Конспект уроку: Поняття про глобальні проблеми людства, роль світової громадськості у їх розв’язанні

28.10.2018
736 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 10 клас
Тема уроку
Поняття про глобальні проблеми людства, роль світової громадськості у їх розв’язанні
Мета уроку:

Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання учнів про глобальні проблеми людства; визначити причини виникнення та особливості кожної з проблем, можливі шляхи розв'язання;

Розвивальна мета: сприяти розвитку екологічного мислення учнів.

Тип уроку:
узагальнення та систематизації знань
Терміни і поняття:

Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, економічна карта світу, атласи, схеми, таблиці.

Форма проведення: урок-конференція.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда.

1) Пригадайте із курсу 9 класу, що таке глобальні проблеми людства.

2) На котрі групи можна розподілити глобальні проблеми?

3) Чому для вирішення глобальних проблем необхідне міжнародне співробітництво?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово учителя .

В XX ст. усі галузі суспільної роботи розвивалися високими темпами, тому саме і соціальні переміни стали більше глибинними. Крах колоніальних імперій, успіх національно-визвольного руху, синтез незалежних держав продемонстрували органічний взаємозв'язок внутрішньодержавних й загальносвітових процесів, прискорили міжнародний поділ праці, себто формування єдиного світового господарства, єдиної світової економіки — глобального всесвіту . Визначальний вплив на ці процеси мала НТР, котра змінила продуктивні сили отже , що їх вплив на навколишнє середовище набув катастрофічних масштабів. Так з'явились глобальні, себто загально-планетарні проблеми..

Основна частина уроку

Склад учасників конференції: доповідачі (за числом глобальних проблем), інші школярі — «кореспонденти», що пропонують після доповідей запитання для обговорення.

Вступне слово учителя .

Глобальними проблемами називаються проблеми, що, по-перше, стосуються усього людства, всіх країн, народів й соціальних прошарків ; по-друге, призводять до значних економічних й соціальних втрат, а в випадку їх загострення спроможні загрожувати існуванню людської цивілізації; по-третє, вимагають для розв'язання співпраці спільних дій урядів й народів.

Ось далеко не повний перелік оцих проблем:

—проблема запобігання новій світовій війні і міжнародному тероризму;

—проблема забезпечення господарської роботи природними ресурсами; '

—проблема забруднення оточуючого середовища;

—демографічна проблема;

—проблема відсталості країн, що розвиваються.

1-і доповідач.

Глобальних проблем, із якими людство зіткнулося у XX ст., надзвичайно дуже багато . Яка ж з них потребує першочергового розв'язання? Це проблема запобігання війні, саме тому що в світі, що нагромадив таку кількість ядерної зброї й розробив ядерні технології, локальний військовий конфлікт в абиякий момент спроможний стати глобальним. Обмежити вплив ядерної катастрофи на навколишнє середовище неможливо,

що довела аварія на Чорнобильській АЕС, саме тому застосування ядерної зброї просто винищить усе живе на планеті, й усі інші проблеми щезнуть. Розв'язання глобальної проблеми війни потребує припинення гонки озброєнь й роззброєння.

Звернемося до цифр. В початку 1990-х рр. щорічно в світі на війкові потреби витрачався 1 трлн доларів — стільки ж коштував увесь світовий ринок послуг, в 3 рази більше — повний оборот світової зовнішньої торгівлі. Уявіть, як змінили б обличчя нашої планети ці кошти, вкладені у розв'язання других глобальних проблем.

І Кореспондент.

Чи можна назвати країни всесвіту , котрі лідирують за обсягом військових витрат?

1-і доповідач.

Практично половина світових військових витрат припадає на дві держави — США й Росію. Декотрі країни, ����айперше учасники довготривалих військових конфліктів (зона Перської затоки, Північна Корея і інші), витрачають на військові потреби більше 10 Відсотків власного ВВП.

П'ять держав сучасного всесвіту є «офіціально ядерними»: США, Росія, Франція, Немала Британія, Китай. Однак чимало країн (Ізраїль, Паки-шан, Індія, Іран, КНДР) стоять на різноманітних ступенях створення власної ядерної зброї. Величезне занепокоєння світової спільноти викликають ядерні дослідження у мусульманських державах і КНДР.

В кінці XX ст. зовнішньополітична конфронтація поступово стала витіснятися прагненням до взаєморозуміння й співпраці. В 1988 р. США й СРСР уклали договір про ліквідацію ракет середнього радіуса дії. В 1994 р. від статусу ядерної держави першою відмовися Україна, котра на той момент мала 3-й за потужністю ядерний потенціал в світі. Слідом за Україною від ядерної зброї відмовилися Казахстан й Білорусь.

Зараз більша кількість регіональних конфліктів з'являється на національній або ж релігійній основі. Особливо небезпечною є широка смуга регіональних конфліктів, що з'явилась на південних межах колишньої світової системи. Вона простягнулась від Південної Європи (держави колишньої Югославії) крізь Кавказ (Грузія, південь Росії), Південно-Західну Азію (проблема Курдистану, Ірак) до Центральної й Південної Азії (Афганістан, прикордонні райони Індії й Пакистану). Регіональні Конфлікти часто породжують ще одну нинішню проблему — міжнародний тероризм.

Розв'язання військової напруженості потребує не лише роззброєння, однак і готовності конфліктуючих сторін до ведення переговорівпевних взаємних поступок.

2-і допов й дач.

Демографічна проблема — що це таке? Звернемося до визначен­ня: демографія — наука про закономірності відтворення населення у суспільно-історичній обумовленості цього процесу. Демографія, як всяка наука, застосувує власні методи отримання інформації й оперує такими типами даних:

—аналіз населення за віком, родинними стосунками, фізичними умовами, етнічними групами, родом занять й суспільним станом. Цей аналіз дає дозвіл визначати розмір й густоту окремих прошарків населення;

—зміна кількості населення в результаті народження й смерті, якості населення — унаслідок шлюбу;

—статистика переміщень населення й результатів оцих переміщень в відношенні до економічних умов життя;

—статистика злочинів, незаконних дій, самогубств;

—рівень освіти населення;

—економічна й соціальна статистика, у саме тому числі у галузі страхування.

Якщо демографія — настільки різностороння наука, котру саме глобальну проблему прийнято називати демографічною?

Кількість населення Землі завжди росте й уже перевищила 6 млрд осіб, викликавши демографічну проблему перенаселення. Початком даної проблеми став демографічний вибух 1950—1960-х рр. в державах Азії, Африки й Латинської Америки. Переважна більша кількість населення сучасного всесвіту живе у державах , що розвиваються, й частка оцих країн в світовому населенні завжди росте.

Сама тільки зростаюча кількість населення всесвіту не є позитивним або негативним фактом. Проблема заключається у саме тому , що зростання кількості населення за темпами перевищує економічний й соціальний роз виток, себто зростає кількість безробітних, бідних, безграмотних, людей, що голодують, гіршає якість життя.

Загалом в світі спостерігається стійка тенденція зниження темпів природного приросту населення, одначе у окремих державах й регіонах високі темпи зростання населення призвели до ускладнення демографічної ситуації. Вирішить проблему ймовірно задопомогою прове­дення відповідної державної демографічної політики. Індія й Китай, приміром , проводять демографічну політику зменшення народжуваності, підвищуючи мінімальний вік вступу до шлюбу, видаючи дозвіл на народження дитини, вводячи фінансові санкції.

Кореспондент.

Чи є демографічна проблема у нашій країні?

2-і доповідач.

На жаль, демографічна криза у Україні продовжується. Для країни характерною є інтенсивна депопуляція, себто здійснюється зменшення кількості населення країни. Відсутнє просте заміщення поколінь (смертність практично удвічі перевищує народжуваність). Україна теж стоїть перед проблемою «старіння нації».

3-і доповідач.

Проблема забезпечення господарської роботи природними ресурсами — ровесниця самої господарської роботи людини. Турбота про запаси необхідних ресурсів не лише на даний момент, однак і на перспективу постійно була характерна людям, одначе в наш час споживання ресурсів досягло величезних масштабів й продовжує зростати.

Чи зуміє людство забезпечити себе необхідними ресурсами у самому найближчому майбутньому? Це питання гостро постало в 1970-х рр., коли нафтова криза, що вибухнула, передусім позначилася на транспорті, а згодом — й на світовій економіці загалом. Першим відреагувало автомобілебудування, запропонувавши нові економічні моделі, котрі виготовлені із меншої кількості дефіцитних матеріалів (передусім металів) й споживають меншу кількість пального. Інші галузі перейняли практику ресурсозберігання й мінімізації, відкривши широкий шлях впровадженню мікротехніки.

Розрахунки довели, що абсолютної нестачі мінеральних ресурсів на сьогодні не є й у перспективі не передбачається. Втім є відносна обмеженість сировинних ресурсів, котра зумовлена можливостями геологорозвідки, погіршенням природно-географічних умов видобутку багатьох видів мінеральної сировини, складностями її доставки із місць розробки, звичайно віддалених від районів споживання, нерівномірністю розташування запасів і т.п. .

Кореспондент.

Яким чином можна рішить сировинну проблему або ж хоч б знизити її гостроту?

3-і доповідач.

Шляхи вирішення сировинної проблеми не лише розроблені, однак і достатньо активно використовуються розвиненими країнами. Йдеться впровадження нових ресурсозберігаючих технологій й технологічних процесів, раціонального застосування ресурсів в виробництві (приміром питна вода не зобов'язана використовуватися для промислових потреб, а метали — там, де їх можна замінити пластмасами), застосування повторної сировини.

4-і доповідач.

Проблема відсталості країн, що розвиваються, на перший погляд, практично не торкається інтересів держав із більше високим рівнем соціально-економічного розвитку. Втім ми живемо у епоху глобального всесвіту , де відділити себе від власних близьких або ж далеких сусідів просто неможливо. Яким же чином відсталість деяких країн позначається на усьому світі? Є декілька аспектів даної проблеми.

Екологічний: економічна відсталість країн, що розвиваються, пе­решкоджає розвиткові екологічної роботи , тим самим порушую­або всесвітній екологічний баланс. Так, хижацьке вирубування еквато­ріальних лісів Африки й Латинської Америки винищує «зелені легені» планети, виробництво чавуну у Китаї призводить до забруднення атмосфери, гідросфери й ґрунтів і т.п. .

Епідеміологічний: часто саме на території країн, що розвиваються, з'являються осередки епідемій, котрі звідти розповсюджуються на території других країн, загрожуючи здоров'ю людства. Низький рівень розвитку медицини й соціального захисту у оцих державах не лише не перешкоджає поширенню інфекційних захворювань, а навіть сприяє мутаціям хвороботворних мікроорганізмів, підвищенню їх життєстійкості і небезпечності.

Міграційний: низький рівень життя й напружена військово-політична обстановка у державах , що розвиваються, стають головними причинами зростання потоку біженців. Громадяни країн, що роз­виваються, часом практично вимушені емігрувати до других країн, порушуючи обмеження на у 'їзд. Нелегальні іммігранти (приміром із Грузії, Вірменії, Мексики, В. #39;єтнаму і т.п. ) провокують активізацію злочинної роботи — контрабандних перевезень людей.

Правоохоронний: слабкий розвиток економіки забороняє ефек­тивно працювати правоохоронним органам країн, що розвиваються, унаслідок чого зростає рівень злочинності.

Культурний: перенаселення, низька якість життя призводять до знищування історичних цінностей. В Індії, приміром , для сплати зовнішнього боргу були переплавлені на злитки тисячі найунікальніших творів мистецтва. Широко славетна «піратська» спеціалізація деяких поселень у Азії: дуже багато поколінь «розкрадачів гробниць» продають історичні цінності, здобуті варварським способом, іноземним туристам.

В результаті ми стикаємося з загальною проблемою гальмування, стримування загальносвітового поступального розвитку.

Кореспондент.

Яким чином світова спільнота спроможний урегулювати проблему відсталості країн, що розвиваються?

4-і доповідач.

Різноманітні міжнародні організації й фонди надають матеріальну й , гуманітарну допомогу: засновують спільні підприємства, інвестують капітал, розвивають сферу туризму, навчають кадри.

5-і доповідач.

Чверть віку назад було відмічено різке погіршення якості навко­лишнього середовища — забруднення повітря, гідросфери й ґрунтів, зростання шумових навантажень, засмічення відходами людської діяльності дуже велеких територій, збіднення видового складу рослинного й тваринного всесвіту . Так людство вперше зіткнулося із екологічною проблемою, що набула планетарних масштабів.

Сучасна екологічна ситуація характеризується надзвичайною напруженістю, оскільки суть екологічних проблем заключається у конфлікті й поміж зростаючою природоперетворювальною діяльністю людини й протесами, котрі регулюють динамічну рівновагу у біосфері.

Безумовно, навіть саме тільки застосування техніки у процесі «обміну речовиною й енергією» поміж людиною й природою призводить Ідо порушення балансу природних сил й ресурсів. Втім загроза екологічної кризи стала реальною крізь те, що індустріальний розвиток [цивілізації довгий час проходив за принципом вседозволеності: вирубувалося стільки лісу, скільки вимагало виробництво; крізь моду на; хутро, шкіру або ж кість повністю знищувалися декотрі різновиди тварин; для ' потреб меліорації бездумно відбиралася кількість води, котру не можна було поповнити природним шляхом, і т.п. . Глобальність екологічної [проблеми потребує таких же глобальних, загальних дій.

Кореспондент.

В. можете навести приклади таких дій?

5-й доповідач.

Наочним взірцем є ряд міжнародних договорів, спрямованих на охорону Світового океану: заборона на поховання у його водах радіоактивних відходів, мораторій на видобуток зникаючих видів китів, морських видр — каланів і інші угоди.

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків

Учитель та учні аналізують найбільш цікаві доповіді й запитання, труднощі, що виникли в ході «конференції», проводять оцінювання га самооцінювання.

Надання домашнього завдання

1) Опрацювати текст підручника [7, § 22—24].

2) Підготуватися до уроку тематичного оцінювання.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.