Конспект уроку: Хімічні властивості кисню: взаємодія із вугіллям, сіркою, фосфором. Реакція сполучення
ознайомитися зі хімічними властивостями кисню на прикладі наступних реакцій: взаємодії кисню із сіркою, вугіллям, фосфором; спостерігати реакції сполучення; навчитися проводити хімічні експерименти.
Хімічні властивості кисню
Якщо ідеться про хімічні властивості речовини, мають на увазі хімічні реакції, у котрих дана речовина здатна брати участь. Знати важливо, за яких саме умов і яким чином відбуваються ці реакції, які речовини утворюються.
Розглянемо деякі досліди:
Дослід 1. В посудину із киснем потрібно внести залізну ложку з запаленим фосфором. Після цього утворюється густий дим білого кольору. Дані тверді частинки уже нової речовини — це фосфор(V) оксиду. Атоми Оксигену в процесі реакції сполучилися з атомами Фосфору й утворили одну нову речовину – фосфор оксид P2O5. Таким чином, кисень не просто здатний підтримувати горіння, а і приймає участь в реакції в якості вихідної речовини:
4 Р + 5 О2 = 2 Р2О5
Дослід 2. В залізну ложку покладіть кусочок деревного вугілля й внесіть в полум'я пальника. Ця вуглинка розжариться. Коли дану вуглинку внести у посудину із киснем, то вона далі розжариться ще сильніше й досить швидко без полум'я й диму згорить, однак із виділенням теплоти. Коли налити у посудину вапняну воду, вона стає каламутною. Дана ознака того, що в момент горіння вуглинки утворюється вуглекислий газ, чи кapбон (IV) оксид CO2:
С + О2 = СО2
Дослід 3. Якщо підпалену сірку внести у спеціальну посудину із киснем, то таким чином горіння посилюється, синювате полум'я стає яскравим.
Утворюється при цьому безбарвний газ з різким запахом – сульфур(ІV) оксид SO2 й виділяється досить велика кількість теплоти:
S + O2 = SO2
Рис. 1. Властивості кисню.
При згоранні сірки в кисні атоми Оксигену сполучаються з атомами Сульфуру, утворюючи сульфур оксид SO
Дослід 4. Коли до тонкого сталевого дроту прикріпити сірник, його запалити й швидко опустити у посудину із киснем, то від цього сірника займеться й дріт. Утворюється при цьому залізна окалина Fe3O4:
3 Fe + 2 O2 = Fe3O4
Отже, кисень здатний взаємодіяти як із неметалами, так й із металами. Атоми Оксигену сполучаються з атомами металу чи неметалу, таким чином утворюється нова речовина - оксид.
Реакції сполучення – реакції, у результаті котрих із кількох вихідних речовин формується одна складна речовина.
Під час взаємодії фосфору, сірки, вугілля, заліза із киснем відбувається процес окиснення та утворюються зовсім нові речовини - оксиди P2O5; CO2; SO2; Fe3O4.
Оксиди – складні речовини, котрі утворені двома елементами, одним із яких являється Оксиген.
Горіння
Так само як і фосфор, сірка, вуглець і залізо із киснем сполучаються більшість металів та неметалів. Реакції речовин із киснем відносяться до реакцій окиснення. За цього завжди виділяється теплота, такі реакції досить часто супроводжуються горінням.
Горіння – хімічна реакція, за якої здійснюється окиснення речовин із виділенням теплоти й світла.
Горіти у кисні здатні не тільки прості, а і складні речовини. Таким чином, у газовій плиті може згорати природний газ, головна складова котрого метан СН4:
СН4 + 2 О2 = СО2 + 2 Н2О
При цьому атоми хімічних елементів Карбону та Гідрогену, які входять в склад молекул метану СН4, сполучаються із атомами Оксигену, утворюються відповідні оксиди – СО2 й Н2О.
Рис. 2. Горіння метану
Таким самим чином згоряють в кисні і інші складні речовини, так наприклад сірководень H2S, формуючи оксиди відповідних елементів:
2 H2S + 3 O2 = 2 SO2 + 2 H2O
Кисень є дуже активною речовиною, котра легко вступає у хімічні реакції, утворюючи таким чином оксиди.
В результаті взаємодії простих й складних речовин із киснем формуються оксиди тих елементів, котрі входять до складу речовини.
Хімічна узаємодія речовин із киснем зветься реакцією окиснення.
Реакція окиснення, які супроводжується виділенням теплоти й світла, зветься реакцією горіння.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар