Конспект уроку:
Навчальна мета: сформувати знання про зміну часу на земній кулі і причини, що обумовлюють ці трансформації ; дати уявлення про місцевий й поясний час, научити їх визначати.
Розвиваюча мета: Розвивати увагу, уміння практично вживати набуті знання, застосувати джерела інформації.
Виховна мета: Виховувати цікавість до предмету, сформувати мовну культуру.
Обладнання і матеріали: карта часових поясів, зошит для практичних робіт з друкованими основами.
Причиною трансформації часу доби є обертання Землі довкола особистої осі. Якщо у Україні у цей момент день, то на зворотному боці земної кулі — ніч. В добі 24 години, себто , якщо дві точки розміщені на відстані у 15° за довготою, то місцевий час для них буде розрізнятися на одну годину (360°: 15° = 24), оскільки за годину Земля обертається довкола особистої осі на 15°. На невеликій відстані за довготою різниця у місцевому часі є невеликою, а поміж віддаленими за довготою точками воно спроможний суттєво відрізнятися. Так, розходження у місцевому часі поміж крайньою західною й крайньою східною точками України становить близько 1 годину 12 хвилин.
Далі вчитель пропонує познайомитися із розрахунками розходжень місцевого часу поміж Києвом й Харковом. Згодом школярі визначають місцевий час в точці із східною довготою 24° (місто Львів), якщо у Києві у цей момент місцевий час становить 10 годин.
Розходження в відліку місцевого часу викликають незручності у житті і роботи людей. Щоб усунути ці незручності, був уведений відлік часу за часовими поясами — поясний час. Відповідно до цього відліку часу земна поверхня розділена на 24 часові пояси.
Часовий пояс, посередині котрого проходить Ґринвіцький меридіан, заведено приймати за нульовий (він же 24-і ), на схід від нульового поясу, поміж меридіанами 7°30' сх. д. й 22°30' міститься перший пояс, поміж 22°30' й 37°30'— другий пояс й так далі до 24-го (нульового).
Бесіда
1. Як ви гадаєте , яким є призначення карти часових поясів?
2. Що можна визначити із її допомогою?
На карті часових поясів проведені межі 24 часових поясів й позначені райони, де використовуються інші системи відліку часу. На океанах, морях й малозаселених територіях межі часових поясів проведені за лініями меридіанів, віддалених на відстані 7,5° на схід й захід від середнього меридіана цього поясу. В більшої кількості других районів всесвіту вони проходять близькими до оцих меридіанів державними, адміністративними й природними (річки, гірські хребти) кордонами.
Бесіда
1. Скільки часових поясів на Землі?
2. Яким чином проведені межі часових поясів на карті?
3. Чому межі часових поясів часто проходять державними й адміністративними кордонами?
Робота за підручником
Школярі самостійно знайомляться з матеріалом підручника «Звідки розпочинається відлік часу», «В котрому часовому поясі розміщена Україна» й «Коли настає літній час», після чого дають відповіді на запитання:
1. Яку має назву час нульового, 1-го й другого часових поясів?
2. Час котрого часового поясу використовується у Україні?
3. Коли і навіщо вводиться літній час?
Практична робота № 1.
Аналіз карти часових поясів з метою виявлення закономірностей в зміні часу
!!! на уроці – тренувальна (за завданнями учителя )
На закріплення навичок роботи із картою часових поясів – удома – в зошиті на друкованій основі (Пестушко)
Бесіда
1.Яким чином земна поверхня розподілена на годинні пояси на карті всесвіту ?
2.Яка різниця у часі поміж поясами?
3.Чому межі годинних поясів на суходолі і у океанах проведено не суворо по меридіанах?
4.Звідки розпочинається відлік годинних поясів? Який годинний пояс звуть нульовим?
5.В котрому годинному поясі розміщена Україна?
6.На скільки відрізняється час у Україні від західноєвропейського і середньоєвропейського?
7.Де проходить лінія переміни дат?
8.Визначте різницю в часі поміж Києвом й містами Лондоном, Москвою, Сіднеєм, Нью-Йорком.
Гра «День — ніч»
Вчитель об'єднує школярів в чотири групи («День», «Вечір», «Ніч», «Ранок»), після чого зве час у Україні і просить кожну групу назвати райони Землі (країну або ж частину материка), де у цей момент спостерігається належний час доби.
Вивчити§ 2, виконати ПР №1.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар