Конспект уроку: Роль неорганічних речовини у життєдіяльності організмів: кисень,мінеральні солі
формувати в учнів знання про хімічний склад всіх живих організмів;
познайомити їх з неорганічними речовинами, такими як вода і мінеральні солі; визначити біологічний вплив хімічних елементів на різні організми;
розвивати в учнів увагу, пам’ять та спостережливість;
виховувати бережливе відношення до води як головного компонента планети і живої природи.
- Визначте значення води в живому організмі?
- В якому вигляді зустрічається вода в організмі?
- Поясніть взаємозалежність між властивостями води і будовою її молекули?
- Як виникає осмотичний тиск?
Проблемне питання:
- Поясніть, чи можливе функціонування організму живої істоти без солей?
Солі неорганічних кислот
Солі неорганічних кислот всередині живих організмів розчинені в воді (в формі йонів) або ж перебувають в твердому стані (та як, солі Кальцію й Фосфору в складі скелета людини і більшості хребетних тварин). Всі йони утворені катіонами металічних елементів, таких як Калію, Натрію, Кальцію, Магнію і т.п та аніонами неорганічних кислот, наприклад, Cl–, HSO4–, Н2РО4–, SO42–,НСО3–, НРО42– і т. п.
Різна концентрація таких йонів Na+ та К+ поза клітинами і всередині них призводить до виникнення відмінних електричних потенціалів на їх мембранах, що оточують клітини. Це підтримує транспорт речовин крізь мембрани, і передачу нервових імпульсів.
До складу більшості ферментів включаються іони Са2+ та Mg2+, що забезпечують їх активність. Присутність в плазмі крові іонів Са2+ – важлива умова зсідання крові. При нестачі солей Са порушується робота серцевого і скелетних м’язів. Сталий вміст NaCl (0,9 %) в плазмі крові – це важлива складова підтримання гомеостазу організму. Розчин даного натрій хлориду аналогічної концентрації також називають фізіологічним розчином. Його застосовують при ін’єкціях деяких ліків або ж вводять при незначних крововтратах.
Досить важливі функції здійснюють в організмі також неорганічні кислоти. Такі як, хлоридна кислота створюють кисле середовище у шлунку хребетних тварин тварин та людини, забезпечуючи значну активність ферментів шлункового соку. В людей, наприклад, у шлунку яких хлоридної кислоти недостатня кількість, то в них порушуються процеси перетравлення білків, також можливе розмноження в шлунку шкідливих бактерій і т.п. Збільшення виділення хлоридної кислоти небезпечне для організму людини, так як воно викликає печію. А залишки сульфатної кислоти можуть, приєднуючись до нерозчинних в воді сполук, забезпечувати їхню розчинність. Це явище сприяє виведенню таких речовин в розчиненому стані із клітин та організму. Ортофосфатна кислота, в свою чергу, необхідна для синтезу АТФ (тобто є універсальним накопичувачем енергії в живій клітині) і різних типів нуклеїнових кислот організму.
Кислотно-лужний баланс
В людини внутрішнє середовище має певне співвідношення позитивних й негативних іонів, так званий кислотно-лужний баланс. В випадку його порушення можуть спричинятися важкі захворювання. Наприклад, при підвищенні вмісту позитивно заряджених йонів організм починає погано засвоювати Кальцій, Натрій, Калій, а в випадку зростання вмісту негативних, то повільніше засвоюється їжа, це в свою чергу, негативно впливає на важливі функції печінки та нирок, виникають різні алергічні стани, можуть загострюватися хронічні захворювання.
Загальний вміст цих неорганічних речовин, зрозуміло, крім води в клітинах різних типів коливається у межах від 1 до декількох відсотків. В числі цих сполук дочить важливу роль в забезпеченні нормального функціонування клітин та цілісних організмів відіграють різні кислоти, луги та солі.
- В якому вигляді перебувають в середині живого організму мінеральні солі?
- Наведіть приклади солей, що містяться в організмі.
- Яке значення вони мають для підтримання нормальної життєдіяльності?
- Що таке кислотно-лужний баланс?
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар