Конспект уроку: Хімічні властивості кисню: взаємодія із вугіллям, сіркою, фосфором. Реакція сполучення

16.03.2014
1421 переглядів
Предмет: Хімія
Клас: 7 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Хімічні властивості кисню: взаємодія із вугіллям, сіркою, фосфором. Реакція сполучення
Мета уроку:

ознайомитися зі хімічними властивостями кисню на прикладі наступних реакцій: взаємодії кисню із сіркою, вугіллям, фосфором; спостерігати реакції сполучення; навчитися проводити хімічні експерименти.

Тип уроку:
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Хімічні властивості кисню

Якщо ідеться про хімічні властивості речовини, мають на увазі хімічні реакції, у котрих дана речовина здатна брати участь. Знати важливо, за яких саме умов і яким чином відбуваються ці реакції, які речовини утворюються.

Розглянемо деякі досліди:

Дослід 1. В посудину із киснем потрібно внести залізну ложку з запаленим фосфором. Після цього утворюється густий дим білого кольору. Дані тверді частинки уже нової речовини — це фосфор(V) оксиду. Атоми Оксигену в процесі реакції сполучилися з атомами Фосфору й утворили одну нову речовину – фосфор оксид P2O5. Таким чином, кисень не просто здатний підтримувати горіння, а і приймає участь в реакції в якості вихідної речовини:

4 Р + 5 О2 = 2 Р2О5

Дослід 2. В залізну ложку покладіть кусочок деревного вугілля й внесіть в полум'я пальника. Ця вуглинка розжариться. Коли дану вуглинку внести у посудину із киснем, то вона далі розжариться ще сильніше й досить швидко без полум'я й диму згорить, однак із виділенням теплоти. Коли налити у посудину вапняну воду, вона стає каламутною. Дана ознака того, що в момент горіння вуглинки утворюється вуглекислий газ, чи кapбон (IV) оксид CO2:

С + О2 = СО2

Дослід 3. Якщо підпалену сірку внести у спеціальну посудину із киснем, то таким чином горіння посилюється, синювате полум'я стає яскравим.

Утворюється при цьому безбарвний газ з різким запахом – сульфур(ІV) оксид SO2 й виділяється досить велика кількість теплоти:

S + O2 = SO2

Властивості кисню
Рис. 1. Властивості кисню.
При згоранні сірки в кисні атоми Оксигену сполучаються з атомами Сульфуру, утворюючи сульфур оксид SO

Дослід 4. Коли до тонкого сталевого дроту прикріпити сірник, його запалити й швидко опустити у посудину із киснем, то від цього сірника займеться й дріт. Утворюється при цьому залізна окалина Fe3O4:

3 Fe + 2 O2 = Fe3O4

Отже, кисень здатний взаємодіяти як із неметалами, так й із металами. Атоми Оксигену сполучаються з атомами металу чи неметалу, таким чином утворюється нова речовина - оксид.

Реакції сполучення – реакції, у результаті котрих із кількох вихідних речовин формується одна складна речовина.

Під час взаємодії фосфору, сірки, вугілля, заліза із киснем відбувається процес окиснення та утворюються зовсім нові речовини - оксиди P2O5; CO2; SO2; Fe3O4.

Оксиди – складні речовини, котрі утворені двома елементами, одним із яких являється Оксиген.

Горіння

Так само як і фосфор, сірка, вуглець і залізо із киснем сполучаються більшість металів та неметалів. Реакції речовин із киснем відносяться до реакцій окиснення. За цього завжди виділяється теплота, такі реакції досить часто супроводжуються горінням.

Горіння – хімічна реакція, за якої здійснюється окиснення речовин із виділенням теплоти й світла.

Горіти у кисні здатні не тільки прості, а і складні речовини. Таким чином, у газовій плиті може згорати природний газ, головна складова котрого метан СН4:

СН4 + 2 О2 = СО2 + 2 Н2О

При цьому атоми хімічних елементів Карбону та Гідрогену, які входять в склад молекул метану СН4, сполучаються із атомами Оксигену, утворюються відповідні оксиди – СО2 й Н2О.

Горіння метану
Рис. 2. Горіння метану

Таким самим чином згоряють в кисні і інші складні речовини, так наприклад сірководень H2S, формуючи оксиди відповідних елементів:

2 H2S + 3 O2 = 2 SO2 + 2 H2O

Закріплення знань і вмінь

Кисень є дуже активною речовиною, котра легко вступає у хімічні реакції, утворюючи таким чином оксиди.

В результаті взаємодії простих й складних речовин із киснем формуються оксиди тих елементів, котрі входять до складу речовини.

Хімічна узаємодія речовин із киснем зветься реакцією окиснення.

Реакція окиснення, які супроводжується виділенням теплоти й світла, зветься реакцією горіння.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.