Конспект уроку: Географічне положення, геологічна будова й рельєф Австралії

13.12.2013
1649 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Географічне положення, геологічна будова й рельєф Австралії
Мета уроку:

навчити учнів пояснювати головні особливості географічного положення материка Австралія; порівнювати географічне положення материків Австралії та Африки; називати головні відомості про відкриття й дослідження материка; розповідати про геологічну будову та рельєф; розвивати вміння показуювати на карті основні об'єкти географічної номенклатури.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: географічний атлас, підручник географії, фізична карта світу, фізична карта Австралії.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання вчителя, перевірка готовності учнів до уроку і перевірка відсутніх

Привітання учнів

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

  1. Вкажіть за яким саме планом характеризується географічне положення материків?
  2. Назвіть особливості географічного положення Африки.
  3. Яким чином географічне положення впливає на природні умови Африки?
  4. У яких півкулях розташована Австралія?
  5. Якими саме океанами омивається даний континент?

Відповіді учнів

  1. План характеристики
    1. Положення щодо екватора й нульового Меридіана (у яких півкулях і поясах розташований
    2. Крайні точки материка, їхні географічні координати.
    3. Довжина материка
    4. Найближчі материки, чим від них відокремлений (з'єднаний)
    5. Положення щодо океанів, морів та океанічних течій (особливості берегової лінії)
  2. Африка майже посередині перетинається екватором і на заході перетинається нульовим меридіаном. Отже він лежить в чотирьох півкулях. На півночі він відокремлюється Середземним морем від Європи, на північному- сході Червоним морем від Аравійського півострова, на заході омивається Атлантичним океаном, на сході Індійським.
  3. Оскільки Африка посередині перетинається екватором то в ній дублюються кліматичні і природні пояси відносно нього.
  4. Австралія розташована в південній і східній півкулях.
  5. На заході Індійським, а на сході – Тихим.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Тема даного уроку: Географічне положення, геологічна будова і рельєф Австралії.

Мета: дізнатися про географічні особливості материка Австралія та історію його дослідження.

Основна частина уроку

Вступне слово учителя

Австралія — це найменший за своєю площею та найбільш віддалений від інших материк Землі. В перекладі із латинської назва материка перекладається як «південний», «протилежний». Тут, дійсно, багато незвичного для нас: в липні у Австралії зима, а у січні навпаки — літо, майже відсутні хижаки, однак дуже багато сумчастих. Австралія — це єдиний материк, на котрому немає діючих вулканів й сучасного зледеніння.

V. Пояснення нового матеріалу

Робота в групах

Учні в парах, користуючись підручником, порівнюють географічне положення Австралії та Африки, визначають спільні й відмінні риси. Результати подаються у вигляді таблиці.

План характеристики Африка Австралія
Положення щодо екватора й нульового Меридіана (у яких півкулях і поясах розташований) Майже посередині перетинається екватором. Північна та Південна, Західна та Східна півкулі. Перетинається північним і південним тропіком. Від субтропіків Північної півкулі до субтропіків Південної півкулі Майже посередині перетинається південним тропіком. Південна та Східна півкулі. Субекваторіальний, тропічний, субтропічний, помірний пояс Південної півкулі (острів Тасманія)
Крайні точки материка, їхні географічні координати Північна — мис Рас-Енгела (Ель-Аб'яд) — 37°2пн.ш. і 9°45'сх. д. Південна — мис Голковий (Аґульяс) — 34°52' пд. ш. і 19° 59' сх. д. Західна — мис Альмаді — 17°32' зх. д. і 14°45' пн. ш. Східна — мис Гафун (Рас-Гафун) — 51°23' сх. д. і 10°26' пн. ш. Північна — мис Йорк — 10°41' пд. ш. і 142°32' сх. д. Південна — мис Південно-Східний — 39°1 пд. ш. і 146°25' сх. д. Східна — мис Байрон — 153°39' сх..-д. і 28°38' пд. ш. Західна — мис Стіп-Пойнт — 113°05' сх. д. і 26°09' пд. ш.
Довжина материка У Північній півкулі довжина із заходу на схід — понад 7500 км, у Південній — до 3100 км. Із півночі на південь простягається на 8 тис. км Із заходу на схід простягається приблизно на 4000 км, із півночі на південь — на 3219 км. Центральні райони розташовані майже на однаковій відстані від океанів
Найближчі материки, чим від них відокремлений (з'єднаний) Євразія. Від Європи материк відокремлений Ґібралтарською протокою, від Азії — Баб-ель-Мандебською протокою (Суецький перешийок з'єднував Євразію та Африку) Євразія. Відокремлена морями й протоками, у тому числі Арафуртським і Тиморським морями. Своєрідним мостом між Євразією та Австралією є Зондські острови
Положення щодо океанів, морів та океанічних течій (особливості берегової лінії) Із півночі омивається Середземним морем, із заходу — Атлантичним океаном, зі сходу — Індійським. Течії: Бенґельська, Мозамбікська, Сомалійська. Берегова лінія Африки не дуже порізана, найбільш звивистою є берегова лінія північного узбережжя Омивається водами Індійського й Тихого океанів. Течії: Східно-Австралійська, Західно-Австралійська, Південна Пасатна, Західних вітрів. Береги порізані слабко, найбільш звивистою є берегова лінія північного узбережжя
Спільні риси Розташовані в Південній і Східній півкулях (Африка частково), перетинаються південним тропіком, значна частина території розташована в субекваторіальному, тропічному, субтропічних поясах (Австралія — повністю), найближчий материк — Євразія, омиваються Індійським океаном, холодними й теплими течіями, береги слабко порізані
Відмінні риси Майже посередині перетинається екватором, частково розташована в Північній і Західній півкулях. Частина території розташована в екваторіальному поясі. Має значно більшу довжину із заходу на схід і з півночі на південь. Була з'єднана Суецьким перешийком із Євразією. Омивається Атлантичним океаном Майже посередині перетинається південним тропіком. Повністю розташована в субекваторіальному, тропічному, субтропічному поясах Південної півкулі. Має більш компактну територію. Віддалена від усіх материків. Омивається Тихим океаном

Робота за підручником

Учні самостійно опрацьовують матеріалом підручника «Історія відкриття та дослідження», після чого складають таблицю

| Ім'я мандрівника (дослідника) |Час (період) плавання |Досягнення (наукові результати) |

Розповідь учителя

В дуже давні часи Австралія була ще частиною материка Гондвана, саме тому її основою являється докембрійська кристалічна платформа. Дана Австралійська платформа — це одна із найбільших на Землі. Відмінна риса її будови — чергування виступів давнього фундаменту та більш пізніх западин. Виступи складчастого фундаменту формують три щити: Північноавстралійський, Західно-австралійський й Південноавстралійський. В межах Західноавстралійського щита знайдено найдавніші гірські породи, їх вік налічує понад 3 млрд років. Східну частину материка Австралія займає давня Східноавстралійська складчаста область.

Рельєф Австралії не дуже складний — найбільш плоский та один з найнижчих материків. Тільки 4 % його території розташовано на висоті понад 660 м, а на райони, розташовані вище за 2000 м, припадає лише 0,08 %. Основна частина материка являє собою плоску рівнину із піднятими краями, підняття є найбільш значним на сході, тут простягається найдовше гірське пасмо в Австралії — Великий Вододільний хребет. Воно представляє собою давні, тому сильно зруйновані та невисокі гори. Західна частина даного материка також є піднятою. Тут розташоване невисоке плоскогір'я, у деяких місцях піднімаються низькі давні гори. Далі на схід поверхня знижується, а плоскогір'я переходить в низовину, яка розташована між затокою Карпентарія на півночі та Індійським океаном на півдні. В районі оз. Ейр вона опускається на 12 метрів нижче рівня поверхні океану (рівень цього озера -12 м).

Практична робота

Ознайомлення учнів із метою й змістом практичної роботи № 10 «Позначення на контурній карті назв основних географічних об'єктів Авс-тралії», після чого вони виконують завдання 2,3.

Робота за підручником

Учні самостійно опрацьовують матеріал підручника «Корисні копалини», після чого дають відповіді на запитання.

1. Які корисні копалини залягають у магматичних, метаморфічних та осадових породах материка?

2. За запасами яких корисних копалин Австралія посідає провідні позиції у світі?

Закріплення знань і вмінь

Географічний диктант

Учитель читає твердження, а учні визначають, яким материкам вони відповідають: Африка (1), Австралія (2), Африка й Австралія (3).

    1. Омивається Індійським океаном.

    2. Це найбільш плоский і один із найнижчих материків.

    3. Майже посередині перетинається південним тропіком.

    4. На материку є великі запаси рудних корисних копалин.

    5. Перетинається південним тропіком.

    6. На материку розташоване Ефіопське нагір'я.

    7. На сході простягається найвище гірське пасмо материка.

    8. Майже посередині перетинається екватором.

Відповіді: 3, 2, 2, 3, 3, 1, 2,. 1.

Підведення підсумків

Оцінювання результатів роботи учнів

Надання домашнього завдання

Прочитати текст підручника [7, § 23],
дати відповіді на контрольні запитання після параграфа,
Підготувати повідомлення про річку Муррей.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.