Конспект уроку: Географія світового транспорту. Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародний туризм

28.10.2018
873 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 10 клас
Тема уроку
Географія світового транспорту. Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародний туризм
Мета уроку:

Навчальна мета: сформувати знання учнів про призначення, структуру, міжгалузеві зв'язки світового транспорту, 

Розвиваюча мета: розвивати вміння розкривати тенденції розвитку транспорту, туризму, напрямки зовнішньоекономічних зв'язків; удосконалювати навички та вміння працювати з тематичними картами атласу; 

Виховна мета: виховувати географічний кругозір, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: атласи, підручники, карта сільського господарства світу.

Методи і прийоми: розповідь, самостійна робота, міні-тренінг, робота з картами та атласами, робота в групах, пошуковий метод, проблемне питання, частково-пушуковий метод, бесіда.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку та перевірка присутності.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Самостійна робота

1. Які чинники зумовлюють асортимент та обсяги сільськогосподарської продукції?

2. Які країни мають найбільші площі орних земель?

3. Як відрізняються форми використання земель в розвинутих країнах і країнах, що розвиваються.

4. Які галузі рослинництва ви знаєте?

5. Назвіть райони поширення основних сільськогосподарських культур.

6. Назвіть галузі тваринництва та країни-лідери в цих галузях?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Забезпечує безперебійну роботу всіх сфер світового господарства транспортна система. Постійний розвиток світового господарства в епоху НТР створює нові форми міжнародного співробітництва та вдосконалює вже існуючи.

Сьогодні на уроці ви шукатиме відповіді на такі проблемні запи­тання:

—Чому транспорт є основою географічного поділу праці?

—Які форми міжнародних економічних зв'язків набувають найбільшого значення в епоху НТР?

Основна частина уроку

Розповідь.

Транспорт — це галузь господарства, що забезпечує функціонування світового господарства і потреби населення в усіх видах перевезень. Як галузь транспорт сформувався в останній чверті XVIII ст. на початку індустріальної епохи. Усі шляхи сполучення, транспортні підприємства і транспортні засоби у сукупності утворюють світону транспортну систему.

 

Самостійна робота:

Пригадайте, на які види поділяється транспорт. Які показники характеризують роботу вантажного та пасажирського транспорту?

 

Залежно від рівня розвитку різних видів транспорту виділяють де­кілька типів транспортних систем: північноамериканська, західно­європейська, латиноамериканська, країн СНД, азіатська, африкан­ська. Перші два типи характерні для високорозвинених країн світу. Інші типи відрізняються переважанням одного або двох видів транс­порту. На розвинені країни припадає 78 % загальної протяжності світової транспортної мережі і 74 % світового вантажообігу.

Міні-тренінг.

За картами атласу визначте регіони та країни, які характеризуються найвищими показниками розвитку певних видів транспорту.

Розповідь учителя.

Основним видом сухопутного транспорту є залізничний. Загальна протяжність залізниць становить 1,28 млн км. Половина з них розміщена в шести країнах: США, Канаді, Росії, Індії, Китаї, Австралії.

На автомобільний транспорт припадає 2/3 загальної довжини світових шляхів сполучення. Найбільша протяжність автошляхів і твердим покриттям — у США.

Проблемне питання: визначте позитивні та негативні риси автомобільного та залізничного видів транспорту.

Трубопровідний транспорт найчастіше використовується для транспортування нафти та газу. Найбільша протяжність трубопроводів мають США, Канада та Росія.

Водний транспорт є одним з найдешевших видів транспорту. Внутрішній водний транспорт (річковий, озерний) розвивається на всіх континентах світу, але найбільшого значення він має в США, Росії, деяких країнах Європи. Морський транспорт відіграє найважливішу роль у міжнародних перевезеннях. У світовій торгівлі на нього при­падає 70 % товарообігу, а в острівних країнах — Великій Британії, Японії — 100 % . Майже половина усіх морських шляхів пролягають водами басейну Атлантичного океану.

Пошуковий метод: використовуючи карти атласу та додаткові джерела інформації виясніть чому Атлантичний океан займає провідне місце в обсязі вантажо- та пасажироперевезень.

Авіаційний транспорт належить до перспективних видів транспорту. Цей вид транспорту дуже швидкісний (800—1000 км/год), але дорогий. Основне завдання його діяльності — перевезення пасажирів. Для перевезення вантажів авіаційний транспорт використовується тоді, коли необхідно дуже швидко доставити їх до місця призначення або під час обслуговування віддалених важкодоступних районів.

Робота в групах: клас ділиться на дві групи – одна називає позитивні риси авіаційного транспорту, інша – негативні.

Транспортна система світу є основою функціонування міжнарод­них економічних зв'язків.

Міжнародні економічні зв'язки — це система господарських зв'яз­ків між національними економіками різних країн, що здійснюються на основі міжнародного поділу та інтеграції праці.

Основні форми міжнародних економічних зв'язків:

— міжнародна торгівля;

— міжнародні кредитно-фінансові відносини — надання позик, кредитів, експорт та імпорт капіталу;

— міжнародне виробниче співробітництво — спеціалізація та кооперування підприємств, спільне виробництво продукції, створення спільних підприємств;

— науково-технічне співробітництво — міжнародний обмін науково-технічними знаннями, розробками, охорона навколишнього середовища;

— надання міжнародних послуг — транспортних, будівельних, зв'язку та ін.;

Частково пошуковий: визначте в яких формах міжнародних відносин приймає участь Україна.

Міжнародний туризм — одна із форм обміну послугами. Швидкому розвитку туризму у світі сприяють урбанізація, НТР, здешевлення й удосконалення транспортних засобів, розвиток авіатранспорту, загальне підвищення рівня життя населення, зростання пізнавальних та естетичних потреб населення. Туризм об'єднує у своєрідний міжгалузевий комплекс різні галузі матеріального виробництва та невиробничої сфери. Масовий туризм впливає на економіку країн, що приймають туристів. Так, доходи від туризму можуть покривати значний відсоток зовнішньоторговельного дефіциту цих країн. Основним туристичним регіоном світу є Західна Європа (65 % загальної кількості туристів). Розвитку туризму в Європі сприяє Шенгенська угода (підписана 25березня 1995р.), за якою жителі Бельгії, Франції, Люксембургу, Нідерландів, Іспанії, Португалії, Німеччини, Греції та Австрії можуть безперешкодно переміщатися територією країн-учасниць.

Робота з картою: визначте райони з найінтенсивнішим використанням рекреаційних ресурсів. Назвіть найбільші центри рекреації та туризму.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда.

1) Чим обумовлено формування різних типів транспортних систем у світі? Яка різниця між північноамериканською та західноєвропейською транспортними системами?

2) До якої транспортної системи належить транспортна система України?

3) Чому транспортну систему країн СНГ виділяють окремо?

4) Який тип зовнішньоекономічних зв'язків є головним для більшості країн світу?

5) Назвіть позитивні та негативні наслідки розвитку туризму в будь-якій країні.

6) Які чинники сприяють швидкому розвитку туризму у світі.

Підведення підсумків

—Транспорт — одна з найважливіших сфер господарства, що відображає рівень розвитку і структуру економіки країни.

—Міжнародні економічні зв'язки у сучасних умовах набули різноманітних форм. В епоху НТР міжнародні зв'язки охоплюють практично всі країни світу. Міжнародний туризм як одна з форм обміну послугами між країнами базується на поглибленні всесвітніх економічних відносин та розвитку транспорту.

Оцінювання учнів з аргументуванням оцінок

Надання домашнього завдання

1) опрацювати § 12 підручника;

2) Підписати на контурній карті основні транспортні вузли світу, найбільші аеропорти та морські порти, центри міжнародного туризму.

3) випереджаюче завдання: підготувати повідомлення про одну з глобальних проблем людства.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.