Конспект уроку: Принципи організації, функціонування й властивості молекулярного, клітинного, організменого рівнів організації життя
ознайомити школярів з принципами організації, функціонування та властивостями різних рівнів організації рівнів життя: молекулярного, клітинного та організм енного.
1. Що таке молекула?
2. Що таке клітина?
3. Яка будова клітини рослини?
4. Яка будова клітини тварини?
5. Що таке орган?
6. З чого складається орган?
7. Що таке організм?
Повідомити школярам тему та мету уроку. Разом з ними визначити головні завдання яких необхідно досягти на занятті.
Молекулярний рівнень життя
На молекулярному рівні життя проходять хімічні процеси й перетворення енергії, крім цього зберігається, змінюється та реалізується спадкова інформація. Із взаємодіями молекул неорганічних (вода, солі, неорганічні кислоти) та органічних (білки, ліпіди, вуглеводи, нуклеїнові кислоти тощо) сполук пов'язані процеси життєдіяльності організмів, зокрема обмін речовин. Середовищем для нормального функціонування цього рівня слугують клітини.
Клітинний рівень життя
Клітинний рівень організації живої матерії відзначається тим, що у кожній клітині як і одноклітинних, так й багатоклітинних організмів здійснюється обмін речовин й перетворення енергії, зберігання та реалізація спадкової інформації. Клітинам властиве розмноження та передача спадкової інформації власним дочірнім клітинам. Одноклітинні організми завжди розвиваються з однієї клітини при основних способах розмноження - статевому та нестатевому. Отже, клітина являється елементарною одиницею будови, життєдіяльності й розвитку живої матерії. Середовищем існування клітин одноклітинних організмів слугує екосистема, багатоклітинних – сам організм.
Організмовий рівень життя
Організмовий рівень життя характеризується тим, що кожний організм є самостійною відкритою живою системою, в якій здійснюється обмін речовин та перетворення енергії, зберігання та реалізація спадкової інформації. Більшість багатоклітинних організмів має органи та системи органів, побудовані з різних типів тканин. Організми здатні до розмноження та передачі своєї спадкової інформації нащадкам. Багатоклітинні організми завжди розвиваються з однієї клітини при статевій та нестатевій формах розмноження; їм притаманний індивідуальний розвиток, або онтогенез, який починається зародженням та закінчується природною смертю. Кожний організм належить до певного біологічного виду та становить собою самостійну одиницю, яка входить до складу популяції. Середовищем існування організмів слугує екосистема.
1. В чому полягають особливості молекулярного рівня життя?
2. В чому особливості клітинного рівня життя?
3. В чому особливість організмового рівня життя?
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
За підручником Біологія 10 клас Балан П.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар