Конспект уроку: Населення та політична карта Південної Америки

12.12.2013
1252 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Населення та політична карта Південної Америки
Мета уроку:

навчити учнів характеризувати загальні риси населення материка; розповідати про особливості формування політичної карти Південної Америки; показувати на карті об'єкти географічної номенклатури.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник географії, атлас, політична карта Південної Америки.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1) Які народи є корінними жителями Південної Америки? І. На якому рівні розвитку були індійські племена до приходу європейців?

2) Як на континенті проходив процес колонізації?

3) Представники яких рас (народів) переселилися на материк у XVI— XX ст.?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово учителя

До приходу європейців у Південній Америці склався великий центр давньої цивілізації у Центральних Андах, тут існувала велика індіанська держава — імперія інків. Імперія досягла дуже високої культури зрошуваного землеробства і скотарства, тут були розвинені ткацьке і гончарне ремесла, вироблялися прикраси з золота. Зараз держави континенту являють собою колишні колонії європейських країн, які досягли державного суверенітету від метрополій. Більшість із них здобули незалежність під час визвольної війни 1810—1825 років.

Основна частина уроку

Розповідь вчителя

На сьогодні велику частину населення континенту складають нащадки переселенців з Європи. В багатьох державах переважна більшість жителів — нащадки шлюбів європейців із індіанцями (метиси). Велику частину населення, головним чином у приатлантичних областях, становлять негри — нащадки рабів, на заході континенту — індіанці (найбільша частка індіанського населення у Болівії).

Густота населення в регіоні — одна із найнижчих в світі, найбільш типовими є показники в 15—30 осіб/км2. Найбільше заселені узбережжя, найменше — райони басейнів річок Амазонки, Оріноко, Параґваю.

У деяких країнах найбільш густо заселені долини й плоскогір'я Анд (внутрішня система розселення). При цьому основна частина жителів зосереджена в районах, що розташовані на висоті від 1000 до 3000 м.

Обговорення проблеми у загальному колі

Учні в загальному колі обговорюють відповіді на запитання:

1. Як змінився склад населення Південної Америки за останні п'ятсот років?

2. Чим пояснюються особливості розміщення населення материка?

Розповідь учителя

Зараз більшість країн континенту є незалежними державами. Усі вони, крім Болівії та Параґваю, мають вихід до океану. Більшість країн належать до тих, які розвиваються, але за економічним й соціальним розвитком випереджають країни Африки.

Індустріальний розвиток регіону відбувається нерівномірно, найбільш високий рівень у Бразилії, Арґентині, Венесуелі, Чилі, Перу, Колумбії та

Уруґваю. Одна з основних галузей промисловості — видобувна. Перше місце за виробництвом залізної та манганової руд посідає Бразилія. Лідери у видобутку мідних руд — Чилі й Перу. За видобутком олов'яних руд виділяються Перу, Бразилія та Болівія, бокситів — Суринам і Бразилія.

В економіці континенту важливу роль відіграє сільське господарство, Основні культури: кукурудза, рис, пшениця, цукрова тростина, бавовна, кава, какао, банани, картопля, квасоля. Третина сільськогосподарської продукції припадає на тваринництво, в основному воно має м'ясний напрямок. За виробництвом тваринницької продукції виділяються Арґентина та Уруґвай.

Майже повсюдно розвинене рибальство й промисел інших морепродуктів. Провідні позиції в галузі займають Перу, Чилі й Бразилія. Перу входить до трійки світових лідерів. Головними об'єктами морського промислу є анчоус, сардина, оселедець, тунець, скумбрія, акула, креветки, лангусти, устриці, мідії.

Закріплення знань і вмінь

Завдання за навчальним підручником

Учні самостійно працюють із матеріалом підручника «Перу» і складають розширений план.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Прочитати текст підручника [7, § 32], усно відповісти на запитання 5.

Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про одну з країн Південної Америки.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.