різноманітні , в саме тому числі фантастичні гіпотези. Приміром , пов'язані із походженням озера, його недостатньою вивченістю, можливістю існування організмів, котрі мають здатність знизити солоність. Задопомогою учителя школярі мають дійти висновку про підземний відтік води і поповнення озера

Практична робота

Школярі здійснюють завдання 16 й їв практичної роботи № 8 «Нанесення на контурній карті назв основних географічних об'єктів Африки». Вони мають позначити і підписати на контурній карті «Африка» географічні об'єкти, що належать до рельєфу й внутрішніх вод материка.

Робота за підручником

Школярі самостійно опрацьовують матеріал підручника «Підземні води», після чого дають відповіді на запитання:

З якою метою вони використовуються?

Де розміщені найбільші запаси підземних вод?

Закріплення знань і вмінь

Географічний диктант

Вчитель читає твердження, а школярі позначають, котрій річці або ж озеру вони відповідають: Ніл (1), Конґо (Заїр) (2), Ніґер (3), Замбезі (4), Вікторія (5), Танґаньїка (6), Чад (7).

  1. За дуже багато кілометрів до впадання у Середземне море річка розпадаєть­ся на велика кількість рукавів й формує розгалужену дельту.
  2. Це друге озеро в світі за глибиною.
  3. Річка розпочинається на плато Лунда, формує численні пороги і водо­спади й впадає у Індійський океан.
  4. Річка впадає в Ґвінейську затоку, створюючи дельту.
  5. Максимальна глибина озера становить 7 км.
  6. Це найдужче озеро Африки.
  7. Оця річка розпочинається у Південній півкулі і тече у північному напрямку крізь різноманітні кліматичні пояси.
  8. Для озера особливі сезонні коливання води.
  9. За річним стоком річка посідає перше місце на континенті.

Відповіді: 2, 7, 1, 5, 7, 3, 4, 6, 1.

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Прочитати текст підручника [7, § 16], усно відповісти на запитання 3.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.