Конспект уроку: Поширеність та колообіг Оксигену в природі. Застосування кисню, його біологічна роль
ознайомитися з поширеністю та коло обігом Оксигену в природі; визначити сфери застосування кисню; розглянути біологічну роль кисню.
Поширення в природі
Оксиген являється найпоширенішим хімічним елементом на Землі. Його масова частка у оболонці Землі (тобто в атмосфері, гідросфері, літосфері) складає близько 52%. В зв’язаному стані, в якості хімічного елементу, Оксиген входить в склад води, гірських порід і мінералів, піску, глини і т.п. Він зустрічається в складі усіх речовин, із яких побудовані усі живі організми. Зокрема у організмі людини на Оксиген припадає більше 65%.
Кисень О2 в вільному стані, як проста речовина, є в повітрі. Його масова частка – 23%, а об’ємна – 21%. Міститься кисень також в природних водах. За допомогою розчинного в воді кисню відбувається біохімічне очищення води річкової й морської.
В природі кисень грає особливу роль. Виступає він одночасно як будівельник і руйнівник. Кисень окиснюючи органічні речовини, підтримує дихання, а тому, і життя. Вся енергія, яка при цьому виділяється, забезпечує життєдіяльність живих організмів. Однак, за участю кисню у навколишній природі весь час відбуваються і значні руйнівні процеси, такі як іржавіння металів, тління і горіння речовин, процес гниття рослинних й тваринних решток.
Рис. 1. Іржавіння металів.
Процес іржавіння заліза відбувається за участю кисню, розчиненого у воді
Фізіологічна дія
Життєво важливим для усіх організмів є атмосферний кисень (окрім анаеробів). Бере він участь в процесах дихання. Кисень потрапляє крізь легені в кров, нею розноситься по всьому організмові і у клітинах забезпечує він перебіг реакцій окиснення. Відбуваються вони із вивільненням енергії, в результаті чого підтримується постійна температура тіла в теплокровних, й виконується робота, наприклад, пересування, робота м’язів і інші різні життєві процеси. Реакції окиснення здійснюються і у рослинах, котрі також поглинають кисень в процесі дихання.
Застосування кисню
У повсякденній практичній діяльності людини застосування кисню досить різноманітне. Грунтується воно головним чином на можливості кисню підтримувати процес горіння речовин, в тому числі різноманітних видів палива. Енергія, котра при цьому виділяється, досить широко використовується в вигляді теплоти з метою обігрівання житлових та виробничих приміщень, а також для отримання високих температур в різних виробничих процесах, з метою здійснення побутових потреб.
Широко використовується кисень для інтенсифікації різноманітних металургійних процесів отримання чавуну й сталі. У хімічній промисловості кисень як окисник використовують під час добування кислот сульфатної і нітратної. Його використовують для отримання вибухових речовин, в разі зварювання й різання металів і т.п.
Наповнюють балони киснем для спеціальних приладів, котрим користуються льотчики в процесі висотних польотів, космонавти, пожежники, які виконують рятувальні роботи, підводники, водолази, котрі працюють під водою і т.п.
Широко застосовується кисень в медицині. Кисневі подушки та кисневі палатки полегшують затруднене дихання. Різноманітні кисневі коктейлі, пінки із настоїв трав надають значний лікувальний ефект.
Колообіг Оксигену в природі
Надзвичайно велике значення кисню для усієї живої природи. Кисень необхідний всім живим організмам для здійснення дихання (крім деяких мікроорганізмів). Під час дихання в спокійному стані людина поглинає близько 16г кисню за годину, При виконанні фізичної роботи його поглинання значно зростає. Протягом доби крізь органи дихання проходить до 20м3 повітря. Означає це, що за повну добу одна людина використовує понад 4м3 кисню.
Один легковий автомобіль разом з тим за 1500 км пробігу затрачає річну норму кисню, котра необхідна людині. Таким чином, на різноманітну господарську діяльність й на саме життя з атмосфери затрачається величезна маса кисню.
Зменшення кисню у атмосфері Землі внаслідок окиснення, у тому числі гниття, дихання, горіння, поновлюється виділянням кисню рослинами в результаті фотосинтезу. Фотосинтез усіх вищих рослин й водоростей – це єдине виключне джерело атмосферного кисню О2 на планеті.
Рослинний покрив планети щороку виділяє у її атмосферу 5 • 1011т кисню. Однак цієї кількості достатньо лише для компенсування природної витрати. Тому так важливо зберігати та поширювати насадження дерев. Завдяки їм в природі весь час здійснюється колообіг кисню. Крім цього зелені насадження окрім того що збагачують повітря киснем, ще й сприяють його очищенню від вуглекислого газу й інших забрудників, затримують пил, понижують рівень шуму, це особливо важливо для мегаполісів.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар