Конспект уроку: Економіко-географічна характеристика Німеччини
Навчальна мета: сформувати в учнів систему знань про основні особливості географічного положення, населення і господарства Німеччини; ознайомити учнів з основними етапами складання комплексної економіко-географічної характеристики країни;
Розвиваюча мета: удосконалити практичні навички учнів працювати з комплексними картами атласу.
Обладнання: політична карта Європи, фізична карта Європи, атласи
Бесіда.
1) Які держави входять до складу регіону Західна Європа? Які з них найбільш розвинені?
2) Які переваги географічного положення країн Західної Європи визначають економічний розвиток регіону?
3) Чи існують у Західній Європі демографічні проблеми?
4) Назвіть провідні галузі промисловості Західної Європи? Як розміщуються підприємства цих галузей?
5) У чому виявляється зональна спеціалізація сільського господарства Західної Європи?
При знайомстві з регіоном Західна Європа ми з'ясували, що країни цього регіону входять до числа розвинених, а чотири з них — Німеччина, Франція, Велика Британія і Італія — члени «великої сімки».
На сьогоднішньому уроці ми спробуємо виявити причини економічного розвитку Німеччини і ті чинники, які визначили його успіх. У XX ст. Німеччина була основною призвідницею двох світових війн, в обох зазнала поразки, причому після другої була поділена на дві частини: східну— НДР і західну— ФРН, господарство яких булої однаково зруйноване. Об'єднання Німеччини у 1990 р. стало найвидатнішою подією, оскільки воно, крім зміни економічної ситуації в об'єднаній країні, вплинуло на поділ сил у всьому світі.
Німеччина — федеративна парламентська республіка, до складу якої входить 16 земель. Вища законодавча влада належить бундестагу (палаті депутатів) і бундесрату (палаті земель, до якої входять члени федеральних урядів), що обираються на чотири роки. Виконавча влада належить уряду, який очолює федеральний канцлер. Головою держави є президент, який обирається на федеральних зборах строком на п'ять років.
ЕГП і ПГП Німеччини
Німеччина розташована в центрі Європи, що є однією з найважливіших особливостей її ЕГП. На території країни перетинаються численні шляхи сполучення — автомобільні, залізничні, авіаційні, річкові й морські.
Міні-треніпг.
За допомогою карт атласу визначте:
1) Із якими державами межує Німеччина? Який рівень їх розвитку?. Наскільки вигідне це сусідство?
2) Якими морями омивається Німеччина?
Розповідь учителя.
Вигідне «сусідське» розташування, вихід до морів, переважання ; помірного клімату і рівнинного рельєфу, а також досить велика для і європейської країни площа (357 тис. км2) виключно сприятливі для і розвитку господарства Німеччини. Після об'єднання Німеччина перетворилася на вузловий центр, який пов'язує Схід та Захід, Скандинавію та Середземномор'я.
Міні-тренінг.
За допомогою карт атласу визначте, родовища яких корисних копалин є на території Німеччини.
Розповідь учителя.
Природно-ресурсний потенціал
Німеччина є лідером Європи за запасами кам'яного і бурого вугілля. Основні родовища кам'яного і вугілля розташовані в Рурському, Саарському і Ахейському басейнах, велика частина запасів бурого вугілля — у Східній Німеччині (Лаузицький і Середньонімецький басейни). Родовища нафти і приходного горючого газу пов'язані з Північногерманською низовиною. Німеччина має запаси залізної руди, але вона низької якості. Є поклади солей калію і магнію, великі запаси сировини для виробництва будівельних матеріалів і скляної промисловості. Мінеральні ресурси країни загалом досить виснажені, Німеччина споживає їх більше, ніж видобуває.
Рельєф країни різноманітний: рівнинний на півночі, на півдні він Ідещо підвищується. Великі форми рельєфу: Північногерманська низовина, Середньогерманські гори, Баварське плоскогір'я, Баварські Альпи.
Кліматичні умови Німеччини сприятливі для .проживання населення і господарювання: клімат помірний, перехідний від морського ио континентального.
На відміну від багатьох європейських країн Німеччина має густу річкову мережу.
Міні-тренінг.
За допомогою карти знайдіть і назвіть найбільші річки Німеччини. Зробіть припущення, яку роль вони відіграють у господарстві країни.
Населення
Розповідь учителя.
Населення забезпечується питною водою практично повністю — на 90 % — з підземних джерел. У Німеччині багато джерел цілющих мінеральних вод, наприклад всесвітньо відомий бальнеологічний курорт в місті Баден-Баден.
У ґрунтовому покриві переважають підзолисті й бурі лісові ґрунти, родючість яких підвищується за допомогою продуманих заходів меліорації.
Первинні ліси в Німеччині практично не збереглися, сучасні ліси займають ЗО % загальної площі країни. Негативно впливають на стан лісів кислотні дощі, що є наслідком погіршення екологічної ситуації у повітряному басейні над усією Європою.
Населення Німеччини найчисленніше Європі — близько 84 млн осіб за середньої густоти 234 особи/км2. Характерним є зниження рівня народжуваності і природного приросту населення, особливо у східних землях; коефіцієнти народжуваності і смертності однакові — 11 осіб на 1000 жителів на рік.
— Які чинники визначають природний приріст населення в розвинених країнах?
При цьому темпи приросту населення Німеччини становлять 0,4 % на рік. За рахунок чого це відбувається? Загальна кількість населення Німеччини зростає за рахунок притоку іммігрантів з Туреччини, республік колишньої Югославії, колишніх соціалістичних країн.
Національний склад корінного населення Німеччини однорідний: майже все населення складається з німців. Переважаюча релігія — християнство, на півдні й заході — католицизм, на іншій території — протестантство.
Урбанізація становить майже 90 % , найбільшою міською агломерацією є Рурська.
За часткою зайнятого в промисловості й будівництві економічно активного населення — близько 45 % — Німеччина випереджає інші розвинені європейські країни.
Господарство
Основою економічної політики Німеччини є принцип соціально орієнтованої економіки, згідно з яким держава виконує функцію загального регулювання ринкової економіки.
За обсягом ВВП і промислового виробництва Німеччина поступається лише США і Японії.
На галузеву і територіальну структуру господарства Німеччини дуже вплинув сорокарічний роздільний розвиток НДР і ФРН — держав із різним соціально-економічним і політичним устроєм. Колишня НДР стала своєрідною «чорною дірою» в економіці об'єднаної Німеччини. Уряд прийняв шоковий варіант трансформації господарева Східної Німеччини, відмінний від східноєвропейських реформ: введення приватної власності, повна денаціоналізація державних підприємств, стислі терміни перехідного періоду, зумовлені інтеграцією до високорозвиненої ринкової економіки, тощо. Таким чином, Східна Німеччина відразу і «в готовому вигляді» набула нових форм організації суспільства — як політичних, так і соціально-економічних.
Уже у 1994 р. економічна діяльність у Східній Німеччині помітно пожвавилася: реальний ВВП зріс приблизно на 9 %, а загальне зростання ВВП в 1994—1995 рр. досягло майже 3 %. Однак виникли проблеми: «підтягнення» східних земель до рівня західних і требувало колосальних вкладень.
І Міні-тренінг.
І За допомогою карт атласу визначте і назвіть основні галузі промисловості Німеччини та їх розміщення.
Розповідь учителя.
Енергетика
Понад половини своїх потреб в енергії Німеччина забеспечує за рахунок імпорту. Основні енергоносії — нафта і газ. Нафта надходить у танкерах і нафтопроводами з Північного моря, Росії, Африки (Ніґерія, Лівія), країн Перської затоки. Найбільші нафтопереробні заводи Німеччини розташовані в Гамбурзі, Кельні, Карлсруе, Шгольштадті, Шведті. Підприємства газової промисловості працюють на сировині з Нідерландів, норвезького сектору Північного моря, і власних родовищ.
Кам'яновугільна промисловість — колишня основа енергетики — в останні роки втратила конкурентоспроможність. Німеччина з великого експортера вугілля переморилася на його імпортера, оскільки на світовому ринку вугілля Коштує в 3—4 рази дешевше за німецьке. Великі обсяги вугілля ввозяться з Польщі, США, Південної Африки і навіть Австралії. Основну енергії в Німеччині виробляють теплові електростанції, які працюють на вугіллі, природному горючому газі й мазуті. Атомні електростанції виробляють ЗО % електроенергії, гідроелектростанції діють в основному на півдні країни — на гірських річках.
Чорна металургія
За виплавкою чавуну, сталі й виробництвом прокату Німеччина посідає 1-е місце в Європі і 5-е у світі. Найбільші заводи зосереджені в Рурі й на Нижньому Рейні, також заводи повного циклу є в Саарському районі й східних землях. Центри переробної металургії і заводи з виробництва прокату розміщені у всіх землях Німеччини.
Кольорова металургія
Кольорова металургія Німеччини працює в основному на імпортній і повторній сировині (брухт кольорових металів). Підприємства цієї галузі розташовуються там, де забезпеченість енергоресурсами поєднується із зручністю доставки сировини.
Машинобудування і металообробка
Машинобудування і металообробка — одна з найбільш розвинених галузей промисловості Німеччини. На машинобудування припадає близько половини всієї промислової продукції і експорту країни. Особливістю машинобудування країни є переважання виробництва продукції середньої складності. Традиційно велике значення має машинобудування. Найбільші центри машинобудування Німеччини — це Мюнхен, Нюрнберг, Ерланген, Мангейм, Берлін, Лейпциґ, Гамбурґ. За виробництвом автомобілів Німеччина поступається лише США і Японії. Найбільші центри автомобілебудування — міста Вольфсбурґ, Штутгарт, Кельн, Рюссельсхайм, Мюнхен.
— Які німецькі підприємства, що виробляють автомобілі, ви можете назвати? Чи всі вони є повністю німецькими? («Фольксваген», «Опель», «Даймлер-Бенц», «Форд-Верке», «БМВ»).
Міні-тренінг.
За допомогою карт атласу назвіть основні центри суднобудування Німеччини.
Хімічна промисловість
Розповідь учителя.
Землі Баден-Вюртемберґ і Тюрингія характеризуються високою концентрацією підприємств оптико-механічної промисловості. Аерокосмічна промисловість Німеччини є високорозвиненою і виробляв цивільні літаки, військову авіаційну і ракетну техніку. За експортом продукції хімічної промисловості країна посідає 1-е місце у світі, хоча поступається США за обсягом самого виробництва.
Важливішою галуззю спеціалізації промисловості Німеччини є хімічна промисловість. Вона виробляє різноманітну продукцію як неорганічної хімії, так і хімії органічного синтезу: добрива, полімери, «штучні волокна, побутову хімію. Країна посідає 1-е місце у світі за експортом продукції органічної хімії.
Сільське господарство
Після об'єднання Німеччина перетворилася на найбільшого сільськогосподарського виробника в Європі, при і цьому галузь не задовольняє внутрішні потреби населення країни. І;Тому Німеччина поділяє з Японією 1-е місце у світі за імпортом сільськогосподарської продукції: зерна, олії, овочів і фруктів.
Понад 2/3 продукції галузі припадає на тваринництво, яке спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби і свинарстві. Основна продовольча культура Німеччини — пшениця, також вирощують жито, овес, ячмінь (деякі сорти «пивні»). Необхідний для виробництва пива хміль займає величезні площі сільськогосподарських угідь.
Транспорт
Велика інтенсивність економічних відносин з партнерами по ЄС і центральне положення Німеччини в Європі обумовили (високу частку — 43 % — транзитних перевезень у загальному вантажообігу всіх видів транспорту. Основою транспортної мережі країни є залізниці. У сумарному вантажообігу основна частка — близько Ї2/3 — припадає на автомобільний транспорт, 1/5 — на залізничний, 11/6 — на внутрішній водний і трубопровідний транспорт. Німеччина [має єдину воднотранспортну систему, оскільки її річки поєднані судноплавними каналами. Морський (найбільший порт — Гамбурґ) і повітряний транспорт забезпечують велику частину зовнішньоекономічних перевезень.
Зовнішньоекономічна діяльність
В експорті Німеччини переважає продукція високорозвиненої обробної промисловості: електротехнічні вироби, автомобілі, оптика, обладнання, прилади тощо. В імпорті переважають енергоносії і сировина: нафта і продукти нафтопереробки, природний горючий газ, залізна руда і руди кольорових металів. Головними торговими партнерами Німеччини є країни ЄС «половина усього торгового обороту і США. В останні роки країна активно освоює ринок постсоціалістичного простору Східної Європи за допомогою створення дочірніх філіалів німецьких фірм або" спільних підприємств. Найбільш активною ця діяльність є в Угорщині, Чехії та Україні.
За оцінками Інституту розвитку управління (Швейцарія) в першій чверті XXI ст. Німеччина разом із США, Японією і Китаєм складе передову групу країн, що матимуть у своєму розпорядженні найдовершеніші технології. Аргументи на користь об'єднаної Німеччини вельми серйозні: вона має висококваліфіковані трудові ресурси, що "Забезпечують високу продуктивність праці і всесвітньо відому німецьку якість продукції й послуг.
Бесіда.
1) Дайте оцінку географічного положення Німеччини. Як воно впливає на розвиток господарства країни?
2) Назвіть галузі міжнародної спеціалізації країни.
3) Яку роль в економіці Німеччини відіграють новітні технології?
4) Чому Німеччина імпортує продукцію сільського господарства, незважаючи на його високий рівень розвитку в країні?
5) У яких галузях господарства, на вашу думку, Україна та Німеччина можуть співпрацювати?
Заключне слово.
- Німеччина — одна з найбільш розвинених країн світу.
- Особливості географічного положення країни сприяють розвитку її господарства.
- Німеччина — країна родючих земель, повноводних річок та густих лісів; запаси корисних копалин більшою мірою виснажені.
- Країна є одним зі світових лідерів із виробництва й експорту виробничого обладнання, автомобілів, хімічної продукції.
- Німеччина є одним з найбільших інвесторів капіталу в промисловість і сферу послуг інших країн світу.
1) Опрацювати текст підручника [7, § 28].
2) Позначити на контурній карті кордони Німеччини; підписати назви країн-сусідів, найбільших промислових центрів, великих річкових, морських та авіа портів.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар