Конспект уроку: Географічне положення й дослідження Антарктиди

12.12.2013
1818 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Географічне положення й дослідження Антарктиди
Мета уроку:

навчитись пояснювати особливості географічного положення даного материка; характеризувати головні етапи дослідження Антарктиди; розповідати про сучасні дослідження українців; наводити щодо міжнародного співробітництва в вивченні Антарктиди; вміти показувати на карті основні об'єкти географічної номенклатури материка.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: фізична карта Антарктиди, фізична карта світу, підручник географії, географчний атлас, зошит для практичних робіт.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда за запитаннями

1. Яку широту має Південне полярне коло?

2. Які явища природи можна спостерігати на території, що розташована за полярним колом, у літні й зимові місяці? ,

3. Якими є кліматичні умови в цьому районі Землі?

4. Якими океанами омивається Антарктида?

5. Чому деякі вчені окремо виділяють Південний океан?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Антарктида — найхолодніший і найунікальніший за своєю природою материк. Тут зосереджені основні запаси прісної води (у твердому стані). Материк впливає на кліматичні умови всієї планети — це своєрідний холо-дильник Землі. Його назва походить від грецьких слів: «анти — проти, «ар-тикос» — північний, тобто розташована навпроти північної полярної області земної кулі — Арктики.

Основна частина уроку

Робота за підручником

Учні в парах, користуючись підручником і картами атласу, характеризують географічне положення материка. Вони доходять висновку, що материк Антарктида майже повністю розташований на південь від Південного полярного кола, далі на північ заходить територія Арктичного півострова. Антарктида омивається південними частинами трьох океанів — Атлантичного, Індійського й Тихого, які утворюють моря, серед яких Ведделла, Беллінсгаузеиа, Амундсена, Росса, Співдружності, Космонавтів. Материк відокремлений від Південної Америки протокою Дрейка.

Розповідь учителя

Океанічні води поблизу материка нагадують водні маси Північного Льодовитого океану. Вони характеризуються дуже низькими температурами — у поверхневому шарі вони становлять —1...+3 °С, і солоністю, нижчою за середні показники — близько 35 %о . Води океану опріснюються в результаті танення айсбергів. Частина цих крижаних гір переміщується в результаті дії найпотужнішої та найдовшої течії на Землі — Західних Вітрів. Цей водний гігант утворює «рухливе водяне кільце» навколо Антарктиди завдовжки в 30 тис. км і переносить в 200 разів більше води, ніж всі річки світу. Основною причиною виникнення даного водного потоку являються постійні західні вітри.

Обговорення проблеми у загальному колі

1. Учні в загальному колі обговорюють відповіді на запитання:

2. Чим схожі й чим відрізняються води Південного й Північного Льодо-витого океану?

3. Як утворюються та виливають на властивості вод Південного океану айсберги?

4. Чому в Південному океані часто трапляються шторми?

Розповідь учителя

Антарктида відкрита була у січні 1820 р. Вперше до берегів материка підійшла Російська морська експедиція під керівництвом T. Беллінсгаузена i М. Лазарєва. Після чого, через рік дослідниками була уже відкрита перша велика земля у Антарктиці, котру назвали за ім'ям царя Олександра І. Але висадитися на даний материк членам експедиції не вдалося, так як судна не змогли підійти до нього із-за суцільного льоду, який вкриває прибережні води.

Робота за підручником

Школярі самостійно опрацьовують матеріал підручника «Подорожі до Пів-денного полюса» і готують стислу розповідь про походи команд Р. Амундсена й Р. Скотта вглиб материка.

Розповідь учителя

Антарктида стала одним із головних об'єктів досліджень вчених-географів з середини XX ст. Територія даного материка не відноситься до жодної держави. В 1959 р. був підписаний важливий міжнародний договір, який обмежує господарське освоєння цього материка і забороняє на ньому будь-яку військову діяльність. Вчені різноманітних країн проводять у Антарктиді дослідження, що дозволяють не лише дізнатися про минуле і сьогодення нашої планети, однак і зазирнути у її майбутнє. Так, з допомогою спеціальних бурів являлись отримані зразки льоду, який сформувався від кількох десятиліть до сотень тисяч років тому назад. Пухирці повітря з даних зразків допомогли вченим дізнатися про склад атмосфери на Землі за давніх часів й простежити, як змінювався він упродовж 200 тис. років. Встановлено було, що за 2 останні століття у повітряній оболонці планети на чверть зріс уміст вуглекислого газу. Це, очевидно результат господарської діяльності людей. Недавно на глибині до 4 км під льодовиками виявлене було озеро.

Сімнадцять країн світу, у тому числі і Україна, отримали наукові станції на цьому материку. Українська станція названа ім'ям видатного вченого, засновника і першого президента Української академії наук - Володимира Вернадського. Від 1996 р. українські учені досліджують природу материка і прибережних вод, спостерігають за процесами, які відбуваються у повітряній оболонці нашої планети.

Закріплення знань і вмінь

Практична робота

Вчитель знайомить учнів з метою й змістом практичної роботи № 12 «Позначення на контурній карті назв головних географічних об'єктів Антарктиди». Учні виконують завдання 1, 2. Вони мають вибрати зі списку об'єкти, що характеризують Антарктиду, підписати на своїй контурній карті «Антарктида» обєкти географічної номенклатури, моря Росса, Ведделла, Беллінсгаузена; півострів Антарктичний; вулкан Еребус, Трансантарктичні гори.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

1. Прочитати текст підручника [7, §34], усно відповісти на запитання 1.

2.Самостійно опрацювати матеріал підручника «Геологічна будова» і скласти план.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.