Конспект уроку: Роль неорганічних речовини у життєдіяльності організмів: кисень,мінеральні солі

27.11.2013
6305 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 10 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Роль неорганічних речовини у життєдіяльності організмів: кисень,мінеральні солі
Мета уроку:

формувати в учнів знання про хімічний склад всіх живих організмів;

познайомити їх з неорганічними речовинами, такими як вода і мінеральні солі; визначити біологічний вплив хімічних елементів на різні організми;

розвивати в учнів увагу, пам’ять та спостережливість;

виховувати бережливе відношення до води як головного компонента планети і живої природи.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
неорганічні сполуки, неорганічні кислоти, вода, мінеральні солі, гідрофільність, гідрофобність, буферні системи, кислотно-лужний баланс
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    - Визначте значення води в живому організмі?

    - В якому вигляді зустрічається вода в організмі?

    - Поясніть взаємозалежність між властивостями води і будовою її молекули?

    - Як виникає осмотичний тиск?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Поясніть, чи можливе функціонування організму живої істоти без солей?

Основна частина уроку

Солі неорганічних кислот

Солі неорганічних кислот всередині живих організмів розчинені в воді (в формі йонів) або ж перебувають в твердому стані (та як, солі Кальцію й Фосфору в складі скелета людини і більшості хребетних тварин). Всі йони утворені катіонами металічних елементів, таких як Калію, Натрію, Кальцію, Магнію і т.п та аніонами неорганічних кислот, наприклад, Cl–, HSO4–, Н2РО4–, SO42–,НСО3–, НРО42– і т. п.

Різна концентрація таких йонів Na+ та К+ поза клітинами і всередині них призводить до виникнення відмінних електричних потенціалів на їх мембранах, що оточують клітини. Це підтримує транспорт речовин крізь мембрани, і передачу нервових імпульсів.

До складу більшості ферментів включаються іони Са2+ та Mg2+, що забезпечують їх активність. Присутність в плазмі крові іонів Са2+ – важлива умова зсідання крові. При нестачі солей Са порушується робота серцевого і скелетних м’язів. Сталий вміст NaCl (0,9 %) в плазмі крові – це важлива складова підтримання гомеостазу організму. Розчин даного натрій хлориду аналогічної концентрації також називають фізіологічним розчином. Його застосовують при ін’єкціях деяких ліків або ж вводять при незначних крововтратах.

Досить важливі функції здійснюють в організмі також неорганічні кислоти. Такі як, хлоридна кислота створюють кисле середовище у шлунку хребетних тварин тварин та людини, забезпечуючи значну активність ферментів шлункового соку. В людей, наприклад, у шлунку яких хлоридної кислоти недостатня кількість, то в них порушуються процеси перетравлення білків, також можливе розмноження в шлунку шкідливих бактерій і т.п. Збільшення виділення хлоридної кислоти небезпечне для організму людини, так як воно викликає печію. А залишки сульфатної кислоти можуть, приєднуючись до нерозчинних в воді сполук, забезпечувати їхню розчинність. Це явище сприяє виведенню таких речовин в розчиненому стані із клітин та організму. Ортофосфатна кислота, в свою чергу, необхідна для синтезу АТФ (тобто є універсальним накопичувачем енергії в живій клітині) і різних типів нуклеїнових кислот організму.

Кислотно-лужний баланс

В людини внутрішнє середовище має певне співвідношення позитивних й негативних іонів, так званий кислотно-лужний баланс. В випадку його порушення можуть спричинятися важкі захворювання. Наприклад, при підвищенні вмісту позитивно заряджених йонів організм починає погано засвоювати Кальцій, Натрій, Калій, а в випадку зростання вмісту негативних, то повільніше засвоюється їжа, це в свою чергу, негативно впливає на важливі функції печінки та нирок, виникають різні алергічні стани, можуть загострюватися хронічні захворювання.

Загальний вміст цих неорганічних речовин, зрозуміло, крім води в клітинах різних типів коливається у межах від 1 до декількох відсотків. В числі цих сполук дочить важливу роль в забезпеченні нормального функціонування клітин та цілісних організмів відіграють різні кислоти, луги та солі.

Закріплення знань і вмінь

- В якому вигляді перебувають в середині живого організму мінеральні солі?

- Наведіть приклади солей, що містяться в організмі.

- Яке значення вони мають для підтримання нормальної життєдіяльності?

- Що таке кислотно-лужний баланс?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.